renča1
16.01.06,12:59
Ahojte milí poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu lebo mne to už nemyslí, moja mama vyhrala dosť veľkú čiastku v stávkovej kancelárií. Moja otázka znie zdaňuje sa peňažná výhra zo stávkovej kancelárií /NIKÉ/?
Manual
16.01.06,13:01
Ahojte milí poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu lebo mne to už nemyslí, moja mama vyhrala dosť veľkú čiastku v stávkovej kancelárií. Moja otázka znie zdaňuje sa peňažná výhra zo stávkovej kancelárií /NIKÉ/? Pozri § 9 ods.2 písm. m) ZDP podľa toho sa nezdaňuje
renča1
16.01.06,14:00
Pozri § 9 ods.2 písm. m) ZDP podľa toho sa nezdaňuje

Janko ďakujem, ale ja neviem či táto stávková kancelária má vydanú licenciu a či spadá pod §9 ods.2 písm. m). Neviete mi niekto povedať či NIKÉ má vydanú licenciu? Či to spadá pod tento paragraf alebo po prípade na ktorej inter.stránke mám hľadať?
ALBO
16.01.06,14:17
Ja si myslím že ano, veď ktorá iná by to potom mala.
renča1
17.01.06,08:05
ALBO ďakujem aj ja si to myslím.
olinka6226
19.01.06,07:55
pokial viem, tak vyhry z nike sa nezdanuju.
zuzanal
28.03.06,13:48
A nevie niekto ako je to s peňažnou výhrou od elektrární?
KEJKA
28.03.06,13:50
peňažné výhry - pokiaľ ja viem, dostane už zdanené. Daň zrážkou.
Vecné výhry zdaňuje výherca.
ormika
28.03.06,13:53
Súhlasím s Lida, výherca dostane potvrdenie o zrazených a odvedených preddavkoch na dani z príjmu a to treba ako každé zahrnúť do daňového priznania.
zuzanal
28.03.06,14:15
A čo keď také potvrdenie výherca nemá?
KEJKA
28.03.06,14:19
Zo zákona to má zdanené, takže nič,
victoria
26.03.07,21:04
Prosím o radu, čo v prípade že klient má potvrdenie od STV o peňažnej výhre zo súťaže a tiež uvedenú výška dane, ktorá mu bola z tejto výhry zrazená. Moja otázka znie či nie je možné od takejto výhry odpočítať jednorázových príležitostných 23650 sk a zdaniť iba rozdiel s tým, že uvediem tú výšku zrazenej zrážkovej dane ?
Muška
26.03.07,21:14
nemôžeš uplatniť 23650
Výhry sú zdaňované podľa § 8 písm. i)
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,

a to "oslobodenie" je len po písm. f
...
podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,
victoria
26.03.07,21:20
Ďakujem, myslela som si, len mi ešte stále celkom nie je jasný rozdiel medzi
§ 9 ods.2 písm. m) ZDP podľa toho sa nezdaňuje a medzi § 8 písm. i).
Muška
26.03.07,21:34
Viki,
§ 9 ods. 2 písm. m)
platí - ak by si vyhrala u prevádzkovateľa, ktorý má povolenie na prevádzkovanie lotérie
(6) Prevádzkovaním lotérií a iných podobných hier
sa rozumie činnosť smerujúca k uvedeniu lotérií
a iných podobných hier do prevádzky, ich vykonávanie
vrátane sprostredkovateľských, organizačných, technických
a ďalších služieb pre prevádzkovateľa súvisiacich
so zabezpečením prevádzky týchto lotérií a iných
podobných hier a riadne skončenie a vyúčtovanie týchto
lotérií a iných podobných hier.
(7) Prevádzkovateľom lotérie alebo inej podobnej hry
sa rozumie právnická osoba so sídlom na území Slovenskej
republiky, ktorej bolo vydané povolenie na
prevádzkovanie lotérie alebo inej podobnej hry podľa
tohto zákona
Muška
26.03.07,21:38
A ešte dodám,
keby sa Tvojho klienta týkalo oslobodenie podľa § 9 ods. 2 písm. m), - ST by mu nezrazila daň
renča1
27.03.07,03:43
Prosím o radu, čo v prípade že klient má potvrdenie od STV o peňažnej výhre zo súťaže a tiež uvedenú výška dane, ktorá mu bola z tejto výhry zrazená. Moja otázka znie či nie je možné od takejto výhry odpočítať jednorázových príležitostných 23650 sk a zdaniť iba rozdiel s tým, že uvediem tú výšku zrazenej zrážkovej dane ?

Zráž.daň § 43 ods.7 si odpočíta od vlastnej daň.povinnosť v daňovom priznaní, ak si ju nemôže odpočítať od vlastnej vzniknutej daň.povinnosť, zrazená daň z výhru mu bude vrátená.
renča1
27.03.07,03:48
Prosím o radu, čo v prípade že klient má potvrdenie od STV o peňažnej výhre zo súťaže a tiež uvedenú výška dane, ktorá mu bola z tejto výhry zrazená. Moja otázka znie či nie je možné od takejto výhry odpočítať jednorázových príležitostných 23650 sk a zdaniť ?

Len doplním Mušku, že príjem z výhry bol zdanený zrážkovou daňou a uvedený § 9 ods.1 písm.h) (5 nás.život.minima=23650,00) sa môže použiť len na príjmy, z ktorých nebola odvedená zrážková daň.
victoria
27.03.07,03:50
Ešte raz ďakujem dievčatá :-)
Chobot
27.03.07,07:11
V tejto diskusii som obšírnejšie rozviedol tento aspekt, najmä daňový rozdiel medzi vecnou a peňažnou výhrou s odvolaním sa na príslušné paragrafy.

http://www.porada.sk/t46960-zajazd-do-danoveho-priznania-ako-prijem.html

Ešte sa vrátim k tomuto:


Súhlasím s Lida, výherca dostane potvrdenie o zrazených a odvedených preddavkoch na dani z príjmu a to treba ako každé zahrnúť do daňového priznania.

AK už bola daň odvedená z peňažnej výhry vo forme zrážkovej dane, potom už tento príjem ani odvedenú daň netreba uvádzať v daňovom priznaní. Je to v §43

"§43
(6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane122) za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), ........Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7."
Vianocka
02.04.07,18:29
To znamená, že ak výherca dostal peňažnú výhru, z ktorej mu poskytovateľ zrazil daň, môže si ju podaním daňového priznania vlastne vyžiadať späť? Mám totiž takého klienta, ktorý zo živnosti vykazuje stratu, takže by sa mu celá daň zrazená z výhry mohla vrátiť?
renča1
03.04.07,03:44
To znamená, že ak výherca dostal peňažnú výhru, z ktorej mu poskytovateľ zrazil daň, môže si ju podaním daňového priznania vlastne vyžiadať späť? Mám totiž takého klienta, ktorý zo živnosti vykazuje stratu, takže by sa mu celá daň zrazená z výhry mohla vrátiť?

Áno v DP si ju môže daňovník odpočítať od vlastnej daňovej povinnosti alebo ak nevznikla daň.povinnosť, zrážková daň z výhry podľa § 43 bude vrátená. Vyplýva to z § 43 ods.7 zákona o dani z príjmov , ak nejde o prípady uvedené v ods.6 (§43).
Luboš g
03.04.07,04:27
nie nezdaňuje sa
Danulka40
18.07.08,14:38
Vyhry zo stávkovych kancelariach sa nezdanuju, robila som v jednej z nich. Jeden tipujuci stale prehraval a potom raz vyhral peknu sumu., to by bola sprostost, aby platil dan z vyhry., a vsetky stavk. kanc. maju licenciu. Jedine Formule zobrali licenciu a Tutovke, ale tie uz ani nie su. Na Slovensku funguju: Nike, Fortuna., Tipsport. Victoria -tip a jedna dobra stavkova Victory tip