Rudo1111
01.08.11,15:26
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku k odkúpeniu bytu od bytového družstva do osobného vlastníctva s následným predajom.

V Októbri 2010 som kúpil družstevný byt od pána Xx ktorý mi odstúpil členstvo a práva družstva za 41 492,- Eur .
Ja chcem odkúpiť byt do osobného vlastníctva od bytového družstva odkupná cena je 1720,- Eur. A následne v Septembri 2011 po odkúpení bytu od bytového družstva tento byt predám kupujúcemu na jeho hypotéku za 51 000,- Eur ako sa postupuje pri vypočítaní dane berie sa do vstupných nákladov aj suma za odstúpenie 41 492,- Eur alebo len suma 1720,-Eur za odkúpenie do osobného vlastníctva od bytového družstva? Vypočíta sa to takto? : predaj 51000 eur - nákup 1720 = zisk 49280 Eur ALEBO TAK predaj 51000 eur - nákup 41492 eur - nákup 1720 eur = zisk 7788 eur. Ďakujem
bea
01.08.11,13:29
predaj 51000 eur - nákup 1720 = zisk 49280 Eur toto je správne
Chobot
01.08.11,13:37
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku k odkúpeniu bytu od bytového družstva do osobného vlastníctva s následným predajom.

V Októbri 2010 som kúpil družstevný byt od pána Xx ktorý mi odstúpil členstvo a práva družstva za 41 492,- Eur .
Ja chcem odkúpiť byt do osobného vlastníctva od bytového družstva odkupná cena je 1720,- Eur. A následne v Septembri 2011 po odkúpení bytu od bytového družstva tento byt predám kupujúcemu na jeho hypotéku za 51 000,- Eur ako sa postupuje pri vypočítaní dane berie sa do vstupných nákladov aj suma za odstúpenie 41 492,- Eur alebo len suma 1720,-Eur za odkúpenie do osobného vlastníctva od bytového družstva? Vypočíta sa to takto? : predaj 51000 eur - nákup 1720 = zisk 49280 Eur ALEBO TAK predaj 51000 eur - nákup 41492 eur - nákup 1720 eur = zisk 7788 eur. Ďakujem

Na to, za koľko si odkúpil členské práva člena družstva, sa pri tomto neberie ohľad. Ty si byt odkúpil za cenu 1720, preto len túto sumu si môžeš odpočítať.

Aj keď sa mi zdá, že na porade už odzneli aj opačné názory. Skús pohľadať staršie témy o družstevných bytoch. (možno sa mýlim...)
Kvaka
01.08.11,13:43
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku k odkúpeniu bytu od bytového družstva do osobného vlastníctva s následným predajom.

V Októbri 2010 som kúpil družstevný byt od pána Xx ktorý mi odstúpil členstvo a práva družstva za 41 492,- Eur .
Ja chcem odkúpiť byt do osobného vlastníctva od bytového družstva odkupná cena je 1720,- Eur. A následne v Septembri 2011 po odkúpení bytu od bytového družstva tento byt predám kupujúcemu na jeho hypotéku za 51 000,- Eur ako sa postupuje pri vypočítaní dane berie sa do vstupných nákladov aj suma za odstúpenie 41 492,- Eur alebo len suma 1720,-Eur za odkúpenie do osobného vlastníctva od bytového družstva? Vypočíta sa to takto? : predaj 51000 eur - nákup 1720 = zisk 49280 Eur ALEBO TAK predaj 51000 eur - nákup 41492 eur - nákup 1720 eur = zisk 7788 eur. Ďakujem
Nekupuj ho ty do osobného vlastníctva, ale predaj ho ako družstevný byt, teda tak, ako si ho ty kúpil.
Rudo1111
01.08.11,13:49
Ja viem ale keď kupujúci nemajú peniaze v hotovosti ale chcú si zobrať úver a následne mi to vyplatia preto potrebujú mat list vlastníctva lebo na družstevný byt im nedá banka peniaze. Ďakujem
Kvaka
01.08.11,16:51
Ja viem ale keď kupujúci nemajú peniaze v hotovosti ale chcú si zobrať úver a následne mi to vyplatia preto potrebujú mat list vlastníctva lebo na družstevný byt im nedá banka peniaze. Ďakujem
Myslím si, že výdavok, ktorý si môžeš uplatniť pri predaji bytu, získaného prevodom od družstva do tvojho osobného vlastníctva je nielen odkupná cena, ale všetky náklady v súvislosti s obstaraním tohoto bytu do osobného vlastníctva. V prvom kroku to boli náklady na prevod členských práv k družstevnému bytu, v druhom kroku to bola cena, za ktorú by sa ti byt previedol do osobného vlastníctva. Bez odkúpenia členských práv by si nemohol byt odkúpiť a následne predať. Skús sa takto položenou otázkou na uplatnenie výdavkov opýtať na DRSR.
Rudo1111
03.08.11,10:19
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti:

Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len ZDP) v znení účinnom od 1.1.2011 je od dane z príjmov oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.

Z podania vyplýva, že daňovník má v úmysle nadobudnúť nehnuteľnosť odkúpením od bytového družstva v roku 2011 a následne ju v tom istom roku predať. Príjem z predaja predmetnej nehnuteľnosti nie je oslobodený od dane z príjmov, nakoľko k predaju dôjde v lehote kratšej ako päť rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva predávajúceho. Príjem z predaja nehnuteľnosti sa považuje za zdaniteľný príjem, ktorý sa zaraďuje medzi príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP.

Podľa § 8 ods. 2 ZDP sa do základu dane zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Výdavky, ktoré je možné uplatniť pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti sú vymedzené v § 8 ods. 5 ZDP. Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť používaná. Podľa § 8 ods. 5 písm. a) ZDP sa za daňový výdavok pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti, ktorú daňovník nadobudol kúpou, považuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť, t.j. cena, ktorú daňovník vynaložil na obstaranie nehnuteľnosti do vlastníctva. To znamená, že výdavok vynaložený daňovníkom na obstaranie členských práv v bytovom družstve nie je možné považovať za daňový výdavok pri predaji vlastnej nehnuteľnosti. Náklady na obstaranie členských práv v bytovom družstve je možné uplatniť ako daňový výdavok pri prípadnom predaji členských práv v bytovom družstve (ak príjem z predaja členským práv v družstve nie je oslobodený od dane), a nie pri predaji vlastnej nehnuteľnosti.

Ako daňové výdavky pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP je možné uplatniť aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil na technické zhodnotenie, opravu a údržbu nehnuteľnosti, ako aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil v súvislosti s predajom nehnuteľnosti (napr. poplatok za znalecký posudok, výdavky vynaložené na vypracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky súvisiace s predajom, poplatok realitnej kancelárii za sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti), s výnimkou osobných výdavkov daňovníka. Všetky výdavky musí daňovník preukázať hodnovernými dokladmi, z ktorých musí byť zrejmá tak vynaložená suma, ako aj účel, na ktorý boli výdavky vynaložené.



Príjem z prevodu členských práv družstva (ak daňovník neodkúpi byt do osobného vlastníctva):

Podľa ustanovenia § 9 ods. 1 písm. h) ZDP je od dane oslobodený príjem z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Ak daňovník dosiahne príjmy z prevodu členským práv a povinností v bytovom družstve, ktoré nie sú oslobodené od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP, ide o zdaniteľné príjmy. Daňovník je potom povinný príjmy z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve uviesť v podanom daňovom priznaní k dani z príjmov, pričom predmetné príjmy sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. f) ZDP. Za daňové výdavky, ktoré daňovník môže uplatniť pri príjmoch z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve sa v súlade s § 8 ods. 5 ZDP považujú výdavky daňovníkom preukázateľne vynaložené na obstaranie členských práv a povinností v bytovom družstve.

Sekcia metodiky daní DR SR

Odbor služieb pre verejnosť
Chobot
03.08.11,11:14
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

...

Sekcia metodiky daní DR SR

Odbor služieb pre verejnosť

Takže dobre som si myslel...

Rudo, máš u mňa pochvalu, že si to zistil a dal si spätnú informáciu.;)
Kvaka
03.08.11,11:41
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:
..................
Podľa § 8 ods. 2 ZDP sa do základu dane zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Výdavky, ktoré je možné uplatniť pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti sú vymedzené v § 8 ods. 5 ZDP. Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť používaná. Podľa § 8 ods. 5 písm. a) ZDP sa za daňový výdavok pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti, ktorú daňovník nadobudol kúpou, považuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť, t.j. cena, ktorú daňovník vynaložil na obstaranie nehnuteľnosti do vlastníctva. To znamená, že výdavok vynaložený daňovníkom na obstaranie členských práv v bytovom družstve nie je možné považovať za daňový výdavok pri predaji vlastnej nehnuteľnosti. Náklady na obstaranie členských práv v bytovom družstve je možné uplatniť ako daňový výdavok pri prípadnom predaji členských práv v bytovom družstve (ak príjem z predaja členským práv v družstve nie je oslobodený od dane), a nie pri predaji vlastnej nehnuteľnosti.
...............

Sekcia metodiky daní DR SR

Odbor služieb pre verejnosť
No, asi by som sa odvolala na ministerstvo financií, lebo ako výdavok pri predaji odkúpeného družstevného bytu by sa mali uznať všetky náklady v súvislosti s obstaraním bytu, tak sa píše v zákone, pozri § 8 ods. 5 písm. f) sú to aj výdavky, preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku. Družstevný byt sa nekupuje klasickou kúpou, prevádza sa do vlastníctva za zostatkovú anuitu, niekdy je to aj nula. Kúpna cena takéhoto bytu sa nedá porovnať s kúpnou cenou na realitnom trhu. Ten, kto kúpi členské práva družstevného bytu za trhovú cenu, nebude predsa pri predaji už odkúpeného bytu zdaňovať ako príjem aj svoje vlastné peniaze zaplatené za obstaranie bytu! Prečo sa potom na účely predaja zdedeného alebo darovaného bytu vychádza z ceny podľa § 25? Rovnako aj pri zrušení BSM sa pri družstevnom byte vypláca za členské práva trhová hodnota nehnuteľnosti?
Kvaka
03.08.11,11:56
Ide mi najmä o spravodlivosť. Prečo by nemali byť na trhu určené rovnaké pravidlá pre predaj bytov?
1. Kúpim od vlastníka bytu jeho byt za 50000,-€, predám následne za 60000,-€, zdaním zisk 10000,-€.
2. Kúpim si členské práva na byt za 48300,€ odkúpim za nesplatenú anuitu 1700€, následne tento byt predám za 60000,-€, to mám zdaniť aj tých 48300€, lebo mi to niekto neuzná za obstarávacie náklady???
Rudo1111
03.08.11,12:39
Presne tak je to choré človek nevie či to možne spraviť predať aby mu to nedodanili dodatočne keď si to vysvetlí inak. Ja nevie čo robiť volal som na 2 daňové úrady 1 úrad zaratal aj odkúpenie práv do výdavkov a 2 úrad povedal že nie iba okúpenie do vlastníctva sa berie do nákladou. Je to hrozné.
Kvaka
03.08.11,13:14
Presne tak je to choré človek nevie či to možne spraviť predať aby mu to nedodanili dodatočne keď si to vysvetlí inak. Ja nevie čo robiť volal som na 2 daňové úrady 1 úrad zaratal aj odkúpenie práv do výdavkov a 2 úrad povedal že nie iba okúpenie do vlastníctva sa berie do nákladou. Je to hrozné.
Ja si myslím, že by si mal pýtať stanovisko ministerstva financií k tomuto, oni sú ti dajú odpoveď do 30 dní, možno aj skôr, ale v žiadosti im uveď ten názor, že odkúpenie práv k bytu považuješ za časť nákladov v súvislosti s obstaraním majetku, bez odkúpených práv by sa ti nemohol previesť byt do vlastníctva. Určite ak ešte zavoláš na tretí aj štvrtý DÚ, dostaneš zase odlišnú odpoveď.
Chobot
03.08.11,13:53
Ide mi najmä o spravodlivosť. Prečo by nemali byť na trhu určené rovnaké pravidlá pre predaj bytov?
1. Kúpim od vlastníka bytu jeho byt za 50000,-€, predám následne za 60000,-€, zdaním zisk 10000,-€.
2. Kúpim si členské práva na byt za 48300,€ odkúpim za nesplatenú anuitu 1700€, následne tento byt predám za 60000,-€, to mám zdaniť aj tých 48300€, lebo mi to niekto neuzná za obstarávacie náklady???


Asi sa ti to nebude páčiť, ale ja s názorom DÚ súhlasím. Členské práva člena družstva je predsa len niečo iné, než obstarávacie náklady na byt. V podstate odkúpenie členských práv je čierna ekonomika. Hodnota členstva v družstve nie je majetok ani len nehmotný (napr. ako akcia).

Ja by som to prirovnal k nejakému poradovníku na auto. Predstavme si, že by bolo málo áut a človek by musel čakať 3 roky na nové auto. Bol by poradovník. Niekto by bol už na rade, ale nejaký podnikateľ by ho uprosil, aby mu za 5.000 EUR prepustil miesto a on by si potom kúpil auto za 20 tisíc EUR. Podľa tvojej teórie by potom obstarávacia cena auta mala byť 25.000 EUR a takto by si to mal aj do účtovníctva zaviesť.

Takže súhlasím, že ak predáš členské práva, môžeš si odpočítať náklady, za ktoré si čl. práva kúpil. Ak ale predáš byt, môžeš si odpočítať len náklady, za ktoré si byt odkúpil.

A čo potom prípadný úplatok predsedovi družstva, aby byt družstvo odpredalo? Aj to by mali byť obstarávacie náklady? :rolleyes::rolleyes::cool: (to už ale preháňam, neber toto vážne..:D).
Kvaka
07.08.11,12:52
Asi sa ti to nebude páčiť, ale ja s názorom DÚ súhlasím. Členské práva člena družstva je predsa len niečo iné, než obstarávacie náklady na byt. V podstate odkúpenie členských práv je čierna ekonomika. Hodnota členstva v družstve nie je majetok ani len nehmotný (napr. ako akcia).

Ja by som to prirovnal k nejakému poradovníku na auto. Predstavme si, že by bolo málo áut a človek by musel čakať 3 roky na nové auto. Bol by poradovník. Niekto by bol už na rade, ale nejaký podnikateľ by ho uprosil, aby mu za 5.000 EUR prepustil miesto a on by si potom kúpil auto za 20 tisíc EUR. Podľa tvojej teórie by potom obstarávacia cena auta mala byť 25.000 EUR a takto by si to mal aj do účtovníctva zaviesť.

Takže súhlasím, že ak predáš členské práva, môžeš si odpočítať náklady, za ktoré si čl. práva kúpil. Ak ale predáš byt, môžeš si odpočítať len náklady, za ktoré si byt odkúpil.

A čo potom prípadný úplatok predsedovi družstva, aby byt družstvo odpredalo? Aj to by mali byť obstarávacie náklady? :rolleyes::rolleyes::cool: (to už ale preháňam, neber toto vážne..:D).
Nemusíš súhlasiť, ani ja nesúhlasím, že kúpa členských práv za trhovú cenu bytu je čierna ekonomika. Členské práva majú aj podľa rozhodnutí súdov pri vysporiadaní BSM trhovú hodnotu, myslíš, že súdy legalizujú čiernu ekonomiku? Podľa mňa kúpa členských práv sa môže zahrnúť do výdavkov ako náklady na obstaranie bytu, je to jasne definované v zákone, všetky náklady na obstaranie majetku, nepíše sa, že priame alebo nepriame náklady. Čierna ekonomika? To áno, ale len v rovine úplatkov. :D:D:D
calawen
18.08.11,06:58
Dobrý deň,

Riešime nasledovnú situáciu:
Spoločnosť (RK) kúpi družstevný byt (kúpi členský podiel na byte) do svojho majetku, následne prevedie družstevný byt do osobného vlastníctva a potom predá byt zákazníkovi.

Otázka znie, či základ dane z príjmu v tomto prípade bude predajná cena mínus podiel mínus anuita (suma, za ktorú prevedie byt do OV), alebo členské práva nemožno zarátať do výdavkov...

Príklad: predajná cena 60 000 EUR, podiel 50 000 EUR, anuita ("zostatková cena") 2 000 EUR.

Bude základ dane 8 000 EUR alebo 58 000 EUR?

Ďakujem za odpoveď.
ego.mc
18.08.11,10:04
Podľa vyjadrenia DR, ktoré bolo tu na Porade, do nákladov môžete zahrnúť iba náklady súvisiace s bytom, nie s členskými práv.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:



Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti:



Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len ZDP) v znení účinnom od 1.1.2011 je od dane z príjmov oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.



Z podania vyplýva, že daňovník má v úmysle nadobudnúť nehnuteľnosť odkúpením od bytového družstva v roku 2011 a následne ju v tom istom roku predať. Príjem z predaja predmetnej nehnuteľnosti nie je oslobodený od dane z príjmov, nakoľko k predaju dôjde v lehote kratšej ako päť rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva predávajúceho. Príjem z predaja nehnuteľnosti sa považuje za zdaniteľný príjem, ktorý sa zaraďuje medzi príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP.



Podľa § 8 ods. 2 ZDP sa do základu dane zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Výdavky, ktoré je možné uplatniť pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti sú vymedzené v § 8 ods. 5 ZDP. Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť používaná. Podľa § 8 ods. 5 písm. a) ZDP sa za daňový výdavok pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti, ktorú daňovník nadobudol kúpou, považuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť, t.j. cena, ktorú daňovník vynaložil na obstaranie nehnuteľnosti do vlastníctva. To znamená, že výdavok vynaložený daňovníkom na obstaranie členských práv v bytovom družstve nie je možné považovať za daňový výdavok pri predaji vlastnej nehnuteľnosti. Náklady na obstaranie členských práv v bytovom družstve je možné uplatniť ako daňový výdavok pri prípadnom predaji členských práv v bytovom družstve (ak príjem z predaja členským práv v družstve nie je oslobodený od dane), a nie pri predaji vlastnej nehnuteľnosti.



Ako daňové výdavky pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP je možné uplatniť aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil na technické zhodnotenie, opravu a údržbu nehnuteľnosti, ako aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil v súvislosti s predajom nehnuteľnosti (napr. poplatok za znalecký posudok, výdavky vynaložené na vypracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky súvisiace s predajom, poplatok realitnej kancelárii za sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti), s výnimkou osobných výdavkov daňovníka. Všetky výdavky musí daňovník preukázať hodnovernými dokladmi, z ktorých musí byť zrejmá tak vynaložená suma, ako aj účel, na ktorý boli výdavky vynaložené.







Príjem z prevodu členských práv družstva (ak daňovník neodkúpi byt do osobného vlastníctva):



Podľa ustanovenia § 9 ods. 1 písm. h) ZDP je od dane oslobodený príjem z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.



Ak daňovník dosiahne príjmy z prevodu členským práv a povinností v bytovom družstve, ktoré nie sú oslobodené od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP, ide o zdaniteľné príjmy. Daňovník je potom povinný príjmy z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve uviesť v podanom daňovom priznaní k dani z príjmov, pričom predmetné príjmy sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. f) ZDP. Za daňové výdavky, ktoré daňovník môže uplatniť pri príjmoch z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve sa v súlade s § 8 ods. 5 ZDP považujú výdavky daňovníkom preukázateľne vynaložené na obstaranie členských práv a povinností v bytovom družstve.



Sekcia metodiky daní DR SR



Odbor služieb pre verejnosť
Mária27
18.08.11,10:36
Tak tí daniari zaspali dobu. Som presvedčená, že keby to dal niekto na súd, vyhrá ho. Veď keď chce niekto kúpiť takú nehnuteľnosť, musí najskôr zaplatiť členský podiel, ktorý má dnes hodnotu bytu!

Podobný nezmysel je, že ak predáš členské práva a mal si ten družstevný byt 5 rokov, je to oslobodené od dane. Ak byt odkúpiš do vlastníctva a bývaš tam 5 rokov, je to oslobodené. Ale nedajbože bývať v družstevnom byte 40 rokov, odkúpiť ho do vlastníctva a predať do piatich rokov - vtedy to oslobodené nie je!

Mimochodom, zostatková hodnota družstevného bytu sa prestala rátať v roku 1994. Anuita sa musí vyplatiť pri prevode bytu do osobného vlastníctva.
Chobot
18.08.11,12:28
Tak tí daniari zaspali dobu. Som presvedčená, že keby to dal niekto na súd, vyhrá ho. Veď keď chce niekto kúpiť takú nehnuteľnosť, musí najskôr zaplatiť členský podiel, ktorý má dnes hodnotu bytu!

Podobný nezmysel je, že ak predáš členské práva a mal si ten družstevný byt 5 rokov, je to oslobodené od dane. Ak byt odkúpiš do vlastníctva a bývaš tam 5 rokov, je to oslobodené. Ale nedajbože bývať v družstevnom byte 40 rokov, odkúpiť ho do vlastníctva a predať do piatich rokov - vtedy to oslobodené nie je!

Mimochodom, zostatková hodnota družstevného bytu sa prestala rátať v roku 1994. Anuita sa musí vyplatiť pri prevode bytu do osobného vlastníctva.

Ja neviem, ale mne príde to ich vyjadrenie celkom logické. Ja nemám problém s tým súhlasiť, písal som o tom aj tu:

http://www.porada.sk/t173742-odkupeniu-bytu-od-bytoveho-druzstva-do-osobneho-vlastnictva-s-naslednym-predajom.html

Skúsim témy spojiť.

Ale keby to zmenili, nezbláznil by som sa...:rolleyes::D
calawen
18.08.11,12:55
ďakujem za odpovede, aj za spojenie s témou, ktorú som nenašla pri zadávaní do vyhľadávača...
Mária27
18.08.11,13:34
Ja neviem, ale mne príde to ich vyjadrenie celkom logické. Ja nemám problém s tým súhlasiť, písal som o tom aj tu:

http://www.porada.sk/t173742-odkupeniu-bytu-od-bytoveho-druzstva-do-osobneho-vlastnictva-s-naslednym-predajom.html

Skúsim témy spojiť.

Ale keby to zmenili, nezbláznil by som sa...:rolleyes::D

Ale keby si mal len tak pre hlúposť úradníka zaplatíť 20000 eur, zblázniť by si sa mohol. Daniarom som už párkrát vysvetlila ich logiku - a potom písali nové usmernenia. Keď sa nechce niekto súdiť, taká Markíza by to rada odvysielala.
Teraz vidím, ako to Kvaka pekne vysvetlila - zdaniť vlastné peniaze!
sulejka2
19.09.11,10:00
Mozno trosku mimo temy, ale snad niekomu pomozem.
Moj pripad: - pred 20 rokmi som sa stala clenkou SBD a dostala som do uzivania druzstevny byt. Pri vstupe do druzstva sa zaplatila cast investicneho uveru, dalej bol 20 rokov uver splacany a v v roku 2011 som doplatila zvyšok uveru a byt som previedla do OV. Nasledne som ho predala a do vydavkov suvisiacich s obstaranim si mienim uplatnit samozrejme celu vysku uveru a nie iba zostatok. Dokonca sa mi podarilo od SBD dostat aj oficialny doklad o celkovej vyske splateneho investicneho uveru. Okrem toho mienim este oravovat SBD dovtedy, kym mi nevydaju aj oficialny doklad o tom, kolko som za 20 rokov uhradila do fondu oprav a udrzby, nakolko vsetci dobre vieme, ze vsetku udrzbu sme si hradili zo svojho prave prostrednictvom tohoto fondu, do ktoreho si kazdy mesiac "setrime". Vypocet bude velmi jednoduchy, zratat vsetky vydavky na udrzbu z fondu oprav za vsetky roky, vydelit 2200 a vynasobit 70 /na spolocnych castiach vlastnim 70 casti z 2200/. mylim sa?. Myslim ze nie. Ved vydavky na technicke zhodnotenie, opravy a udrzbu nehnutelnosti su danovymi vydavkami a tak ako si uplatnim vydavky na udrzbu a rekonstrukciu bytu, tak si mozem uplatnit aj vydavky na udrzbu spolocnych casti domu. Tazsie to vsak bude vysvetlit to tetam sediacim na SBD aj ked u sefky ekonomickeho som zatial vzdy pochodila dobre, tak mi drzte palce.
luja5
28.06.12,05:31
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

... výdavok vynaložený daňovníkom na obstaranie členských práv v bytovom družstve nie je možné považovať za daňový výdavok pri predaji vlastnej nehnuteľnosti. Náklady na obstaranie členských práv v bytovom družstve je možné uplatniť ako daňový výdavok pri prípadnom predaji členských práv v bytovom družstve (ak príjem z predaja členským práv v družstve nie je oslobodený od dane), a nie pri predaji vlastnej nehnuteľnosti.
...

Sekcia metodiky daní DR SR

Odbor služieb pre verejnosť
Ahoj poraďáci, oprášim tému.
Kamarátka plánuje predať byt v OV, predtým to bol družstevný byt, ktorý získala odkúpením členských práv za trhovú cenu od predchádzajúceho člena a musela by podať daňové priznanie. Pýtala sa ma, či neviem poradiť, ako by to bolo ohľadom výdavkov pre daňové priznanie, tak som jej vytlačila rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Sžf 40/2008, z ktorého vyberám (aj podčiarknutie je prevzaté):

"... rozhodnutie správcu dane a aj žalovaného (pozn.: DR SR) je nezákonné v tej časti, v ktorej neboli žalobcovi uznané výdavky vynaložené za účelom získania členstva v bytovom družstve ako daňové výdavky, pretože uvedené výdavky boli jednoznačne vynaložené a súvisia s neskoršou kúpou a následným predajom bytu žalobcom. Ak by žalobca nezískal členstvo v bytovom družstve, nemohol by predmetný byt od bytového družstva odkúpiť a následne ho ani predať. Z uvedeného podľa odvolacieho súdu (pozn.: NS SR) vyplýva, že úhradu za prevod členských práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve je potrebné považovať za výdavok preukázateľne spojený s obstaraním bytu (§ 8 ods.5 písm. f/ zákona č. 595/2003 Z.z.)."

Teraz som natrafila na túto tému a v nej na príspevok č. 7 so stanoviskom DR SR, podľa ktorého náklady na obstaranie členských práv v bytovom družstve nie je možné uplatniť ako daňový výdavok pri predaji vlastnej nehnuteľnosti.

Myslím si, že rozhodnutie NS SR by malo byť určujúce, pozerala som do zákona a nezistila som, že by sa ust. § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov menilo pri novelizáciách tohto zákona, tak neviem - mohlo sa stať, že na internete som našla rozsudok NS SR, ktorý by nebol platný, či ... ?? :rolleyes:
eduard8951
10.07.12,08:33
Dobry den, riesim to iste prave som vo faze odkupovania bytu od bytoveho druzstva do osobneho vlastnicta a mam kupujuceho, ktory bude ziadat o hypotekarny uver. Uz som z toho zufaly lebo advokatska kancelaria s ktorou spolupracuje realitna kancelaria ma uistovala par mesiacov, ze do nakladov sa urcite zapocita aj odmena za predov clenskych prav , ze to maju potvrdene telefonicky od danoveho urade a taktiez ze ziadaju pisomne stanovisko, ktore vsak dva mesiace nedoslo a po urgencii zaslali email so znenim akoby okopirovanym z negativnych vyjadreni v tejtro diskusii. Nasiel som aj rozhodntie najvyssieho sudu ohladom rovnakej veci v jednom sudnom spore (to ktore uvadzate vy) ale to nic neriesi na tom, ze danovy urad moze rozhodnut doslova ako chce a potom aj prvostupnovy sud a aj najvyssi sud ak by to clovek tam pohnal. Vyjadenie advokata:" Rozhodnutia Najvyssieho sudu su pre sudy nizsieho stupna zavazne len v konkretnom pripade, ked Najvyssi sud vrati vec sudu prveho stupna s tym, ze tento musi rozhodnut vo veci podla stanoviska Najvyssieho sudu. V inom pripade vsak moze sud prveho stupna opat rozhodnut podla zakona a aj bez ohladu na predchadzajuce stanovisko NS v podobnom pripade. V pripade ak sa tento uz novy pripad dostane opat na Najvyssi sud tento moze v odlisnom senatnom zlozeni rozhodnut aj inac ako v predchadzajucom pripade. Judikatura vsak ohladne danovych veci pracuje na tom aby sa zasadne odlisnosti rozhodnutiami sudov netvorili."

Ak viete nieco nove tak budem rad ak sa s tym podelite.