KarolDruhy
30.07.11,20:20
Ahojte, som v tomto uplny laik, tak by som potreboval trochu nakopnut tym spravnym smerom, ohladom toho, co si treba nastudovat.

Z akeho prijmu treba platit dane? Dajme tomu, ze som zamestnany a zamestnavatel za mna plati vsetky dane a odvody, cize nejake dane uz platim a nie som od nich oslobodeny. Co ale ine prijmy mimo tohto zamestnania, co sa vlastne povazuje za iny prijem? Kazda suma, ktora mi pride na moj ucet od niekoho ineho ako mojho zamestnavatela sa povazuje za prijem? Co ak si posielaju peniaze medzi sebou dve F.O., ved FO si nevystavuju ziadne faktury, ci ano?
Ak mi teda niekto, ci uz FO alebo nejaka firma (okrem terajsieho zamestnavatela) posle nieco na ucet, treba to niekde nejak zdokladovat? Danove priznanie atd?
Hlavne ma zaujima, ake prijmy by boli este "len tak", a kedy by som uz musel byt zivnostnik. Teda..... naozaj nim musim byt, ak chcem mat aj ine prijmy, alebo mozem ostat iba FO?

Dalej, ak by som sa tomu nevyhol, a zalozil si zivnost, potrebujem nevyhnutne podnikatelsky ucet?
Kde by som nasiel, ake mam ako zivnostnik povinnosti, co vsetko musim robit. Su tieto povinnosti ine, ak som zaroven aj zamestnany?

Prosim, navedte ma tym spravnym smerom :)
Economic
31.07.11,07:07
Ahojte, som v tomto uplny laik, tak by som potreboval trochu nakopnut tym spravnym smerom, ohladom toho, co si treba nastudovat.

Z akeho prijmu treba platit dane? Dajme tomu, ze som zamestnany a zamestnavatel za mna plati vsetky dane a odvody, cize nejake dane uz platim a nie som od nich oslobodeny. Co ale ine prijmy mimo tohto zamestnania, co sa vlastne povazuje za iny prijem? Kazda suma, ktora mi pride na moj ucet od niekoho ineho ako mojho zamestnavatela sa povazuje za prijem? Co ak si posielaju peniaze medzi sebou dve F.O., ved FO si nevystavuju ziadne faktury, ci ano?
Ak mi teda niekto, ci uz FO alebo nejaka firma (okrem terajsieho zamestnavatela) posle nieco na ucet, treba to niekde nejak zdokladovat? Danove priznanie atd?
Hlavne ma zaujima, ake prijmy by boli este "len tak", a kedy by som uz musel byt zivnostnik. Teda..... naozaj nim musim byt, ak chcem mat aj ine prijmy, alebo mozem ostat iba FO?

Dalej, ak by som sa tomu nevyhol, a zalozil si zivnost, potrebujem nevyhnutne podnikatelsky ucet?
Kde by som nasiel, ake mam ako zivnostnik povinnosti, co vsetko musim robit. Su tieto povinnosti ine, ak som zaroven aj zamestnany?

Prosim, navedte ma tym spravnym smerom :)

živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Pokiaľ sústavne popri HPP robíš a za to dostávaš peniaze, je to sústavná živnosť a mal by si mať na to živnosť. Ak ju nemáš, robíš to na čierno a buď rád, že na teba nik neprišiel. O všetkom ostatnom sa poraď so svojou účtovníčkou, alebo popozeraj viaceré témy, ktoré sa Tvojej problematike venujú. A pozri si zákon o dani z príjmov, určite máš času dosť.
Iné príjmy by si mohol mať napríklad z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti. Na to nepotrebuješ živnosť, len sa evidovať na daňovom úrade.
veronikasad
31.07.11,08:11
Karol, môžeš byť konkrétnejší - o akú činnosť, z ktorej dostávaš peniaze na účet, ide ?
KarolDruhy
31.07.11,09:07
Ide o tvorbu webstranok, poradenstvo s tym suvisiace a este nejake dalsie veci, niekedy aj sprostredkovanie. Takze som dospel k tomu, ze potrebujem zivnost. Islo mi hlavne o to, ci je nejaky limit, kedy to este netreba riesit nejak oficialne a kedy uz ano, pokial by to vela nezarabalo, tak aby som s tym nemal zbytocne starosti a naklady. Teda jasne, su aj ine sposoby, ako viem vyinkasovat platby, okrem prevodu na ucet, ale o tom radsej pomlcime...

Okrem zakona o dani z prijmoch som nasiel uz aj zivnostensky zakon a zoznam volnych zivnosti, takze mam co studovat. Zatial dakujem vsetkym.
Economic
31.07.11,09:23
Ide o tvorbu webstranok, poradenstvo s tym suvisiace a este nejake dalsie veci, niekedy aj sprostredkovanie. Takze som dospel k tomu, ze potrebujem zivnost. Islo mi hlavne o to, ci je nejaky limit, kedy to este netreba riesit nejak oficialne a kedy uz ano, pokial by to vela nezarabalo, tak aby som s tym nemal zbytocne starosti a naklady. Teda jasne, su aj ine sposoby, ako viem vyinkasovat platby, okrem prevodu na ucet, ale o tom radsej pomlcime...

Okrem zakona o dani z prijmoch som nasiel uz aj zivnostensky zakon a zoznam volnych zivnosti, takze mam co studovat. Zatial dakujem vsetkym.

Takže u Ti iba popriať veľa spokojných a dobre platiacich zákazníkov !
No pokiaľ si zamestnaný, pre Teba by bola podľa mňa najvhodnejšia forma podnikania eseročkou. Aby si z príjmov platil iba daň a žiadne ďalšie odvody. No rozhodnutie záleží samozrejme na Tebe.
KarolDruhy
31.07.11,10:14
Dakujem, verim ze tych zakaznikov a €€€ bude cim dalej, tym viac.

To s tym, ze by som platil odvody vlastne 2x, to som si akosi neuvedomil. Cize teraz aby som v tom mal jasnejsie, si mozem do zoznamu povinnej literatury pridat aj nejaky zakon o s.r.o.-ckach :D

Inac, keby sa mi podarilo dosiahnut stav, ze prijem z hlavneho zamestnania by zacal byt mensi ako prijem z podnikania a hlavne zamestnanie by mi iba zaberalo volny cas, tak by som ostal len podnikatel. Da sa v takom pripade jednoznacne povedat, ci by bola pre mna lepsia s.r.o. alebo zivnost? Predpokladam, ze to bude mat nejake pre aj proti... a to je opat nieco dalsie, co by som si potreboval nastudovat.
veronikasad
31.07.11,10:25
Ide o tvorbu webstranok, poradenstvo s tym suvisiace a este nejake dalsie veci, niekedy aj sprostredkovanie. Takze som dospel k tomu, ze potrebujem zivnost. Islo mi hlavne o to, ci je nejaky limit, kedy to este netreba riesit nejak oficialne a kedy uz ano, pokial by to vela nezarabalo, tak aby som s tym nemal zbytocne starosti a naklady. Teda jasne, su aj ine sposoby, ako viem vyinkasovat platby, okrem prevodu na ucet, ale o tom radsej pomlcime...

Okrem zakona o dani z prijmoch som nasiel uz aj zivnostensky zakon a zoznam volnych zivnosti, takze mam co studovat. Zatial dakujem vsetkym.
na tvorbu web stránok nepotrebuješ živnosť.

Pozri túto tému, príp. zadaj ešte do vyhladávania "tvorba web stránok". Nájdeš kopec tém a príspevkov, kde sa rieši aj zdaňovanie a platenie odvodov.

http://www.porada.sk/1629586-post7.html
marjankaj
31.07.11,10:54
Ide o tvorbu webstranok, poradenstvo s tym suvisiace a este nejake dalsie veci, niekedy aj sprostredkovanie. Takze som dospel k tomu, ze potrebujem zivnost. Islo mi hlavne o to, ci je nejaky limit, kedy to este netreba riesit nejak oficialne a kedy uz ano, pokial by to vela nezarabalo, tak aby som s tym nemal zbytocne starosti a naklady. Teda jasne, su aj ine sposoby, ako viem vyinkasovat platby, okrem prevodu na ucet, ale o tom radsej pomlcime...

Okrem zakona o dani z prijmoch som nasiel uz aj zivnostensky zakon a zoznam volnych zivnosti, takze mam co studovat. Zatial dakujem vsetkym.


na tvorbu web stránok nepotrebuješ živnosť.

Pozri túto tému, príp. zadaj ešte do vyhladávania "tvorba web stránok". Nájdeš kopec tém a príspevkov, kde sa rieši aj zdaňovanie a platenie odvodov.

http://www.porada.sk/1629586-post7.html

No celkom jasné to nieje.
Na stránke ministerstva vnútra je zoznam odporúčaných žiností a je tam okrem iného aj toto aj toto. A ak tam má aj poradenstvo a sprostredkovanie, tak sa živnosti nevyhne.

http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie


23 INFORMÁCIE, KOMUNIKÁCIE A VYDAVATEĽSTVO
23.1 Počítačové služby
23.1.1 Hardvérové poradenstvo - poradenstvo v oblasti informačných systémov týkajúce sa
technického vybavenia
23.1.1.1 Poradenstvo v oblasti informačných systémov týkajúce sa technického vybavenia
23.1.2 Softvérové poradenstvo a dodávka softvéru
23.1.2.1 Poradenstvo v oblasti informačných systémov týkajúce sa programového vybavenia
23.1.2.2 Spracovanie grafických návrhov webových stránok a ich aktualizácia
23.1.2.3 Poskytovanie softwaru - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom
Economic
31.07.11,10:59
No celkom jasné to nieje.
Na stránke ministerstva vnútra je zoznam odporúčaných žiností a je tam okrem iného aj toto aj toto. A ak tam má aj poradenstvo a sprostredkovanie, tak sa živnosti nevyhne.

http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie


Ja si myslím tiež, že to jednoznačne je v zozname voľných predmetov podnikania a určite to spadá pod podnikanie podľa živnostenského zákona.
Economic
31.07.11,11:02
Dakujem, verim ze tych zakaznikov a €€€ bude cim dalej, tym viac.

To s tym, ze by som platil odvody vlastne 2x, to som si akosi neuvedomil. Cize teraz aby som v tom mal jasnejsie, si mozem do zoznamu povinnej literatury pridat aj nejaky zakon o s.r.o.-ckach :D

Inac, keby sa mi podarilo dosiahnut stav, ze prijem z hlavneho zamestnania by zacal byt mensi ako prijem z podnikania a hlavne zamestnanie by mi iba zaberalo volny cas, tak by som ostal len podnikatel. Da sa v takom pripade jednoznacne povedat, ci by bola pre mna lepsia s.r.o. alebo zivnost? Predpokladam, ze to bude mat nejake pre aj proti... a to je opat nieco dalsie, co by som si potreboval nastudovat.

Zákon o sro /Obchodný zákonník zrejme máš na mysli/ Ti ani veľmi nie je treba študovať, je veľa kvalifikovaných a profesionálnych spoločností, ktoré sa týmto biznisom zaoberajú a sú lacnejšie ako právnici a určite Ti vedia ušetriť peniaze napríklad 50 % na SP pri elektronickom podaní. Týmto by som veľmi čas nestrácala a venovala sa radšej svojmu biznisu. No rozhodnutie je opäť na Tebe.

A ešte k otázke, samozrejme. Keď Ti sro bude veľmi dobre vynášať, môžeš sa venovať len svojmu biznisu na plno. V prípade potreby sa môžeš zamestnať vo svojej sro /to z dôvodu zvýšenia nákladov, aby si neplatil vysokú daň./ No to všetko poriešiš so svojou účtovníčkou - ekonómkou, tá Ti poradí, čo a ako...