papke
29.07.11,17:41
som v súdnom spore s firmou ktorá mi odmieta uhradiť niekoľko faktúr. po prvej výzve na úhradu mi okamžite vrátili faktúru ktorá ešte nebola splatná, ale tri faktúry, ktoré už boli po dobe splatnosti a ktoré som urgoval o tých sa počas celého sporu menovite nezmieňujú. včera 28.7. som odoslal vyjadrenie k odporu proti platobnému rozkazu, bol to posledný termín 10 dňovej lehoty a až v noci ma napadlo, že dôvod prečo mi tri faktúry nevrátili a sú o nich ticho je ten, že už ku dňu zdaniteľného plnenia odviedli DPH. daňový úrad mi o tom informáciu podať nemôže, konať môže iba polícia alebo súd. vie mi niekto poradiť -1, môžem aj po 10 dňovej lehote predložiť súdu návrh na prešetrenie, či z predmetných faktúr bola odvedená DPH?
-2, ak odviedli DPH znamená to že moja požiadavka je oprávnená, keď majú faktúry evidované v účtovníctve?
-3, porušili zákon431/2002 o účtovníctve, §29 a §30?
ďakujem za prípadné vyjadrenia
KEJKA
29.07.11,16:49
ak tebe nezaplatili faktúry, tak sú to tvoje faktúry, z ktorých odvádzaš DPH ty a nie tvoj odberateľ. Oni si z tvojich faktúr mohli a zrejme aj odpočítali DPH, preto ti ich už nevrátili, lebo ich majú v účtovníctve.
TAže v spore o úhradu môžeš pokračovať, ale DPH s tým nemá nič spoločné. Možno iba poslúži ako argument, že ak ich v účtovníctve majú, tak nech ich aj zaplatia, ale to je vec súdu.
Nechápem, čo chceš teda prešetrovať - zaplatil si tú DPH alebo nie?
papke
29.07.11,17:16
ďakujem za odpoveď, chcem iba zistiť, či majú moje faktúry stále v účtovníctve, lebo ak ich vedú v účtovníctve mali si na prelome účtovného roku vyžiadať odo mňa odsúhlasenie pohľadávky a dodržať zákon o účtovníctve 431/2002 z.z. tak to bolo pred rokom, keď mi decembrovú faktúru uhradili až v januári.
Paula
29.07.11,17:19
ďakujem za odpoveď, chcem iba zistiť, či majú moje faktúry stále v účtovníctve, lebo ak ich vedú v účtovníctve mali si na prelome účtovného roku vyžiadať odo mňa odsúhlasenie pohľadávky a dodržať zákon o účtovníctve 431/2002 z.z. tak to bolo pred rokom, keď mi decembrovú faktúru uhradili až v januári.


I vy ste mohli (mali) požiadať o odsúhlasenie :)
KEJKA
29.07.11,17:21
ďakujem za odpoveď, chcem iba zistiť, či majú moje faktúry stále v účtovníctve, lebo ak ich vedú v účtovníctve mali si na prelome účtovného roku vyžiadať odo mňa odsúhlasenie pohľadávky a dodržať zákon o účtovníctve 431/2002 z.z. tak to bolo pred rokom, keď mi decembrovú faktúru uhradili až v januári.
opakujem, sú to tvoje faktúry, tvoje pohľadávky, ktorých úhradu vymáhaš. Ty si bol povinný dodržať Z.o účtovníctve a poslať List k ich inventarizácii na odsúhlasenie.
Paula
29.07.11,17:35
opakujem, sú to tvoje faktúry, tvoje pohľadávky, ktorých úhradu vymáhaš. Ty si bol povinný dodržať Z.o účtovníctve a poslať List k ich inventarizácii na odsúhlasenie.


Tak veru.... ja ako odberateľ si v priebehu roka už žiadam permanentne súpisku od dodávateľa, ak ju neposiela automaticky .... a ako dodávateľ by som to isto nenechala na druhú polovicu ďalšieho kal. roka - či to vôbec majú v účtovníctve :confused:
papke
29.07.11,17:43
no dobre, asi som spravil chybu, ale ako požiadam o odsúhlasenie niekoho, kto mi v doporučenom liste tvrdí, že moje faktúry sú neopodstatnené? za dvadsať rokov živnosti som sa s takými hajzlíkmi nestretol.
KEJKA
29.07.11,17:50
ved to už nechaj na súd. Aj ja vymáham a neúspešne, zaspala som a spolahla sa na dobré vzťahy a teraz už môžem asi len zabudnúť...
Ak sú tvoje pohľadávky opodstatnené, tak súd skončí v tvoj prospech. Rozsudok však ešte neznamená, že ti odberateľ aj reálne zaplatí.
papke
29.07.11,17:55
jasné že to nechám na súd, čo iné mi ostáva a aj keď je to fúre peňazí ide mi skôr o satisfakciu:)
blcha
17.08.11,15:21
Sme na tom presne tak isto, ba možno aj horšie. Nemáme na zaplatenie DPH, daňový úrad nám poslal Výzvu, ide oznámiť trestný čin nezaplatenia dane.
Súd je zatiaľ v nedohľadne, peniaze ešte viac a konateľ pôjde do basy iba preto, že narazil na neslušného človeka. Vinníkovi sa, ako vždy, nič nestane - a ešte si užíva našu DPH-čku, ktorú si zrejme odpočítal. FUJ!!!
Evanka
06.10.12,14:43
Ja nechápem, či je tak zložité dať do zákona, že uplatniť odpočet sa môže iba z uhradených faktúr. Asi som blbá, no neviem to pochopiť, veď to nemá logiku, aby niekto odobral tovar alebo službu a ešte za to dostal peniaze (teda DPHčku). Myslela som, že to teraz pri novelizácii zmenia, ale nezdá sa, že by ich to trápilo :(
KEJKA
06.10.12,17:12
Ja nechápem, či je tak zložité dať do zákona, že uplatniť odpočet sa môže iba z uhradených faktúr. Asi som blbá, no neviem to pochopiť, veď to nemá logiku, aby niekto odobral tovar alebo službu a ešte za to dostal peniaze (teda DPHčku). Myslela som, že to teraz pri novelizácii zmenia, ale nezdá sa, že by ich to trápilo :(toto tu už predsa bolo a všetci nadávali...............
pavol54
06.10.12,17:44
Ja nechápem, či je tak zložité dať do zákona, že uplatniť odpočet sa môže iba z uhradených faktúr. Asi som blbá, no neviem to pochopiť, veď to nemá logiku, aby niekto odobral tovar alebo službu a ešte za to dostal peniaze (teda DPHčku). Myslela som, že to teraz pri novelizácii zmenia, ale nezdá sa, že by ich to trápilo :(najmä teraz keď vlastne prebehne bezhotovostná platba ak nemáš ERP takto je dodávateľ vystavený na milosť a nemilosť odberateľa, môžeš odmietnuť predať tovar zákazníkovi ktorého nepoznáš?
Evanka
07.10.12,07:57
toto tu už predsa bolo a všetci nadávali...............
Kto všetci? Veď to nemá logiku, aby si uplatnil DPH ten, kto nezaplatí a naopak má ju odviesť ten, kto peniaze nedostal. Neplatiči sú teda vo výhode.