kabaho
29.07.11,23:10
Ahojte,
prosím Vás potrebujem poradiť. Manžel chce nakupovať motorové oleje Shell a Castrol z EÚ a následne predávať na Slovensku. Chcela by som sa opýtať či takéto oleje podliehajú spotrebnej dani. Aké množstvo takýchto olejov môže doviezť z EÚ, nie je to obmedzené? Nerozumiem tomu aké sú to tie minerálne oleje, ktoré podliehajú spotrebnej dani a nechcem aby mal manžel neskôr problémy s Colným úradom. Za každú radu vopred ďakujem.
Indeed
30.07.11,02:18
Shell je extremne drahy a Castrol je shit priemernej kvality.

Ja by som mu poradil aby išiel do olejov VAT, su to oleje špičkovej kvality s prijateľnou cenou pre slovenského zákazníka.

Mineralne oleje nie sú predovšetkým motorové oleje, nakoĺko podiel predávaných minerálnych olejov postupne klesá,

vytláčajú ich oleje syntetické.

Termín "minerálne oleje" citovaný v zákone sa vzťahuje na oleje určené na vykurovanie, ktoré sú svojou štrukturou podobné
motorovej nafte,
keďže štát chce mať svoj podiel na zisku s predaných palív , tak vymyslel daň z minerálnych olejov ,
aby nebolo atraktívne doviezť spomínaný vykurovací olej a predávať ho so ziskom ako motorovú naftu.
Automobilových olejov sa táto daň podľa mňa netýka.
kabaho
30.07.11,07:02
Takže keď bude kupovať automobilové oleje nemal by byť problém? A prosím ťa nevieš aké množstvo ich môže dovážať?
Ďakujem za radu.
Indeed
31.07.11,04:29
Ja som vyjadril len svoj názor,

treba zobrať do rúk znenie zákona a poriadne si ho prečítať.
Excise Duty
31.07.11,16:33
Takže keď bude kupovať automobilové oleje nemal by byť problém? A prosím ťa nevieš aké množstvo ich môže dovážať?
Ďakujem za radu.
Motorové oleje sú tovarom kódu KN 2710 19 81 a ako také sú v zmysle ustanovenia § 4 ods. 2 písm. b) zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov sú minerálnym olejom, keďže toto ustanovenie pokrýva celú kapitolu 27 okrem niektorých plynných uhľovodíkov.
Podstata zdanenia minerálnych olejov spočíva v tom, že predmetom dane sú len také minerálne oleje, ktoré sú určené na použitie, ponúkané na použite alebo použité ako pohonná látka alebo ako palivo. Motorové oleje nie sú takýmito minerálnymi olejmi a vzhľadom na ich chemicko-fyzikálne vlastnosti a predovšetkým cenu nepredstavujú riziko zneužitia ako pohonnej látky alebo ako paliva, preto ani nepodliehajú daňovému dozoru a ani kontrole prepravy prostredníctvom sprievodného dokumentu. S motorovými olejmi je preto možné voľne obchodovať bez akýchkoľvek formalít a povinností vyplývajúcich zo zákona č. 98/2004 Z. z.
Pokiaľ ide množstvo, v rámci EÚ platí princíp voľného pohybu tovarov a v zmysle ustanovenia článku 34 Zmluvy o fungovaní EÚ sú množstvové obmedzenia dovozu a všetky opatrenia s rovnocenným účinkom medzi členskými štátmi zakázané.
eeevelin
28.04.13,14:56
ahojte...
neviete mi povedať, kde by som našla minimálne sadzby z minerálnych olejov, ktoré stanovuje Rada v smernici...
--- pozerala som smernicu Rady 92/82/EHS - sú tam stanovené minimálne sadzby ale iba v roku 1993..myslím, že tie sadzby sú už neaktuálne, potrebujem najnovšie info ohľadom týchto sadzieb ...

vopred ďakujem za pomoc
Excise Duty
28.04.13,15:03
ahojte...
neviete mi povedať, kde by som našla minimálne sadzby z minerálnych olejov, ktoré stanovuje Rada v smernici...
--- pozerala som smernicu Rady 92/82/EHS - sú tam stanovené minimálne sadzby ale iba v roku 1993..myslím, že tie sadzby sú už neaktuálne, potrebujem najnovšie info ohľadom týchto sadzieb ...

vopred ďakujem za pomoc
No nech sa páči:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2003L0096:20040501:SK:PD F

A prečítaj si aj Článok 30 tejto smernice.
Kvaka
28.04.13,15:07
ahojte...
neviete mi povedať, kde by som našla minimálne sadzby z minerálnych olejov, ktoré stanovuje Rada v smernici...
--- pozerala som smernicu Rady 92/82/EHS - sú tam stanovené minimálne sadzby ale iba v roku 1993..myslím, že tie sadzby sú už neaktuálne, potrebujem najnovšie info ohľadom týchto sadzieb ...

vopred ďakujem za pomoc
Smernice EÚ sú premietnuté do zákonov, konkrétne pre minerálne oleje je to zákon č. 98/2004 o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov.
Pozri § 6, tam sú sadzby dane z MO.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-98#p6
Kvaka
28.04.13,15:11
Tá smernica je už skoro 10 rokov zrušená.
eeevelin
28.04.13,15:24
Ďakujem krásne, urýchlil si mi písanie bakalárskej práce :)
eeevelin
28.04.13,15:24
napodobne...ďakujem za odpoveď :)