finsluzby
01.08.11,07:46
Mám možnosť odkúpiť za dobrú cenu ako súkromná osoba vozidlo, na ktoré si súčasný majiteľ uplatnil možnosť odpočtu DPH - N1, bohužiaľ s mriežkou. Je možné toto vozidlo používať ako súkromné na podnikateľské účely s tým, že si budem formou cesťákov znižovať daň s príjmu s uplatnením základných náhrad vo výške 0,183 za prejdený km? Som ZSČO a platca DPH. Ďakujem za informáciu
marjankaj
01.08.11,08:07
Mám možnosť odkúpiť za dobrú cenu ako súkromná osoba vozidlo, na ktoré si súčasný majiteľ uplatnil možnosť odpočtu DPH - N1, bohužiaľ s mriežkou. Je možné toto vozidlo používať ako súkromné na podnikateľské účely s tým, že si budem formou cesťákov znižovať daň s príjmu s uplatnením základných náhrad vo výške 0,183 za prejdený km? Som ZSČO a platca DPH. Ďakujem za informáciu

Nie to nejde.
Teda išlo by to, ale to by si musel byť zamestnaný v inej firme a uplatňovať si to tam. A nie 0,183 ale po dohode so zamestnávateľom.

Pozri §19 ods(5e) zákona o dani z príjmov.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

a §7 ods(3) zákona o cestovných náhradách.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.
finsluzby
01.08.11,08:49
Ak som správne pochopil, ako szčo si nemôžem, ak budem vlastniť auto N1 ako súkromná osoba, riešiť cestovné náhrady v rámci svojej firmy, ale ak budem robiť pre inú formy, tam si to môžem dohodnúť ako sa mi zaráči :-D a nevadí, že v tej inej firme som konateľ a zároveň zamestnaný na dohodu?
kurtova
02.02.12,12:38
Na internete som našla zaujímavé stanovisko audítora http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=59669, kde sa uvádza, že:

Zamestnanec môže pri pracovnej ceste použiť súkromný osobný automobil kategórie M1 podľa Osvedčenia o evidencii, technického preukazu (ďalej aj osvedčenie), prípadne dodávkový automobil kategórie NA-N1-SD s celkovou hmotnosťou maximálne 2 500 kg. Iný súkromný automobil nie je možné na pracovnej ceste použiť.

Náhradou za použitie súkromného motorového vozidla na základe písomného súhlasu zamestnávateľa (spoločnosti) sa rozumie:
– základná náhrada za každý 1 km jazdy vo výške 6,20 Sk pri použití súkromného osobného automobilu kategórie M1 (podľa opatrenia MPSVR č. 260/2004 Z. z.),
– základná náhrada za každý 1 km jazdy vo výške určenej opatrením MPSVR podľa predchádzajúceho bodu pre osobné cestné motorové vozidlá pri použití dodávkového automobilu kategórie NA-N1-SD,

Z toho by vyplývalo, že aj SZČO si môže účtovať náhradu maximálne do výšky podľa zákona pre osobné MV na vozidlo N1, ktoré má v osobnom užívaní a nie v majetku firmy.

Logicky zo zákonov vyplýva, pokiaľ nemôže FO sama zo sebou uzatvoriť DOHODU, tak v tom prípade sa môže oprieť o znenie zákona, ktoré je určené pre nižšie kategórie vozidiel a teda môže využívať ako daňový výdavok náklady vo výške základnej náhrady pre nižšiu kategóriu - osobné motorové vozidlá. Takto sa zatiaľ k tomu stavali aj na DÚ. Pokiaľ by si uplatňoval vyššie výdavky, tak by mal problém to zdôvodniť.