zdena2
01.08.11,13:09
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
hubatá
01.08.11,11:19
Ceny odhadcu aj právnu pomoc ti musia účtovať podľa vyhlášky.

Bohužiaľ píšem z roboty kde mám iba blbý "intranet" takže sa nedostanem na internet. Skús si vygoogliť alebo možno niekto zareaguje a dá sem link aby si sa mohla zorientovať.
Chobot
01.08.11,11:25
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem

Ceny za znalecké posudky sú určené dohodou a pohybujú sa v rozpätí od 100 do (možno aj) 1000 EUR. Záleží od predmetu posudku. Na rodinný dom tipujem od 200 do 300 EUR.

Lepšie je pozrieť si inzeráty, akú majú trhovú hodnotu podobné nehnuteľnosti v okolí.

Čo by si mala urobiť, aby si mala nárok na dom? Akú sumu na dokončenie si pripravená poskytnúť? Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). S tým ale asi nebudú súhlasiť jeho rodičia. Musíš si uvedomiť, že pre nich to bude stále dom "ich syna", nie váš spoločný. Najlepšie by bolo dom predať a za spoločné peniaze si kúpiť spoločnú nehnuteľnosť.

Inou možnosťou je, aby formou darovacej zmluvy darovali tebe tvoji rodičia sumu, ktorú chceš vraziť do domu. V prípade rozvodu potom budeš môcť túto sumu požadovať späť zo spoločného majetku.

Bohužiaľ inštitút predmanželskej zmluvy u nás neexistuje (na rozdiel napr. od USA) preto akákoľvek dohoda či zmluva uzatvorená pred manželstvom je pri rozvode bezpredmetná.
bubkoch
01.08.11,11:34
Ceny za znalecké posudky sú určené dohodou a pohybujú sa v rozpätí od 100 do (možno aj) 1000 EUR. Záleží od predmetu posudku. Na rodinný dom tipujem od 200 do 300 EUR.

Lepšie je pozrieť si inzeráty, akú majú trhovú hodnotu podobné nehnuteľnosti v okolí.

Čo by si mala urobiť, aby si mala nárok na dom? Akú sumu na dokončenie si pripravená poskytnúť? Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). S tým ale asi nebudú súhlasiť jeho rodičia. Musíš si uvedomiť, že pre nich to bude stále dom "ich syna", nie váš spoločný. Najlepšie by bolo dom predať a za spoločné peniaze si kúpiť spoločnú nehnuteľnosť.

Inou možnosťou je, aby formou darovacej zmluvy darovali tebe tvoji rodičia sumu, ktorú chceš vraziť do domu. V prípade rozvodu potom budeš môcť túto sumu požadovať späť zo spoločného majetku.

Bohužiaľ inštitút predmanželskej zmluvy u nás neexistuje (na rozdiel napr. od USA) preto akákoľvek dohoda či zmluva uzatvorená pred manželstvom je pri rozvode bezpredmetná.

nemusia dom predavat, ani spisovat darovaciu zmluvu na peniaze s jej rodicmi, ani prepisovať čast domu ...
jednoducho ci investuju do domu 50000 pred manzelstvom (kazdy polovicu), alebo po uzavreti manzelstva (zo spolocnych penazi), v oboch pripadoch ma v pripade rozvodu/rozchodu narok na 25000 (ak investiciu 50000 bude vediet preukazať dokladmi)
Ice dive
01.08.11,12:11
nemusia dom predavat, ani spisovat darovaciu zmluvu na peniaze s jej rodicmi, ani prepisovať čast domu ...
jednoducho ci investuju do domu 50000 pred manzelstvom (kazdy polovicu), alebo po uzavreti manzelstva (zo spolocnych penazi), v oboch pripadoch ma v pripade rozvodu/rozchodu narok na 25000 (ak investiciu 50000 bude vediet preukazať dokladmi)
no len zabúdaš na jednu vec... peniaze dnes nemajú hodnotu peňazí zajtrajška... t.j. ak dneska investuje do domu 25 000 € hodnota domu stúpne už len investovaním o určitú časť (napr. ak dám na dom eurookná za 10 000 € trhová hodnota tomu môže stúpnuť o 15 000 € lebo je to dom vyššieho štandardu...)
ak sa bude rozvádzať o 10 - 15 rokov, tak by dostala 25 000 € - t.j. to čo by vedela dokladmi preukázať... avšak dom by mal aj vďaka jej prostriedkom omnoho vyššiu hodnotu... takže jej peniaze vôbec nepracovali...

preto Chobotov návrh, prepísať časť nehnuteľnosti, ktorá zodpovedá investovaným prostriedkom by bola asi najotimálnejšia cesta ako uchovať hodnotu vložených peňazí pre budúcnosť... predávať a kupovať spoločnú nehnuteľnosť zas nie je najlepšie ak pomer vložených prostriedkov nie je pol na pol... lebo tam by zas tratil priateľ....
Mária27
01.08.11,13:13
V prípade rozchodu by sa tak či tak museli vyporiadať so zhodnotením domu, vyčísliť každého podiel na dome a jeho zhodnotení a nakoniec to vyporiadať. Pravdaže môže cena domu závratne stúpnuť ale aj klesnúť.

Znalecký posudok by pomohol, keby sa urobil dvakrát: pred a po úpravách domu, potom zhodnotenie vyčísliť percentuálne. Toto zhodnotenie je potom možno vyporiadať podľa § 150 obč.z.

Rodičia darovali dom synovi, asi budú chcieť mať istotu, že aj v prípade rozchodu zostane dom jemu.
buchač
01.08.11,13:14
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem

...v tomto prípade nič ...
zdena2
02.08.11,05:39
Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?
Barbara
02.08.11,05:55
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem


Neber to v zlom, ale prečo chceš mať nárok na priateľov dom, čo dostal do daru? V prípade rozchodu budeš mať nárok na vrátenie investovaných peňazí.
ešte taká malá otázočka, keby to bolo opačne a dostala by si Ty dom do daru, súhlasila by si s tým, aby mal tvoj priateľ nárok na dom? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
neverím

ešte doplním, hádam tvoj priateľ má zdravý rozum, a použije ho.
arizona
02.08.11,06:12
Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?
V pripade rozchodu by si si mohla narokovat na peniaze, ktore si dala napr. do stavby, ci ineho zhodnotenia domu.
Ale to, ze platis kurenie by asi neobstalo, ved teplo vyuzivas aj pre seba.
Ale keby si v dome dala urobit "nove kurenie" na vlastne naklady, to uz by si si mohla narokovat ;)
Letko
02.08.11,06:15
Chceš sa vydať len kvôli domu?

Ako je to, keď potom zomrie, všetko zdedíš ty ako manželka?
Nandrolon
02.08.11,06:34
spýtam sa aj ja otázku. Ak by do toho domu na jeho "technické zhodnotenie" vrazila povedzme 20 tis. eur /okná, zateplenie, obklady/, ktoré by vedela dokladovať.
Pri rozchode, ktorý by nastal za 10 rokov od rekonštrukcie, by si akú sumu mohla nárokovať? 20 tis. eur, alebo by sa to ešte nejakým vzorcom prepočítavalo, vzhľadom na infláciu a amortizáciu zhodnotenia?
Chobot
02.08.11,07:12
Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?

NEviem prečo si myslíš, že máš nárok na časť domu. Veď ten dom dostal tvoj priateľ do daru, tak prečo si nárokuješ naň?

To, že budeš platiť kúrenie, neznamená, že do neho si niečo investovala. To sú prevádzkové náklady a je samozrejmé, že to budeš platiť, keď tam budeš bývať. Resp. že to budete platiť spolu, zo spoločného účtu, keď sa zoberiete.

A odkiaľ chcete zobrať peniaze na dokončenie? Tiež do dajú priateľovi jeho rodičia?
bubkoch
02.08.11,07:16
NEviem prečo si myslíš, že máš nárok na časť domu. Veď ten dom dostal tvoj priateľ do daru, tak prečo si nárokuješ naň?

To, že budeš platiť kúrenie, neznamená, že do neho si niečo investovala. To sú prevádzkové náklady a je samozrejmé, že to budeš platiť, keď tam budeš bývať. Resp. že to budete platiť spolu, zo spoločného účtu, keď sa zoberiete.

A odkiaľ chcete zobrať peniaze na dokončenie? Tiež do dajú priateľovi jeho rodičia?

ale ved na ten prepis sa pytala az po tom ako si jej ho poradil ty na začiatku:
"Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). "

v povodnej otazke sa len pytala ake ma moznosti ... :)
Tweety
02.08.11,07:19
ale ved na ten prepis sa pytala az po tom ako si jej ho poradil ty na začiatku:
"Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). "

v povodnej otazke sa len pytala ake ma moznosti ... :)
To áno, ale v prísp.č 8. už píše aj o prepise.
Barbara
02.08.11,07:21
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem


Bubkoch to to je jej prvý príspevok- prečítaj si ešte raz zadaný príspevok

a akože sa to hovorí....hmmm slepé kuře????......:rolleyes:;) toto mi vychádza z jej príspevku
bubkoch
02.08.11,07:28
Bubkoch to to je jej prvý príspevok- prečítaj si ešte raz zadaný príspevok

a akože sa to hovorí....hmmm slepé kuře????......:rolleyes:;) toto mi vychádza z jej príspevku

to za lomitkom si vynechala zamerne ? ;)
Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa

ja za jej otazkami nevidim nic zle, len to ze sa obava lebo nevie ci po svojej investicii do cudzeho domu ma v pripade ze sa niečo stane bud narok na časť domu alebo vratenie penazi ...
Tweety
02.08.11,07:29
to za lomitkom si vynechala zamerne ? ;)
Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa

ja za jej otazkami nevidim nic zle, len to ze sa obava lebo nevie ci po svojej investicii do cudzeho domu ma v pripade ze sa niečo stane bud narok na časť domu alebo vratenie penazi ...
A čítal si prísp. 8.?:) Lebo tento, je jej prvý a nie posledný.
bubkoch
02.08.11,07:34
To áno, ale v prísp.č 8. už píše aj o prepise.
vsak jej ho chobot poradil ako jednu z moznosti


A čítal si prísp. 8.?:) Lebo tento, je jej prvý a nie posledný.

cital ... a ? btw: aky prvy ? prvy bola otazka celkom hore
Tweety
02.08.11,07:36
vsak jej ho chobot poradil ako jednu z moznosti



cital ... a ? btw: aky prvy ? prvy bola otazka celkom hore
Tento, som myslela, ten, čo si dal do príspevku, teda nie jej ôsmy v poradí.:)
Barbara
02.08.11,07:38
to za lomitkom si vynechala zamerne ? ;)
Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa

ja za jej otazkami nevidim nic zle, len to ze sa obava lebo nevie ci po svojej investicii do cudzeho domu ma v pripade ze sa niečo stane bud narok na časť domu alebo vratenie penazi ...


pravdaže zámerne, lebo nato odpoveď dostala, že ako sa jej vrátia investované peniaze, tu sa jedná o to, že si povedal, že"" nárok na dom"" v zadaní nie je. a"" vrátane ""u mňa znamená, že nárok na dom+ plus aj investované peniaze
bubkoch
02.08.11,07:38
NEviem prečo si myslíš, že máš nárok na časť domu. Veď ten dom dostal tvoj priateľ do daru, tak prečo si nárokuješ naň?

To, že budeš platiť kúrenie, neznamená, že do neho si niečo investovala. To sú prevádzkové náklady a je samozrejmé, že to budeš platiť, keď tam budeš bývať. Resp. že to budete platiť spolu, zo spoločného účtu, keď sa zoberiete.

A odkiaľ chcete zobrať peniaze na dokončenie? Tiež do dajú priateľovi jeho rodičia?
prečo si myslis ze na dokoncenie nemaju vlastne peniaze ? tym podla mna len chcela povedat, ze od jej rodicov nemozu ocakavat rovnaku pomoc ako od jeho rodicov
Ice dive
02.08.11,07:44
spýtam sa aj ja otázku. Ak by do toho domu na jeho "technické zhodnotenie" vrazila povedzme 20 tis. eur /okná, zateplenie, obklady/, ktoré by vedela dokladovať.
Pri rozchode, ktorý by nastal za 10 rokov od rekonštrukcie, by si akú sumu mohla nárokovať? 20 tis. eur, alebo by sa to ešte nejakým vzorcom prepočítavalo, vzhľadom na infláciu a amortizáciu zhodnotenia?
nie dostane to čo vloží, neprenásobuje sa to vzorcom... ani keď by zhodnotenie zvýšilo hodnotu domu o xy 000 € stále by dostala len to čo vložila...
Letko
02.08.11,07:46
Ži tak, aby si sa nerozišla.
Lucia Červenková
02.08.11,07:49
mimotemy
Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu. Teraz mysli dopredu, a vacsina jej vycita, ze je vypocitava. Moj nazor je, ze len nechce prist o vlozene peniaze.
Nandrolon
02.08.11,07:51
Ice dive, takže napríklad ak by dala na holý betón nejakú drahú podlahu za 5 tisíc eur, 10 rokov by ju všetci užívali a potom by bola z domu "vyhostená" tak by jej museli dať za tú podlahu znova tých 10 tis. ako keď bola nová? niečo mi tam nesedí.
Takisto napríklad za prístavbu domu ?
Ice dive
02.08.11,07:52
ono ja by som v tom tiež nevidel nič, zlé evidentne si dievča našla niekoho kto má lepšie situovaných rodičov a pomohli priateľovi k domu s pozemkom a zadávateľka na dokončenie domu prispela svojimi peniazmi, ktoré si zarobila - lebo jej rodičia na rozdávanie domu nemajú...
a ruku na srdce, každý by ste chceli podiel na niečom čo ste spoločne budovali a do čoho ste vložili svoje peniaze, aby ste v prípade rozchodu mali istotu že to dostanete späť....
teraz keď sa rodina zakladá, hrdličky hrkútajú a všetko je krásne a v pohode o pár rokov to nemusí byť pravda a v 40 - 50 začínať od nuly s prázdnym kontom tiež nie je sranda
Letko
02.08.11,07:54
Možno by to mohla urobiť tak, že ešte pred svadbou by si objednala firmu, ktorá by jej dokončila dom, cez firmu by brala všetko, od materiálu po spotrebiče a faktúra by bola na jej meno.
hubatá
02.08.11,07:56
Ži tak, aby si sa nerozišla.

:eek::eek::eek: Blbá rada, toto predsa zadávateľka nemôže ovplyvniť a práve pre ten dom by zostala na ulici (možno aj s deťmi!). Rozmýšľa dobre aj namiesto našich zákonodarcov.:eek::eek::eek:
Nandrolon
02.08.11,07:58
väčšiu sprostosť som ešte v živote nepočul
Letko
02.08.11,08:00
:eek::eek::eek: Blbá rada, toto predsa zadávateľka nemôže ovplyvniť a práve pre ten dom by zostala na ulici (možno aj s deťmi!). Rozmýšľa dobre aj namiesto našich zákonodarcov.:eek::eek::eek:

Myslíš, že to nemôže ovplyvniť?
Ice dive
02.08.11,08:09
Ice dive, takže napríklad ak by dala na holý betón nejakú drahú podlahu za 5 tisíc eur, 10 rokov by ju všetci užívali a potom by bola z domu "vyhostená" tak by jej museli dať za tú podlahu znova tých 10 tis. ako keď bola nová? niečo mi tam nesedí.
Takisto napríklad za prístavbu domu ?
no neviem ako si prišiel na 10 tis. keď vložila 5 tis...do podlahy...
no ak by sa rozchádzala dostala by to čo vložila t.j. podľa tvojho príkladu by dostala 5 tisic... je pravdou, že amortizácia platí aj pri nehnuteľnostiach avšak na zhodnotenie / znehodnotenie sa pri vysporiadavaní neprihliada... preto tu bolo odporúčanie prepísať časť domu lebo ten na cene skôr získava ako stráca...

paradoxne nehnuteľnosti sa oceňujú opačne ako iné spotrebné veci, napr. auto - pozrieš rok výroby, ubehnuté KM, čo to stálo keď to bolo nové a povieš si cenu, ktorá je vždy nižšia bez ohľadu čo stojí nové auto...... pri nehnuteľnostiach sa pozrieš na to, čo by stál podobný dom nový teraz a odpočítaš amortizáciu z ceny nového domu v % podľa rokov kedy bol daný úkon urobený... preto sa napríklad veľa ľudí čuduje, pri dedičských konaniach však otec to postavil za 30 000 kčs a teraz za to chcú pri vyplácaní 50 000 €..
EvaB
02.08.11,08:10
Neber to v zlom, ale prečo chceš mať nárok na priateľov dom, čo dostal do daru? V prípade rozchodu budeš mať nárok na vrátenie investovaných peňazí.
ešte taká malá otázočka, keby to bolo opačne a dostala by si Ty dom do daru, súhlasila by si s tým, aby mal tvoj priateľ nárok na dom? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
neverím
ešte doplním, hádam tvoj priateľ má zdravý rozum, a použije ho.

A ešte taká malá otázočka, ako by si sa cítila, keby si roky vrážala po troške do cudzej nehnuteľnosti a pri rozchode odídeš s holým zadkom? Dokázať tie investované peniaze a hlavne dostať ich späť vie byť problém.
Teraz vážne, je tu veľa popísaných prípadov, kedy ten, čo investoval, odišiel naprázdno. Byť len priateľkou je dosť veľké riziko a s nejakým prepisom nikto len tak ľahko nesúhlasí. Poznáte prípad, keď sa dohodli, že "ja vrazím do rekonštrukcie a ty zaplatíš dovolenku"? Keď došlo k rozchodu, argument bol: čo by si chcela, veď ty si do toho neinvestovala. Je to hlúpe v spoločnom živote sa vydeľovať, ale ak nechceš odísť naprázdno, mali by ste si nájsť systém výdavkov. Oddeliť bežnú spotrebu a investície. Nie je jednuché nájsť spoločnú dohodu, ale aj sústavné sledovanie peňazí vo vzťahu tiež ľahko vedie ku koncu...
Nandrolon
02.08.11,08:13
no neviem ako si prišiel na 10 tis. keď vložila 5 tis...do podlahy...
no ak by sa rozchádzala dostala by to čo vložila t.j. podľa tvojho príkladu by dostala 5 tisic... je pravdou, že amortizácia platí aj pri nehnuteľnostiach avšak na zhodnotenie / znehodnotenie sa pri vysporiadavaní neprihliada... preto tu bolo odporúčanie prepísať časť domu lebo ten na cene skôr získava ako stráca...

paradoxne nehnuteľnosti sa oceňujú opačne ako iné spotrebné veci, napr. auto - pozrieš rok výroby, ubehnuté KM, čo to stálo keď to bolo nové a povieš si cenu, ktorá je vždy nižšia bez ohľadu čo stojí nové auto...... pri nehnuteľnostiach sa pozrieš na to, čo by stál podobný dom nový teraz a odpočítaš amortizáciu z ceny nového domu v % podľa rokov kedy bol daný úkon urobený... preto sa napríklad veľa ľudí čuduje, pri dedičských konaniach však otec to postavil za 30 000 kčs a teraz za to chcú pri vyplácaní 50 000 €..

písal som to v rýchlosti, samozrejme namiesto 10 tis. to malo byť tých pôvodných 5 tisíc...
Ice dive
02.08.11,08:22
A ešte taká malá otázočka, ako by si sa cítila, keby si roky vrážala po troške do cudzej nehnuteľnosti a pri rozchode odídeš s holým zadkom? Dokázať tie investované peniaze a hlavne dostať ich späť vie byť problém.
Teraz vážne, je tu veľa popísaných prípadov, kedy ten, čo investoval, odišiel naprázdno. Byť len priateľkou je dosť veľké riziko a s nejakým prepisom nikto len tak ľahko nesúhlasí. Poznáte prípad, keď sa dohodli, že "ja vrazím do rekonštrukcie a ty zaplatíš dovolenku"? Keď došlo k rozchodu, argument bol: čo by si chcela, veď ty si do toho neinvestovala. Je to hlúpe v spoločnom živote sa vydeľovať, ale ak nechceš odísť naprázdno, mali by ste si nájsť systém výdavkov. Oddeliť bežnú spotrebu a investície. Nie je jednuché nájsť spoločnú dohodu, ale aj sústavné sledovanie peňazí vo vzťahu tiež ľahko vedie ku koncu...
neviem či je toto najšťastnejšie riešenie chcieť späť vrazené peniaze... lebo po x rokoch majú už omnoho nižšiu hodnotu napr. len v banke by zarábali mizerné cca 1 % v nehnuteľnosti ani to nie.... t.j. buď nech priateľ prepíše určitý podieľ nehnuteľnosti čo by zodpovedalo vrazeným peniazom, ktoré sa časom ako nehnuteľnosť stúpa na hodnote zhodnotia, alebo nech si investuje do svojho domu sám zo svojich peňazí a zadávateľka nech naloží so svojimi peniazmi ako uzná za vhodné...
Kazu
02.08.11,08:53
Myslíš, že to nemôže ovplyvniť?

Iba na 50% a to niekdy nestačí.
Barbara
02.08.11,09:00
A ešte taká malá otázočka, ako by si sa cítila, keby si roky vrážala po troške do cudzej nehnuteľnosti a pri rozchode odídeš s holým zadkom? Dokázať tie investované peniaze a hlavne dostať ich späť vie byť problém.
Teraz vážne, je tu veľa popísaných prípadov, kedy ten, čo investoval, odišiel naprázdno. Byť len priateľkou je dosť veľké riziko a s nejakým prepisom nikto len tak ľahko nesúhlasí. Poznáte prípad, keď sa dohodli, že "ja vrazím do rekonštrukcie a ty zaplatíš dovolenku"? Keď došlo k rozchodu, argument bol: čo by si chcela, veď ty si do toho neinvestovala. Je to hlúpe v spoločnom živote sa vydeľovať, ale ak nechceš odísť naprázdno, mali by ste si nájsť systém výdavkov. Oddeliť bežnú spotrebu a investície. Nie je jednuché nájsť spoločnú dohodu, ale aj sústavné sledovanie peňazí vo vzťahu tiež ľahko vedie ku koncu...


Prosím ťa, ešte raz si prečítaj môj príspevok, napísala som že investované peniaze si môže získať späť, a nepôjde holým zadkom
Tá moja malá otázočka sa týkala toho že ako by získala "" nárok na darovaný dom""" kapíto???
EvaB
02.08.11,09:01
neviem či je toto najšťastnejšie riešenie chcieť späť vrazené peniaze... lebo po x rokoch majú už omnoho nižšiu hodnotu napr. len v banke by zarábali mizerné cca 1 % v nehnuteľnosti ani to nie.... t.j. buď nech priateľ prepíše určitý podieľ nehnuteľnosti čo by zodpovedalo vrazeným peniazom, ktoré sa časom ako nehnuteľnosť stúpa na hodnote zhodnotia, alebo nech si investuje do svojho domu sám zo svojich peňazí a zadávateľka nech naloží so svojimi peniazmi ako uzná za vhodné...
Tu ide o to, že ona žiadny väčší vklad nemôže urobiť, ale v priebehu bývania sa na zhodnotení bude určite podieľať. A prehodnocovať každý rok svoj podiel a prepisovať to, tak to je blbosť.
Ona sa len pýta, čo urobiť, aby neodišla naprázdno. Môj osobný názor je, že priateľovi by som podiel nikdy neprepísala, snád s výnimku nejakého významnejšieho vkladu. Ale to zase radšej zoberiem svoju hypotéku na svoj majetok. Priateľ môže hocikedy odísť a problém je na svete.
Takže súhlasím s poslednou časťou vety: nech investuje on, ona nech sa podieľa len na bežných nákladoch a ak im to vydrží a ona čosi ušetrí, potom je to o inom.
katkup
02.08.11,09:18
ahoj, ja som zazila podobnu situaciu, ze zamilovana som s priatelom kupovala a prerabala dom, ktory bol na neho napisany, bo ja som este vtedy nemala zmluvu na urcito, tak on to riesil na seba a zili sme pritom uz 5 rokov spolu a planovali svadbu. Ja som vrazila do prerabky x penazi, spisali sme si na to zmluvu, ze v pripade rozchodu mi ich musi od tej a tej doby vratit. Lenze, ked su ludia zamilovani, tak sluby sa slubuju a ..... realita bola nakoniec taka, ze sme sa svadby nedockali, peniaze mi posielal po drobinkach este vyse roka po ukonceni zmluvy, hodnota penazi sa stratila o polovicu a este robil zo seba chudacika a vecne sa mi ospravedlnoval, ze nema a neviem co...nakoniec, ked mi ich vratil, tak ten dom zrazu predal a za raz taku trhovu hodnotu!!! Takze moja rada, nechod do toho, dokym nie ste zobrati a bud to bude partner akceptovat a urychli svadbu, ak chce od teba vidiet peniaze, alebo to potiahne zo svojho a ty neostanes z prazdnymi rukami. On a ani jeho rodicia nic na teba neprepisu, lebo co potom??? ako to budete riesit???:mee:
Chobot
02.08.11,09:54
ale ved na ten prepis sa pytala az po tom ako si jej ho poradil ty na začiatku:
"Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). "

v povodnej otazke sa len pytala ake ma moznosti ... :)

Áno, poradil som jej to, lebo vtedy ešte neuvádzala žiadne podrobnosti. Teraz vychádza na svetlo, že ona nemá žiadne peniaze, priateľ dostal nedokončený RD a už chce nejaký podiel na ňom. Myslel som, že budúci svokrovia dali nedokončený dom a jej rodičia by dali peniaze na dokončenie, teda aspoň približnú protohodnotu - v takom prípade by dom, ako spoločný majetok bol v poriadku a moja rada o darovaní časti správna.

Takto nevieme, akú hodnotu do domu prinesie ona (mohla teda napísať, že má 50 tisíc EUR vlastných na dokončenie domu). Takto to bohužiaľ vyznieva, že chce podiel na dome len na základe toho, že ho spolu dokončia.

Preto som sa pýtal, z čoho chcú financovať dokončenie domu. Spoločný úver? Majú spoločné peniaze? (asi ešte nie, keď len spolu chodia).

MYslím, že moje rady sa nerozchádzajú, len ich upresňujem na základe toho, čo pýtajúci sa vždy nové uvedie.
katkup
02.08.11,10:03
na druhej strane zas poznam ludi, ktori ziju x rokov u svojich parnerov zadara a ked investuju do bytu po x rokoch na prerabku 2000E, tak potom im to neviem kolko vyhadzuju na oci. Myslim, ze take temy je zbytocne rozoberat. Ano, ja chapem jeho stranu a stranu jeho rodicov, ze ak ona ma k dispozicii na rekonstrukcii teoreticky 5000E a nakoniec na tom dome by zila dalsich cca 5rokov, tak by som brala ako amortizaciu a najom za tie roky. Ono je to vsetko diskutabilne a potrebovali by sme presne udaje. Ale ja po svojej skusenosti by som financie uz nedavala, platila mu nejaky najom za byvanie az do tej doby, kym nieco nema na papieri a aj po rozchode by to bolo max. easy :) ale tak je super, ze riesi dopredu taketo veci a nie ako my ostatni, ze az po funuse hasime problemy :(
nedielka
02.08.11,10:12
Zdenka, poradim Ti len jedno, urychlit svadbu a potom prerabat!!! lebo SLUBY SA SLUBUJU... a mozes mat x zmluv,dokladov a neviem,co este... nic Ti nepomoze,keby ste sa nahodou rozisli,lebo tak to u nas chodi!
katkup
02.08.11,10:14
suhlasim, najmudrejsie riesenie na svete, bo nic ine ti najucinnejsie nepomoze, keby nieco!!!!! a ak to chlapec nechape, tak nech si sam preraba ;)
hubatá
02.08.11,10:15
Aj keby sa vzali, pri rozvode by sa dom bral ako dar rodičov, už to tu bolo vyššie zrozimiteľne vysvetlené. A investovala by som len vtedy, keby mi pred mojou investíciou v o p r e d podpísal určitú sumu dajme tomu ako pôžičku na opravu jeho domu v hodnote, ktorú mu požičiam (ako medzi cudzími ľuďmi, t.j. u advokáta, aby pôžičku bolo možné od neho vymáhať). Vyzerá to blbo, ale po uplynutí lehoty na vrátenie by som mu dala znovu podpísať že si je vedomý svojho dlhu, aby tam bol nový dátum. Keď bude potrebovať na opravu, vtedy podpíše hocičo, ale keď už oprava bude hotová, dodatočne nič nepodpíše, bude argumentovať že tiež v dome bývaš, užívaš ho. Tiež by som si rozmyslela investovať hnuteľné veci do cudzieho domu: napr. nábytok. Ak by ťa vyhodil pri konflikte, tak máš nábytok v cudzom rodinnom dome a prakticky sa k nemu nedostaneš.
bromid
02.08.11,10:23
mimotemy to tu riesite veci, mi to pride ako ten vtip :D. ja byt na jeho mieste a priatelka mi to navrhne, poviem jej, ze mozes ist a dom si budem dokoncovat zo svojho aj ked pomaly

Chlapec: Milujem ťa tak, že by som napísal tvoje meno na môj dom.
Dievča: Ak ma miluješ, tak...napíš tvoj dom na moje meno
zdena2
02.08.11,10:50
Pre Barbaru: Nemyslela som, že z ničoho nič chcem od neho dom:) Ide o to, že ked sa niečo stane, nechcem ostať s "holím zadkom" a chcem naspäť to, čo do domu investujem. Práve preto sa pýtam. Chcem vedieť, či mám právny nárok na vrátenie peňazí- a nie len ten morálny. Asi ako väčšina, nezarábam milióny a aká bude budúcnosť nikto nevie...
Arizona: Kúrením som myslela, že asi o mesiac budeme v dome robiť kompletný vykurovací systém, ktorý budem platit z väčšej časti ja. To bol len príklad, že čo sa dá použiť pri dokazovaní. Alebo či treba pri každej väčšej investícii spisovať nejakú zmluvu- to by bola asi otrava. Vážne sa v tom vôbec nevyznám, tak prepáčte že sa pýtam ako chrobák truhlík:) keby ste mohli uviesť pár príkladov, čo sa dá použiť...
zdena2
02.08.11,10:55
a pre bromid- celá otázka sa zvrhla uplne inde
a čo on: ty mi zaplať prerábku domu (ak ste nečítali,dom neni hotový- je to dom na úrovni hrubej stavby, ktorá sa začala pred 20 rokmi :) a ja si za 10 rokov nájdem inú a teba pošlem do...
ona: jasné, ja ti všetko zaplatím a za 10 rokov prenechám všetko mladej slečne:)
o takéto reakcie nestojím, tak nabudúce poprosím už len k veci
katkup
02.08.11,11:09
tiez uz vidim nejakeho chlapa, co sa nastahuje k frajerke, bude jej to tam zveladovat, prerabat za x prachov, casu a energie a nechcel by nejake zaruky.
Zdenka, je to velmi tazke tato situacia, fakt nikdy nevies, jeden den sa lubite a druhy hold stalo sa.....
Naozaj, ked si to aj podpises, budes mat zmluvu na vratenie penazi, tak sa z neho nedajboze vykluje hajzlik, bo nejaka nova, mlada fiflenka mu bude davat rozumy, tak aj po pravnickej stranke to budes velmi tazko riesit, sama to viem, ked som to riesila ;) a zatial, kym ti bude potroske vracat peniaze, tak budu stracat na hodnote a ty sa budes musiet len niekomu dokolecka doprosovat a fakt budes si len priat, nech to vsetko uz konecne skonci a ty nebudes mat kde byvat a ani peniaze na svoje byvanie. Ale tak toto je len ten najhorsi scenar. Vsak moze byt, ze budete stastni az do smrti s kopou deti v prerobenom dome :) Ale ver, realita je veeeeelmi kruta hlavne v dnesnej dobe!!!
zdena2
02.08.11,11:21
ahoj, ja som zazila podobnu situaciu, ze zamilovana som s priatelom kupovala a prerabala dom, ktory bol na neho napisany, bo ja som este vtedy nemala zmluvu na urcito, tak on to riesil na seba a zili sme pritom uz 5 rokov spolu a planovali svadbu. Ja som vrazila do prerabky x penazi, spisali sme si na to zmluvu, ze v pripade rozchodu mi ich musi od tej a tej doby vratit. Lenze, ked su ludia zamilovani, tak sluby sa slubuju a ..... realita bola nakoniec taka, ze sme sa svadby nedockali, peniaze mi posielal po drobinkach este vyse roka po ukonceni zmluvy, hodnota penazi sa stratila o polovicu a este robil zo seba chudacika a vecne sa mi ospravedlnoval, ze nema a neviem co...nakoniec, ked mi ich vratil, tak ten dom zrazu predal a za raz taku trhovu hodnotu!!! Takze moja rada, nechod do toho, dokym nie ste zobrati a bud to bude partner akceptovat a urychli svadbu, ak chce od teba vidiet peniaze, alebo to potiahne zo svojho a ty neostanes z prazdnymi rukami. On a ani jeho rodicia nic na teba neprepisu, lebo co potom??? ako to budete riesit???:mee:
problem je v tom, že tam chceme bývať (teda už tam bývame v bojových podmienkach) a bez určitých úprav to nepôjde. takže investície musia byť a priateľ na to všetko sám nemá. Svadbu z takého dôvodu urýchlovať nebudeme. A naviac keď je darovaný dom, tak som čítala, že je jedno či sú partneri zosobášení. Ako to teda je?
rudopp
02.08.11,11:27
...v tomto prípade nič ...

Máš pravdu.

Vzťah, kde po vete "chceme sa vziať" ide veta, "ako sa zabezpečiť, aby pri rozchode" NEMÁ význam (a to sa ešte o tom radí s cudzími:D:D a nie s tým svojim )
bubkoch
02.08.11,11:27
problem je v tom, že tam chceme bývať (teda už tam bývame v bojových podmienkach) a bez určitých úprav to nepôjde. takže investície musia byť a priateľ na to všetko sám nemá. Svadbu z takého dôvodu urýchlovať nebudeme. A naviac keď je darovaný dom, tak som čítala, že je jedno či sú partneri zosobášení. Ako to teda je?

vseobecne titul nadobudnutia pred manzelstvom je irelevantny ... ak bude vstupovat do manzelstva so svojim menom na LV, je uplne jedno ako k nemu prisiel, do BSM patrit nebude :)
katkup
02.08.11,11:27
asi jedine fakt co ma napada, tak to co uz bolo spominane, dat si urobit na to znalecky posudok teraz, nech sa vie, za aku hodnotu je darovana nehnutelnost. Ano, je to pravda, ze aj svadbou, dom by bol jeho, ale po svadbe, co by ste do neho vlozili, tak by sa delilo rovnakym dielom.
Moja sesternica riesila toto iste co ty, ale ona mala ten byt a tiez prerabali a riesili svadbu. Ale tak im to krasne vydrzalo, zobrali sa a nasledne ona mu tu druhu polovicu darovala cez darovaciu zmluvu a on je uz kryty.
Ale vies, kym sa lubite ide vsetko, ale potom sa krvi nedohadate :(
No hlavne nebyt naivna a zamilovana cez ruzove okuliare a dohodnut sa, na vzajomne vyhovujucich podmienkach pre oboch. On sa moze urazat kolko chce, ze ty sa chces poistit, ale ver mi, to iste by aj on robil na tvojom mieste, ale myslim si, ze ked to dopadne rozchodom, tak len ty budes stratova, nie on :(
zdena2
02.08.11,11:29
Áno, poradil som jej to, lebo vtedy ešte neuvádzala žiadne podrobnosti. Teraz vychádza na svetlo, že ona nemá žiadne peniaze, priateľ dostal nedokončený RD a už chce nejaký podiel na ňom. Myslel som, že budúci svokrovia dali nedokončený dom a jej rodičia by dali peniaze na dokončenie, teda aspoň približnú protohodnotu - v takom prípade by dom, ako spoločný majetok bol v poriadku a moja rada o darovaní časti správna.

Takto nevieme, akú hodnotu do domu prinesie ona (mohla teda napísať, že má 50 tisíc EUR vlastných na dokončenie domu). Takto to bohužiaľ vyznieva, že chce podiel na dome len na základe toho, že ho spolu dokončia.

Preto som sa pýtal, z čoho chcú financovať dokončenie domu. Spoločný úver? Majú spoločné peniaze? (asi ešte nie, keď len spolu chodia).

MYslím, že moje rady sa nerozchádzajú, len ich upresňujem na základe toho, čo pýtajúci sa vždy nové uvedie.
Napísala som, že nemôžem čakať peniaze od rodičov. Ja mám ale sumu písať nebudem. Každopádne 50 000 to nie je:) Teraz budem investovať ja, lebo priateľ ešte k tomu spláca auto. Teraz chceme prerábku platiť z ušetreného a z toho čo v priebehu zarobíme. O rok- dva bude asi nutný úver. Robiť to budeme svojpomocne.
To, že spolu len chodíme ešte neznamená, že spolu nežijeme. Bývame v Brne a sme spolu 7 rokov:)
rudopp
02.08.11,11:30
V pripade rozchodu by si si mohla narokovat na peniaze, ktore si dala napr. do stavby, ci ineho zhodnotenia domu.
Ale to, ze platis kurenie by asi neobstalo, ved teplo vyuzivas aj pre seba.
Ale keby si v dome dala urobit "nove kurenie" na vlastne naklady, to uz by si si mohla narokovat ;)

A ešte lepšie nové kúrenie nepoužiť na kúrenie, ale na "podkúrenie".
rudopp
02.08.11,11:36
Ži tak, aby si sa nerozišla.



:eek::eek::eek: Blbá rada, toto predsa zadávateľka nemôže ovplyvniť a práve pre ten dom by zostala na ulici (možno aj s deťmi!). Rozmýšľa dobre aj namiesto našich zákonodarcov.:eek::eek::eek:

Hubatááááááááááááááá.

Možno nebudeš veriť, ale to či sa 2 rozídu , najviac ovplyvňujú tí 2 (a ona je 1 z tých 2 :D:D:D )
zdena2
02.08.11,11:37
Máš pravdu.

Vzťah, kde po vete "chceme sa vziať" ide veta, "ako sa zabezpečiť, aby pri rozchode" NEMÁ význam (a to sa ešte o tom radí s cudzími:D:D a nie s tým svojim )
Aj s mojim sa o tom radim, ale nie sme právnici:) a veta ze sa chceme vziať je tam na pochopenie našej situácie.
Prečo sa ma tu stále snažíte odsúdiť? Čo by ste robili v mojej situácii vy???
rudopp
02.08.11,11:46
Zdenka, poradim Ti len jedno, urychlit svadbu a potom prerabat!!! lebo SLUBY SA SLUBUJU... a mozes mat x zmluv,dokladov a neviem,co este... nic Ti nepomoze,keby ste sa nahodou rozisli,lebo tak to u nas chodi!

1, stíhačka = drobné riziko podnetu k rozchodu

2, čo vlastnil chlapec pred svatbou nejde do BSM

3, iba pokiaľ nevieš, ako to naformulovať

PS
Ak má ona peniaze, stačí ak si bude odkladať doklady o D+M investovaného do zhodnotenia (nie prevádzky, kde býva) domu.
zdena2
02.08.11,11:51
čo teda myslíte že by bolo najlepšie?
predmanželská zmluva teda význam nemá, podľa reakcií.
spisovať za každou väčšou investíciou pôžičku pred notárom? Notár by nás asi vyšiel draho. Naviac kupujeme priebežne kopu drobností, ktoré keď sa sčítajú, tiež spolu niečo dajú....
ohodnotiť majetok teraz a potom a vyčísliť rozdiel. K tomu tiež treba nejakú zmluvu, že tolko som investovala?
alebo urobiť prepis časti domu (poteším všetkých čo ma majú za zlatokopku:) ), k tomu je treba aj ohodnotenie majetku?
aké sú ešte možnosti?
zdena2
02.08.11,11:53
1, stíhačka = drobné riziko podnetu k rozchodu

2, čo vlastnil chlapec pred svatbou nejde do BSM

3, iba pokiaľ nevieš, ako to naformulovať

PS
Ak má ona peniaze, stačí ak si bude odkladať doklady o D+M investovaného do zhodnotenia (nie prevádzky, kde býva) domu.
čo znamená D+M
katkup
02.08.11,11:53
ale aj tak, ked sa rozidu, berme do uvahy uz teraz tu situaciu. Ona ma blocky za vlozene prachy, on byva v prerobenom byte a co ona robi? ma nervy, ze sa musi s nim natahovat o prachy, on sa bude na nu zvysoka usmievat a len jej na to povie, vsak ma udaj, podaj trestne oznamenie a to bude cele, co sa mu moze podla mna stat v nasom perfektne fungujucom pravnom state, kde kazdy pravnik, ked nevidi za tym kopu penazi, tak len mavne rukou, ze nemala do toho ist....bohuzial, taka je realita, ja tiez som sa musela ex doprosovat, nech mi konecne vrati prachy a to bola v tej dobe kopa penazi, aj ked som mala v ruke zmluvu.
buchač
02.08.11,11:54
Aj s mojim sa o tom radim, ale nie sme právnici:) a veta ze sa chceme vziať je tam na pochopenie našej situácie.
Prečo sa ma tu stále snažíte odsúdiť? Čo by ste robili v mojej situácii vy???

Za seba poviem....NIČ ...nič by som nerobil ...

Objasním ..

Dcéra býva - žije s priateľom tých 6 - 7 rokov ...
Byt je mladého ...my sme nejaké zariadenie dodali ...síce nič moc , ale vyšplhalo by sa to na tých 3.000 € .

Dovtedy som bol tak trochu nesvoj , priznám sa trochu , nakoľko chlapec má rizikové zamestnanie ...dcéra by ostala na holo ...

Teraz ??? ...vnučka má pomaly 2 rôčky , moje obavy skončili , všetko by šlo na ňu , niet o čom diskutovať ...

Ozaj , len na okraj ...plánujú už aj svadbu , termín si dali na jar budúceho roka ...
rudopp
02.08.11,12:01
Aj s mojim sa o tom radim, ale nie sme právnici:) a veta ze sa chceme vziať je tam na pochopenie našej situácie.
Prečo sa ma tu stále snažíte odsúdiť? Čo by ste robili v mojej situácii vy???

Čisté riešenie je (kedže sa o tom rozprávate) :

1, prevádzkové náklady nemiešať s investíciami ( nie, že ja spotrebu energií a ty nové kúrenie ako kompenzáciu) / plaťte ich spoločne

2, Materiál a dodavateľské práce plaťte prevodom z účtu

2,a, Pred prvou investíciou si dajte ohodnotiť dom

3, Každý si odloží (z toho, čo prispel na zhodnotenie domu) faktúru a výpis z účtu

4, Vždy bude jasné, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu ( pri novom ohodnotení sa bude dať percentuálne rozlíšiť :
- toľko on mal
- toľko on vložil
- toľko si vložila ty.

Potom netreba žiadne prepisy / zmluvy /notárov:D atď.
rudopp
02.08.11,12:03
čo znamená D+M

D = materiál (dodávka)
M = montáž (dodavateľské práce)
rudopp
02.08.11,12:05
ale aj tak, ked sa rozidu, berme do uvahy uz teraz tu situaciu. Ona ma blocky za vlozene prachy, on byva v prerobenom byte a co ona robi? ma nervy, ze sa musi s nim natahovat o prachy, on sa bude na nu zvysoka usmievat a len jej na to povie, vsak ma udaj, podaj trestne oznamenie a to bude cele, co sa mu moze podla mna stat v nasom perfektne fungujucom pravnom state, kde kazdy pravnik, ked nevidi za tym kopu penazi, tak len mavne rukou, ze nemala do toho ist....bohuzial, taka je realita, ja tiez som sa musela ex doprosovat, nech mi konecne vrati prachy a to bola v tej dobe kopa penazi, aj ked som mala v ruke zmluvu.


čo takto exekútor ????:D:D:D
katkup
02.08.11,12:23
vsak toho uz som chcela samozrejme riesit, ked mi dochadzali nervy, ale vies ake to je, ked su v tom zapleteni samozrejme este spolocni znami a ja by som na ex poslala exekutora....ale vsak ano, aj to je moznost, ktora ta zas teba, ktora vlozila do toho prachy stoji prachy....no je to stale o tom, ze nik iny nebude skodny, len ten, co do toho pcha prachy a nema nic na LV :( vsetci tu mozeme byt mudri akokolvek, ale realita moze byt na hrozne dlhe lakte a pevne nervy....ja chapem vasu situaciu, tiez by som postupovala, ale v zivote som sa poucila na vlastnej chybe, x dalsim kamoskam som hovorila, nechod do toho s frajerom, kym nemas nic na LV a x sa ich popalilo a hovori mi teraz, keby sme ta tak pocuvali....teraz akurat riesi zasnubena kamoska po 8r chodenia rozchod s frajerom, svadbu mali mat v septembri a tiez nakupene spolu byt, auto, motorku a co dalej, len potoky slz su z toho :(
Letko
03.08.11,03:46
Čisté riešenie je (kedže sa o tom rozprávate) :

1, prevádzkové náklady nemiešať s investíciami ( nie, že ja spotrebu energií a ty nové kúrenie ako kompenzáciu) / plaťte ich spoločne

2, Materiál a dodavateľské práce plaťte prevodom z účtu

2,a, Pred prvou investíciou si dajte ohodnotiť dom

3, Každý si odloží (z toho, čo prispel na zhodnotenie domu) faktúru a výpis z účtu

4, Vždy bude jasné, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu ( pri novom ohodnotení sa bude dať percentuálne rozlíšiť :
- toľko on mal
- toľko on vložil
- toľko si vložila ty.

Potom netreba žiadne prepisy / zmluvy /notárov:D atď.

Každý si odloží faktúru a výpis z účtu - čo ak si niekto odloží aj faktúry, ktoré sú len vymyslené? To by si ako ošetril?
Nandrolon
03.08.11,04:32
1. Ak si až-tak nedôverujete, či už so subjektívnych príčin, alebo objektívnych /napr. partner v minulosti striedal partnerky/, teoreticky najlepšie riešenie bola svatba /stačí na úrade so svedkami/, potom nech jeho rodičia darujú dom vám obom a ty môžeš veselo investovať, samozrejme špekulovať môžeme vždy, ale úplne ideálne riešenie neexistuje, v tomto prípade je to iba "menšie zlo", a čo človek, to iný názor.
Samozrejme mi tu možno kopec ľudí napíše že prečo by rodičia mali darovať dom aj svojej neveste. No proste preto, že ich syn nemá sám prachy na jeho úplné dokončenie a ak chcú, aby nevesta do neho tiež investovala, tak musí byť aj na ňu.
Barbara
03.08.11,04:43
stále sa tu rozoberá, že ako ju zabezpečiť v prípade rozchodu , ale to, že ako to myslí druhá strana nevieme nič.. Zadávateľka píše, že to riešia spolu s priateľom, tak
Zdenka čo by sa stalo, keby aj tvoj priateľ sa vyjadril k tomuto, aby Poraďáci vedeli konkrétne poradiť VÁM OBOM
Barbara
03.08.11,04:46
1. Ak si až-tak nedôverujete, či už so subjektívnych príčin, alebo objektívnych /napr. partner v minulosti striedal partnerky/, teoreticky najlepšie riešenie bola svatba /stačí na úrade so svedkami/, potom nech jeho rodičia darujú dom vám obom a ty môžeš veselo investovať, samozrejme špekulovať môžeme vždy, ale úplne ideálne riešenie neexistuje, v tomto prípade je to iba "menšie zlo", a čo človek, to iný názor.
Samozrejme mi tu možno kopec ľudí napíše že prečo by rodičia mali darovať dom aj svojej neveste. No proste preto, že ich syn nemá sám prachy na jeho úplné dokončenie a ak chcú, aby nevesta do neho tiež investovala, tak musí byť aj na ňu.


Nooo neviem, či ten dom by chceli darovať aj jej, nakoľko zadávateľka píše, že 7 rokov žijú spolu, a dom mu darovali rodičia iba na začiatku tohto roka.:rolleyes::rolleyes:
keby to tak boli chceli, tak už vtedy by darovali obom
Nandrolon
03.08.11,05:04
mne je aj tak z týchto vzťahov "na grcanie", nakoľko dnešný ľudia by najradšej už mali všetko tak vymyslené že na jednej strane aj spolu žiť, ale na druhej strane už otvorené aj zadné dvierka a po rozchode vrátiť všetko do pôvodného stavu, lenže to sa nedá.
Sám som žil s partnerkou 8 rokov kým sme sa vzali, vždy sme mali aj jeden spoločný účet, ale takto nikto z nás nikdy neuvažoval, nakoľko sme už jeden druhého dobre poznali a od úplného začiatku sme si dôverovali.
Manželstvo je vždy určitá "obeta" a jednoducho to čo ona chce tu riešiť, nie je možné, lebo pri rozchode vždy obe strany niečo nenávratne "strácajú", jeden viac, druhý menej, ale hovorím vždy človek niečo stráca, ak už nič iné tak aspoň ten čas čo boli spolu...

Pripadá mi to ako "život na skúšku" a ak sa mi to nebude páčiť, tak všetko vrátiť späť, ale to jednoducho nejde a ani nikdy chválabohu nepôjde...
stormcatcher
03.08.11,05:21
stále sa tu rozoberá, že ako ju zabezpečiť v prípade rozchodu , ale to, že ako to myslí druhá strana nevieme nič.. Zadávateľka píše, že to riešia spolu s priateľom, tak
Zdenka čo by sa stalo, keby aj tvoj priateľ sa vyjadril k tomuto, aby Poraďáci vedeli konkrétne poradiť VÁM OBOM
Čítam, čítam a stále mi tu niečo chýba. Už som si myslel, že taká základná vec ako názor druhej strany nikoho nezaujíma.
Ice dive
03.08.11,05:26
Nooo neviem, či ten dom by chceli darovať aj jej, nakoľko zadávateľka píše, že 7 rokov žijú spolu, a dom mu darovali rodičia iba na začiatku tohto roka.:rolleyes::rolleyes:
keby to tak boli chceli, tak už vtedy by darovali obom
toto je podľa mňa bežná reakcia každého rodiča... aj keby boli svoji určite by darovali len jemu... nakoľko ako písala zadávateľka jedná sa o "20 ročnú" novostavbu pred dokončením... t.j. pravdepodobne to začali stavať rodičia pre seba a z projektu zišlo... a keďže sa na tom určite nadreli a v podstate je to ich nedokončený sen... tak to sa ťažšie rozdáva a najmä v dnešnej dobe keď je rozvod na každom kroku... predsa len nejedná sa o pridelený štátny byt za 20 000 Kčs...
zdena2
03.08.11,05:32
Dom je už darovaný, takže riešiť, že by to jeho rodičia darovali aj mne sa už nedá.
Včera sme to riešili. čo myslíte o verzii: zatial budeme pomaly dokončovať ( kedže to chceme robiť svojpomocne, hneď to nebude hotové). Keďže si musíme obaja nájsť prácu na Slovensku, počkáme, aký bude náš príjem. Potom by sme porovnali odložené faktúry, prínos zo zamestnania...Na základe toho by sme si orientačne určili akej časti ceny domu to zodpovedá a tú by prepísal na mňa.
Bavili sme sa, že by sme to zatial riešili bez zmlúv pred právnikom. Stačí keď si cenu "vymyslíme" sami? alebo treba odhadcu? Odhadcu bude asi treba, ked si budeme brať úver...
Do budúcna by som chcela začať podnikať. Ak bude dom písaný aj na mňa, môžu nám ho v prípade neúspešného podnikania zobrať? nie je potom lepšie urobiť inú "zmluvu"?
zdena2
03.08.11,05:39
toto je podľa mňa bežná reakcia každého rodiča... aj keby boli svoji určite by darovali len jemu... nakoľko ako písala zadávateľka jedná sa o "20 ročnú" novostavbu pred dokončením... t.j. pravdepodobne to začali stavať rodičia pre seba a z projektu zišlo... a keďže sa na tom určite nadreli a v podstate je to ich nedokončený sen... tak to sa ťažšie rozdáva a najmä v dnešnej dobe keď je rozvod na každom kroku... predsa len nejedná sa o pridelený štátny byt za 20 000 Kčs...
presne tak nejak to s tou chalupou bolo...
zdena2
03.08.11,05:42
Čítam, čítam a stále mi tu niečo chýba. Už som si myslel, že taká základná vec ako názor druhej strany nikoho nezaujíma.
Prieteľ takéto formy riešenia problémov neuznáva. Nerád niečo rozoberá s druhými
Nandrolon
03.08.11,05:52
ak je už dom "darovaný" tak všetko závisí už len na tvojom priateľovi, na nikom inom. S darom si môže nakladať ako sa mu zachce, darovacie zmluvy spravidla nemajú "žiadne podmienky nakladania s majetkom" a nie som si istý či je to vôbec v našom právnom systéme možné dávať nejaké podmienky do darovacej zmluvy.
katkup
03.08.11,05:53
nadrolon, ste jedny z mala, ktorym to takto krasne vyslo a keby bola taka realita ako ty opisujes, tak ani Zdenka by tu nic taketo nerozoberala a neriesila, ale hold je na Sk v dnesnej dobe cca 50% rozvodovost, nerozdavaju sa najomne byty za 1000E - pardon okrem vynimiek co vidime v spravach pocas bacovania ex primatora BA.....potom by ani Zdenku a ani nikoho z nas netrapilo, ze kde a za co po rozchode byvat.....
rudopp
03.08.11,05:56
mne je aj tak z týchto vzťahov "na grcanie", nakoľko dnešný ľudia by najradšej už mali všetko tak vymyslené že na jednej strane aj spolu žiť, ale na druhej strane už otvorené aj zadné dvierka a po rozchode vrátiť všetko do pôvodného stavu, lenže to sa nedá.
Sám som žil s partnerkou 8 rokov kým sme sa vzali, vždy sme mali aj jeden spoločný účet, ale takto nikto z nás nikdy neuvažoval, nakoľko sme už jeden druhého dobre poznali a od úplného začiatku sme si dôverovali.
Manželstvo je vždy určitá "obeta" a jednoducho to čo ona chce tu riešiť, nie je možné, lebo pri rozchode vždy obe strany niečo nenávratne "strácajú", jeden viac, druhý menej, ale hovorím vždy človek niečo stráca, ak už nič iné tak aspoň ten čas čo boli spolu...

Pripadá mi to ako "život na skúšku" a ak sa mi to nebude páčiť, tak všetko vrátiť späť, ale to jednoducho nejde a ani nikdy chválabohu nepôjde...

Život je tvrdá "jenosmerka"
rudopp
03.08.11,05:59
vsak toho uz som chcela samozrejme riesit, ked mi dochadzali nervy, ale vies ake to je, ked su v tom zapleteni samozrejme este spolocni znami a ja by som na ex poslala exekutora....ale vsak ano, aj to je moznost, ktora ta zas teba, ktora vlozila do toho prachy stoji prachy....no je to stale o tom, ze nik iny nebude skodny, len ten, co do toho pcha prachy a nema nic na LV :( vsetci tu mozeme byt mudri akokolvek, ale realita moze byt na hrozne dlhe lakte a pevne nervy....ja chapem vasu situaciu, tiez by som postupovala, ale v zivote som sa poucila na vlastnej chybe, x dalsim kamoskam som hovorila, nechod do toho s frajerom, kym nemas nic na LV a x sa ich popalilo a hovori mi teraz, keby sme ta tak pocuvali....teraz akurat riesi zasnubena kamoska po 8r chodenia rozchod s frajerom, svadbu mali mat v septembri a tiez nakupene spolu byt, auto, motorku a co dalej, len potoky slz su z toho :(

každý sme nejaký :
- idem do vzťahu iba ak mám pocit, že je to na celý život
- robím všetko ako najlepšie viem a neobzerám sa späť= neľutujem
rudopp
03.08.11,06:01
Každý si odloží faktúru a výpis z účtu - čo ak si niekto odloží aj faktúry, ktoré sú len vymyslené? To by si ako ošetril?

Tomu sa potom vraví :
Vzťah ako hovado (teda ani nie tak vzťah:D, ako hovado )
rudopp
03.08.11,06:05
Prieteľ takéto formy riešenia problémov neuznáva. Nerád niečo rozoberá s druhými

A má sakra pravdu, lebo ak si to nevyriešite vy dvaja, tak to za vás nikto nevymyslí.

Máš tu už dosť názorov / návodov.
Rešpektuj ho v tomto a už sem nepíš.

Iba povedzme o polroka daj krátku správu bez komentára.
katkup
03.08.11,06:05
nie, ja si myslim, ze kazdy ideme do vztahu - hlavne ked uz sme starsi, s plnym nasadenim a na cely zivot, no aspon hovorim za nas zeny ;) ale ked je clovek uz x krat sklamany a nechape, kde sa a preco stala chyba, tak si zoberies do zivota ponaucenie.
Kamoske sa stalo, ze bola v max. happy vztahu 5 rokov, no chlapec jej po 4 rokoch chodenia, ked riesili dalsi step povedal, ze on sa nechce nikdy zenit a mat deti!!! Ze to citi teraz na 100% a nic na tom nemieni menit a bud sa ona prisposobi a zmieri, alebo nech sa s nim rozide....tak co by si ste vy robili, keby vam toto povedal partner??? ona sla do toho naplno, ale zrazu zistila, ze jej partner ju taha za nos x rokov.....a pritom ho max. lubila, vyhoval jej, ale ako zena tuzila mat deti a rodinu.....
Tweety
03.08.11,06:07
A má sakra pravdu, lebo ak si to nevyriešite vy dvaja, tak to za vás nikto nevymyslí.

Máš tu už dosť názorov / návodov.
Rešpektuj ho v tomto a už sem nepíš.

Iba povedzme o polroka daj krátku správu bez komentára.
Súhlasím a len podotknem, že ani to najlepšie zabezpečenie, nemusí znamenať to najlepšie pre váš život.:)
rudopp
03.08.11,06:12
nie, ja si myslim, ze kazdy ideme do vztahu - hlavne ked uz sme starsi, s plnym nasadenim a na cely zivot, no aspon hovorim za nas zeny ;) ale ked je clovek uz x krat sklamany a nechape, kde sa a preco stala chyba, tak si zoberies do zivota ponaucenie.
Kamoske sa stalo, ze bola v max. happy vztahu 5 rokov, no chlapec jej po 4 rokoch chodenia, ked riesili dalsi step povedal, ze on sa nechce nikdy zenit a mat deti!!! Ze to citi teraz na 100% a nic na tom nemieni menit a bud sa ona prisposobi a zmieri, alebo nech sa s nim rozide....tak co by si ste vy robili, keby vam toto povedal partner??? ona sla do toho naplno, ale zrazu zistila, ze jej partner ju taha za nos x rokov.....a pritom ho max. lubila, vyhoval jej, ale ako zena tuzila mat deti a rodinu.....

Presne to, čo z psychologického hľadiska má (pre vyčistenie hlavy ) robiť.
1, Pokiaľ má pocit, že je ešte niečo nedopovedané - má ísť za tým (bez ohľadu na "dobré rady okolia" ).

2, Potom každé odmietnutie bude kamienkom do čela.

3, Až bude mať čelo dostatočne obité - prejde ju zaľúbenosť a rozchod prijme ako dobré riešenie.

PS
Len nech nezahodí celú minulosť. Ten vzťah jej niečo dobré dal, len ona o tom ešte nevie
arizona
03.08.11,06:13
To, ze dom rodicia darovali iba svojmu synovi a nie aj jeho priatelke, je pochopitelne, nemozno sa na nich za to hnevat.

V pripade rozchodu budes ty vzdy v nevyhode,lebo vlozene peniaze a praca sa Ti nikdy v plnej miere nevratia spat.
Pokym nie ste zobraty, tak vzdy budes len investovat do cudzieho.Preto by som radsej na tvojom mieste s vacsimi investiciami pockala,pokym sa nejako nedohodnete...

Mozno by si mohla navrhnut partnerovi, aby na teba napisal aspon nejaky podiel, napr. 1/4, aby si aj ty mala nieco v rukach a neinvestovala uplne do cudzieho.
Mas aspon aku-taku istotu, ze v pripade rozvodu nezostanes hned uplne bez strechy nad hlavou, nebude ta moct vyhodit a ked bude chciet dom iba sam pre seba, tak sa bude snazit rychlejsie ta vyplatit.
Okrem tvojho podielu z domu budes mat aj narok na polovicu "majetku",ktory ziskate pocas manzelstva.
rudopp
03.08.11,06:13
Súhlasím a len podotknem, že ani to najlepšie zabezpečenie, nemusí znamenať to najlepšie pre váš život.:)

Ako sa vraví :Ani to NAJLEPŠIE nemusí byť ešte ani dobré (záleží s čím porovnáš :D:D:D ).
Barbara
03.08.11,06:16
Prieteľ takéto formy riešenia problémov neuznáva. Nerád niečo rozoberá s druhými


ako som už hold spomínala, tak dúfam, že tvoj priateľ má rozum.
Ako tak čítam, tak ti predsa ide o prepis domu na tvoje meno:rolleyes:

Okej, berme to do úvahy, že prepíše aj na teba ten dom, čo potom???
otočme to, čo ak Ty si nájdeš iného a necháš ho , to si zoberieš toho nového priateľa do domu, kde si došla podielu ako slepé kura k zrnu?
Nehnevaj sa , ale stále mám pocit, že ti ide o ten dom, lebo chceš riešiť to, že čo ak,
teraz mi môžeš napísať, že neriešme to, že ty si nájdeš iného, ale aj to sa môže stáť, či ????
ani ty nerieš to, že čo ak......

Prieteľ takéto formy riešenia problémov neuznáva. Nerád niečo rozoberá s druhými[/QUOTE]
noo to som si bola na 100% istá, že tvoja odpoveď bude takáto,lebo to riešiš iba Ty.
hmm nerád rozoberá veci s druhými, tak mu to daj prečítať, hneď bude vedieť ,že na čom je
rudopp
03.08.11,06:16
To, ze dom rodicia darovali iba svojmu synovi a nie aj jeho priatelke, je pochopitelne, nemozno sa na nich za to hnevat.

V pripade rozchodu budes ty vzdy v nevyhode,lebo vlozene peniaze a praca sa Ti nikdy v plnej miere nevratia spat.
Pokym nie ste zobraty, tak vzdy budes len investovat do cudzieho.Preto by som radsej na tvojom mieste s vacsimi investiciami pockala,pokym sa nejako nedohodnete...

Mozno by si mohla navrhnut partnerovi, aby na teba napisal aspon nejaky podiel, napr. 1/4, aby si aj ty mala nieco v rukach a neinvestovala uplne do cudzieho.
Mas aspon aku-taku istotu, ze v pripade rozvodu nezostanes hned uplne bez strechy nad hlavou, nebude ta moct vyhodit a ked bude chciet dom iba sam pre seba, tak sa bude snazit rychlejsie ta vyplatit.
Okrem tvojho podielu z domu budes mat aj narok na polovicu "majetku",ktory ziskate pocas manzelstva.

NIKDY v živote sa ti NIČ NEVRÁTI .
Nandrolon
03.08.11,06:27
Katkup napísala:
...ale ked je clovek uz x krat sklamany a nechape....

- vtedy je už najvyšší čas začať konečne hľadať chybu v sebe, a nie iba vo všetkých ostatných...

- a tá rozprávka o tom že po 4 rokoch jej "niečo povedal" - to akože čo má byť, ona nevedela s kým chodí prípadne "žije" 4 roky?
Ak by to bolo po pol roku chápem - ošiaľ zaľúbenosti, ale po 4 rokoch? podľa mňa je to iba rozprávka a dobre vedela čo bude ďalej a takto jej to aj vyhovovalo do daného okamžiku.
Barbara
03.08.11,06:27
NIKDY v živote sa ti NIČ NEVRÁTI .


mimotemyPrepáč, ale to sa veľmi mýliš, lebo všetko sa vráti každému, či už vykonal niečo užitočné, alebo neužitočné;)

p.s. dala som 1 vyriešené;)
katkup
03.08.11,06:36
Nandrolon a preco az po 4 rokoch?:
lebo spolu studovali na VS a neriesili danu temu, nie kazdy je hrrrrr do deti, svadby a neviem co....skratka si uzivali zivot a az ked zacali normalne spolu zit a pracovat, tak zacali riesit aj tuto temu.....Nie kazdy ma potrebu sa zasnubovat a mat svadbu do roka, len aby mamy a babky boli spokojne...
mahony1
03.08.11,06:39
Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, ze nema ani korunu - tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu.

Takze plny suhlas s prispevkom c. 25. a 100 bodov zadavatelke temy, pretoze na tieto veci mysli dopredu a nie az ked je neskoro. Navyse je to podla mna pomerne casta situacia, riesenie ktorej by mohlo pomoct mnohym parom na Slovensku.

My predsa nepotrebujeme osetrit situaciu, ked su obaja dobromyselni a vzajomne ferovi - vtedy predsa nepotrebuju ziadnu zmluvu, notarov ani posudky - ten druhy by aj pri rozchode vyplatil tomu druhemu spravodlivu ciastku z hodnoty domu podla miery, ktorou ten druhy prispel k jeho zhodnoteniu.

Snazime sa najst riesenie situacie, ked boli obaja zamilovani a potom to po rokoch z nejakeho dovodu krachlo (pricin X) a nemozu sa navzajom dohodnut na vrateni investovanej ciastky. A prosim netvarme sa, ze k takymto situaciam nedochadza...ako tu niektori obvinuju zadavatelku z nedostatku lasky k partnerovi atd. Moze sa to stat, a to potrebujeme osetrit vopred.

Padlo tu iste riesenie, ktore vsak podla mna situaciu zdaleka neriesi:
- platit prevodom z účtu
- dat si ohodnotit dom
- kazdy nech si odlozi faktury, aby bolo jasne, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu atd.

Neriesi preto, lebo ak by napriklad po 10 rokoch hrozne pohadali a ona by sice podla faktur prispela k zhodnoteniu domu napr. 40%-tami, aky pravny narok by mala na vyplatenie 40% z rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu, ktory by stale bol na LV partnera? Moralny narok by mala, ale pravny ziadny.. On by kludne mohol tvrdit, ze peniaze mu davala dobrovolne a nic za to nechcela - resp. ved sama tam byvala a mala uzitok z vlozenych penazi. preco by jej mal vracat co len korunu z toho, co do toho domu vlozila? Ved nemali ziadnu zmluvu, ziadne podmienky - peniaze davala dobrovolne, bez naroku na cokolvek (TO BY TVRDIL). Mozno pomocou dobrej pravnicky by dostala naspat sumu, ktoru do domu vlozila (uprimne pochybujem), ale boli by to len peniaze znehodnotene inflaciou - ani zdaleka tych 40% rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu. Dom by bol predsa stale jeho, moze si s nim robit co chce. Nehovoriac o situacii, ze by z manzelstva zislo. To by potom mohla ist akurat na lamparen.

Na Slovensku je taka biedna vymozitelnost prava, ze ked nemate zmluvu, mozete si viete co... (to sice casto aj so zmluvou :-)

Aby mala druha strana aj pravny (nielen moralny) narok na vratenie vlozenych penazi, ktory by v pripade nutnosti mohla vymahat navrhujem toto:
- pred notarom uzatvorit zmluvu o pozicke kazdej sumy, ktoru zadavatelka vlozi do stavby domu s datumom splatnosti napr. o rok
- kazdy rok uzatvorit novu zmluvu (pripadne aj s novou sumou, ktora zahrna vsetky doteraz poskytnute prostriedky) a stare zmluvy vzdy roztrhat
- takto to robit az do manzelstva
- po vstupe do manzelstva by mal manzel prepisat na manzelku dohodnutu cast domu a tym roztrhat vsetky existujuce zmluvy o pozicke

Ak by k manzelstvu nedoslo alebo by z nejakeho dovodu nedoslo k prepisu spravodlivej casti domu na manzelku, tak na zaklade zmluvy o pozicke moze v pripade rozchodu alebo rozvodu pravne vymahat vlozene peniaze spat.

Este lepsie by (z hladiska vymahatelnosti vlozenych penazi) mozno bolo namiesto zmluvy o pozicke dat mu rovno podpisat zmenku. A tiez pravidelne zmenku obnovovat (podpisat novu a staru roztrhat).Tu by mohli poradit ekonomovia ako to spravne urobit. Zmenku by si odlozila a pouzila by ju len v pripade katastrofy vztahu, ked by sa s druhou stranou nedalo o danej veci nijako diskutovat.
Nandrolon
03.08.11,06:44
Po 4 rokoch poznám toho človeka rovnako ako seba, teda ja už po týždni, ale po 4 rokoch to už musí vedieť aj tá najviac naivná osoba na svete. Jedine že by mu niekto "iný" poplietol hlavu a preto reagoval takto, ale to takisto už mala vedieť....

- problém je aj v tom že niektorí ľudia jednoducho odmietajú brať zodpovednosť za svoje konanie a toto je patrné vo všetkých oblastiach života od vkladov do nebankoviek :D až po manželstvo ;)

- kedysi človek uvedomí že nikto druhý za mňa nič riešiť nebude...

ps: katkup: takže užívanie života im išlo veľmi dobre, ale akonáhle sa objaví "životná križovatka" tak už sa dekujú kade-ľahšie - typické pre nedozretých ľudí... Takýto človek bude aj v 50-tke "točiť jednu dvadsiatku za druhou" a žiť u mamičky. Ale nehovor mi že toto sa môže stať z človeka iba tak z ničoho nič. S takouto náturou sa človek musí jedine narodiť
rudopp
03.08.11,07:43
Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, ze nema ani korunu - tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu.

My predsa nepotrebujeme osetrit situaciu, ked su obaja dobromyselni a vzajomne ferovi - vtedy predsa nepotrebuju ziadnu zmluvu, notarov ani posudky - ten druhy by aj pri rozchode vyplatil tomu druhemu spravodlivu ciastku z hodnoty domu podla miery, ktorou ten druhy prispel k jeho zhodnoteniu.

Takze plny suhlas s prispevkom c. 25. a 100 bodov zadavatelke temy, pretoze na tieto veci mysli dopredu a nie az ked je neskoro.

Navyse je to podla mna pomerne casta situacia, riesenie ktorej by mohlo pomoct mnohym parom na Slovensku.

Padlo tu iste riesenie, ktore vsak podla mna situaciu zdaleka neriesi:
- platit prevodom z účtu
- dat si ohodnotit dom
- kazdy nech si odlozi faktury, aby bolo jasne, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu atd.

Neriesi preto, lebo ak by napriklad po 10 rokoch hrozne pohadali a ona by sice podla faktur prispela k zhodnoteniu domu napr. 40%-tami, aky pravny narok by mala na vyplatenie 40% z rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu, ktory by stale bol na LV partnera? Moralny narok by mala, ale pravny ziadny.. On by kludne mohol tvrdit, ze peniaze mu davala dobrovolne a nic za to nechcela - resp. ved sama ta m byvala a mala uzitok z vlozenych penazi. preco by jej mal vracat co len korunu z toho, co do toho domu vlozila? Ved nemali ziadnu zmluvu, ziadne podmienky - peniaze davala dobrovolne, bez naroku na cokolvek (TO BY TVRDIL). Mozno pomocou dobrej pravnicky by dostala naspat sumu, ktoru do domu vlozila (uprimne pochybujem), ale boli by to len peniaze znehodnotene inflaciou - ani zdaleka tych 40% rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu. Dom by bol predsa stale jeho, moze si s nim robit co chce. Nehovoriac o situacii, ze by z manzelstva zislo. To by potom mohla ist akurat na lamparen.

Na Slovensku je taka biedna vymozitelnost prava, ze ked nemate zmluvu, mozete si viete co... (to sice casto aj so zmluvou :-)

Aby mala druha strana aj pravny (nielen moralny) narok na vratenie vlozenych penazi, ktory by v pripade nutnosti mohla vymahat navrhujem toto:
- pred notarom uzatvorit zmluvu o pozicke kazdej sumy, ktoru zadavatelka vlozi do stavby domu s datumom splatnosti napr. o rok
- kazdy rok uzatvorit novu zmluvu (pripadne aj s novou sumou, ktora zahrna vsetky doteraz poskytnute prostriedky) a stare zmluvy vzdy roztrhat
- takto to robit az do manzelstva
- po vstupe do manzelstva by mal manzel prepisat na manzelku dohodnutu cast domu a tym roztrhat vsetky existujuce zmluvy o pozicke

Ak by k manzelstvu nedoslo alebo by z nejakeho dovodu nedoslo k prepisu spravodlivej casti domu na manzelku, tak na zaklade zmluvy o pozicke moze v pripade rozchodu alebo rozvodu pravne vymahat vlozene peniaze spat.

Este lepsie by (z hladiska vymahatelnosti vlozenych penazi) mozno bolo namiesto zmluvy o pozicke dat mu rovno podpisat zmenku. A tiez pravidelne zmenku obnovovat (podpisat novu a staru roztrhat).Tu by mohli poradit ekonomovia ako to spravne urobit. Zmenku by si odlozila a pouzila by ju len v pripade katastrofy vztahu, ked by sa s druhou stranou nedalo o danej veci nijako diskutovat.

Nenapadlo ťa také,že toto tvoje je IBA o prachoch ????????????
(nie o vzťahu)

a oni sa môžu aj normálne ľúbiť
(len nejaký blbec nasadil mladej do hlavy čertíka-pokušiteľa)
rudopp
03.08.11,07:52
mimotemyPrepáč, ale to sa veľmi mýliš, lebo všetko sa vráti každému, či už vykonal niečo užitočné, alebo neužitočné;)

p.s. dala som 1 vyriešené;)

Ale iba ak máš svedomie (a to akosi u klamárov, záletníkov , podvodníkov a vyššie levely nepredpokladám)
rudopp
03.08.11,07:53
mimotemyPrepáč, ale to sa veľmi mýliš, lebo všetko sa vráti každému, či už vykonal niečo užitočné, alebo neužitočné;)

p.s. dala som 1 vyriešené;)

Tiež myslím, že už to treba zavrieť.
zdena2
03.08.11,10:35
Ešte by som sa rada spýtala, či už ste niekto uzatvárali niečo ako je v príspevku od mahony1 pred notárom. Ako je to spoplatnené? Kto tú zmluvu pripraví?
mahony1
03.08.11,10:54
Podla mna staci vziat nejaky bezne dostupny vzor zmluvy - napr.:
http://www.pravnik.aaainfo.sk/vzory/zmluva-o-pozicke/
alebo
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-9994.html

..a len dat overit podpis na zmluve u notara za par EUR. Na vymahanie v krizovej situacii to musi stacit.

Ale vzhladom na tazku vymozitelnost prava v SR aj v pripade, ze clovek ma zmluvu, by som asi isiel na tu zmenku:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zmenka#V.C3.BDhody_a_nev.C3.BDhody_zmenky_pre_veri te.C4.BEa_a_dl.C5.BEn.C3.ADka
zdena2
03.08.11,11:06
Mahony1 ďakujem za info. Idem to prelistovať.
zdena2
03.08.11,11:20
sorry, omylom, uz som to snad zrusila.
ďakujem za reakcie a rady k téme. zvlast mahony1 a sorry za zlé kliknutie:)
mahony1
03.08.11,11:32
Posledna poznamka - mozno by som do toho vzoru zmluvy doplnil
"Veriteľ zaväzuje poskytnúť Dlžníkovi peňažnú pôžičku v hotovosti vo výške, spôsobom a za podmienok dohodnutých Zmluvou."
"Dlžník svojim podpisom potvrdzuje, že poskytnutú pôžičku prevzal v hotovosti v plnej výške."

..aby ste nemuseli vypisovat prijmove doklady ci inak dokazovat fakt, ze naozaj danu sumu prevzal.Howgh :-)