Zuzana 9
01.08.11,06:09
Ahojte poraďáci,
potrebovala by som poradiť: od hlavnej cesty máme pletivový plot, za ktorým rastú nie práve najkrajšie ihličnany. Chcela by som preto, aby mi ten pletivový plot zarástol nejakou popínavou rastlinou, len neviem akou. Rozmýšľala som nad paviničom, príp. zemolezom, ale dočítala som sa, že tie sú jedovaté. Ja by som chcela niečo, čo zarastie rýchlo, rastie v polotieni, až tieni a hlavne nie je to jedovaté. Asi som príliš náročná, ale predsa ak mi niekto poradí, budem mu vďačná.
Zuzana
arizona
01.08.11,06:05
irma1
01.08.11,10:50
[QUOTE=arizona;1810735]Ak to chces celorocne zelene, moc na vyber nemas.Asi len ten brectan.
Ak tam mas aspon trochu slnka cez den, pozri v starsich temach

Žiaľbohu ten je jedovatý tiež.
Neviem, prečo Ti tak záleží na tom, aby rastlina nebola jedovatá. Mám ich v záhrade niekoľko a neotrávil sa ešte nikto. Je pravda, že úplne malé deti nemám, ale tie aj tak nemôžeš nechať v záhrade samé.
travina
01.08.11,11:12
Na obrázkoch krásne vyzerá popínavá hortenzia. Má niekto s ňou skúsenosť?
srska
01.08.11,11:44
najrýchlejšie sa potiahne pavinič - vidím to na mojom balkóne. a že je jedovatý? veď psík zelené určite neľúbi a sliepočky sú hádam v ohrade:)
Zuzana 9
01.08.11,14:14
ahojte, ďakujem za odpovede.
Ak by boli na rastline jedovaté listy, alebo kvety / ako napr. oleander/, to by mi nevadilo, ale bojím sa jedovatých plodov-bobúľ. Pri plote je cesta a keďže tu nevedie chodník, ľudia prechádzajú popri plote. Tie svoje deti ustrážim, len sa bojím o cudzie, či ich tie bobule nezlákajú. Nerada by som priviedla iného do nešťastia.
Zuzana
Valcake
01.08.11,14:25
..rozdiel medzi paviničom a brečtanom je, že pavinič opadá...bobule nemá ani jeden. Brečtan kvitne, aj ja ho mám.
Valcake
01.08.11,14:44
...a čo tak Lonicera. Rastie veľmi rýchlo a aj teraz mi kvitne. Druhý obr. je terajší...
srska
01.08.11,15:46
..rozdiel medzi paviničom a brečtanom je, že pavinič opadá...bobule nemá ani jeden. Brečtan kvitne, aj ja ho mám.zajtra ti dám foto - pavinič má bobule
Valcake
01.08.11,15:52
...ja nemám pavinič... tak som sa sekla, ...pardón!!
Zuzana 9
02.08.11,07:21
A ten brečtan má tiež bobuľovité plody?
beba13
02.08.11,07:25
ano aj brečtan má bobulovité najskor su zelené a potom čierne,ale ešte som nepočula že by sa niekto otrávil nejakou okrasnou rastlinou
Zuzana 9
02.08.11,08:27
Ďakujem a asi vyskúšam ten pavinič.
arizona
02.08.11,08:40
..rozdiel medzi paviničom a brečtanom je, že pavinič opadá...bobule nemá ani jeden. Brečtan kvitne, aj ja ho mám.
tiez mam pavinic a tych bobuli sa veru nazametam :D
http://www.zahrada-sk.com/ei/sk/00569-F1-pavini%C4%8D-p%C3%A4%C5%A5list%C3%BD/
witch
02.08.11,08:45
Na obrázkoch krásne vyzerá popínavá hortenzia. Má niekto s ňou skúsenosť?

Popínavá hortenzia je ozaj krásna. Je vhodná do polotieňa, nie na úpek, potrebuje pôdnu vlhkosť - nepreschnúť. Rastie pomerne pomalšie než pavinič, tvorí prísavky, ktorými sa prichytáva na múr, plot. Dosť drevnatie, vytvára taký kmienik. Krásne kvitne, kvety sú dekoratívne aj po odkvitnutí, aj sušené do vázy. My ju mali na fasáde domu, kde asi za 5 rokov vyrástla tak do 1,8 m, ale občas sme ju strihali pre kvety. Keď sme zateplovali, murári ju odsekli pri koreni, a na druhý rok vyrašila a už má cca 1m. Je krásna, ale nie pre rýchle zakrytie plochy a lepšia na múr, než na plot, drevnatý kmeň je časom ťažký.
travina
02.08.11,20:35
Popínavá hortenzia je ozaj krásna. Je vhodná do polotieňa, nie na úpek, potrebuje pôdnu vlhkosť - nepreschnúť. Rastie pomerne pomalšie než pavinič, tvorí prísavky, ktorými sa prichytáva na múr, plot. Dosť drevnatie, vytvára taký kmienik. Krásne kvitne, kvety sú dekoratívne aj po odkvitnutí, aj sušené do vázy. My ju mali na fasáde domu, kde asi za 5 rokov vyrástla tak do 1,8 m, ale občas sme ju strihali pre kvety. Keď sme zateplovali, murári ju odsekli pri koreni, a na druhý rok vyrašila a už má cca 1m. Je krásna, ale nie pre rýchle zakrytie plochy a lepšia na múr, než na plot, drevnatý kmeň je časom ťažký.

Ďakujem za pekný popis, je pre mňa užitočný lebo si ju chcem zadovážiť. Ešte by ma zaujímalo, či potrebuje nutne kyslu pôdu a či jej neškodí mráz v zime alebo výhonkom jarné mrazíky, lebo u nás je dosť drsné podnebie.
Kvaka
02.08.11,20:48
Ahojte poraďáci,
potrebovala by som poradiť: od hlavnej cesty máme pletivový plot, za ktorým rastú nie práve najkrajšie ihličnany. Chcela by som preto, aby mi ten pletivový plot zarástol nejakou popínavou rastlinou, len neviem akou. Rozmýšľala som nad paviničom, príp. zemolezom, ale dočítala som sa, že tie sú jedovaté. Ja by som chcela niečo, čo zarastie rýchlo, rastie v polotieni, až tieni a hlavne nie je to jedovaté. Asi som príliš náročná, ale predsa ak mi niekto poradí, budem mu vďačná.
Zuzana
Ja mám pri jednom plote stavikrv a veľmi rýchlo sa na pletivový plot rozrástol a krásne kvitne.
witch
03.08.11,05:54
Ďakujem za pekný popis, je pre mňa užitočný lebo si ju chcem zadovážiť. Ešte by ma zaujímalo, či potrebuje nutne kyslu pôdu a či jej neškodí mráz v zime alebo výhonkom jarné mrazíky, lebo u nás je dosť drsné podnebie.

Tienistá poloha (na slnku spotrebuje veľa vody a na jar priskoro vyraší a namrzla by!), vlhké ovzdušie, neznáša vápnik, pôdu vyžaduje kyslú, humóznu, nie ílovitú. Ja ju teda mám skôr v neutrálnej pôde, ale každý rok ju podsýpam rašelinou. Netreba ju rezať, len treba odstrániť odumreté výhonky. Na jeseň prekrásne vyfarbuje do žlta, keď na ňu zasvieti slnko, je úplne zlatá. V literatúre sa uvádza plná mrazuvzdornosť, ja mám skúsenosť len zo Senca, kde je pomerne teplo, ale ani v mimoriadnych zimách nám nenamrzla.
Prajem veľa úspechov v pestovaní, je to ozaj krásna solitera, ktorá vynikne kvetom, listom aj v zime kôrou a suchými kvetmi.:)
travina
03.08.11,08:26
Ďakujem