sviatuct
16.01.06,15:31
Dobry den,

priebezne polozky funguju tak, ze ak mam napr. vyber z uctu a vklad do pokladne, ide sa cez priebezne polozky?

T.j. Mam vyber z uctu = zapisem tuto sumu v penaznom denniku v stlpci "ucet-vydaj" a zaroven tu istu sumu v "priebeznych polozkach-prijem" a potom v dalsom riadku v "priebeznych polozkach-vydaj" a "pokladna-prijem"?

Ako potom mam zaevidovat zalohovu FA ktoru vystavim? Cez priebezne polozky? Ak ano tak ked mi peniaze nabehnu, zapisat do "ucet-prijem" a potom kam?

A ked vystavim ostru FA, tak potom zase ako? "predaj vyrobkov a sluzieb" a este kam?

Mam v tom odrazu gulas, a o chvilu zacnem mat pocit, ze mam vsetko totalne zle :mee:
Majopa
16.01.06,15:11
Máte v tom riadny guláš, len čo je pravda. Radšej sa prihláste na nejaký rýchlokurz účtovníctva, ak si nechcete narobiť viac škody ako úžitku. Alebo si plaťte účtovníčku. Účtovníctvo, to nieje len zapisovanie do peňažného denníka. Načo by sme potom chodili na ekonomické školy? Ja som tiež samouk bez ekonomického vzdelania ( na strednej škole elektrotechnickej sme sa učili základy jednoduchého účtovníctva), ale ja robím len zápisy do peňažného denníka. Matka je môj dohľad a ona študuje zákony, vyhlášky, spolu študujeme ekonomické publikácie.
Je toho fakt dosť v čom sa musí človek vyznať, aby účtoval správne.
A to, na čo sa pýtate, je úplne najzákladnejšia vec, ktorú musí účtovník vedieť.
ondrejvla
16.01.06,15:24
Dobry den,

priebezne polozky funguju tak, ze ak mam napr. vyber z uctu a vklad do pokladne, ide sa cez priebezne polozky?

T.j. Mam vyber z uctu = zapisem tuto sumu v penaznom denniku v stlpci "ucet-vydaj" a zaroven tu istu sumu v "priebeznych polozkach-prijem" a potom v dalsom riadku v "priebeznych polozkach-vydaj" a "pokladna-prijem"?

Ako potom mam zaevidovat zalohovu FA ktoru vystavim? Cez priebezne polozky? Ak ano tak ked mi peniaze nabehnu, zapisat do "ucet-prijem" a potom kam?

A ked vystavim ostru FA, tak potom zase ako? "predaj vyrobkov a sluzieb" a este kam?

Mam v tom odrazu gulas, a o chvilu zacnem mat pocit, ze mam vsetko totalne zle :mee:

No ak to takto účtuješ, tak to máš totálne všetko zle!
Priebežné položky sú ako v PÚ - peniaze na ceste, tieto položky sa používajú pri výbere alebo vklade na účet alebo do pokladnice, tzn., na bank.výpise
sviatuct
16.01.06,15:27
Máte v tom riadny guláš, len čo je pravda. Radšej sa prihláste na nejaký rýchlokurz účtovníctva, ak si nechcete narobiť viac škody ako úžitku. Alebo si plaťte účtovníčku. Účtovníctvo, to nieje len zapisovanie do peňažného denníka. Načo by sme potom chodili na ekonomické školy? Ja som tiež samouk bez ekonomického vzdelania ( na strednej škole elektrotechnickej sme sa učili základy jednoduchého účtovníctva), ale ja robím len zápisy do peňažného denníka. Matka je môj dohľad a ona študuje zákony, vyhlášky, spolu študujeme ekonomické publikácie.
Je toho fakt dosť v čom sa musí človek vyznať, aby účtoval správne.
A to, na čo sa pýtate, je úplne najzákladnejšia vec, ktorú musí účtovník vedieť.

No praveze som to jednej zveril, co sa stara asi o 50 firiem, a ta ma v tom gulas, nikdy mi nic nevyratala dobre, raz zabudla jednu Fa, potom druhu Fa, potom zase mi nezaratala odvody, alebo mi dala Fa niekoho ineho, proste to flaka, a ked to po nej kontrolujem, stale su v tom chyby. A to je prosim akreditovana a poistena danova poradkina. Jednoducho si chcem overit, ci je vsetko tak ako ma byt. Lebo sa mi to nezda. Ale aj Vasa odpoved, z ktorej som sa vobec nic nedozvedel je odpoved. Dakujem. :(
sviatuct
16.01.06,15:30
No ak to takto účtuješ, tak to máš totálne všetko zle!
Priebežné položky sú ako v PÚ - peniaze na ceste, tieto položky sa používajú pri výbere alebo vklade na účet alebo do pokladnice, tzn., na bank.výpise

A ako to mam uctovat?
Johanka
16.01.06,15:34
Vystavené faktúry sa evidujú v knihe faktúr (pohľadávok), nie v peňažnom denníku. Ak zinkasuješ pohľadávku, t.j. prídu peniaze na účet alebo príjmeš platbu v hotovosti, zaúčtuješ príjem peňazí do stĺpca príjem banka alebo hotovosť(pokladnica) a do stĺpca príjem ovplyvň. základ dane - príjem za výrobky a služby.
Inak súhlasím s tým, že robiť si účto sám, bez akýchkoľvek základov nielen účtovných , ale aj daňových je veľmi odvážne.
sviatuct
16.01.06,15:36
Do akych stlpcov v penaznom denniku sa zapise zalohova FA po uhradeni? (kedze penazny dennik je o peniazoch, tak sa to zapisat sem musi). Jeden stlpec je jednoznacne isty - bankovy ucet-prijem. A kam sa este zapise tato suma? Medzi prijimy neovplyvnujuce zaklad dane napr. uvery, dotacie, dary,...? Ak nie sem, tak potom mi zostavaju uz iba priebezne polozky. Pretoze zdanitelny prijem to este nie je, kedze nie je vystavena FA.
sviatuct
16.01.06,15:48
No ak to takto účtuješ, tak to máš totálne všetko zle!
Priebežné položky sú ako v PÚ - peniaze na ceste, tieto položky sa používajú pri výbere alebo vklade na účet alebo do pokladnice, tzn., na bank.výpise

Co konkretne mam zle? Dakujem.
Johanka
16.01.06,15:50
Prijatý alebo poskytnutý preddavok (záloha) sa zahŕňa do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k dodávke tovaru alebo služby, na ktorú bol preddavok prijatý alebo poskytnutý ( § 17 ods.12 Zákona o dani z príjmov). Po slovensky - prijatú zálohu zaúčtuješ do stĺpca príjem banka a do neovpl. základ dane ( je tam stĺpec ostatné). Do príjmov ovpl. ju zaúčtuješ až po splnení dodávky služby. Čiže sa môže stať, že to bude aj nasledujúci rok. Účtuje sa to pomocou interného dokladu - pri ňom sa neúčtuje v stĺpcoch vyjadrujúcich pohyb peňazí v hotovosti alebo na b.účte, ale iba v príjmoch ovpl. ZD alebo výdavkoch ovpl. ZD.
sviatuct
16.01.06,15:54
Prijatý alebo poskytnutý preddavok (záloha) sa zahŕňa do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k dodávke tovaru alebo služby, na ktorú bol preddavok prijatý alebo poskytnutý ( § 17 ods.12 Zákona o dani z príjmov). Po slovensky - prijatú zálohu zaúčtuješ do stĺpca príjem banka a do neovpl. základ dane ( je tam stĺpec ostatné). Do príjmov ovpl. ju zaúčtuješ až po splnení dodávky služby. Čiže sa môže stať, že to bude aj nasledujúci rok. Účtuje sa to pomocou interného dokladu - pri ňom sa neúčtuje v stĺpcoch vyjadrujúcich pohyb peňazí v hotovosti alebo na b.účte, ale iba v príjmoch ovpl. ZD alebo výdavkoch ovpl. ZD.

Dakujem :) presne takto som to mal zauctovane, zneistel som kvoli tomu, ze som mal danu cifru iba v prijimoch ovplyvnujucich ZD. A "na druhej strane mi tato sum chybala". Preto som spekuloval, cim to vyvazit, odkial ju vziat, aby to sedelo, ked som ju vtedy ked prisla zaradil do prijmov neovplyvnujucich zaklad dane. Este raz vdaka :)
liba2
16.01.06,15:55
Dobry den,

priebezne polozky funguju tak, ze ak mam napr. vyber z uctu a vklad do pokladne, ide sa cez priebezne polozky?

T.j. Mam vyber z uctu = zapisem tuto sumu v penaznom denniku v stlpci "ucet-vydaj" a zaroven tu istu sumu v "priebeznych polozkach-prijem" a potom v dalsom riadku v "priebeznych polozkach-vydaj" a "pokladna-prijem"? TOTO JE SPRÁVNE.

Ako potom mam zaevidovat zalohovu FA ktoru vystavim? Cez priebezne polozky? Ak ano tak ked mi peniaze nabehnu, zapisat do "ucet-prijem" a potom kam? NA EVIDOVANIE VYSTAVENÝCH FAKTúR NESLÚŹI PEŇAŽNÝ DENNíK ale OSOBITNÁ EVIDENCIA, ktorá má názov KNIHA POHĽADÁVOK.
Príjem/úhrada faktúry: banka príjem a ďalej do stĺpa PRíJMY ovplyvňujúce základ dane - teda zdaniteľné - ak nejde o zálohu.

A ked vystavim ostru FA, tak potom zase ako? "predaj vyrobkov a sluzieb" a este kam? OPAŤ LEN DO KNIHY POHĽADÁVOK.

Mam v tom odrazu gulas, a o chvilu zacnem mat pocit, ze mam vsetko totalne zle :mee:

Viď modrý text.
sviatuct
16.01.06,15:58
Viď modrý text.

Dakujem :)
Johanka
16.01.06,16:00
Účtovanie na priebežných položkách
- výber peňazí z pokladnice ( následný vklad na účet ) prieb.položka príjem
- vklad na účet ( peňazí vybratých z pokl.) prieb.položka výdaj
- výber peňazí z účtu (následný vklad do pokl.) prieb.položka príjem
- vklad peňazí do pokl. (vybratých z účtu) prieb.položka výdaj

Iné vklady a výbery napr. osobné vklady podnikateľa alebo výbery pre osobnú potrebu sa na priebežných položkách neúčtujú.
Majopa
16.01.06,16:01
Choď od svojej účtovníčky preč a najdi si inú, ak s ňou niesi spokojný a nechceš celý život zarábať iba na penále a pokuty.
sviatuct
16.01.06,16:02
Choď od svojej účtovníčky preč a najdi si inú, ak s ňou niesi spokojný a nechceš celý život zarábať iba na penále a pokuty.

:) snazim sa.
sviatuct
16.01.06,16:04
Účtovanie na priebežných položkách
- výber peňazí z pokladnice ( následný vklad na účet ) prieb.položka príjem
- vklad na účet ( peňazí vybratých z pokl.) prieb.položka výdaj
- výber peňazí z účtu (následný vklad do pokl.) prieb.položka príjem
- vklad peňazí do pokl. (vybratých z účtu) prieb.položka výdaj

Iné vklady a výbery napr. osobné vklady podnikateľa alebo výbery pre osobnú potrebu sa na priebežných položkách neúčtujú.

Dakujem :), som rad, ze je to tak, ako som si myslel ze je :)
UFO.ar
16.01.06,16:08
Sviatuct, pokúsim sa Ti zodpovedať na Tvoju otázku. Chápem Tvoj zmätok v hlave - každý raz začína.
Ako správne uvádzaš, cez priebežné položky účtuješ v peňažnom denníku (JU-jednoduché účto) prevody banka - pokladnica. Výber hotovosti z BU: banka -výdaj, priebežné položky - príjem (na základe výpisu z BU) a zároveň dňom výberu vložíš hotovosť do pokladnice (príjmový pokl. doklad): pokladnica - príjem, priebežné položky - výdaj. Vklad na účet a výber z pokladnice účtuješ rovnakým postupom - opačným zápisom.
Zálohové ani ostré faktúry sa v peňažnom denníku neúčtujú, evidujú sa len v Evidencii odoslaných (došlých) faktúr (príp. dokladov) - záleží akú evidenciu si vedieš. Keď Ti prídu peniaze za zálohovú faktúru na BU - účtuješ v peň. denníku: banka - príjem, v členení POZD - predaj výrobkov, služieb.
Ak vystavíš ostrú faktúru, zaeviduješ ju do Knihy odoslaných faktúr (dokladov), zapíšeš, že bola uhradená zálohovou faktúrou, kedy a v akej výške. Prípadný doplatok ostrej faktúry zaúčtuješ v peň. denníku: banka - príjem, v členení POZD - predaj výrobkov a služieb. Túto úhradu taktiež zapíšeš v evidencii odoslaných faktúr.
Sú to základy, s ktorými sa každý účtovník-začiatočník musí "potrápiť". Držím palce.
UFO.ar
16.01.06,16:13
Kým som zareagovala, že mnohí - rýchlejší - už dobre poradili.
sviatuct
16.01.06,16:16
Sviatuct, pokúsim sa Ti zodpovedať na Tvoju otázku. Chápem Tvoj zmätok v hlave - každý raz začína.
Ako správne uvádzaš, cez priebežné položky účtuješ v peňažnom denníku (JU-jednoduché účto) prevody banka - pokladnica. Výber hotovosti z BU: banka -výdaj, priebežné položky - príjem (na základe výpisu z BU) a zároveň dňom výberu vložíš hotovosť do pokladnice (príjmový pokl. doklad): pokladnica - príjem, priebežné položky - výdaj. Vklad na účet a výber z pokladnice účtuješ rovnakým postupom - opačným zápisom.
Zálohové ani ostré faktúry sa v peňažnom denníku neúčtujú, evidujú sa len v Evidencii odoslaných (došlých) faktúr (príp. dokladov) - záleží akú evidenciu si vedieš. Keď Ti prídu peniaze za zálohovú faktúru na BU - účtuješ v peň. denníku: banka - príjem, v členení POZD - predaj výrobkov, služieb.
Ak vystavíš ostrú faktúru, zaeviduješ ju do Knihy odoslaných faktúr (dokladov), zapíšeš, že bola uhradená zálohovou faktúrou, kedy a v akej výške. Prípadný doplatok ostrej faktúry zaúčtuješ v peň. denníku: banka - príjem, v členení POZD - predaj výrobkov a služieb. Túto úhradu taktiež zapíšeš v evidencii odoslaných faktúr.
Sú to základy, s ktorými sa každý účtovník-začiatočník musí "potrápiť". Držím palce.

Dakujem :)

Trapila ma zaohova FA, ku ktorej ostra bola vystavena az v dalsom roku. Teda aj suma sla do zakladu dane az po vystaveni ostrej FA. Zalohova platba bola zauctovana do banka-prijem a "prijmy neovplyvnujuce zaklad dane", a po vystaveni ostrej FA som tuto sumu dal do POZD, ale mi chybala "druha strana". A tak som dumal, ci to nemalo ist cez priebezne polozky. Vdaka! :)
r.galovic
17.01.06,08:50
Na priebežné položky sa účtuje aj prevod medzi dvomi bankovými účtami podnikateľa, nemýlim sa?
Muška
17.01.06,09:32
Áno , nemýliš sa
Ninna
17.01.06,12:30
Ešte by som doplnila, že priebežné položy sú aj na pohyby medzi dvoma rôznymi účtami. napr. ak mám založený účet v SLSP a OTP banke.
Janka6685
17.01.06,12:56
Ešte by som doplnila, že priebežné položy sú aj na pohyby medzi dvoma rôznymi účtami. napr. ak mám založený účet v SLSP a OTP banke.

No áno, to už bolo v príspevku 20 a Muška v príspevku 21 to odsúhlasila.;)
Ninna
18.01.06,07:44
Ospravedlňujem sa čítala som iba prvú stranu príspevkov!
ZuzanaP
18.01.06,12:54
Na konci roka by mali byť priebežné položky vyrovnané alebo tam môže byť aj rozdiel?

Napr. prevody medzi účtami 30. 12. 2005 nie sú zapísané vo výpise druhého účtu, lebo dátum zaúčtovania je až 02.01.2006.

Ako to vyrovnať, inak mi nebudú sedieť zostatky na účtoch podľa výpisov.
Zita5
18.01.06,12:58
Na konci roka by mali byť priebežné položky vyrovnané alebo tam môže byť aj rozdiel?

Napr. prevody medzi účtami 30. 12. 2005 nie sú zapísané vo výpise druhého účtu, lebo dátum zaúčtovania je až 02.01.2006.

Ako to vyrovnať, inak mi nebudú sedieť zostatky na účtoch podľa výpisov.

Nesúlad medzi priebežnými položkami môže byť aj na konci roka . Tie predsa uvádzaš do výkazu o majetku a záväzkoch a môžu byť aj mínusové . Nevyrovnávaš nič .