lujjo2003
29.07.11,19:26
Zdravim, v decembri som mal nehodu na aute. Vinník bol známy, ale aj napriek tomu som to riešil cez moju havarijnú poistku (poradili mi vraj je to lepšie). Kedže poistovna ohodnotila škodu ako totálka a vyplatila mi náhradu škody s tým že im to refundovala poistovna vinníka. Nakoľko som mal poistku uzavretú len mesiac žiadal som vrátenie zvyšku poistky ale bolo mi povedané že na to nemám nárok lebo z tej poistky už bolo plnenie a je im uplne jedno či im to refundovala iná poisťovňa alebo je to moja vina. Môžem sa nejako brániť? Mám nárok na vrátenie zvyšku poistky?
ivka70
29.07.11,17:45
Poistovna postupovala podla zakona.
Kvaka
29.07.11,17:46
Zdravim, v decembri som mal nehodu na aute. Vinník bol známy, ale aj napriek tomu som to riešil cez moju havarijnú poistku (poradili mi vraj je to lepšie). Kedže poistovna ohodnotila škodu ako totálka a vyplatila mi náhradu škody s tým že im to refundovala poistovna vinníka. Nakoľko som mal poistku uzavretú len mesiac žiadal som vrátenie zvyšku poistky ale bolo mi povedané že na to nemám nárok lebo z tej poistky už bolo plnenie a je im uplne jedno či im to refundovala iná poisťovňa alebo je to moja vina. Môžem sa nejako brániť? Mám nárok na vrátenie zvyšku poistky?
Veru nemáš nárok na vrátenie, pri totálnej škode poisťovňa nijaké poistenie nevráti, je to podľa Občianskeho zákonníka.
§ 803

(1) Poistiteľ má právo na poistné za dobu do zániku poistenia.

(2) Ak zanikne poistenie pred uplynutím doby, za ktorú bolo bežné poistné zaplatené, je poistiteľ povinný zvyšujúcu časť poistného vrátiť.

(3) Ak nastala poistná udalosť a dôvod ďalšieho poistenia tým odpadol, patrí poistiteľovi poistné do konca poistného obdobia, v ktorom poistná udalosť nastala; jednorazové poistné patrí poistiteľovi aj v týchto prípadoch vždy celé.
preboha
29.07.11,18:06
v takomto prípade, by ste boli dostali rovnaké plnenie aj zo zákonnej poistky, Vaša havarijná poistka by skončila ( napr. havarované vozidlo ste predali), a boli by Vám vrátili zvyšok ročnej poistky. Pozdravujte svojho známeho, a viac ho v takýchto veciach nepočúvajte.
lujjo2003
30.07.11,08:01
Dakujem za pomoc. No ale je to dobra blbost že nemám nárok na vrátenie zostatku poistky aj keď bolo jednoznačne preukázané že som nebol vinníkom. :mad: