MIRIAMA1
29.07.11,15:38
Dobrý deň.
Chcekla som požiadať o radu. Moja známa mala sestru, ktorá pred nedávnom zomrela. Mala zobraté nejaké pôžičky. Bola slobodná a bezdetná. Ako teraz treba postupovať?
1) Je treba úmrtie nahlásiť spoločnostiam, v ktorých mala pôžičky?
2) Kto teraz musí ďalej tieto pôžičky splácať, ak nemala deti ani manžela? Jej súrodenci?
Ďakujem
MIRIAMA1
29.07.11,13:39
..ešte som zabudla na to, že zomretá vlastnila so svojou sestrou dom na polovicu...
pepa78
29.07.11,14:01
Ahoj, úmrtie dlžníka treba oznámiť spoločnostiam...možno boli pôžičky poistené aj pre prípad úmrtia...

Ak prebehne dedičské konanie na jej majetok, tak dedič - sestra - musí dediť aktíva aj pasíva, to znamená, že okrem podielu na na dome musí zdediť aj jej dlhy...môže odmietnuť dediť, ale nielen dlhy ale aj aktíva / podiel na dome atď. /
MIRIAMA1
29.07.11,14:15
Tak to má potom problém, pretože viem, že ona sama má pôžičky, ktoré spláca horko ťažko. Ako utiahne ďalšie, neviem. Ďakujem
misstka
29.07.11,14:18
Tak to má potom problém, pretože viem, že ona sama má pôžičky, ktoré spláca horko ťažko. Ako utiahne ďalšie, neviem. Ďakujem

tak potom ak ide o neobývateľný dom tak ho predať, ak je obývateľný, tak prenajať a tak získať peniaze aspoň na tie splátky.
MIRIAMA1
29.07.11,14:23
Ide o obývateľný dom, lenže v ňom bývajú aj ostatní členovia. Konkrétne tieto 2 sestry bývali v jednom dome. Druhá sestra má rodinu. Čo sa s tým dá robiť? Ak by sa sestra po zomrelej vzdala polky domu, tým aj dlhov, čo bude s ostatnými členmi rodiny, ktorí bývajú v tom dome?
MIRIAMA1
29.07.11,14:24
...veď predsa nemôžu predať pol domu....
misstka
29.07.11,14:35
neviem koľko je tam dedičov, ale ak iba tá jedna sestra a aj tá časť kde bývajú ostatný členovia rodiny patrila zosnulej sestre, tak sa musí rozhodnúť, či sa dlhy splatí alebo odmietne dedičstvo. neviem kto tam ešte býva a aké sú vlastne vysoké tie dlhy. treba počkať na dedičské konanie a potom sa rozhodnúť čo sa urobí, ak nemá peniaze tá sestra po zosnulej, mohli by dlhy splatiť aj tí, čo tam bývajú a následne získať časť alebo aj celú polku domu do svojho vlastníctva. to by už záležalo na dohode a tiež na výške tých dlhov.