zajo30
28.07.11,19:44
Dobrý deň! Mám takúto situáciu:Chceme dať pokrstiť synčeka v katolíckom kostole, ale krsných rodičov máme troch neviem či to môže byť. chceli by sme môjho brata, ktorý je katolík má príjmanie ale birmovku nemá a máme manželov kde muž (krsný) je evanjelik a neviem či môže byť krsným otcom a jeho manželka (krsná), ktorá je katolíčka a má všetky sviatosti. Chceli by sme všetkých troch ale neviem či by to vôbec bolo možné a ako to je v rímskokatolíckej cirkvi. Či môže byť evanjelik krsný alebo nie? môžu byť traja?počula som niečo o svedkovi pri krste ale neviem čo to znamená...prosím poraďte mi najlepšiu alternatívu, aby sme vyhoveli všetkým a nemuseli sa rozhodnúť len pre dvoch. Je niečo také možné?????Vopred ďakujem za info
Mila123
28.07.11,17:56
a čo kňaz? prečo sa neopýtaš, kto môže a kto nie?
zajo30
28.07.11,18:39
Ja len či mi niekto nevie aj tu poradiť
KoxXxo
28.07.11,18:45
Keby Ti aj niekto poradil, nie je isté, čo na to povie farár, lebo každý má svoje mánie. Takže presne túto istú otázku polož jemu a máš istotu.
ivka70
28.07.11,18:47
inak, su to krsTni rodicia, lebo su pri krsTe
ivka70
28.07.11,18:49
Z tebou vymenovanych moze byt krstnym rodicom len ta zena.
Tvoj brat moze byt svedkom pri krste, teda nebude v krstnom liste figurovat ako krstny otec, len ako svedok krstu.
Ak do toho chcete pribrat brata, jej manzel nemusi byt oficialne nicim (v cirkevnom vztahu k dietatu).
terezamaria
28.07.11,18:52
Vždy sú len maximálne dvaja krstní rodičia a nie traja. :):):)
peterknazeje
28.07.11,20:02
Kódex kánonického práva CIC (1983)

IV. kapitola
KRSTNÍ RODIČIA

Kán. 872
Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia.

Kán. 873
Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.

Kán. 874
§ 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.

§ 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.
AlenockaS
29.07.11,11:57
Keby Ti aj niekto poradil, nie je isté, čo na to povie farár, lebo každý má svoje mánie. Takže presne túto istú otázku polož jemu a máš istotu.

presne toto si myslím aj ja, že keždý farár pokrstí podľa seba, ja som krstná mama a sama v živote som bola len pokrstená...
alabut
29.07.11,12:02
Ja sa pytam, ci musi byt pri krste farar?