turbinar
01.08.11,15:55
Sme malá spoločnosť s tromi spoločníkmi, nemáme zamestnancov a konatelia neberú odmenu za prácu. Staviame a prevádzkujeme isté stavby. Pri prvej stavbe sa zúčastňovali práce všetci traja spolumajitelia, pričom pri ďalšej stavbe už iba dvaja. Dohodli sme sa, že spolumajiteľ, ktorý sa nebude podieľať na stavbe a prevádzke novej stavbe bude mať 10% podiel na majetku a zisku z takéhoto projektu. Valná hromada bude budúci mesiac a potrebujem dovtedy poradiť, ako sa to účtovne dá spraviť?

Ďakujem
Economic
01.08.11,15:53
Dôležité je schváliť si to rozdelenie podielu na danej akcii na valnom zhromaždení. Potom už účtovníčka podľa vyčísleného zisku na konkrétnej zákazke bude vedieť čo a ako. No je dôležité pre ňu mať aj analyticky akcie rozúčtované, aby sa to dalo rozdeliť. /eventuálne podľa časového obdobia, ak na seba nejako nadväzujú a nerobia sa súčasne/
mattto
02.08.11,07:17
Dôležité je schváliť si to rozdelenie podielu na danej akcii na valnom zhromaždení. Potom už účtovníčka podľa vyčísleného zisku na konkrétnej zákazke bude vedieť čo a ako. No je dôležité pre ňu mať aj analyticky akcie rozúčtované, aby sa to dalo rozdeliť. /eventuálne podľa časového obdobia, ak na seba nejako nadväzujú a nerobia sa súčasne/

netreba to komplikovať, valné zhromaždenie nerozhoduje o rozdelení podielu z jednotlivých zákazok a účtovníčka neúčtuje na účet každého spoločníka osobitne. Ak som správne pochopil, majú s.r.o., stačí ak pri rozhodovaní o vyplatení podielu na hospodárskom výsledku ostatní dvaja (ktorí sa zúčastnili zákazky) rozhodnú, že tretí spoločník dostane také a také % zo zisku, kde bude zohľadnená skutočnosť, že sa nezúčastnil zákazky...
promont maja
02.08.11,10:18
netreba to komplikovať, valné zhromaždenie nerozhoduje o rozdelení podielu z jednotlivých zákazok a účtovníčka neúčtuje na účet každého spoločníka osobitne. Ak som správne pochopil, majú s.r.o., stačí ak pri rozhodovaní o vyplatení podielu na hospodárskom výsledku ostatní dvaja (ktorí sa zúčastnili zákazky) rozhodnú, že tretí spoločník dostane také a také % zo zisku, kde bude zohľadnená skutočnosť, že sa nezúčastnil zákazky...
... musím reagovať iba na slovíčko "netreba to komplikovať" ...

... z mojej praxe, a je to môj osobný názor, je vzhľadom na vzťahy ( ... a tie ja radím na prvé miesto ... keďže som účtovník ...), takéto komplikovanie ( príspevok č. 2) úplne namiestie a dokonca ho odporúčam ... niekedy aj po roku, či dvoch ... sa takéto "súčty či účty" veru veľmi zišli ...

... nie nadarmo sa hovorí, že v s. r. o. je ideálny počet spoločníkov nepárny, ale traja sú už veľa ... či?
Economic
02.08.11,14:05
netreba to komplikovať, valné zhromaždenie nerozhoduje o rozdelení podielu z jednotlivých zákazok a účtovníčka neúčtuje na účet každého spoločníka osobitne. Ak som správne pochopil, majú s.r.o., stačí ak pri rozhodovaní o vyplatení podielu na hospodárskom výsledku ostatní dvaja (ktorí sa zúčastnili zákazky) rozhodnú, že tretí spoločník dostane také a také % zo zisku, kde bude zohľadnená skutočnosť, že sa nezúčastnil zákazky...

To vôbec nie je komplikácia. Má to práve veľký význam !
mattto
02.08.11,14:43
To vôbec nie je komplikácia. Má to práve veľký význam !


nemá to prakticky žiaden právny význam, keďže hospodársky výsledok sa rozdeľuje až po jeho vyčíslení a o jeho použití rozhoduje valné zhromaždenie, keďže sú dvaja proti jednému predpokladám, že majú všetci rovnaký počet hlasov a preto je dôležité, čo valné zhromaždenie odhlasuje...
Economic
02.08.11,14:46
nemá to prakticky žiaden právny význam, keďže hospodársky výsledok sa rozdeľuje až po jeho vyčíslení a o jeho použití rozhoduje valné zhromaždenie, keďže sú dvaja proti jednému predpokladám, že majú všetci rovnaký počet hlasov a preto je dôležité, čo valné zhromaždenie odhlasuje...

Ale pravidlá odmeňovania by sa v takomto prípade mali určiť na začiatku zákazky, nie až po funuse.... Neviem o čo sa Ti jedná...