gucci555
31.07.11,17:04
Zdravim poradaci,poslal som peniaze na iný účet cez IB,ale nejak som sa sekol a peniaze som poslal niekomu uplne inému,no neviem komu.Zistil som to až ked mi človek ktoremu sa mali peniaze doručit mi povedal že nič mu neprišlo.je tomu už týžden.nebola to veľká suma(100eu),ale dokáže banka zistit komu som peniaze vlastne poslal?a nejako sa sním skontaktovať aby peniaze poslal späť?
220870
31.07.11,15:16
Treba požiadať banku,banky to bez problemov vyžiadajú späť.
KEJKA
31.07.11,15:17
Banka ti príjemcu neprezradí, ale spíše s tebou žiadosť, zápisnicu, neviem ako sa to volá. Potom bude kontaktovať príjemcu - samozrejme že vie zistiť, kto to je. Zdlhavejšie to bude, ak si to poslal do inej banky, môže sa to ťahať aj mesiac.
Blbé je, že ak sa dotyčný zatne a nebude chcieť peniaze vrátiť, tak to môžeš riešiť akurát cez súd.
Mala som taký prípad, našťastie sa mi príjemca sám priznal a peniaze bez problémov vrátil. Ja som potom tú žiadosť do banky šla zrušiť.
lubko6394
01.08.11,04:48
Mám skúsený iný postup. Chod do banky do ktorej si previedol peniaze a vlož na to isté číslo účtu 1 cent. Na potvrdenke budeš mať meno majiteľa účtu, takže aj jemu bude jasné, čo sa stalo a moýno bude prístupnejší.
Ice dive
01.08.11,05:33
banka je povinná prezradiť, majiteľa účtu, ak nahlásiš že si tam omylom previedol peniaze za účelom ich dožiadania... ako by napríklad podával žalobu na súd, ak by nevedel na koho..??
kn-alka
01.08.11,05:44
Pokiaľ viem, banka nesmie prezradiť osobné údaje majiteľa účtu. Banka môže dožiadať omylom prevedené peniaze, ale nie ty.
katka 23
01.08.11,05:50
Banke musíš zaplatiť poplatok , tuším 16,50 € , ale banka to vybaví za teba.
Ice dive
01.08.11,10:36
Pokiaľ viem, banka nesmie prezradiť osobné údaje majiteľa účtu. Banka môže dožiadať omylom prevedené peniaze, ale nie ty.
dovolím si nesúhlasiť!!!

vyjadrenie priamo zo Slovenskej asociácie bánk:
http://moje.hnonline.sk/node/3101

V prípade, ak klient omylom poslal peniaze na iný účet ako plánoval, odporúčame mu v prvom rade kontaktovať svoju banku a prostredníctvom nej vyzvať prijímateľa na vrátenie finančných prostriedkov. Ak prijímateľ odmieta zaslať tieto prostriedky banka prijímateľa má podľa zákona o bankách povinnosť poskytnúť len na tento účel jeho identifikačné údaje odosielateľovi. Odosielateľ tak na základe týchto údajov môže podať podanie na súd v rámci občiansko-právneho konania.

V praxi sa banky pomerne častejšie stretávajú s opačným prípadom, keď odosielateľ, ktorý vykonal chybnú platbu kontaktuje banku.

V každom prípade, ak nastane takáto situácia, opäť odporúčame o tejto skutočnosti informovať svoju banku a v prípade jej vyzvania okamžite vrátiť chybne zaslané prostriedky. Ak tak urobíte do 7 dní, banka nezašle vaše identifikačné údaje odosielateľovi.
Odpovedal: Marcel Laznia, Slovenská asociácia bánk