mihu
16.01.06,13:49
Vystavujem faktury za predaj sluzieb a datum vystavenia faktury je u mna vzdy ten isty, ako realizovana platba. Takze prijmove doklady maju totozny datum, ako aj vystavenie faktury. Asi len kvoli forme uvadzam na fakturach tzv. splatnost - 14 dni. Som povinny viest knihu pohladavok, ked nemam ani ziadne ine pohladavky ?
alušik
16.01.06,13:03
Ano, si povinny viest knihu pohladavok.:)
mihu
16.01.06,13:28
Viem, ze kniha pohladavok sa zvykne viest aj v elektronickej forme. Tak co mam vlastne vytlacit z pocitaca, ked ziadne pohladavky nemam?
Manual
16.01.06,13:34
Viem, ze kniha pohladavok sa zvykne viest aj v elektronickej forme. Tak co mam vlastne vytlacit z pocitaca, ked ziadne pohladavky nemam?
Ale predsa v tvojej otázke píšeš, že vystavuješ Fa za služby a teraz píšeš, že nemáš žiadne pohladávky. Tebou vystavená Fa je tvoja pohladávka a úhrada v účtovnom SW sa robí tak, že vojdeš do knihy pohladávok a túto pohľadávku uhradíš a zápis sa ti prenesie do peň. denníka. Aspoň tak to funguje u väčšiny sw. V skratke asi všetko.:)
sklenkova
19.01.06,13:12
na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
2,tento rok mám FA, ktoré sú vystavené v decembri,ale splatnosť majú v januári je to pohladávka? Určuje sa to podla vyhotovenia alebo splatnosti?
3Takisto pri došlých FA podla doručenia alebo splatnosti?
Manual
19.01.06,15:24
na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
A čo ťa k tomu viedlo že si z neuhradenej OF odviedla v JU daň ...? :D:)
babenko1
19.01.06,15:50
na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
2,tento rok mám FA, ktoré sú vystavené v decembri,ale splatnosť majú v januári je to pohladávka? Určuje sa to podla vyhotovenia alebo splatnosti?
3Takisto pri došlých FA podla doručenia alebo splatnosti?1/ na začiatku ktorého roku si mala neuhradené tie faktúry? r. 2006? DPH odvádzaš štátu už pri vystavení faktúry a faktúra nemusí byť uhradená...
2/ áno.. sú to pohľadávky roku 2005
3/ došlé faktúry sú tvoje záväzky
Zdeni
19.01.06,16:42
Viem, ze kniha pohladavok sa zvykne viest aj v elektronickej forme. Tak co mam vlastne vytlacit z pocitaca, ked ziadne pohladavky nemam?

mihu - z toho čo tu píšeš som usúdila, že ty považuješ za pohľadávku len to, alebo vtedy ak ti je niekto dlžný viac ako jeden deň. Ak vystavíš faktúru je to pohľadávka a nezáleží na tom, že ju uhradia v
ten istý deň alebo v dobe splatnosti. A pohľadávky máš aj ty, ale uhradené. Čiže ak vytlačíš knihu pohľ., v tvojom prípade tam bude všetko uhradené a súhlasím s manual, sw prenáša platby ihneď do denníka.
sklenkova
19.01.06,17:44
no vieš Manual,najprv som to spravila tak,že z nezaplatené FA som do DP za rok 04 nezapočítala,ale napísala ju ako pohladávku a podala-no nebola som si istá a tak som sa opýtala správkyne a tá mi povedala, že mám podať opravné DP a započítať tam aj neuhradené FA-tak som to spravila.Dnes už viem,že ich budem musieť zdaniť ešte raz
Manual
19.01.06,18:13
mihu - z toho čo tu píšeš som usúdila, že ty považuješ za pohľadávku len to, alebo vtedy ak ti je niekto dlžný viac ako jeden deň. Ak vystavíš faktúru je to pohľadávka a nezáleží na tom, že ju uhradia v
ten istý deň alebo v dobe splatnosti. A pohľadávky máš aj ty, ale uhradené. Čiže ak vytlačíš knihu pohľ., v tvojom prípade tam bude všetko uhradené a súhlasím s manual, sw prenáša platby ihneď do denníka.
Zdeni, vidím že si docestovala OK..:) Cesta bola dobrá ?
Zdeni
19.01.06,18:37
Zdeni, vidím že si docestovala OK..:) Cesta bola dobrá ?

Ďakujem cesta bola dobrá, len kamarát čo nás viezol sa nám smial celou cestou, že čo nám tam robili, lebo sme sedeli v aute ako "postriekané Biolitom".:D :D :D Takže teraz si dávam dokopy čo som tam počula, ale
zatial mám z toho riadny chaos:mee: Ale hádam sa mi do 30.6. vyjasní:confused:
liba2
19.01.06,19:07
na začiatku roka som mala neuhradené FA,som povinná ich zapísať do tohto roku ako pohladávku? (daň som z nich odviedla ako by boli uhradené)
2/ tento rok mám FA, ktoré sú vystavené v decembri,ale splatnosť majú v januári je to pohladávka? Určuje sa to podla vyhotovenia alebo splatnosti?
3/ Takisto pri došlých FA podla doručenia alebo splatnosti?
Pohľadávka vzniká dňom vystavenia faktúry. Faktúry, ktoré boli vystavené v r. 2005 a neboli uhradené do 31.12.05, sú pohľadávkami r. 2005 nevysporiadanými a prechádzajú do ďalšieho roka ako otvorené položky. V softe to urobí program sám, ručne ti zostane nevyplnené okienko "úhrada". Číslo pohľadávky = číslo faktúry, nerobia sa žiadne zmeny.
U došlých faktúr ti vzniká záväzok dňom kedy faktúru obdržíš. Číslo záväzku = interné (tvoje) číslo faktúry. Ak faktúra nie je uhradená do 31.12.05 , prechádza ako otvorená položka do ďalšieho roka.
abel
25.01.06,20:50
Ďakujem cesta bola dobrá, len kamarát čo nás viezol sa nám smial celou cestou, že čo nám tam robili, lebo sme sedeli v aute ako "postriekané Biolitom".:D :D :D Takže teraz si dávam dokopy čo som tam počula, ale
zatial mám z toho riadny chaos:mee: Ale hádam sa mi do 30.6. vyjasní:confused:
zdeni, vyjasnené sme mali pred seminárom . . . kým sme nevedeli, čo nás čaká :D
mihu
26.01.06,10:46
mihu - z toho čo tu píšeš som usúdila, že ty považuješ za pohľadávku len to, alebo vtedy ak ti je niekto dlžný viac ako jeden deň. Ak vystavíš faktúru je to pohľadávka a nezáleží na tom, že ju uhradia v
ten istý deň alebo v dobe splatnosti. A pohľadávky máš aj ty, ale uhradené. Čiže ak vytlačíš knihu pohľ., v tvojom prípade tam bude všetko uhradené a súhlasím s manual, sw prenáša platby ihneď do denníka.
Dakujem zdeni, ze si ma pochopila, o co mi islo. Zaujimalo by ma este, ze ci je to tak isto aj s knihou zavazkou. Platil som aj ja za faktury v hotovosti. Musim aj tuto knihu viest, napriek tomu, ze som realizoval uhradu v den vystavenia faktury. Alebo aj vtedy, ked som napriklad meskal 2 dni so zaplatenim postovej poukazky do zdravotnej poistovne?
alušik
26.01.06,11:00
Ano, musis viest aj knihu zavazkov. Tam to bude rovnake,ako u pohladavok.
ZuzanaA
26.01.06,11:10
A čo ťa k tomu viedlo že si z neuhradenej OF odviedla v JU daň ...? :D:)

Manual, Sklenková v príspevku 5. asi myslela že odviedla daň=DPH a nie daň z príjmov FO....teda aspoň dúfam :D
Zita5
26.01.06,11:16
Vystavujem faktury za predaj sluzieb a datum vystavenia faktury je u mna vzdy ten isty, ako realizovana platba. Takze prijmove doklady maju totozny datum, ako aj vystavenie faktury. Asi len kvoli forme uvadzam na fakturach tzv. splatnost - 14 dni. Som povinny viest knihu pohladavok, ked nemam ani ziadne ine pohladavky ?


Knihu pohľadávok si povinný/á viesť počas celého roka . V nej musí byť evidovaná každá jedna faktúra vystavená Vašou firmou . Ak príde úhrada ,či je to už v hotovosti alebo bankou , pri zaúčtovaní úhrady, túto eviduješ aj v knihe pohľadávok . Znižuješ pohľadávky . Nemusí byť v každom prípade rozdiel " zostáva k úhrade " môžeš byť aj na O . Ale evidienciu je povinnosť viesť .

Tak isto aj , čo sa týka došlých faktúr od dodávateľov tovaru , služieb atď . Každú jednu fa zapísať do knihy/evidencie záväzkov . Pri úhrade záväzkov zasa opakuješ to isté ako u pohľadávok , čiže pri ich úhradách znížiš záväzky o uhradu danej faktúry . Opakujem aj túto evidenciu je povinnosť viesť .