Katty
02.09.04,09:14
Ahojte,

máte aj vy skúsenosti s týmto:

Ako s.r.o. máme Metro kartu a z času na čas tam aj voľačo nakupime do firmy. Vystavia nám faktúru a ja ju zaúčtujem. No túto kartu využíva aj šéf na súkromné nákupy. Faktúry, ktoré sú vystavené na našu fy ale sú na nich súkr.nákupy mi nedáva a ja ich nemám v účtovníctve. Nie je problém ak nám niečo Metro fakturuje a ja o tom neúčtujem? Nerobia sa už krížové kontroly pri ktorých by sa to zistilo??? Čo vy nato?
vladan
02.09.04,07:28
ešte som sa s tým nestretla. Ale iné by to bolo keby si ty niečo predávala Metru a nepriznala to. Lebo ak ty niečo nakupuješ a nedáš to do DP, tak ti štát DPH nemusí vrátiť. A predsa to je pre štát výhodnejšie, keď má v rozpočte viac peňazí ako menej (ak vôbec nejaké nazvyš má :-)))
Pekný deň
Yvvetta
02.09.04,07:32
Ja tiež účtujem len firemné nákupy. Súkromné ani nevidím a vôbec ma nezaujímajú. Ak náhodou sú na jednej fa súkromné aj firemné ja účtujem opäť len tie firemné nákupy.
Nikto ti nič nemôže vytknúť.
Katty
02.09.04,07:36
dobre o.k. díky za radu babulky
ZuzanaA
02.09.04,07:59
No neviem, ja si nie som až taká istá či to je OK. My napr. predávame PC, nakupujeme od istej firmy súčiastky na PC, my-firma ako jej odberatelia nakupujeme vo veľkoobch. cenách a potom predávame koncovému zákaznikovi. A teda ak napr. sa majiteľ rozhodne, že kúpi sebe alebo svojmu kamošovi súčiastky z ktorých urobí PC, ktoré by sme potom mali po správnosti fakturovať a odviesť DPH, ale pôjde to súkromne-mimo našej firmy, je to OK? Predsa len tie veľkoobchody asi na niečo slúžia, aj napr. také Metro asi by malo tak nejak fungovať. Alebo rozmýšľam zle a naozaj si môžem v pohode nakupovať súkromne tovar cez firmu a samozrejme to ani nezaradiť do účtovnictva?
Yvvetta
02.09.04,08:01
Nekupuješ súkromné veci cez firmu. Do čtovníctva si predsa dáš len nákupy, ktoré sú firemné.
ZuzanaA
02.09.04,08:07
Ja chápem, ale kupuješ to z toho titulu, že ten predajca má FIREMNE údaje, teda to kupuješ na firmu, aj keď to platíš z vlastnýchp peňazí. Predali by ti to aj keby si tam prišla ako Evka Veselá a nie ako firma XX?
Viera
02.09.04,08:10
Aj mne to vŕta v hlave. Bude potom moje účtovníctvo úplné, keď nezúčtujem všetky doklady ?
jess
02.09.04,08:44
My sme dostali na začiatku ku zmluve až 3 karty a je podľa mňa jedno, komu z príbuzných alebo zamestnancov ju dáš, nie ? Do účtovníctva si predsa dávaš nákupy týkajúce sa firmy a nie súkromné. Apropo, niektoré "veľkoobchodné" ceny METRA sú niekedy väčšie ako máme my s príslušným rabatom na maloobchodnej predajni.
Katty
02.09.04,08:57
lenže metro kartu nedostane FO ak nepodniká alebo to nie je PO takže nie je to tak úplne jedno...
ZuzanaA
02.09.04,09:49
Určite sú diskutabilné tie "veľkoobchodné" ceny, iste "nie je všetko zlato čo sa bliští", ale ide mi o to, že keď ten dodávateľ vystavní doklad na firmu, tak asi potom sa nedá dodržať zásada, aby účtovníctvo bolo pravdivé,verné,úplné,preukazateľné atď., lebo aj ak si ja ten doklad do účtovníctva nedám, druhá strana má doklad o tom, že to na firmu išlo. A napr. jeden náš hlavný dodávateľ si sleduje náš obrat a podľa toho potom máme nejaké výhody, myslím si že vedie aj evidenciu položiek, takže tam by bolo potom vidieť v porovnaní s našim, či máme zaúčtované všetky ich doklady. No ale možno sa tým nikto nikdy nebude zaoberať....
bepo
02.09.04,09:58
Sukromne nakupy na firemne karty by sa nemali robit ale nikto to neodsleduje a ani postih by nemal byt zaco.
rosemary
02.09.04,10:30
Určite to nikdy nikto neskontroluje. Metro odvedie daň z príjmu z realizovaných predajov, my si zo súkromných nákupov neuplatníme náklady, takže štát dostane svoje. My už roky takto nakupujeme, ešte nikdy sme nemali problém. Ale jeden nikdy nevie
Makina
02.09.04,11:17
Ja tiež nedávam do účtovníctva súkromné nákupy a stotožňujem sa s názorom "vladan" a "yvvetta".
Stane sa, že niekto z firmy nakupuje v Metre veci na súkr. a aj firemné účely. Do papierov založím celý blok, resp. faktúru, ale vyškrkám z nej, to čo bolo kúpené na súkr. účely a je. Auditori mi na to v živote nikdy nič nepovedali.
Heni
02.09.04,20:19
ja by som súkromné nákupy z Metra tiež nedávala do účta.
ináč, veď aj pri iných nákupoch do firmy sa môže stať, že máte na bloku z ERP (vystupujúcom ako faktúra) veci do firmy aj súkromné. Firemné zaúčtujete, súkromné necháte bez povšimnutia. Ak vám z tej istej bežnej predajne zamestnanec dá blok len so súkromným nákupom tiež ho necháte bez povšimnutia, nie?
A k tým výhodám podľa obratu - to by ste ich teda boli ochotní prípadne nejakým percentom prenášať aj na zamestnancov, ktorí tie súkromné nákupy robili? Tiež nie...
tá faktúra z metra je vlastne ich špecifickým blokom z ERP (keďže tam musíte platiť v hotovosti), iba tá presná identifikácia nakupujúceho zákazníka nás tam mýli - toť môj názor.
zuzana
20.01.06,09:43
A čo ak zamestnanec nakúpi zmes do ostrekovačov, alebo kancelár.potreby pre našu firmu v metre, ale karta a teda aj odberateľ na faktúre uvedený je(on má vlastnú kartičku, ktorá je na firmu jeho otca) iná firma nie naša.Donesie faktúru za tovar pre našu firmu, ja mu to preplatím.Môžem si to dať do účtovníctva a uplatniť si DPH?
Monika Kováčová
20.01.06,09:59
Nie. Ja také doklady, ktoré nie sú na meno a IČO firmy ale na niekoho iného určite nedávam do nákladov, neúčtujem o nich a neuplatňujem z nich DPH.
Okrem toho k vyššie uvedeným príspevkom, stáva sa, že DÚ si krížovou kontrolou vyžiada zoznam všetkých faktúr od vášho dodávateľa (napr. krčma - TOPVAR) a ak to nesedí s účtovníctvom krčmy, tak je veľmi ťažké dokázať, že 20,30,40 sudov piva ste použili na súkromné účely.
zuzana
20.01.06,10:34
Ale keď sa chodí nakupovať na bločky inde a potom sa to preplatí zamestnancovi?
ZuzanaA
20.01.06,10:46
Ale keď sa chodí nakupovať na bločky inde a potom sa to preplatí zamestnancovi?

To je v pohode.
Monika Kováčová
20.01.06,11:39
To je v pohode.
Na týchto dokladoch totiž nie je vidieť, kto je odberateľom tovaru alebo služby. Naopak, faktúry z Metra a iné im podobné majú presné identifikačné údaje o odberateľovi.
chudaska
20.01.06,11:45
Na skoleni DPH, nas upozornili len na tie nakupy, ktore by sa robili v zahranici v METRE, tam by to mohol byt problem, ked ste platcovia DPH;
abel
28.04.06,18:44
Presne na tieto nákupy v Metre v zahraničí sa chcem spýtať.Môže sa napr. v Čechách nakupovať na našu Metro-kartu alebo sa vybavuje iná? A ak sa môže, ako je to potom s dph? Na tej českej faktúre budem mať aj DPH alebo nie ( FO, je platiteľ). Dnes som dostala túto otázku a nemám s tým skúsenosti. Poradíte?
KEJKA
28.04.06,19:24
Len zo skúsenosti.... mnohí ste nakupovali v rakúskom Metre nie? a ked prišlo METRO na Slovensko, tak sa vybavovali nové karty. Takže v Česku bude treba tiež vybaviť osobitnú METRO kartu - môj názor.
bepo
29.04.06,04:01
Nové karty netreba,dávali sa jednodňové návštevnícke karty k slovenskej len platiteľovi dph predávajú bez dph preto ak niekto niečo kupuje súkromne nech to nezabudne dodaniť.
Nandrolon
29.04.06,07:15
ja chodim do metra nakupovat potraviny, a nemam ani zivnost ani nic, kartu mam na firmu, v ktorej je zamestnancom matka a majitel jej firmy vybavil kartu na moje fyzicke meno a priezvisko. Ako by sa potraviny a ine veci, ktore tam ja nakupujem vobec dostali udaje k majitelovi firmy, kedze byvame daleko od seba???
Nandrolon
29.04.06,07:17
este by som dodal, ze na karte je moje meno a priezvisko a ja nemam ziaden zamestnanecky vztah medzi firmou a mnou. Takze si myslim, ze tie karty to je taka somarina, proste si ju prakticky moze vybavit takmer kazdy. Je to len taky bonus pre firmu, nema to ziaden vztah priamo na uctovnictvo danej firmy. Samozrejme, ze ked si chce firma dat nieco do nakladov, tak nemoze, pokial to kupi zamestnanec napriklad na uplne inu kartu, ale inac je to O.K.
biaaa
29.04.06,10:06
Presne na tieto nákupy v Metre v zahraničí sa chcem spýtať.Môže sa napr. v Čechách nakupovať na našu Metro-kartu alebo sa vybavuje iná? A ak sa môže, ako je to potom s dph? Na tej českej faktúre budem mať aj DPH alebo nie ( FO, je platiteľ). Dnes som dostala túto otázku a nemám s tým skúsenosti. Poradíte?

Metro karta paltí v celej sieti metro v EÚ. Ako je to však s daňou neviem
abel
30.04.06,18:24
Nové karty netreba,dávali sa jednodňové návštevnícke karty k slovenskej len platiteľovi dph predávajú bez dph preto ak niekto niečo kupuje súkromne nech to nezabudne dodaniť.
Bepo, prosím ťa, máš s tým skúsenosti? Napr. prídem tam so svojou slovenskou Metro kartou a nakupujem tovar pre firmu. Vystavia mi faktúru bez DPH?
bepo
01.05.06,06:29
Na základe slovenskej karty vystavovali jednodňové karty pre návštevy a platiteľ dph nakupuje bez dane,či to tak teraz robia neviem,platí to aj opačne preto sa stačí opýtať v slovenskom Metre ako to funguje.
nano
01.05.06,10:22
Odbočím troška od témy,ale chcem sa opýtať ako učtujete obratový bónus na fa. z metra a či z neho učtujete aj DPH.Ďakujem.
MartinkoK
17.01.08,09:40
Ahojte,
prosím Vás mám takýto problém, konateľ firmy kúpil v metre na kartu so svojim menom PC, môžem dať takýto doklad do účtovníctva s.r.o.
Zoltán Kovács
17.01.08,09:45
Ahojte,
prosím Vás mám takýto problém, konateľ firmy kúpil v metre na kartu so svojim menom PC, môžem dať takýto doklad do účtovníctva s.r.o.

Nie je to doklad vystavený na spoločnosť, teda ani náklad.
STRELEC
17.01.08,10:06
Ahojte,
prosím Vás mám takýto problém, konateľ firmy kúpil v metre na kartu so svojim menom PC, môžem dať takýto doklad do účtovníctva s.r.o.
Iba ak karta je vystavená na spoločnosť, ale s uvedením jeho mena. Spoločnosť máva viac kariet.
Alebo musí doniesť (pre budúce nákupy) výpis OR) a dať si vystaviť kartu na sro-čku, pokiaľ má doteraz kartu len ako FO.