Vladimír Ozimý
16.01.06,14:47
no mna by zaujimalo kedze zakon nezakazuje vystavit fakturu pred plnenim kedy dochadza k povinnosti odviest dan

priklad

vystavim fakturu 15.1.2006 na 10 000 sk
tovar alebo sluzbu uskutocnim 5.2.2006
zaplatena je az v marci....

povinnost odviest dan statu vznika vo februari alebo v januari teda ja si myslim ze vo februari pokial nebol prijaty preddavok....
ALBO
16.01.06,14:14
Daňová povinnosť vzniká podľa § 19 v deň dodania tovaru alebo služby. Podľa vášho príkladu 15.2.
Naozaj už od mája 2004 nie je sankcionované vystavenie Fa vopred.
boitana
17.01.06,12:52
ahojte ja mam zase trocha opacny problem sef mi to tu teraz hodil ze to mam dat do decembra - prisla mi faktura (este ju nemam zaevidovanu-az teraz mi dal prikaz sef) datum dodania 11.10.2005
datum vyhotovenia FA 11.10.2005
datum splatnosti 25.10.2005
mozem si uplatnit odpocet DPH v decembri? dakujem vsetkym
Velettka
17.01.06,12:57
áno, napíš si na faktúru, že si ju obdržala príklad 30.12.2005 a DPH si uplatni v 12/05. Stáva sa mi to bežne :-) Aj môj šéf rád zabúda :-)
boitana
17.01.06,13:01
moc ti dakujem ,lebo som to surne potrebovala a niebola som si ista-krasny den ti prajem
Vladimír Ozimý
17.01.06,13:04
jedina podmienka na uplatnenie je aby dan bola uplatnena inym platitelom v tuzemsku paragraf 49 ods 2 pism a). hm je to na zamyslenie v podstate mi z toho vychadza ze dan na vstupe si uplatnim kedy mam danovu povinnost a tu mam predsa v oktobri hm...nooo som akysi komplikovany
Velettka
17.01.06,13:07
Síce áno, daňovú povinnosť mala v 10/05, ale nemala doklad a tak nebola splnená podmienka zaúčtovania v 10/05. Podmienka zaúčtovania je splnená až po obdržaní dokladu, čo bolo v 12/05 (keď to šéf chce dať do 12/05). :-)

A neni zač, aj tebe pekný deň boitana ...
Muška
17.01.06,13:20
Vladko, zákon o DPH Ti umožňuje odpočítať si DPH v nasledujúcom období po vzniku daňovej povinnosti Tvojho dodávateľa.
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Výhoda je v tom, že zábudlivci /tí čo nosili bločky v gaťách/ - nemusia opravovať DP k DPH.

A pre štát je to tiež výhoda - lebo si DPH "možno" odpočítaš až v ďalšom zdaňovacom období, ale Tvoj dodávateľ DPH musel odviesť v riadnom zdaňovacom období - nemá možnosť výberu.
KON-EKON
17.01.06,13:20
ja by som potrebovala vedieť, keď dnes prišla fa z T-Mobile, je za december, vystavená 8.1.2006, DPH účtujem až v januári? Dám to na účet 326 s nákladom a v januári zaúčtujem faktúru aj s DPH? Rozmýšľam správne, alebo dávate tieto faktúry normálne do DPH a nákladov 12/05? Dík.
Vladimír Ozimý
17.01.06,13:29
To Muška

no ja to plne chapem aj ja to tak robim len mi odtiaľ nejak vypadla podmienka ze musim obrzat doklad do podania danoveho priznania z paragrafu 49 to je cele...
slnko
17.01.06,13:38
ja by som potrebovala vedieť, keď dnes prišla fa z T-Mobile, je za december, vystavená 8.1.2006, DPH účtujem až v januári? Dám to na účet 326 s nákladom a v januári zaúčtujem faktúru aj s DPH? Rozmýšľam správne, alebo dávate tieto faktúry normálne do DPH a nákladov 12/05? Dík.
ak je dátum dodania december, tak do DPH aj do nákladov 12/05.
Vladimír Ozimý
17.01.06,13:41
s dph rozmyslas spravne je to do 12/05 ale uctovne moc nie treba tvorit rezervu na 323 pretoze pre teba nie je znama vyska zavazku ku dnu uctovnej zavierky...na 326 by si to davala vtedy ak by si mala zmluvu kde by si mala vycislanu danu sumu ale faktura ti pride az v januari
ALBO
17.01.06,14:02
To Muška

no ja to plne chapem aj ja to tak robim len mi odtiaľ nejak vypadla podmienka ze musim obrzat doklad do podania danoveho priznania z paragrafu 49 to je cele...

tá je v § 51
Vladimír Ozimý
17.01.06,14:34
diky ALBO, hm asi si kupim okuliare lebo som vedel ze to niekde bolo a hladam hladam a co nenachadzam :)
hron
18.01.06,14:09
ak je dátum dodania december, tak do DPH aj do nákladov 12/05.

Prave som sa rozculoval inde :-). Nie je to tak. Platba z T-MOBILE je opakovanou dodavkou sluzby a podla paragrafu 19 zakona 222/2004 odsek 3 sa v tomto pripade datum dodavky chape ako ten datum, ktory je zmluvne urceny ako datum zaplatenia t.j. datum splatnosti fa. ( no kua, o datume splatnosti sa nevravelo nist, len o datume vystavenia, notobudegulas)
Muška
18.01.06,14:53
hron
Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
Jana Acsová
18.01.06,15:09
vystavim fakturu 15.1.2006 na 10 000 sk
tovar alebo sluzbu uskutocnim 5.2.2006
zaplatena je az v marci....
povinnost odviest dan statu vznika vo februari alebo v januari teda ja si myslim ze vo februari pokial nebol prijaty preddavok....Skúsime si to rozobrať podrobnejšie.
V prípade, že bude faktúra vystavená vopred, je potrebné na nej uvádzať všetky povinné náležitosti, teda aj dátum dodania.
Ak by ste platbu inkasovali pred splatnosťou faktúry a napr. v rámci iného kalendárneho mesiaca, boli by ste povinný vystaviť osobitnú faktúru z titulu vopred prijatej platby.
Jana Acsová
18.01.06,15:11
Síce áno, daňovú povinnosť mala v 10/05, ale nemala doklad a tak nebola splnená podmienka zaúčtovania v 10/05. Podmienka zaúčtovania je splnená až po obdržaní dokladu, čo bolo v 12/05 (keď to šéf chce dať do 12/05). :-)

Ďalšia pripomienka: .-)
Podmienka zaúčtovania je irelevantná pre účely uplatnenia odpočítania dane od 1.5.2004. V zákone už nie je podmienka zaúčtovania pre vznik nároku na odpočítanie dane. Podmienkou (okrem iných) je zápis do evidencie podľa § 70 ZDPH.
Jana Acsová
18.01.06,15:14
jedina podmienka na uplatnenie je aby dan bola uplatnena inym platitelom v tuzemsku paragraf 49 ods 2 pism a). hm je to na zamyslenie v podstate mi z toho vychadza ze dan na vstupe si uplatnim kedy mam danovu povinnost a tu mam predsa v oktobri hm...nooo som akysi komplikovanyEšte doplním bez citácií .-)
Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť iba v prípade, že vznikla daňová povinnosť, t.j. platiteľ, ktorý prijme faktúru vystavenú vopred nemôže uplatniť ihneď právo na odpočítanie dane, ale prvýkrát ho môže uplatniť (za splnenia zákonných podmienok) v zdaňovacom období, kedy právo na odpočítanie vzniklo.
Jana Acsová
18.01.06,15:15
ja by som potrebovala vedieť, keď dnes prišla fa z T-Mobile, je za december, vystavená 8.1.2006, DPH účtujem až v januári? Dám to na účet 326 s nákladom a v januári zaúčtujem faktúru aj s DPH? Rozmýšľam správne, alebo dávate tieto faktúry normálne do DPH a nákladov 12/05? Dík.Skúste tému: faktúry na prelome rokov ... Je to tam rozoberané z účtovného hľadiska aj z pohľadu DPH.
Jana Acsová
18.01.06,15:16
s dph rozmyslas spravne je to do 12/05 ale uctovne moc nie treba tvorit rezervu na 323 pretoze pre teba nie je znama vyska zavazku ku dnu uctovnej zavierky...na 326 by si to davala vtedy ak by si mala zmluvu kde by si mala vycislanu danu sumu ale faktura ti pride az v januariProsím pozrieť uvádzané linky. Účet 323 podľa môjho názoru nie je možné použiť.
hron
18.01.06,15:18
hron
poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane

Aha, celkom mozne. Ale urcite to neplatilo v nejakom case PO 5/2004. Ale az od casu platnosti nejakej novely. Nevies nahodou upresnit, odkedy PRESNE plati to, co pises? Nech viem, za ktore obdobie sa vyvadit a za ktore uz nie...

nasiel som...tak toto plati az od 1.1.2005 651/2004.
Jana Acsová
18.01.06,15:19
Aha, celkom mozne. Ale urcite to neplatilo v nejakom case PO 5/2004. Ale az od casu platnosti nejakej novely. Nevies nahodou upresnit, odkedy PRESNE plati to, co pises? Nech viem, za ktore obdobie sa vyvadit a za ktore uz nie...Uvádzala som to v téme, v ktorej ste (sme) boli. Týkala sa Slovak Telecom. Od 1.1.2005.
Jana Acsová
18.01.06,15:22
Muška
18.01.06,15:26
Aha, celkom mozne. Ale urcite to neplatilo v nejakom case PO 5/2004. Ale az od casu platnosti nejakej novely. Nevies nahodou upresnit, odkedy PRESNE plati to, co pises? Nech viem, za ktore obdobie sa vyvadit a za ktore uz nie...

nasiel som...tak toto plati az od 1.1.2005 651/2004.

Hron,
tu máš zákony o DPH
http://www.porada.sk/f91-span-classsmallfontzakon-o-dani-z-pridanej-hodnotyspan.html
ivan01
18.01.06,17:27
citát Vladimír Ozimý:
no mna by zaujimalo kedze zakon nezakazuje vystavit fakturu pred plnenim kedy dochadza k povinnosti odviest dan
priklad
vystavim fakturu 15.1.2006 na 10 000 sk
tovar alebo sluzbu uskutocnim 5.2.2006
zaplatena je az v marci....
povinnost odviest dan statu vznika vo februari alebo v januari teda ja si myslim ze vo februari pokial nebol prijaty preddavok....


Skúsime si to rozobrať podrobnejšie.
V prípade, že bude faktúra vystavená vopred, je potrebné na nej uvádzať všetky povinné náležitosti, teda aj dátum dodania.
Ak by ste platbu inkasovali pred splatnosťou faktúry a napr. v rámci iného kalendárneho mesiaca, boli by ste povinný vystaviť osobitnú faktúru z titulu vopred prijatej platby.

Nie celkom rozumiem odpovedi AVO
Konkrétne:
Daňová povinnosť 15.2. (napr. vyplývajúca zo zmluvy)
Vystavím fa. 15.1. a uvediem dátum dodania 15.1. - môžem to tak urobiť??
Úhrada prebehne až v marci
Mám povinnosť odviesť DPH v januári alebo februári ?
Protistrana si môže uplatniť DPH v januári alebo februári ?
ALBO
18.01.06,18:31
citát Vladimír Ozimý:
no mna by zaujimalo kedze zakon nezakazuje vystavit fakturu pred plnenim kedy dochadza k povinnosti odviest dan
priklad
vystavim fakturu 15.1.2006 na 10 000 sk
tovar alebo sluzbu uskutocnim 5.2.2006
zaplatena je az v marci....
povinnost odviest dan statu vznika vo februari alebo v januari teda ja si myslim ze vo februari pokial nebol prijaty preddavok....



Nie celkom rozumiem odpovedi AVO
Konkrétne:
Daňová povinnosť 15.2. (napr. vyplývajúca zo zmluvy)
Vystavím fa. 15.1. a uvediem dátum dodania 15.1. - môžem to tak urobiť??
Úhrada prebehne až v marci
Mám povinnosť odviesť DPH v januári alebo februári ?
Protistrana si môže uplatniť DPH v januári alebo februári ?

Tento zákon vám nezakazuje vystaviť Fa vopred , pred dátumom dodania.(starý zákon to sankcionova)Takže môžete vystaviť Fa 15.1. Na nej uvediete dátum dodania 15. 2.(lebo podľa zmluv máte v ten deň napr. niečo dodať) No a dátum uhrady uvediete trebárs 1. marec alebo aj február, to je jedno.lDaňova povinnosť vam vznika vo februari (kedy ste uskutočnili dodanie, o čom ste aj dopredu vedeli, že vtedy bude). Treba ale dať pozor aby vam odberateľ na zaklade tak skoro vystavenej Fa nezaplatil už v januari.Potom ste už na posudzovaní dňa daňovej povinnosti podľa datumu prijatia platby a museli by ste odviesť daň už januari a vystaviť doklad k vopred prijatej platbe. No a ten prvý asi pýtať späť alebo dobropisovať.
ivan01
18.01.06,19:54
Tento zákon vám nezakazuje vystaviť Fa vopred , pred dátumom dodania.(starý zákon to sankcionova)Takže môžete vystaviť Fa 15.1. Na nej uvediete dátum dodania 15. 2.(lebo podľa zmluv máte v ten deň napr. niečo dodať) No a dátum uhrady uvediete trebárs 1. marec alebo aj február, to je jedno.lDaňova povinnosť vam vznika vo februari (kedy ste uskutočnili dodanie, o čom ste aj dopredu vedeli, že vtedy bude). Treba ale dať pozor aby vam odberateľ na zaklade tak skoro vystavenej Fa nezaplatil už v januari.Potom ste už na posudzovaní dňa daňovej povinnosti podľa datumu prijatia platby a museli by ste odviesť daň už januari a vystaviť doklad k vopred prijatej platbe. No a ten prvý asi pýtať späť alebo dobropisovať.

Takže ak zdaniteľné plnenie má vzniknúť 15.2 a ja vystavujem fa 15.1. tak nemožem na fa uviesť dátum dodania 15.1. a tým odviesť DPH uz v januári ?
evina
18.01.06,20:01
Takže ak zdaniteľné plnenie má vzniknúť 15.2 a ja vystavujem fa 15.1. tak nemožem na fa uviesť dátum dodania 15.1. a tým odviesť DPH uz v januári ?
Zdaniteľné plnenie už neexistuje, existuje daňová povinnosť, resp. deň dodania tovaru/služby. Ak nenastane dodanie služby/tovaru 15.1., ale 15.2 /máte predsa k tomu nejaké podklady ako zmluvu a pod./ tak musíte napísať deň daňovej povinnosti 15.2. a vtedy vzniká aj daňová povinnosť. Dátum vystavenia fa a dátum dodania nemôžeme stotožňovať, musíme ich uvádzať na základe skutočností.
ivan01
19.01.06,15:44
Zdaniteľné plnenie už neexistuje, existuje daňová povinnosť, resp. deň dodania tovaru/služby. Ak nenastane dodanie služby/tovaru 15.1., ale 15.2 /máte predsa k tomu nejaké podklady ako zmluvu a pod./ tak musíte napísať deň daňovej povinnosti 15.2. a vtedy vzniká aj daňová povinnosť. Dátum vystavenia fa a dátum dodania nemôžeme stotožňovať, musíme ich uvádzať na základe skutočností.

Takže podľa eviny, keď musím presne dodržat pri vystavovaní faktúry dátum dodania je chyba aj ak firma 31.1. nabalí tovar odvzdá ho prepravcovi spolu s vystavenou faktúrou v nasledovnom znení:
Dátum vystavenia : 31.1.
Dátum dodania : 31.1. (takto to robí skoro každa firma)
a odberateľ tovar prevezme od prepravcu 1.2., pretože podľa zákona o dph vzniklo dodanie tovaru až 1.2.

Ja si naopak myslím že firma ktorá vystaví fa skôr ako je dátum dodania a uvedie aj skorší dátum dodania ako je reálny dátum dodania neporuší zákom o dph.
Takže podľa mňa, ak zdaniteľné plnenie má vzniknúť 15.2 a ja vystavujem fa 15.1. tak možem na fa uviesť dátum dodania 15.1. a tým odviesť dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) uz v januári. Pretože zákon nezakazuje vystaviť fa skôr myslím že uvadením dátumu dodania 15.1.na fakture, firme vzniká daňova povinnosť skôr ako je reálne dodaná služba/tovar a týmto vlastne „presuniem“ dátum dodania.
Alebo sa mylim ? Ak áno opravte ma.
Jana Acsová
19.01.06,17:00
Takže podľa eviny, keď musím presne dodržat pri vystavovaní faktúry dátum dodania je chyba aj ak firma 31.1. nabalí tovar odvzdá ho prepravcovi spolu s vystavenou faktúrou v nasledovnom znení:
Dátum vystavenia : 31.1.
Dátum dodania : 31.1. (takto to robí skoro každa firma)
a odberateľ tovar prevezme od prepravcu 1.2., pretože podľa zákona o dph vzniklo dodanie tovaru až 1.2.

Dátum dodania závisí od dodacích podmienok a súvisiacich okolností. Napr. či v predajnej cene tovaru je zakomponovaná aj preprava, t.j. dôležité niekedy je aj na koho účet sa preprava uskutoční. Niekedy (v tuzemsku spravidla) je to odovzdanie tovaru prepravcovi, zasielateľovi (odovzdanie odberateľovi). A v praxi sa stáva kadečo. Je potrebné si to vedieť obhájiť a teda vedieť čo a prečo.


Ja si naopak myslím že firma ktorá vystaví fa skôr ako je dátum dodania a uvedie aj skorší dátum dodania ako je reálny dátum dodania neporuší zákom o dph.
Neporušili by ste .-) Keby ste uviedli dátum dodania, ktorým sa rozumie napríklad v prípade tovaru deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. To je definícia v zákone, ktorá je jasná. Následne podľa § 71 ods. 2 písm.d) je povinnosťou na faktúre tento dátum uviesť. Určenie dátumu dodania vychádza z ustanovení ZDPH a je zadefinované.

Aký dátum by ste uviedli vy a čím by ste sa hájili?
ALBO
19.01.06,17:17
Takže podľa eviny, keď musím presne dodržat pri vystavovaní faktúry dátum dodania je chyba aj ak firma 31.1. nabalí tovar odvzdá ho prepravcovi spolu s vystavenou faktúrou v nasledovnom znení:
Dátum vystavenia : 31.1.
Dátum dodania : 31.1. (takto to robí skoro každa firma)
a odberateľ tovar prevezme od prepravcu 1.2., pretože podľa zákona o dph vzniklo dodanie tovaru až 1.2.

Ja si naopak myslím že firma ktorá vystaví fa skôr ako je dátum dodania a uvedie aj skorší dátum dodania ako je reálny dátum dodania neporuší zákom o dph.
Takže podľa mňa, ak zdaniteľné plnenie má vzniknúť 15.2 a ja vystavujem fa 15.1. tak možem na fa uviesť dátum dodania 15.1. a tým odviesť dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) uz v januári. Pretože zákon nezakazuje vystaviť fa skôr myslím že uvadením dátumu dodania 15.1.na fakture, firme vzniká daňova povinnosť skôr ako je reálne dodaná služba/tovar a týmto vlastne „presuniem“ dátum dodania.
Alebo sa mylim ? Ak áno opravte ma.

Žial mýlite sa. Tak ako to bolo povedané a vysvetlené vyššie to bolo dobre. Zákon presne zadefinoval deň dodania(§19) a ten si nemôžete zamieňať s dátumom vystavenia Fa. Fa máte vystaviť do 15 dní od dátumu dodania.Možno práve to, že zákon od mája 2004 už nepozná sankcie za vopred vystavenú Fa vznikajú mnohé problémy pri uplatňovaní dane.
Vy keď napr. dodávate nejakú službu od 15.1 do 15.2 napr. maľujete niekde (pokial neuvažujeme o platbe vopred) musíte uviesť na Fa deň daňovej povinnosti, posledný deň dodania tejto služby , t.j. 15.2. a vo februári musíte aj odviesť daň. Lebo vám príde daňová kontrola na kontrolu februára, niekde uvidia objednávku na tú službu alebo úhradu a budú to chcieť vidieť v daňovom priznaní za február. Darmo jej budete ukazovať, že vy ste to odviedli v januári, keď ste vystavili doklad. Dorubia vám to, lebo v danom momente ich január nezaujíma lebo kontrolujú február.
Okrem toho robíte zle aj odberateľovi, keď dáte dátum vystavenia aj dokladu napr. 15.1. Pretože on si má uplatniť daň, vtedy kedy vznikla daňová povinnosť a tú ste vy na Fa uviedli zle. Tiež mu to môže kontrola vyhodiť z janára a povie, že reálne došlo k dodaniu vo februári.Mal si to uplatniť vo februári.
Dúfam ,že som sa nerozpísala tak, že som vás poplietla úplne.

A ešte k tomu tovaru. Asi ide o nadobudnutie tovaru ale nemusí.DP vzniká v deň, kedy vy ako odberateľ máte právo nakladať s tovarom a to je 1.2.Takže na Fa môže byť dátum vystavenia napr. 31,1 ale dátum dodania musí byť 1.2 a vy máte právo odpočítať si daň vo februári.
Oni to asi tie FY robia zle lebo idú podľa staráho zákona platného do mája 2004.Vtedy platilo, že datum dodania je odovzdanie prvému prepravcovi. Skuste ich na to upozorniť.
skvrnka
19.01.06,17:32
T-Mobile tie faktúry za december totiž obsahujú
aj údaj dodanie služby napr. 1.1.06, preto si myslím, že náklady
treba dať do 12/05 a dph do 1/06 lebo uvádzajú dodanie služby
1.1.06.
Jana Acsová
20.01.06,06:26
T-Mobile tie faktúry za december totiž obsahujú
aj údaj dodanie služby napr. 1.1.06, preto si myslím, že náklady
treba dať do 12/05 a dph do 1/06 lebo uvádzajú dodanie služby
1.1.06.Dátum dodania je rozhodujúci pre uplatnenie odpočítania dane. T.j. v prípade dodania služby 1.1.2006 je možné uplatniť odpočítanie dane prvýkrát v januári 2006.
ivan01
20.01.06,07:17
Žial mýlite sa. Tak ako to bolo povedané a vysvetlené vyššie to bolo dobre. Zákon presne zadefinoval deň dodania(§19) a ten si nemôžete zamieňať s dátumom vystavenia Fa. Fa máte vystaviť do 15 dní od dátumu dodania.Možno práve to, že zákon od mája 2004 už nepozná sankcie za vopred vystavenú Fa vznikajú mnohé problémy pri uplatňovaní dane.
Vy keď napr. dodávate nejakú službu od 15.1 do 15.2 napr. maľujete niekde (pokial neuvažujeme o platbe vopred) musíte uviesť na Fa deň daňovej povinnosti, posledný deň dodania tejto služby , t.j. 15.2. a vo februári musíte aj odviesť daň. Lebo vám príde daňová kontrola na kontrolu februára, niekde uvidia objednávku na tú službu alebo úhradu a budú to chcieť vidieť v daňovom priznaní za február. Darmo jej budete ukazovať, že vy ste to odviedli v januári, keď ste vystavili doklad. Dorubia vám to, lebo v danom momente ich január nezaujíma lebo kontrolujú február.
Okrem toho robíte zle aj odberateľovi, keď dáte dátum vystavenia aj dokladu napr. 15.1. Pretože on si má uplatniť daň, vtedy kedy vznikla daňová povinnosť a tú ste vy na Fa uviedli zle. Tiež mu to môže kontrola vyhodiť z janára a povie, že reálne došlo k dodaniu vo februári.Mal si to uplatniť vo februári.
Dúfam ,že som sa nerozpísala tak, že som vás poplietla úplne.

A ešte k tomu tovaru. Asi ide o nadobudnutie tovaru ale nemusí.DP vzniká v deň, kedy vy ako odberateľ máte právo nakladať s tovarom a to je 1.2.Takže na Fa môže byť dátum vystavenia napr. 31,1 ale dátum dodania musí byť 1.2 a vy máte právo odpočítať si daň vo februári.
Oni to asi tie FY robia zle lebo idú podľa staráho zákona platného do mája 2004.Vtedy platilo, že datum dodania je odovzdanie prvému prepravcovi. Skuste ich na to upozorniť.

Dakujem za odovede Vám aj AVO. Vôbec ste ma nedoplietli. Zákon o dph od 1.5.04 mi je viac menej jasný aj keď zo začiatku som mal s tým problém. Musel som úplne hodiť za hlavu staré znenie a začať ináč rozmýšľať. Z vašich odpovedí mi vyplýva že som si zle vykladal paragaf umožňujúci vystavenie faktúry skôr ako je dátum dodania. Dosť ma na takýto výklad naviedli príspevky na porade rozoberajúce vystavenie zálohových kde niektorý diskutujúci upozorňovali na fakt že pokiať vystavým zálohovú fa s vyčíslením dph a odberateľ nezaplatí mám aj tak povinnosť odviesť dph. Z toho mi vychádzala možnosť uvedenia dátumu dodania na fa aj skôr ako je rálna povinnosť podľa zákona.
Takže som si to zle vykladal.
(Nemusíme rozoberať vystavovanie zálohových fa ako podkladu pre potencionálnu platbu zálohy - jednoznačne sa vystavuje bez vyčíslenia dph a zároveň dez „dátum dodania“)
ivan01
20.01.06,07:36
Dátum dodania závisí od dodacích podmienok a súvisiacich okolností. Napr. či v predajnej cene tovaru je zakomponovaná aj preprava, t.j. dôležité niekedy je aj na koho účet sa preprava uskutoční. Niekedy (v tuzemsku spravidla) je to odovzdanie tovaru prepravcovi, zasielateľovi (odovzdanie odberateľovi). A v praxi sa stáva kadečo. Je potrebné si to vedieť obhájiť a teda vedieť čo a prečo.
Ak je v zmluve o dodaní tovar uvedené EXW tak je dátum dodania deň keď dodávateľ odovzdá tovar prepravcovi ?
ALBO
20.01.06,08:25
Ak je v zmluve o dodaní tovar uvedené EXW tak je dátum dodania deň keď dodávateľ odovzdá tovar prepravcovi ?

Kde mate napisané to EXw? Malo by to znamenať exempt from tax. =oslobodené od dane a vy by ste mali odviesť daň podľa dátumu vystavenia tej dovozovej Fa.
Jana Acsová
20.01.06,12:06
EXW je dodacia podmienka rozhodujúca pre účely odoslania a doručenia tovaru.
Vladimír Ozimý
20.01.06,12:57
no je to fajn ale predstavte si taku situaciu....

vy posielate tovar klientovi formou obchodneho balika a expresnou sluzbou
vystavite fakturu 31.1.2006 pričom v podmienkach je dane ze na druhy den to jest 1.2.2006 do 14:00 je dorucenie balika...uvediem datum dodania sluzby 1.2.2006. Lenze moze nastat situacia ze oni to neprevezmu cim sa balik uklada na 5 dni na postu kde si to mozu prevziat a oni to prevezmu az 6.2.2006. Porusi zakon dodavatel alebo nie kedze nedoslo zapricinenim jeho chyby k neskorsiemu prevzatiu balika
ALBO
20.01.06,16:31
EXW je dodacia podmienka rozhodujúca pre účely odoslania a doručenia tovaru.

tak sorry to som nevedela
ivan01
20.01.06,23:59
no je to fajn ale predstavte si taku situaciu....

vy posielate tovar klientovi formou obchodneho balika a expresnou sluzbou
vystavite fakturu 31.1.2006 pričom v podmienkach je dane ze na druhy den to jest 1.2.2006 do 14:00 je dorucenie balika...uvediem datum dodania sluzby 1.2.2006. Lenze moze nastat situacia ze oni to neprevezmu cim sa balik uklada na 5 dni na postu kde si to mozu prevziat a oni to prevezmu az 6.2.2006. Porusi zakon dodavatel alebo nie kedze nedoslo zapricinenim jeho chyby k neskorsiemu prevzatiu balika
Ak nie je uztvorená zmluva kde dodanie tovaru by bolo riešené tak by ste uviedli zlý dátum dodania. V §19 je uvedené „.......Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.....“ V období keď tovar „ležal“ na pošte bol z právneho hľadiska stále majetkom dodávateľa. Až dňom prevzatia tovaru odberateľom prešlo vlastnícke právo na odberateľa a bola splnená podmienka §19.
V prípade že dodanie by bolo riešené zmluvne je podstatné kedy nastáva zmena vlastníckeho práva. Či v priestoroch dodávateľa ( EXW ) alebo pri povinnosti dodávateľa dodať tovar na miesto určenia (DDU, DDP)