sviatuct
16.01.06,14:53
Dobry den,

chcem sa spytat, co vsetko obsahuje (ma obsahovat) kompletne jednoduche uctovnictvo? - chcem si to dat do poriadku, aby mi nic nechybalo, ak by mi prisla DK, tak im odovzdam krabicu, "tu je vsetko".

Ako vyzeraju jednotlive "knihy" co musim mat? V akej forme by to malo byt? (napr. fa davam do euroobalov podla toho, za co su to FA - zvlast za telefon a inet, zvlast za tovar, blocky mam pokope v jednej obalke, ... + mam penazny dennik robeny v exceli).

Ako by som mal spravne robit papierovu evidenciu?

Ako ma vyzerat zaznam o sluzobnej ceste, ked som bol autom / autobusom?...

Kde sa daju najist suhrnne informacie "ako na to"?

Nepouzivam a nemam v umysle pouzivat ziaden uctovnicky SW.
Johanka
16.01.06,15:42
Už si dostal jednu odpoveď v inej téme. Prihlás sa na kurz jednoduchého účtovníctva. A treba pozorne čítať Poradu - aj keď osobne si myslím, že ako začiatočníkovi sa Ti niektoré témy budú zdať nezrozumiteľné. Ale dá sa tu nájsť všetko čo sa pýtaš. A kedykoľvek môžeš dať doplňujúcu otázku.
sviatuct
16.01.06,15:50
Už si dostal jednu odpoveď v inej téme. Prihlás sa na kurz jednoduchého účtovníctva. A treba pozorne čítať Poradu - aj keď osobne si myslím, že ako začiatočníkovi sa Ti niektoré témy budú zdať nezrozumiteľné. Ale dá sa tu nájsť všetko čo sa pýtaš. A kedykoľvek môžeš dať doplňujúcu otázku.

Dakujem za vycerpavajucu odpoved.
evina
16.01.06,16:34
Uvádzam Ti presné znenie §15 zo zákona o účtovníctve. Ako som si všimla už z Tvojich otázok pri DPH, zrejme peňažný denník máš vyhotovený. Pri Tvojom rozsahu dokladov knihu pohľadávok budú asi tvoriť predovšetkým Tebou vystavené faktúry, t.j. mali by tam byť uvedené všetky dátumy, t.j. dodania, vystavenia, splatnosti a úhrady, knihu záväzkov asi u Teba budú predovšetkým dodávateľské faktúry a záväzky voči poisťovniam a DÚ. V prípade nejasností sa spokojne pýtaj ďalej:).

§13
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
1/ Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

2/ Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).
3/ Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, a príslušnej zdravotnej poisťovni.
4/ Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, a príslušnej zdravotnej poisťovni.


Ešte Ti poradím, že už na Porade bolo spomínané, že soft Alfa na www.kros.sk (http://www.kros.sk/) sa dá v demoverzii používať ak sa nemýlim cca na 100 vystavených faktúr. Skús aspoň pozrieť a pomôže Ti to evidenciu odkontrolovať a možno aj v tej demoverzii urobiť.
DanielaSL
16.01.06,17:01
Dnes už by som veru bez softu nerobila.
evina
16.01.06,17:13
ko vyzeraju jednotlive "knihy" co musim mat? V akej forme by to malo byt? (napr. fa davam do euroobalov podla toho, za co su to FA - zvlast za telefon a inet, zvlast za tovar, blocky mam pokope v jednej obalke, ... + mam penazny dennik robeny v exceli).


Hľadala som jeden link, bohužiaľ neviem nájsť, možno niekto druhý, kde sa viedla diskusia okolo zakladania dokladov v JÚ.

Ja mám založené podľa poradia /kniha vyšlých faktúr/ vyšlé faktúry za sebou, dtto. došlé faktúry.
Na bločky vystavujem príjmové a výdajkové pokladničné doklady a mám ich tiež naukladané pekne za sebou podľa dátumu., ako aj bankové výpisy. Všetky doklady sú oznečené príslušným číslom z peňažného denníka /pričom banka, pokladňa má aj svoje vlastné číslovanie. Dá sa povedať zjednodušene, tak ako mi idú položky v peňažnom denníku, tak mám uložené doklady.

Kedysi existoval dobrý časopis zvlášť na JÚ, ktorý bohužiaľ zanikol pri predpoklade, že platitelia DPH budú robiť PÚ, ale dobré časti na JÚ sú v časopise Dane a účtovníctvo od IURA EDITION, tel 53418789
evina
16.01.06,17:54
Našla som ten link, inšpiruj sa :)
http://www.porada.sk/t5115-doklady-v-ju.html
sviatuct
17.01.06,09:23
Dnes už by som veru bez softu nerobila.

No problem je ten, ze ja som IT profesional, zivim sa vyvojom vysokostabilneho a specialneho SW, a tie demoverzie, ktore som si skusil, posobili velmi nevieryhodne - pouzivaju zastarale / uz prekonane technologie, zosype sa to pocas instalacie, koliduje mi to s inymi aplikaciami (=> odflaknuta praca), nuti ma to instalovat kadeco dalsie, pouzivatelske rozhranie je velmi neprehladne, a co je podstatne, hovori to recou "kmena uctovnikov". Takze pre cloveka, ktory nema zazite tieto veci je to nepouzitelne. Pretoze moja predstava dobreho SW je taka, ze mi to ponukne na vyplnenie iba to co potrebujem. Nie 20 policok, a potom ma to buzeruje, ze niekde nieco nie je dobre. Naco mi ponuka cely riadok penazneho dennika, ked napr. pri prevode z BU do pokladne mi staci zadat datum a sumu, ked mam iba jeden ucet a jednu pokladnu (co ja mam znamych s JU, tak nikto nema inu konfiguraciu). Alebo taky import z BU,ked vacsina platieb su poplatky za to ci za ono, odvody + nejaka uhrada za tel, inet, prijem za pracu.

Takze ked to pisem v exceli, mam nad tym aspon plnu moc, a viem co somkde a preco zapisal.

No a uprimne, mat trochu viac casu a najist uctovnika ochotneho ist do urciteho rizika (z hladiska investicie casu), pustim sa do vyvoja SW pre jednoduche ucto pouzitelneho pre neuctovnikov. Vizie mam. :)
sviatuct
17.01.06,09:23
Našla som ten link, inšpiruj sa :)
http://www.porada.sk/t5115-doklady-v-ju.html

Dakujem :)
sviatuct
17.01.06,09:25
Uvádzam Ti presné znenie §15 zo zákona o účtovníctve. Ako som si všimla už z Tvojich otázok pri DPH, zrejme peňažný denník máš vyhotovený. Pri Tvojom rozsahu dokladov knihu pohľadávok budú asi tvoriť predovšetkým Tebou vystavené faktúry, t.j. mali by tam byť uvedené všetky dátumy, t.j. dodania, vystavenia, splatnosti a úhrady, knihu záväzkov asi u Teba budú predovšetkým dodávateľské faktúry a záväzky voči poisťovniam a DÚ. V prípade nejasností sa spokojne pýtaj ďalej:).

§13
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
1/ Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

2/ Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).
3/ Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, a príslušnej zdravotnej poisťovni.
4/ Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, a príslušnej zdravotnej poisťovni.


Ešte Ti poradím, že už na Porade bolo spomínané, že soft Alfa na www.kros.sk (http://www.kros.sk/) sa dá v demoverzii používať ak sa nemýlim cca na 100 vystavených faktúr. Skús aspoň pozrieť a pomôže Ti to evidenciu odkontrolovať a možno aj v tej demoverzii urobiť.

Dik, ja som si zakon davno pozrel, len som nikde zatial nemal sajn, ako vyzera aka kniha, a tu sa nespominaju veci,ktore este treba robit,napr. kniha jazd a dalsie. :(
Janka6685
17.01.06,13:10
Dik, ja som si zakon davno pozrel, len som nikde zatial nemal sajn, ako vyzera aka kniha, a tu sa nespominaju veci,ktore este treba robit,napr. kniha jazd a dalsie. :(

Veď keď nevieš, ako vyzerajú tie ktoré knihy, tak zájdi do obchodu a kúp si ich. Ja som tak urobila, no potom som si to z kúpeného prepísala do počítača a mám tak vlasnte vlastný "soft", len v xls.;)
evina
17.01.06,15:21
Dik, ja som si zakon davno pozrel, len som nikde zatial nemal sajn, ako vyzera aka kniha, a tu sa nespominaju veci,ktore este treba robit,napr. kniha jazd a dalsie. :(
Ono v podstate tie knihy aj vyzerajú u každého trocha ináč, podľa softu, ktorý kto používa. Ale ak si to vlastne chceš sám vytvoriť Janka predo mnou Ti dobre poradila. Skús v Elite tam nájdeš potrebné tlačivá a knihy.... a napr. v časopise, ktorý som Ti uviedla uvádzajú často konkrétne príklady...
sviatuct
18.01.06,19:19
Ono v podstate tie knihy aj vyzerajú u každého trocha ináč, podľa softu, ktorý kto používa. Ale ak si to vlastne chceš sám vytvoriť Janka predo mnou Ti dobre poradila. Skús v Elite tam nájdeš potrebné tlačivá a knihy.... a napr. v časopise, ktorý som Ti uviedla uvádzajú často konkrétne príklady...

Dobry napad, este by to chcelo zoznam, co vsetko si mam kupit :), aby sommal fakt vsetko. Lebo som tu aj taku vec postrehol, v suvislosti so stravnymi listkami, ze aj kniha cenin (a v nej gastrolistky) by sa mala viest. :(
evina
18.01.06,19:48
Dobry napad, este by to chcelo zoznam, co vsetko si mam kupit :), aby sommal fakt vsetko. Lebo som tu aj taku vec postrehol, v suvislosti so stravnymi listkami, ze aj kniha cenin (a v nej gastrolistky) by sa mala viest. :(

Prvé čo ma napadne,ostatní doplnia:

Peňažný denník je jasný.
Pomocné knihy: Kniha pohľadávok
Kniha záväzkov
Kniha dlhodobého hmotného majetku /obsahuje evidenciu majetku, všetky zmeny na majetku, napr. zvýšenie vstupnej ceny a pod., odpisy, zostatkové ceny majetku k 31.12/
Kniha zásob /zásoby materiálu a hotových výrobkov, prírastky a úbytky zásob k 31.12. /
Pokladničná kniha vedená v SK prípadne v EUR /prírastky úbytky finančných prostriedkov/
Kniha mzdovej evidencie
Kniha sociálneho fondu
Kniha jázd

Tieto pomocné knihy vedieš na preukazovanie a vykazovanie Tvojho účtovníctva. Tie činnosti, ktoré nemáš, samozrejme knihy nezakladáš.
atramka
18.01.06,20:20
to ti držím palce, mnohým malým živnostníkom, ktorí robia nejakú jednu,dve činnosti by si pomohol......určite by sa to ujalo aj tu na porade....
Dám Ti jeden tip: bežal tu "polopatisticky" kurz PÚ pod názvom svokrina kuchyňa. Čo tak stvoriť za pomoci poraďákov systém JÚ pre neúčtovníkov?
No a hneď sem môžeš hodiť do novej témy tie tvoje vízie - poraďáci poradia,
veď sú to vačšinou Super účtovníci. :-)
sviatuct
19.01.06,09:16
to ti držím palce, mnohým malým živnostníkom, ktorí robia nejakú jednu,dve činnosti by si pomohol......určite by sa to ujalo aj tu na porade....
Dám Ti jeden tip: bežal tu "polopatisticky" kurz PÚ pod názvom svokrina kuchyňa. Čo tak stvoriť za pomoci poraďákov systém JÚ pre neúčtovníkov?
No a hneď sem môžeš hodiť do novej témy tie tvoje vízie - poraďáci poradia,
veď sú to vačšinou Super účtovníci. :-)

Predpokladam, ze mas na mysli vyvoj toho SW - ja dokazem garantovat technicku a technologicku stranku veci + mam nejake to povedomie o tom co a ako, len su specialitky ktore clovek normalne nerobi a o ktorych nevie, a ktore sa vyskytnu raz za 5 rokov. Preto je nutny niekto od fachu, co by tieto veci dokazal riesit a odpovedat mi operativne na otazky. Lebo ako pri kazdom SW, ked sa nieco vyvija, ide sa do detailu.

Vizie sa tykaju samotneho fungovania SW, prace s nim.

Aj ja mam v okoli kopec ludi, ktori robia jednu vec, stale to robia rovnako, apotom odrazu bum, su nuteni jedne raz riesit nieco nove. Uctovnika nemaju z dovodu, nie ze by na neho nemali, ale v dnesnej dobe obchodne tajomstvo je dolezita vec. A svet je zly, tazko niekomu zverit ucto. Atd...