tomas_123
01.08.11,11:04
Dobry den,

situacia je nasledovna ... priatelke zakladali rodicia cca pred 8 rokmi stavebne sporenie. Vzhladom nato, ze momentalne uz byvame spolu a ja uz mam dom postaveny na komplet aj s upravou dvora atd a v blizkej (ani dalekej) dobe nehodlame nic riesit ohladom stavby, tak mam pocit, ze cele stavebne sporenie co ma zalozene nam je nanic. A teraz otazka ... stavebne sporenie ma dlhsie ako 8 rokov, takze pristup k financiam by sme mali mat kedykolvek. Ja by som vsak chcel aby sa cele stavebne sporenie zrusilo ... cielova suma je cca 30000e, nasporene je necelych 5000e. Platia sa nejake poplatky za zrusenie? Alebo len jednoducho "vyberieme" sumu, ktora je nasporena a tym konci?

Dakujem za odpovede.
Chobot
01.08.11,09:19
Dobry den,

situacia je nasledovna ... priatelke zakladali rodicia cca pred 8 rokmi stavebne sporenie. Vzhladom nato, ze momentalne uz byvame spolu a ja uz mam dom postaveny na komplet aj s upravou dvora atd a v blizkej (ani dalekej) dobe nehodlame nic riesit ohladom stavby, tak mam pocit, ze cele stavebne sporenie co ma zalozene nam je nanic. A teraz otazka ... stavebne sporenie ma dlhsie ako 8 rokov, takze pristup k financiam by sme mali mat kedykolvek. Ja by som vsak chcel aby sa cele stavebne sporenie zrusilo ... cielova suma je cca 30000e, nasporene je necelych 5000e. Platia sa nejake poplatky za zrusenie? Alebo len jednoducho "vyberieme" sumu, ktora je nasporena a tym konci?

Dakujem za odpovede.

Keďže vám už 6 ročná doba sporenia uplynula, môžete nasporené prostriedky vrátane úrokov a štátnych prémií kedykoľvek bez poplatku vybrať. Treba len v SS zrušiť stavebné sporenie s výplatou nasporenej sumy.
Nandrolon
01.08.11,09:29
ak nepotrebuješ nutne peniaze, prečo nechceš sporiť naďalej?
ak máš starú zmluvu, máš lepšie podmienky aké by si mal na novej zmluve, a treba brať do úvahy že stavebné sporenie NEKONČí po 6-tich rokoch, sporiť môžeš koľko sa ti zachce a aj budeš dostávať každý rok prémiu.
Prečo myslíš že bolo zbytočné? Máš uložené svoje peniaze s vyšším úrokom ako komplet ročné výnosy /prémia + úroky - poplatky/na SS?
Cieľovú sumu môžeš aj prekročiť, teda na 30-tis. sporení "máš" našetriť 15 000 svojich + 15 000 fiktívny úver = cieľová suma.
Lenže našetriť môžeš aj 30 tisíc svojich...
tomas_123
01.08.11,10:26
ak nepotrebuješ nutne peniaze, prečo nechceš sporiť naďalej?
ak máš starú zmluvu, máš lepšie podmienky aké by si mal na novej zmluve, a treba brať do úvahy že stavebné sporenie NEKONČí po 6-tich rokoch, sporiť môžeš koľko sa ti zachce a aj budeš dostávať každý rok prémiu.
Prečo myslíš že bolo zbytočné? Máš uložené svoje peniaze s vyšším úrokom ako komplet ročné výnosy /prémia + úroky - poplatky/na SS?
Cieľovú sumu môžeš aj prekročiť, teda na 30-tis. sporení "máš" našetriť 15 000 svojich + 15 000 fiktívny úver = cieľová suma.
Lenže našetriť môžeš aj 30 tisíc svojich...

Preco nechcem sporit? Pretoze to nepotrebujem, dokazem peniaze tocit efektivnejsie mimo "financnych ustavov". Vsetko co som doteraz kupoval a staval, som robil bez jedinej pozicky alebo uveru. Jednoducho nevidim zmysel, aby nam u niekoho druheho (v tomto pripade PSS) stalo skoro 5000e.

Az donedavna som ani nevedel, ze to priatelka ma a kedze som absolutny laik co sa financnych zalezitosti tyka (okrem bezneho uctu som s bankami/sporitelnami/nebankovkami a podobne nikdy nic nemal) tak som sa pytal relativne trivialnu otazku, ze ci nieje poblem to zrusit.
peter977
25.09.11,19:42
Preco nechcem sporit? Pretoze to nepotrebujem, dokazem peniaze tocit efektivnejsie mimo "financnych ustavov". Vsetko co som doteraz kupoval a staval, som robil bez jedinej pozicky alebo uveru. Jednoducho nevidim zmysel, aby nam u niekoho druheho (v tomto pripade PSS) stalo skoro 5000e.

Az donedavna som ani nevedel, ze to priatelka ma a kedze som absolutny laik co sa financnych zalezitosti tyka (okrem bezneho uctu som s bankami/sporitelnami/nebankovkami a podobne nikdy nic nemal) tak som sa pytal relativne trivialnu otazku, ze ci nieje poblem to zrusit.

A práve preto by si mal nechať priateľke stavebné sporenie. Je to jej sporenie, keď sa možno raz v budúcnosti rozídete, tebe zostane dom a jej? Stavebné sporenie, vďaka ktorému si vyrieši bývanie bez skúmania príjmu! Okrem toho ak je to 8 ročná zmluva určite má ešte 3 % garantovaný výnos. Taká zmluva sa dnes nedá uzavrieť. Preto odporúčam ju ponechať. Okrem toho mení sa zákon o stavebnom sporení a poplatky idú globálne dole, čo je tiež pozitívna správa.

Stojí priateľke 5000 € za to, že sa nechá pripraviť o lacné financovania jej vlastného bývania bez skúmania príjmu?
Okrem toho 3 % garantovaný výnos + 10 % štátna prémia. To je síce pekné že vieš točiť peniaze aj inde aj ja mám firmu a robí zisky, no napriek tomu využívam finančné prudukty kde zarobím oveľa menej. Základom je diverzifikovať riziká. Dnes zarábaš o 2 roky môžeš byť na úrade práce. Môže nastať situácia, ktorú by si v živote nečakala a tým, že si zrušíte s priateľkou možnosť požiadať o úver bez skúmania príjmu Ti tú situáciu len zhorší.

Ja som zažil plno podnikateľov, čo sa búchali do pŕs že viedia točiť peniaze. No každý časom pohorel (úraz, konkurencia, vlastné ego, atď.) čokoľvek Ti môže zlikvidovať business.

Určite neodporúčam zrušiť stavebné sporenie, veď je to len smiešných 5000 € a ak naozaj vieš točiť peniaze, tak by to pre teba mali byť drobné...
Chobot
26.09.11,07:22
Len pre informáciu - štátna prémia na rok 2012 zostáva vo výške 10%, maximálne 66,39 EUR.
ausante
13.10.11,17:02
ja by som vedela hneď o dvoch spôsoboch ako získať vyššie zhodnotenie aj napriek tomu ako výhodné sa javí stavebné sporenie.
adi11
13.10.11,17:17
ja by som vedela hneď o dvoch spôsoboch ako získať vyššie zhodnotenie aj napriek tomu ako výhodné sa javí stavebné sporenie.
..mna by zaujimali tie dva sposoby..
ondrej144
18.10.11,16:03
tak nikto nedá tu radu? :-)
Chobot
18.10.11,21:59
tak nikto nedá tu radu? :-)

A pýtal si sa niečo? Akú radu chceš?
printerscd
19.03.13,08:54
Aj mna by zaujimalo kde sa da momentalne lepsie zurocit financie

Stavebko je zatial fajn 2% urok + stat.premia (mam 2 stavebka )

Mam este sporenie k osobnemu uctu EXKLUSIVE v SLSP a tam je momentalne 2% urok a pri mimoriadnom vklade do 31.3.2013 je 2.6% urok

Na slovensku je to bohuzial vsetko iba protiinflacne ale aspon nieco.