Iska111
29.07.11,12:59
Dobry den, vie mi niekto poradit?

mam kupeny byt, na hypoteku, hypoteka bola cerpana vo vyske 100%.

Medzicasom ceny bytom vyrazne klesli, cena sa dnes pohybuje s rozdielom v tomto pripade cca 14 tis. Eur. Hypoteku splacam vyse 3 rokov, je z nej splatenych ani nie 1000 eur, kedze vsetko ide na uroky.

Nevladzem byt splacat, ani v nom nebyvam a je mi gulou na nohe. Potrebovala by som ho predat alebo nejakym inym sposobom vyriesit tuto situaciu. Momentalne je v prenajme, ale ani to nie je trvale riesenie...

Vie mi niekto prosim poradit co spravit? Mna napada len situacia predaja bytu s tym, ze tych 14 tis. Eur budem musiet banke doplatit, cize cerpat iny uver...

Ak by mi niekto vedel poradit nieco menej tragicke, velmi pekne vopred dakujem.

S pozdravom...
Ice dive
29.07.11,11:13
Dobry den, vie mi niekto poradit?

mam kupeny byt, na hypoteku, hypoteka bola cerpana vo vyske 100%.

Medzicasom ceny bytom vyrazne klesli, cena sa dnes pohybuje s rozdielom v tomto pripade cca 14 tis. Eur. Hypoteku splacam vyse 3 rokov, je z nej splatenych ani nie 1000 eur, kedze vsetko ide na uroky.

Nevladzem byt splacat, ani v nom nebyvam a je mi gulou na nohe. Potrebovala by som ho predat alebo nejakym inym sposobom vyriesit tuto situaciu. Momentalne je v prenajme, ale ani to nie je trvale riesenie...

Vie mi niekto prosim poradit co spravit? Mna napada len situacia predaja bytu s tym, ze tych 14 tis. Eur budem musiet banke doplatit, cize cerpat iny uver...

Ak by mi niekto vedel poradit nieco menej tragicke, velmi pekne vopred dakujem.

S pozdravom...
otázne je, za koľko je daný byt prenajatý? t.j. či nájomné pokrýva splátku hypotéky a náklady na prevádzku bytu...ak by to bolo tak, tak byť na tvojom mieste prenajímal by som daný byt dovtedy, dokedy by cena nehnuteľnosti nestúpla resp. by nájom spomínaných 14 000 € nesplatil... (aby som nebol stratový)
nakoľko ak chceš byt predávať budeš ho musieť dať realitke (málo ľudí verí že byt je v poriadku ak sa predáva na priamo..), t.j. rátaj 2000 € na províziu, taktiež nájomník ti to nemusí väčšne znášať, že tam budeš chodiť s niekym na obhliadku a zbalí sa do preč - tým pádom prídeš ešte o aký taký príjem...
a nehnuteľnosti budú musieť začať časom aj stúpať... takže teraz predávať a začínať na -14000 + -xy 000 € na vedľajších poplatkoch tiež nie je sranda... keď teraz nevládzeš platiť hypotéku a máš nájomníka potom budeš vládať platiť spotrebný úver s vyšším % úrokov, nakoľko ak nebudeš mať nehnuteľnosť nemáš čím ručiť, t.j. zostáva ti len spotrebný úver na tých 14 000...
bubkoch
29.07.11,11:54
no ja by som ho nepredaval, ale prenajimal, vsak z toho mas nieco na splatku hypoteky

aku mas fixaciu na hypoteke ? vsak byt mozes predat aj bez toho aby si spltil hypoteku, tú mozes pokojne dalej splacat z penazi za predaj, prip. pri refixe mimoriadnymi splatkami znizovať istinu a tak znizovat bud vysku splatky alebo dobu splacania
zk24
01.08.11,12:47
Dobry den, vie mi niekto poradit?

mam kupeny byt, na hypoteku, hypoteka bola cerpana vo vyske 100%.

Medzicasom ceny bytom vyrazne klesli, cena sa dnes pohybuje s rozdielom v tomto pripade cca 14 tis. Eur. Hypoteku splacam vyse 3 rokov, je z nej splatenych ani nie 1000 eur, kedze vsetko ide na uroky.

Nevladzem byt splacat, ani v nom nebyvam a je mi gulou na nohe. Potrebovala by som ho predat alebo nejakym inym sposobom vyriesit tuto situaciu. Momentalne je v prenajme, ale ani to nie je trvale riesenie...

Vie mi niekto prosim poradit co spravit? Mna napada len situacia predaja bytu s tym, ze tych 14 tis. Eur budem musiet banke doplatit, cize cerpat iny uver...

Ak by mi niekto vedel poradit nieco menej tragicke, velmi pekne vopred dakujem.

S pozdravom...

Toto je obrovske riziko 100-percentnych hypotek. Clovek tri roky splaca, a nakoniec pri predaji zisti ze dlhuje banke viac ako si pozical (v pripade pokuty za predcasne splatenie hypoteky) a este aj byt nedokaze predat za potrebnu sumu.

a)
Ak je splatka vysoka kvoli vysokemu uroku, skusila by som hladat banku s nizsim urokom a hypoteku prefinancovat a tym si znizit splatku (vie to urobit aj 100 eur na splatke).

b)
V pripade ak je pre teba neunosne prenajimat nehnutelnost, skusila by som prepisat hypoteku na iny byt, ak mas moznost (trebars nejaky rodicovsky aleb iny ak ti moze s tymto niekto pomoct). Predat byt - trzbu z toho dat to ako mimoriadnu splatku hypoteky a zvysnu sumu (hovoris o 14,000 €) splacat dalej, co bude asi neporovnatelne nizsia suma. V takomto pripade ale splatit co najskor aj uvedenych 14,000 € aby si mohla odbremenit cudzi zalozeny byt.