stanicapap
16.01.06,14:34
prosim vas, po prvy krat idem robit mzdy cez PC program a neviem, co znamena koeficient minim. mzdy - na zaklade coho sa zistuje - alebo, co to vlastne je?
dakujem vopred
Pepa
16.01.06,13:43
Kooficient MM sa priraďuje každému pracovnému miestu v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedených v prílohe Zákonníka práce - pozri § 120 ods. 3 a 4.
Pepa
16.01.06,13:52
§*120

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ podľa odseku*1 v*súlade je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40*hodín a koeficienta minimálne mzdy,

Stupeň/ Koeficient minimálnej mzdy

1 /1,0
2 /1,2
3 /1,4
4 /1,6
5 /1,8
6/ 2,0

(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa §*85 na menej ako 40 hodín sa hodinové sadzby minimálnych mzdových nárokov úmerne zvýšia.
(6) Sadzba minimálneho mzdového nároku sa zaokrúhľuje na celých desať halierov nahor.
stanicapap
16.01.06,14:56
ak sa mozem este spytat, aky by mal byt teda koeficient, ked zamestnanec pracuje ako "projektovy manazer" za hrubu mzdu 20000,-Sk, 8 hod/den, na plny prac. uvazok, pricom zamestnanec ma vysokoskolske vzdelanie.. aky vplyv maju na ten koeficient tieto podmienky..
Pepa
16.01.06,15:20
V tomto prípade si to nemusíš vôbec všímať. Toto platí pre MINIMÁLNE mzdové nároky - aby zamestnanci, ktorí dostanú málo dostali aspoň toľko /málo/ ˇkoľko zákon "káže".
stanicapap
16.01.06,15:46
tak to ma nesmierne tesi - ale bolo obdobie, kedy tento zamestnanec pracoval za min. mzdu - v case od maja do augusta - vsetky podmienky ostali rovnake, len ta mzda bola minimalna. ako som mala postupovat v tomto pripade, lebo tam sa nedaval ziadny koeficient - a mimochodom je to povinne dat tam ten koeficient?
liba2
16.01.06,16:06
tak to ma nesmierne tesi - ale bolo obdobie, kedy tento zamestnanec pracoval za min. mzdu - v case od maja do augusta - vsetky podmienky ostali rovnake, len ta mzda bola minimalna. ako som mala postupovat v tomto pripade, lebo tam sa nedaval ziadny koeficient - a mimochodom je to povinne dat tam ten koeficient?Čo je stanovené v zákone, je všetko povinné; inak ide o porušenie zákona (v tomto prípade zákonníka práce).
Pepa
16.01.06,16:13
bolo obdobie, kedy tento zamestnanec pracoval za min. mzdu -rovnake, len ta mzda bola minimalna. ako som mala postupovat v tomto pripade, lebo tam sa nedaval ziadny koeficient - a mimochodom je to povinne dat tam ten koeficient?
Koeficient je potrebný uviesť v prac. zmluve - podľa "obtiažnosti" vykonávanej práce. Nemôžeš dať MM rovnakú napr. upratovačke a projektantovi - preto je koeficient MM.
Oprava: stupeň náročnosti je potrebný uviesť v prac. zmluve
Tweety
16.01.06,16:31
tak to ma nesmierne tesi - ale bolo obdobie, kedy tento zamestnanec pracoval za min. mzdu - v case od maja do augusta - vsetky podmienky ostali rovnake, len ta mzda bola minimalna. ako som mala postupovat v tomto pripade, lebo tam sa nedaval ziadny koeficient - a mimochodom je to povinne dat tam ten koeficient?
Koeficient nie, ale stupeň náročnosti áno.;) Stupeň sa odvíja od koeficienta.:eek:
ajobs
16.01.06,16:56
ak sa mozem este spytat, aky by mal byt teda koeficient, ked zamestnanec pracuje ako "projektovy manazer" za hrubu mzdu 20000,-Sk, 8 hod/den, na plny prac. uvazok, pricom zamestnanec ma vysokoskolske vzdelanie.. aky vplyv maju na ten koeficient tieto podmienky..

Závisí od toho, čo konkrétne vykonáva projektový manažer, ale tie koeficienty by mohli byť 1,8-2,0, takže minimálny mzdový nárok pri mesačnom odmeňovaní a koeficiente 1,8 je 12.420 Sk, resp. pri koeficiente 2,0 je 13.800 Sk.
Mzda 20.000 Sk je teda viac ako obe uvedené sumy, čo je OK.
DanielaSL
16.01.06,16:59
Len doplním, že okrem náročnosti práce sa pri určení stupňa berie ohľad aj na vzdelanie zamestnanca.
vladan
16.01.06,17:28
Len doplním, že okrem náročnosti práce sa pri určení stupňa berie ohľad aj na vzdelanie zamestnanca.

ja si myslím opak, vzdelanie zamestnanca nemá vplyv na určenie stupňa náročnosti práce
Tweety
16.01.06,17:57
ja si myslím opak, vzdelanie zamestnanca nemá vplyv na určenie stupňa náročnosti práce
Stupeň náročnosti práce musíme podľa Zákonníka práce priradiť ku každému jednému pracovnému zaradeniu.:eek:
DanielaSL
16.01.06,18:21
Pamätám sa , že keď sa tie stupne zaviedli, tak som v novom Zákonníku práce v prílohe videla k tým stupňom priradené vzdelanie.
vladan
16.01.06,18:40
Stupeň náročnosti práce musíme podľa Zákonníka práce priradiť ku každému jednému pracovnému zaradeniu.:eek:

ale nie v závislosti od dosiahnutého vzdelania, ale na základe vykonávanej práce, zodpovednosti a pod.
Tweety
16.01.06,19:34
ale nie v závislosti od dosiahnutého vzdelania, ale na základe vykonávanej práce, zodpovednosti a pod.
Vladi nikde v príspevku nepíšem o vzdelaní. :cool: Píšem len o pracovnom zaradení.:eek:
vladan
17.01.06,04:33
Vladi nikde v príspevku nepíšem o vzdelaní. :cool: Píšem len o pracovnom zaradení.:eek:

rozumiem, ale odpovedám rovnako ako ty vo svojom príspevku č. 13 ;)
PLD
21.02.08,17:50
Chcem sa opýtať takú vec.Može mať zdrav. sestra alebo lekár, ktorý je zamestanaec sro minim. mzdu? Alebo sa musí použiť koeficient?
Ďakujem
PLD
25.02.08,18:07
Potom sa chcem opýtať konkrétne, akým koeficientom sa má vynásobiť minim. mzda ak si chcem ako lekár konateľ a zároveň zamestnenec vlastnej sro stanoviť mzdu? V lek kruhoch je totiž momentálne veľkou modou zakladať sro a stanovuju si za vykonávanie zamestnania lekár na uvazok 1,0 minim. mzdu.Chápem prečo, chcú platiť minimálne odvody z minim. mzdy.
Ale neviem, či je to správne, počul som, že by sa mal použiť koeficient minimálne 1,6 až 1,8.Neviem, ako by dopadla daňová kontrola u lekára, ktorý má oficialny príjem vo výške minim. mzdy? Alebo to daňováci toleruju, názory sa líšia. Ktorý je správny?
JankaO
25.02.08,18:20
Potom sa chcem opýtať konkrétne, akým koeficientom sa má vynásobiť minim. mzda ak si chcem ako lekár konateľ a zároveň zamestnenec vlastnej sro stanoviť mzdu? V lek kruhoch je totiž momentálne veľkou modou zakladať sro a stanovuju si za vykonávanie zamestnania lekár na uvazok 1,0 minim. mzdu.Chápem prečo, chcú platiť minimálne odvody z minim. mzdy.
Ale neviem, či je to správne, počul som, že by sa mal použiť koeficient minimálne 1,6 až 1,8.Neviem, ako by dopadla daňová kontrola u lekára, ktorý má oficialny príjem vo výške minim. mzdy? Alebo to daňováci toleruju, názory sa líšia. Ktorý je správny?

Minimálna mzda pri výkone povolania lekár, by rozhodne nemala byť zaradená do st. 1.
V prílohe ZP je charakteristika jednotlivých stupňov.:
koeficient 1,8 ( 5 stupeň náročnosti)
výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí;
koeficient 2 (6 stupeň náročnosti)
výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí;

Dodržiavanie Zákonníka práce a predpisy súvisiace s pracovným pomerom a odmeňovaním nekontroluje DÚ, ale inšpektorát práce. V prípade, že zamestnanec ( a je jedno , či je to súčasne aj spoločník), nie je zaradený do správneho stupňa, IP to veľmi rado pokutuje.
PLD
26.02.08,16:33
Ďakujem za odpoveď.
zuzanask
20.07.10,11:03
Chcela by som sa opýtať, konateľ - zubný lekár môže mať koeficient minimalnej mzdy 1,6?
1,6 - d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb.
certik
28.09.10,07:08
Prosím vás o radu: zamestnanec má týždenný pracovný čas 36,5 hodiny. Je odmeňovaný hodinovo. Chcem sa opýtať aká bude jeho hodinová mzda pri koeficiente 1,2. Bude to 2,1216€ alebo to bude viac?