anami33
01.08.11,11:17
Dobrý deň, poprosím o radu....
Som rozvedená 5 mesiacov, treba vysporiadať BSM. Máme 2 deti, zverené do mojej opatery.Bola som vydatá 18 rokov, v roku 2001 mi rodičia darovali polovicu rodinného domu. Spolu s exmanželom sme vybavili úver a časť domu /podkrovie/prerobili, vznikla samostatná bytová jednotka.
Teraz po rozvode exmanžel žiada peniaze /veľa peňazí/...u svojho právnika mu nadiktoval koľko asi čo stálo teda prerábanie, hmotné veci a pod.....
Ja nesúhlasím s týmito cenami, ktoré si povedal, zároveň musím podotknúť, že o všetko som sa starala ja/čo sa týka prestavby domu, nespravil vôbec nič/.
Prosím o radu:
- z akých cien sa vychádza, ked by išlo o vyspor. BSM dohodou?? /nie je nejaký koeficient??..Keby som mala cenu za ktorú sa vec kúpila??? a akú má teraz??
- neprihliada sa aj na to, že o kompletnú prerábku sa staral iba jeden z manželov?
- neprihliada sa aj na detičky?
- boli obdobia, kedy ani výplatu nedoniesol, alebo s velikánskym omeškaním..., ťahala som aj domácnosť, úver,

Ďakujem za každú radu...
Mária27
01.08.11,13:31
Bude sa rátať trhová cena zhodnotenia domu a z tej má nárok polovicu vyplatiť. Predpokladám, že darovali dom iba tebe, nie aj manželovi (to by mal polovicu z celého domu).

V manželstve sa majetok nadobúda napoly, bez ohľadu na to, o koľko sa ktorý z manželov zaslúžil. Deti neovplyvňujú hodnotu majetku, prihliadalo by sa na ne tak, že by napr. byt (dom) prisúdili tomu, kto sa o ne stará.
anami33
02.08.11,12:04
...ďakujem za odpoveď.....