misoft
30.07.11,23:27
Dcéra má kamaráta, o ktorom som (náhodou) zistil veľmi nešťastné okolnosti.
Matka ho asi pred pol rokom vyhodila z domu (rozvedená rodina - otec žije u svojich rodičov), chlapec prespával u kamarátov, prípadne v parku na lavičke. Musel som to riešiť tak, že niektorú noc môže prespať u nás. No zistil som však, že ten dom i s kompletným zariadením mu pred troma rokmi daroval jeho starý otec (aj s pozemkom - záhradou), má to všetko na liste vlastníctva ako výhradný vlastník. Tento mesiac dosiahol plnoletosť, do domu sa však nemôže dostať (vymenené zámky a pod.)
Mám preto niekoľko otázok, rád by som mu z tejto situácie pomohol.
A) Má právo ako výhradný vlastník zrušiť trvalý pobyt matke (ona k domu nemá žiadne vlastnícke práva, pobyt získala sobášom, dom aj záhrada boli do doby darovania majetkom jeho starého otca)?
B) Má právo po prípadnom zrušení trvalého pobytu ju vykázať z domu (prakticky mu neoprávnene disponuje jeho vlastným majetkom)?
C) Ako majiteľovi mu chodia poplatky za dom (matka platí len energie, TKO, dane musel platiť chlapec - požičiaval si na poplatky), má právo žiadať za neoprávnené užívanie majetku vynaložené náklady späť?
D) Je povinný po zrušení trvalého pobytu (matka nemá žiadne užívacie právo) jej hľadať iné ubytovanie? Môže ju vykázať z domu a z pozemku?
E) Môže na základe LV požiadať pri vyprataní a vysťahovaní (deložovaní) políciu, alebo musí žiadať súd o tieto opatrenia.
pepsikova
30.07.11,22:18
...tá žena v podstate neoprávnene užíva cudzí majetok..takže chlapec má všetky práva ,aby dostal svoje späť,či sú to poplatky- vymáhať od nej, majetok je jeho, takže ženu vypratať,podať trestné oznámenie pre neoprávnené užívanie majetku, výmenu zámkov a obmedzený vstup na svoj pozemok...trvalý pobyt zrušiť môže...náhradné ubytovanie hľadať nemusí, ona vlastne zabrala cudzie, nuž a na to je zákon..


(zisti, či nebola uvedená ako zákonný zástupca pri prepise majetku na dedičskom konaní...ak hej, treba to riešiť súdne, ak nie, je to jednoduchšie
misoft
30.07.11,22:31
Jeho starký ešte žije, dom i záhrada boli darované darovacou zmluvou, zapísaný v LV, ako výhradný vlastník 1/1, bez akýchkoľvek ťárch (čisté).
pepsikova
30.07.11,22:35
Jeho starký ešte žije, dom i záhrada boli darované darovacou zmluvou, zapísaný v LV, ako výhradný vlastník 1/1, bez akýchkoľvek ťárch (čisté).

...takže matka je vlastne na cudzom..môže ju dať deložovať a keďže platil za svoj majetok daň a neužíval ho jej pričinením, môže súdne žiadať vrátiť,ale pokiaľ tam býval ešte pred polrokom a nemal príjem,a musel si požičiavať, matka má povinnosť ho živiť a aj otec...a pokiaľ nemá chalan prácu, obaja rodičia sú povinní zo zákona prispievať mu na žitie, to vieš..
...ale daj pozor, je to dvojsečná zbraň, ona môže proti nemu použiť argument, že sám odišiel...ale majetok je jeho, takže ,bude to hnus , ale nech ju vyprace...
misoft
30.07.11,22:38
Takže mu to opatrne poradím, prípadne v rámci možností mu v tom pomôžem. Ale je to svinstvo od jeho matky - vyhnať ho z vlastného domu, brať na neho RP (študuje), nechať ho platiť za majetok a pritom si ho užívať. A dvojsečná zbraň bude asi pre jeho matku - neoprávnene užíva cudzie, majiteľa vyženie, peniaze poberie.

Ale teraz, keďže má 18, môže kľudne vpochodovať (aj s políciou) do vlastného a ju vyhodiť.
pepsikova
30.07.11,22:41
Takže mu to opatrne poradím, prípadne v rámci možností mu v tom pomôžem. Ale je to svinstvo od jeho matky - vyhnať ho z vlastného domu, brať na neho RP (študuje), nechať ho platiť za majetok a pritom si ho užívať...

..no ak matka berie na neho RP, na to je sociálka...ako plnoletý môže požiadať súd o zastavenie RP,lebo neplnia účel a žiadaťod nej o výživné pre seba a na svoj účet...tam potom nech uvedie, že matka neoprávnene užíva jeho majetok a zabránila mu vstupu naň...
misoft
30.07.11,22:43
Vďaka za ďalšiu dobrú radu.
pepsikova
30.07.11,22:47
...porozprávaj sa s ním, vysvetli mu aj negatívne stránky a čo ho čaká zo strany matky, ale aj na čo má nárok a čo mu patrí...aby vedel o tom premýšlať a rozhodol sa...
drobeceva
31.07.11,07:39
uf...mráz mi behá po tele...to aj také matky sú?
katalóg
31.07.11,11:35
Môže človek hodnotiť druhého človeka bez vedomostí h l b o k e j minulosti? Skôr otázka, prečo matkin otec vylúčil svoju dcéru z dedenia, ako býva obvyklé. Mne je ľúto, že syn príde v tak mladom veku pravdepodobne o svoju matku. Ešte je primladý na zrelé vyhodnotenie situácie.
Aby sa nestal súčasťou manipulácie. Vzťahy medzi ľuďmi. Poznáme to snáď všetci, i keď nie osobne. Koľko podobných tém je založených len na tejto stránke.
Mária27
31.07.11,14:16
Syn sa má právo nasťahovať do vlastného domu, aj keby vylomil zámky. Videla som také rozhodnutie, že tak vnikol bývalý manžel do spoločného domu, kde bývala jeho exmaželka - a nič sa mu nestalo, bol v práve.

Zrušenie trvalého pobytu nemá žiadne účinky. Ak chce matku vysťahovať, nech to žiada cez súd s uvedením všetkých skutočností. Keďže tam dovtedy mala užívacie právo, asi súd rozhodne o nejakej bytovej náhrade, ale stačí jej len ponúknuť nejakú nájomnú zmluvu (trhové nájomné), čo dnes nie je problém zohnať.

Chlapec má právo žiadať od nej spôsobenú škodu (že sám musel platiť niekde ubytovanie a iné výdavky) a bezdôvodné obohatenie (že musel platiť v tomto dome to, čo mala platiť ona, keďže tam bývala).
misoft
31.07.11,16:07
Skôr otázka, prečo matkin otec vylúčil svoju dcéru z dedenia, dom a záhrada mu boli darované k jeho 15-tim narodeninám starým otcom z otcovej strany, matka nemá k nehnuteľnosti žiadny právny vzťah ako býva obvyklé. Mne je ľúto, že syn príde v tak mladom veku pravdepodobne o svoju matku. Ešte je primladý na zrelé vyhodnotenie situácie.Žiaľ, už v takomto veku musí rozhodovať o svojom osude - matka bola takáto od rozvodu s jeho otcom už dva roky. Toto bolo vyvrcholenie.


Keďže tam dovtedy mala užívacie právo, užívacie právo nemala, mala len trvalý pobyt, nehnuteľnosť do doby darovania patrila starému otcovi chlapca, potom patrila a patrí podľa LV chlapcovi. Matka sa vydala do rodiny, s darcom nemá blízky príbuzenský vzťah. a si súd rozhodne o nejakej bytovej náhrade, nemal by rozhodovať o pridelení, nakoľko nehnuteľnosť nikdy nepatrila obom rodičom - patrila starému otcovi a potom chlapcovi ale stačí jej len ponúknuť nejakú nájomnú zmluvu (trhové nájomné), čo dnes nie je problém zohnať.


...porozprávaj sa s ním, vysvetli mu aj negatívne stránky a čo ho čaká zo strany matky, ale aj na čo má nárok a čo mu patrí...aby vedel o tom premýšlať a rozhodol sa...
No to budú dlhé rozhovory, preberať varianty a riešenia. Ale vďaka za cenné rady. Prípadne, ak by som nevedel rady, je tu ešte Porada, posledná možnosť právnik a súd. Pokiaľ budem môcť, pomôžem mu z tejto nepríjemnej situácie.
Mária27
31.07.11,17:49
Užívacie právo neznamená vlastníctvo. Keďže v byte bývala, nejaký dôvod mala, napr. žila tam s manželom. Takéto užívacie právo sa pri bytových náhradách posudzuje analogicky ako nájom bytu - pri výpovedi prenajímateľom sú bytové náhrady upravené v § 712 až 712c občianskeho zákonníka.
Možno by však súd zohľadnil jej správanie voči vlastníkovi, ktorému ona bytovú náhradu neponúkla ...
katalóg
31.07.11,19:22
V každom prípade je to veľmi smutné. Ďalšia rozbitá rodina.(Mimo témy.)
misoft
01.08.11,10:36
Najväčší paradox je v tom, že jeho otec po rozvode (chlapec bol už vtedy vlastníkom nehnuteľnosti podľa LV darovaním) opustil tento dom (bol to prakticky rodičovský dom jeho otca), presťahoval sa k svojim rodičom (chlapcovi starí rodičia) a ihneď si zmenil trvalý pobyt. Žiaľ, jeho matka aj naďalej zostala v dome "gazdovať" a nemá snahu opustiť tento dom.
Bude to asi na dlhú dobu vysvetľovať a argumentovať, dokladovať, kto na čo má právo a kto je tam neoprávnene, ale bojovať za spravodlivosť sa musí (aj keby sa muselo cez mŕtvoly - hovorovo).
Na hrubú dieru hrubá záplata!
pepsikova
01.08.11,11:39
Najväčší paradox je v tom, že jeho otec po rozvode (chlapec bol už vtedy vlastníkom nehnuteľnosti podľa LV darovaním) opustil tento dom (bol to prakticky rodičovský dom jeho otca), presťahoval sa k svojim rodičom (chlapcovi starí rodičia) a ihneď si zmenil trvalý pobyt. Žiaľ, jeho matka aj naďalej zostala v dome "gazdovať" a nemá snahu opustiť tento dom.
Bude to asi na dlhú dobu vysvetľovať a argumentovať, dokladovať, kto na čo má právo a kto je tam neoprávnene, ale bojovať za spravodlivosť sa musí (aj keby sa muselo cez mŕtvoly - hovorovo).
Na hrubú dieru hrubá záplata!..

..no asi matke bol chlapec zverený do opatery a tak zostala v dome, aby sa starala...ale keďže starostlivosť nepreukazuje a chlapec je vyhodený a zámky vymenené, treba to riešiť...obaja rodičia majú vyživovaciu povinnosť...majetok je vlastníctvo chlapca..
..poporade mu to vysvetli, hlavne pomaly,...(dobre by bolo prebrať s chalanom citovú stránku- vzťah k matke,aby ste sa nepúšťali do boja a pred koncom to chalan vzdá-lebo je to mater..
misoft
13.08.11,17:53
Takže asi pred týždňom som mal "vážny" rozhovor s chlapcom a predložil som mu niekoľko možných postupov:
A) pohovor s matkou a vysvetlenie, že je majiteľom domu a záhrady a ak chce, musí mu umožniť nerušený prístup k svojmu majetku;
B) pretože už má 18 rokov, nech ide domov, vezme list vlastníctva (ak sa nedostane, tak na katastrálny pre nový), zruší matke trvalý pobyt a oznámi jej, nech uvoľní jeho právoplatný majetok;
C) na základe LV podať na súd žalobu o vypratanie nehnuteľnosti.

Zároveň som mu nasadil "brouka do hlavy" ohľadom toho, že matka berie na neho peniaze a on si musí požičiavať, aby prežil.
Ošíval sa (taký mumáčik), asi musel niečo podniknúť, pretože už celý týždeň nie je "nasáčkovaný" u mňa, len prichádza na návštevu a v podvečer pekne dvihne kotvy. Dokonca spomenul, že natieral doma strechu (asi si obnovuje poškodený majetok).
Uvidíme, čo sa vyvŕbi neskôr.
danushka
13.08.11,19:52
Nechcem byť zlá, ale keby chlapčisko povedal svojej mame, že má ako výlučný vlastník nehnuteľnosti právo akokoľvek nakladať s touto a oznámil jej, že RD predáva a kupuje si niečo úplne inde, tak asi by sa jeho mama minimálne zamyslela.

A nechcem si vôbec predstavovať, čo sa tam vo vzťahoch muselo udiať, že sa tam takéto veci riešia.
katalóg
13.08.11,23:19
A udeje.
misoft
14.08.11,16:00
Veď mne to tiež vŕta v hlave - tie ich vzťahy. Matka musí predsa vedieť, že je majiteľom (dar od starého otca z otcovej strany), že mu musí umožniť prístup domov, že je povinná ho zabezpečiť (nezamestnaný, študuje) - no i napriek tomu ho vyhodila z jeho majetku, finančne, ani materiálne ho nezabezpečovala, užívala bez úhrady jeho majetok. Myslela si hádam, že jej to všetko zostane a milý chlapec odíde s holou r**ou? Aké sú to potom materinské city, keď je toto všetko schopná robiť?
pepsikova
14.08.11,19:03
..no ja by som to zo strany chalanovej matky nevidela ako pohromu,pretože ona sa vidí ako zákonný zástupca maloletého, ktorý je už síce dospelý, ale ešte stále nie zárobkovo činný a neprispieva jej na domácnosť,čo môže hrať dosť veľkú úlohu v jej rozpočte..nepoznám podrobnosti, ale z jej pohľadu je pre ňu príťažou...možno jej chlapec povedal, čo všetko môže a na čo má právo a ona pochopila, že musí zmeniť taktiku..
...no a ak teraz chalan je vo svojom dome, tak asi preto, že matka ho zobrala na milosť a chlapec nech si odrobí jedlo a bývanie...pretože nepíšeš, žeby ju vyhodil...takže tie vzťahy sa asi upravili do tej miery, že matka ho bude trpieť v jeho vlastnom dome,(pretože ak jej povedal, že si bude súdne uplatňovať výživné na seba a svoj účet od nej-je si vedomá, že nemusí dopadnúť dobre) , chalanisko si poopravuje svoje a matke prepne a zase ho vyhodí...myslím, že chlapec nemá dosť odvahy riešiť stav vyhodením matky zo svojho domu, i keď jej nerobilo problém vyhodiť jeho na ulicu a nechať napospas ulici...no teda vďaka softíkovi tam neskončil..
misoft
15.08.11,15:12
no ja by som to zo strany chalanovej matky nevidela ako pohromu,pretože ona sa vidí ako zákonný zástupca maloletého, ktorý je už síce dospelý, ale ešte stále nie zárobkovo činný a neprispieva jej na domácnosť,čo môže hrať dosť veľkú úlohu v jej rozpočte..nepoznám podrobnosti, ale z jej pohľadu je pre ňu príťažou...
No práve! Ona sa stále vidí ako zákonný zástupca, i keď dosiahnutím jeho 18-tych narodenín ním prestala byť. A ako matka je aj tak povinná sa postarať o neho, pokiaľ nebude schopný samostatne sa živiť.

ale z jej pohľadu je pre ňu príťažou...
Nemôže byť príťažou - veď predsa berie na neho RP + výživné (koľko, to mi chlapec nepovedal), žije v jeho dome na jeho pozemku (spomínal som, že si chlapec požičiaval, aby splatil mestu povinné poplatky ako majiteľ) bez platenia nájomného (možno matka platí energie a odpad, ale predsa ich využíva).

Neviem, čo by povedala, ak by bola nútená chlapcovi prispievať na život, platiť nájomné synovi.

Zatiaľ som sa ešte nedostal k tomu, aby som ho "priateľsky z donútenia" :D vyspovedal - akosi sa nemá do debaty - t.z. že tam asi zavládol akýsi status quo.
Flinstone
15.08.11,15:27
nech je opatrný.... "never nepriateľom, ak ti prinášajú dary..."