Mikolajova
16.01.06,15:54
Odberateľ mi fakturuje vrátku tovaru ako faktúru dôvod zle označenie tovaru. Na aký účet by ste to dali?
Mikolajova
17.01.06,11:20
Nikto neprispeje svojim názorom?
apo
27.01.06,21:15
Je nezvyčajné, aby odberateľ vystavil faktúru za vrátený tovar. Tá nezvyčajnosť spočíva v tom, že pri faktúre požadujem úhradu za svoj vlatstný produkt, alebo náhradu za škodu, ktorú mi niekto spôsobil.

Z otázky nie je celkom zrejmé, či požaduješ náhradu za škodu, alebo vraciaš tovar.

Pri vrátenom tovare je normálne, že dodávateľ preberie tovar späť a vystaví dobropis. Ja, ktorý som mal problémy s tým, že mi bol dodaný nepoužiteľný tovar a mal som s tým spojené náklady si formou faktúry uplatním náhradu mojich nákladov napríklad, doprava zo železničnej stanice, mzda personálu v sklade, vykurovanie skladu a podobne. Tieto náklady je možné požadovať k náhrade na základe zmluvy s dodávateľlom ako zmluvnú pokutu, alebo jednoducho ako náhradu. Pohľadávka z titulu zmluvnej pokuty sa bude inak správať vo vzťahu k DPH ako aj ovplyvňovaniu základu dane z príjmu.

apo
liba2
28.01.06,05:53
Odberateľ mi fakturuje vrátku tovaru ako faktúru dôvod zle označenie tovaru. Na aký účet by ste to dali?Ide vlastne nie o faktúru, ale ťarchopis. Táto forma sa využíva napr. vtedy, ak dodávateľ nepošle v nejakej rozumnej lehote dobropis za jemu vrátený tovar a ja ako odberateľ to chcem mať usporiadané (môj názor).
emily
28.01.06,07:37
Ide vlastne nie o faktúru, ale ťarchopis. Táto forma sa využíva napr. vtedy, ak dodávateľ nepošle v nejakej rozumnej lehote dobropis za jemu vrátený tovar a ja ako odberateľ to chcem mať usporiadané (môj názor).
Presne tak. Nejde o faktútu. Mala si mu vystaviť dobropis a ten zaúčtovať ako mínusový výdaj zo skladu t.j. -311/-132.