Mikolajova
16.01.06,14:11
Na aký účet účtujete ročnú dialničnú známku?
Tweety
16.01.06,13:13
Na aký účet účtujete ročnú dialničnú známku?
Ak sa nemýlim tak 538 je správny účet.:eek:
chudaska
19.01.06,12:06
Tento rok si uz mozes uplatnit aj DPH, len musis mat podklad z tej dialnicnej znamky -je to danovy doklad
Tweety
19.01.06,12:08
Tento rok si uz mozes uplatnit aj DPH, len musis mat podklad z tej dialnicnej znamky -je to danovy doklad
Iba doplním, ak si platcom dph.;)
Kristina27
19.01.06,13:48
Aj ja som to účtovala na 538 ako napr. kolky, ale audítorka nám odporúčala to účtovať na 518.
tonkat
19.01.06,14:42
Od vzniku NDS - národná diaľničná spoločnosť je to služba, teda 518
Mikolajova
23.01.06,13:00
S tou DPH asi ťažko ak pri jej kúpe DPH nemám vyčíslenú nie?
liba2
23.01.06,14:16
S tou DPH asi ťažko ak pri jej kúpe DPH nemám vyčíslenú nie?
Tu je to riešené:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=163933&postcount=14
Dianka
23.01.06,15:10
Dialničné známky sa fakturujú bez DPH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bola okolo toho veľká diskusia aj na školeniach raz povedali že s DPH, raz
bez DPH a potom to ešte raz zopakovali.....Ale naša auditorka má k tomu
písomné stanovisko, že diaľničné známky bez DPH - bez pochýb a jednoznačne.
liba2
23.01.06,15:19
Dialničné známky sa fakturujú bez DPH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bola okolo toho veľká diskusia aj na školeniach raz povedali že s DPH, raz
bez DPH a potom to ešte raz zopakovali.....Ale naša auditorka má k tomu
písomné stanovisko, že diaľničné známky bez DPH - bez pochýb a jednoznačne.Dianka, a nemohla by si pre nás niečo urobiť? zverejniť to stanovisko, aby si nám pomohla sa zorientovať?
denisadam
03.02.06,18:13
Tento rok si uz mozes uplatnit aj DPH, len musis mat podklad z tej dialnicnej znamky -je to danovy doklad
vJU podklad z dialničnej známky zaevidujem ako FA do knihy došlýchFA? Nevadí, že na ňom nie je žiadny dátum? Ten je len na doklade z reg. pokladne
Manual
03.02.06,18:30
vJU podklad z dialničnej známky zaevidujem ako FA do knihy došlýchFA? Nevadí, že na ňom nie je žiadny dátum? Ten je len na doklade z reg. pokladne
Prečo by si to evidovala ako faktúru ? Veď to je bežný nákup cez ERP. Čo ťa k tomu vedie ?
andrej_rv
03.02.06,18:45
vJU podklad z dialničnej známky zaevidujem ako FA do knihy došlýchFA? Nevadí, že na ňom nie je žiadny dátum? Ten je len na doklade z reg. pokladneNie, nezaeviduješ. Faktúra sa tu nechápe v účtovníckom zmysle (ako doklad o vzniku záväzku či pohľadávky), ale ako "faktúra" - doklad o dodaní tovaru alebo služby v zmysle § 71 zákona o DPH. Za faktúru sa považuje aj doklad z ERP, ak je cena tovaru alebo služby nižšia ako 50 tis. Sk, a tiež ich nezapisuješ do knihy faktúr, len do záznamov v zmysle § 70 ZDPH.
denisadam
03.02.06,19:10
Nie, nezaeviduješ. Faktúra sa tu nechápe v účtovníckom zmysle (ako doklad o vzniku záväzku či pohľadávky), ale ako "faktúra" - doklad o dodaní tovaru alebo služby v zmysle § 71 zákona o DPH. Za faktúru sa považuje aj doklad z ERP, ak je cena tovaru alebo služby nižšia ako 50 tis. Sk, a tiež ich nezapisuješ do knihy faktúr, len do záznamov v zmysle § 70 ZDPH.
ďakujem, slovo "faktúra" ma ozaj zmýlilo.
maruš
06.02.06,16:00
Dianka keby si bola zlatá a poskytla nám to stanovisko!!!!!!!!!!!!!!!!
Ďakujem veľmo pekne
evina
06.02.06,16:16
Dialničné známky sa fakturujú bez DPH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bola okolo toho veľká diskusia aj na školeniach raz povedali že s DPH, raz
bez DPH a potom to ešte raz zopakovali.....Ale naša auditorka má k tomu
písomné stanovisko, že diaľničné známky bez DPH - bez pochýb a jednoznačne.
Uvažujem dobre, ak hovorím, že ak sa dialničné známky podľa toho neurčeného písomného stanoviska fakturujú jednoznačne bez DPH, tak si nemám ako nárokovať odpočet? - ak si mala toto na mysli, lebo tie výkričníky ma dosť nastrašili. Myslím, že áno, ovšem stanovisko DR na stránke http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dph1_06.pdf
k § 71 a 75 hovorí niečo celkom iné.
Zároveň neviem načo by bol pri novele zákona o DPH k 1.1.2006 vsunutý bod. č. 4 ods. b:

(4) Za faktúru sa považuje aj a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.
KEJKA
06.02.06,16:52
Uvažujem ... načo by bol pri novele zákona o DPH k 1.1.2006 vsunutý bod. č. 4 ods. b:

(4) Za faktúru sa považuje aj a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.


na základe tohto ustanovenia, je možné odpočítať DPH. Je to stanovené zákonom a platí to od 1.1.2006, tým je táto diskusia uzavretá, nie?:)
evina
06.02.06,17:01
Podľa mojej mienky áno, to som chcela jednoznačne povedať mojím príspevkom.
liba2
06.02.06,17:35
Podľa mojej mienky áno, to som chcela jednoznačne povedať mojím príspevkom.Tak som to po prečítaní prijala :) .
Dianka
08.02.06,05:56
Po tom ako sme skúsili vypýtať od tej našej auditorky to stanovisko, sme ju okamžite vymenili. Dobre, že si ho pýtala..........Ak som niekoho /dúfam, že nie/ zaviedla mojim prispevkom, veľmi sa ospravedlňujem.
sonahelenamaria
08.02.06,06:14
Pekný deň prajem,

chcem sa spýtať: Je rozdiel medzi diaľničnou známkou a diaľničným poplatkom?

Ďakujem
Lienočka
08.02.06,06:32
Od 01.01.2006 si možete odpočitat DPH z dialničnej známky, ale musíte mať tú podkladovú časť nálepky, z ktorej ste odlepili známku a nalepili ju na čelné sklo. To znamená, že ak Vám zamestananci tu podkladovú časť vyhodili a vy máte len doklad z registračky, tak si DPH nemožete odpočítať. Ja som to stihla zamestnancom povedať, takže rychle hľadali v autách a doniesli mi tie podkladové časti. Je tam všetko uvedené, čo má doklad obsahovať, vrátane DPH.
Potvrdil nám to aj Ing. Minársky na školení.
evina
08.02.06,07:47
Po tom ako sme skúsili vypýtať od tej našej auditorky to stanovisko, sme ju okamžite vymenili. Dobre, že si ho pýtala..........Ak som niekoho /dúfam, že nie/ zaviedla mojim prispevkom, veľmi sa ospravedlňujem.

Nezaviedla, neboj, k tomu je práve dobrá Porada, že ostatní hneď zareagujú a poopravia ak náhodou prezentujeme nesprávne stanovisko... Len ja som to tu spomínala už niekoľkokrát, že vždy všetko treba overovať cez zákony a dôvodiť nimi. Mne osobne pokiaľ aj auditorka povie niečo , musí ukázať príslušné paragrafy. Vidíš sama ako Ťa auditorka presvedčila o chybnom tvrdení, že si sa rozhodla jednoznačne pre také stanovisko :):)