jaros5
01.08.11,16:23
Zaujímajú ma názory učiteľov, rodičov, žiakov-študentov a aj tých, ktorých sa zdanlivo táto téma netýka. Je pre nás všetkých veľmi dôležité do akej školy chodia naše deti, vnúčence .... akí učitelia ich učia ....

Pre tých, ktorí nie sú v obraze:):
http://strajkucitelov.websnadno.cz/Vzkazy.html
http://www.akodalejucitel.wbl.sk/POCET-PODPISOV.html
http://www.facebook.com/groups/219597171402340?ap=1
dodatočne pridané:
http://m.tvnoviny.sk/index.php?article_id=589263&comments_page=4
http://komoraucitelov.org/clanok-66-navrhy-sku-financovanie-regionalneho-skolstva-komentare-1.html
jaros5
01.08.11,14:49
štrajk učiteľov


Iniciatíva "STAČILO!","I BASTA!" bude koordinovať všetky bližiace sa štrajkové aktivity.

POSTAV SA ZA SVOJ PLAT A SVOJE SOCIÁLNE PRÁVA!!!

Iniciativa " I BASTA" bude podporovať a koordinovať pomocou tejto stránky všetky aktivity , ktoré budú smerovať k zatvoreniu škôl na niekoľko dní ako vyvrcholenie štrajkovej iniciatívy.

Zároveň tento WEB bude sledovať každé zastrašovanie učiteľov na pracovisku zo strany vedenia škôl, ktoré sa už deje! napište nám! dajte nám o sebe vedieť!
http://www.akodalejucitel.wbl.sk/DOKUMENTY.html
http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1235413
betak
01.08.11,15:35
ja podporim akykolvek straj , strajkovat sa musime naucit
veronikasad
01.08.11,15:38
Jaroš, zúčastnila som sa v Bratislave jedného protestu učitelov ZUŠ pred pár rokmi. Priznám sa, hanbila som sa za to, že som bola medzi nimi - väčšina účastníkov (z nášho autobusu) vôbec nevedela načo tam je ... Bol to pre nich výlet, spojený s návštevou divadelného predstavenia ...
Gabi03
01.08.11,15:48
Chcela som napísať, že podporím. Ale keď sa vždy nájde, na čo sa naštvem, aj keď je to drobnosť a potom ma od celého chuť prejde...
To aké zamestnanecké výhody chcú?! :O Auto, telefón, notebook,... to nemajú ani operátori pri linkách. Načo chcú stravné lístky, keď majú zabezpečené teplé jedlo?! To koľkí sa sťažujú, že potrebujú jedlo a nie lístky?! A neverím tomu, že by sa nevedeli dohodnúť so svojím zamestnávateľom, že chcú stravné lístky radšej. Lenže to by zas požadovali zaplatiť pol hodinu, ktorú musia trčať v škole, ale inak by to bola obedová prestávka. Darčekové poukážky, posedenia, ... závisí od zamestnávateľa ako v školách, tak aj mimo škôl. Určite aj pre pedagógov sa vytvára sociálny fond. Benefity a zľavy a 13. ty plat... to ako sa sťažovať, že ja nemám 40 dní dovolenky.

Ja viem, že tam sú aj vážnejšie problémy, ale vytáča ma, keď niekto sa sťažuje na niečo, čo vlastne ani nie je. Všeobecne.
jaros5
01.08.11,17:04
Európske porovnanie platov učiteľov.

Za nami sa nachádza už len Rumunsko, pred nami figuruje okrem Česka, Maďarska a Poľska aj Peru či Litva.
http://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=en&tl=sk&u=http%3A%2F%2Fwww.worldsalaries.org%2Fteacher.sht ml
veronikasad
01.08.11,17:09
jaroš, nie je ta štatistika trošku stará ? (údaje z r.2005)
jaros5
01.08.11,17:11
Chcela som napísať, že podporím. Ale keď sa vždy nájde, na čo sa naštvem, aj keď je to drobnosť a potom ma od celého chuť prejde...
To aké zamestnanecké výhody chcú?! :O Auto, telefón, notebook,... to nemajú ani operátori pri linkách. Načo chcú stravné lístky, keď majú zabezpečené teplé jedlo?! To koľkí sa sťažujú, že potrebujú jedlo a nie lístky?! A neverím tomu, že by sa nevedeli dohodnúť so svojím zamestnávateľom, že chcú stravné lístky radšej. Lenže to by zas požadovali zaplatiť pol hodinu, ktorú musia trčať v škole, ale inak by to bola obedová prestávka. Darčekové poukážky, posedenia, ... závisí od zamestnávateľa ako v školách, tak aj mimo škôl. Určite aj pre pedagógov sa vytvára sociálny fond. Benefity a zľavy a 13. ty plat... to ako sa sťažovať, že ja nemám 40 dní dovolenky.

Ja viem, že tam sú aj vážnejšie problémy, ale vytáča ma, keď niekto sa sťažuje na niečo, čo vlastne ani nie je. Všeobecne.

Vo veľa veciach máš pravdu, ale nedával by som do rovnítka prácu operátora pri linke s prácou učiteľa ;)
Gabi03
01.08.11,17:20
Vo veľa veciach máš pravdu, ale nedával by som do rovnítka prácu operátora pri linke s prácou učiteľa ;)

Ak si nepochopil, tak nevadí. Vysvetlím inak. :rolleyes:
Som účtovníčka a dievča pre všetko. Služobný mám iba telefón. A prečo? Pretože ho potrebujem k svojej práci. Potrebovala by som síce aj auto, aj notebook by som vedela ako využiť, samozrejme pracovne, ale tieto veci nemám. Mám ísť štrajkovať?! :rolleyes::D
Z akého dôvodu potrebujú učitelia složobný telefón a auto k svojej práci? :confused: Notebook by som si ešte vedela predstaviť. :o
jaros5
01.08.11,17:43
Ak si nepochopil, tak nevadí. Vysvetlím inak. :rolleyes:
Som účtovníčka a dievča pre všetko. Služobný mám iba telefón. A prečo? Pretože ho potrebujem k svojej práci. Potrebovala by som síce aj auto, aj notebook by som vedela ako využiť, samozrejme pracovne, ale tieto veci nemám. Mám ísť štrajkovať?! :rolleyes::D
Z akého dôvodu potrebujú učitelia složobný telefón a auto k svojej práci? :confused: Notebook by som si ešte vedela predstaviť. :o

Ale pochopil som veľmi dobre Gabi :), ja sa vôbec nezastávam učiteľov ... a prosím ťa, pozorne si prečítaj môj príspevok, kde ti potvrdzujem, že máš vo veľa argumentoch pravdu, ale nehnevaj sa, dať do rovnítka prácu operátora pri linke s prácou učiteľa je "trošku" pritiahnuté za vlasy.

A to je práve to čo chcem dokázať niektorým mojim kolegom, že sú naivní, ak si myslia, že štrajkom niečo dokážu. Nepodporí ich verejnosť - skôr naopak. Dokonca učiteľská obec sa nevie podporiť ani sama.
buchač
01.08.11,17:49
Vo veľa veciach máš pravdu, ale nedával by som do rovnítka prácu .............;)


Podporili by ste štrajk učiteľov
...znela otázka ...


Ja by som sa opýtal inak .

Podporili by ste hociaký štrajk ( samozrejme oprávnený ) a je jedno , akého odvetvia sa týka ???



Poznámka :
Nemôžem sa zbaviť dojmu , že " štrajky " u nás sú len také obyčajné - nič neriešiace zhromaždenia ...viď výstražné štrajky železničiarov , zdravotníkov ...
Šéfov jednotlivých odborov absolútne nemá význam spomínať ...škoda prstov na klávesnici ...
jaros5
01.08.11,17:55
................. Z akého dôvodu potrebujú učitelia složobný telefón a auto k svojej práci? :confused: Notebook by som si ešte vedela predstaviť. :o

Totálny súhlas: skutočne je smiešne aby učitelia požadovali k svojej práci auto, ... súhlasím, .. totálna blbosť :)
Notebook si myslím tiež ako ty , že by sa im zišiel :)
A mobil si viem predstaviť, že by triedny učiteľ vedel využiť, ale nutné to skutočne nie je ... čiže opäť zhoda .... tak prečo tak konfrontačne, Gabi???
Gabi03
01.08.11,17:56
Ale pochopil som veľmi dobre Gabi :), ja sa vôbec nezastávam učiteľov ... a prosím ťa, pozorne si prečítaj môj príspevok, kde ti potvrdzujem, že máš vo veľa argumentoch pravdu, ale nehnevaj sa, dať do rovnítka prácu operátora pri linke s prácou učiteľa je "trošku" pritiahnuté za vlasy.

A to je práve to čo chcem dokázať niektorým mojim kolegom, že sú naivní, ak si myslia, že štrajkom niečo dokážu. Nepodporí ich verejnosť - skôr naopak. Dokonca učiteľská obec sa nevie podporiť ani sama.

Tak naposledy. Nedávala som do rovníka tieto povolania, len som zdôraznila absurditu niektorých požiadaviek. ;)
Gabi03
01.08.11,17:58
Totálny súhlas: skutočne je smiešne aby učitelia požadovali k svojej práci auto, ... súhlasím, .. totálna blbosť :)
Notebook si myslím tiež ako ty , že by sa im zišiel :)
A mobil si viem predstaviť, že by triedny učiteľ vedel využiť, ale nutné to skutočne nie je ... čiže opäť zhoda .... tak prečo tak konfrontačne, Gabi???

mimotemy Lebo som sa trochu rozčúlila. :D
jaros5
01.08.11,18:03
Chcela som napísať, že podporím. Ale keď sa vždy nájde, na čo sa naštvem, aj keď je to drobnosť a potom ma od celého chuť prejde...
To aké zamestnanecké výhody chcú?! :O Auto, telefón, notebook,... to nemajú ani operátori pri linkách. Načo chcú stravné lístky, keď majú zabezpečené teplé jedlo?! To koľkí sa sťažujú, že potrebujú jedlo a nie lístky?! A neverím tomu, že by sa nevedeli dohodnúť so svojím zamestnávateľom, že chcú stravné lístky radšej. Lenže to by zas požadovali zaplatiť pol hodinu, ktorú musia trčať v škole, ale inak by to bola obedová prestávka. Darčekové poukážky, posedenia, ... závisí od zamestnávateľa ako v školách, tak aj mimo škôl. Určite aj pre pedagógov sa vytvára sociálny fond. Benefity a zľavy a 13. ty plat... to ako sa sťažovať, že ja nemám 40 dní dovolenky.

Ja viem, že tam sú aj vážnejšie problémy, ale vytáča ma, keď niekto sa sťažuje na niečo, čo vlastne ani nie je. Všeobecne.

Tak teda fakt naposledy. Mňa vytáča, keď niekto niečo napíše a potom to bez mihnutia oka poprie ..... veď si prečítaj čo si napísala ....červenémimotemy
:)Ale poďme sa radšej baviť o tom vážnejšom .... lebo toto sú pletky ... myslíš, že naše školstvo je v poriadku ??? A netreba na ňom nič meniť?
Petra Nová
01.08.11,18:15
Otázka z témy: Podporili by ste štrajk učiteľov, keby k nemu došlo (september 2011) ?
Moja odpoveď: Neviem.

Moja otázka: V čom konkrétne by mala spočívať moja podpora štrajku???Nie som učiteľka, teda, moja podpora - ako občana?:confused:
jaros5
01.08.11,18:19
veronikasad, odpoveď na tvoj príspevok - č.4

ano súhlasí, ale nemám k dispozícii novšie štatistiky na porovnanie platov učiteľov, ale zaručujem ti, že tie novšie nebudú v prospech Slovenska ;) skôr naopak .... (pokúsim sa nájsť .... ak, - tak vyvesím)
220870
01.08.11,18:32
Ja to nechápem usmernite ma.Čo chcete dosiahnúť?O čo vám učiteľom ide?
Celé školstvo je skostnatený systém ,ktorý tu je od komančov,a nikto ani z učiteľov ani z ich nadriadených s tým nič nerobí.Je tomu tak asi preto, že to drtivej väčšine učiteľov vyhovuje.
jaros5
01.08.11,18:41
Otázka z témy: Podporili by ste štrajk učiteľov, keby k nemu došlo (september 2011) ?
Moja odpoveď: Neviem.

Moja otázka: V čom konkrétne by mala spočívať moja podpora štrajku???Nie som učiteľka, teda, moja podpora - ako občana?:confused:
Áno, tvoja podpora ako občana. Tvoje vyjadrenie názoru. Nikto predsa od teba nechce, aby si si zobrala dovolenku a išla sa postaviť pred úrad vlády. :)Ide mi len a len o morálnu podporu. Stačí keď klikneš na jednu z možností v mojej ankete.
Ak klikneš na ANO = myslím si, že učitelia by mali byť ohodnotený lepšie a aj ich pracovné podmienky by sa mali zlepšiť.
Ak klikneš na NIE = myslím si, že je to v poriadku a učitelia sú ohodnotení adekvátne k svojej práci.
Ak klikneš NEVIEM = nezaujíma ma to , nevenujem tomu pozornosť, neviem posúdiť ...
veronikasad
01.08.11,18:45
Jaroš, mňa by zaujímal tvoj názor k tomu, čo som napísala o štrajku učitelov ZUŠ, ktorého som sa zúčastnila ...
terezamaria
01.08.11,18:53
http://www.velkaepocha.sk/2011061017093/SKOLSTVO-Platy-ucitelov-podla-Jurzycu-neklesnu.html

z tohoto článku citujem:
Nominálny pokles miezd, na ktoré odborári upozornili, je podľa ministra spôsobený tým, že zriaďovatelia zadržali peniaze a zatiaľ ich učiteľom nevyplatili. „Zadržali viac, než v prvom štvrťroku 2010, v priemere podľa našich údajov o 1,6 eura," vysvetlil Jurzyca s tým, že platy pedagógom opäť stúpnu. Takýto vývoj sa podľa neho opakuje každoročne, ako príklad uviedol, že kým v prvom kvartáli 2010 bol priemerný plat učiteľov na základných školách 750 eur, celoročne to bolo 800 eur.

Treba zvážiť - skôr bol učiteľ naozaj učiteľ, otec aj matka, bežali krúžky, učitelia sa snažili deti viesť k úcte.......Všeobecne k úcte. Či už k starším, rodičom, samotným učiteľom a obetovali svoj voľný čas na odovzdanie svojich skúseností, šikovnosti deťom. Koľko dnes s týchto učiteľov zostalo?
Každý počíta pracovný čas na polhodiny, krúžky neletia a o výplatách viem svoje. Priemerný plat je priemerka od absolventa, až po dôchodcu - učiteľa.
Nechcem uraziť ani jedného dobrého a svedomitého učiteľa, zopár ich poznám i osobne. I na našej Porade je jedna naozajstná odborníčka, pred ktorou by som klobúk v ktorúkoľvek chvíľu zložila dole a poklonila sa jej.
Zvážte, či tým štrajkom získate, čo ste si predsavzali. :cool:
Kvaka
01.08.11,18:58
Ja by som učiteľov podporila, pamätám, že dakedy dávno to učiteľovanie bolo poslanie a pre tých starších učiteľov aj vo väčšine prípadov je. Nepoznám mladých učiteľov, ale spomínam, že dakedy dávno bolo naše školstvo pýchou, malo vysokú úroveň, čs študenti patrili určite vo vedomostiach k tomu najlepšiemu. Našla som starší článok http://spravy.pravda.sk/znalosti-ziakov-z-matematiky-sa-zhorsuju-fgv-/sk_domace.asp?c=A070316_112159_sk_domace_p12
Myslím, že sa to týka aj iných oblastí, nielen matematiky.
jaros5
01.08.11,19:03
Ja to nechápem usmernite ma.Čo chcete dosiahnúť?O čo vám učiteľom ide?
Celé školstvo je skostnatený systém ,ktorý tu je od komančov,a nikto ani z učiteľov ani z ich nadriadených s tým nič nerobí.Je tomu tak asi preto, že to drtivej väčšine učiteľov vyhovuje.

Ďakujem za názor.
Na tak malom priestore ťa neusmerním :) ale v podstate ide o zvýšenie platov učiteľov.
A toto je jedno z vyjadrení aktivistov petičnej akcie ....
"Ani jeden učiteľ nechce zvyšovať svoju životnú úroveň nadpriemerným platom, chceme len dosiahnuť úroveň primeranú svojmu povolaniu. V porovnaní s európskymi štátmi sme na chvoste a v porovnaní s platmi na Slovensku sa držíme na podobnej úrovni"
marjankaj
01.08.11,19:25
Ďakujem za názor.
Na tak malom priestore ťa neusmerním :) ale v podstate ide o zvýšenie platov učiteľov.
A toto je jedno z vyjadrení aktivistov petičnej akcie ....
"Ani jeden učiteľ nechce zvyšovať svoju životnú úroveň nadpriemerným platom, chceme len dosiahnuť úroveň primeranú svojmu povolaniu. V porovnaní s európskymi štátmi sme na chvoste a v porovnaní s platmi na Slovensku sa držíme na podobnej úrovni"

Myslím, že na to ideš zo zlého konca. Tých jedenásť čo sa tam zíde to nevytrhne. Inšpiruj sa tu http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=709227 a nebude stačiť ani námestie.:---
jaros5
01.08.11,19:25
Čakal som viac príspevkov od samotných učiteľov, vzhľadom k tomu, že sa jedná o nich.
Zatiaľ to vyzerá tak, akoby som hájil ich farby ja sám. Čomu som sa pravdu povediac, chcel od samého začiatku vyhnúť. Ale asi sú všetci niekde v prímorských letoviskách a chvíľu potrvá, kým sa vrátia na naše studené Slovensko a zapoja sa aspoň niekoľkými príspevkami do diskusie a ankety.
Petra Nová
01.08.11,19:29
Áno, tvoja podpora ako občana. Tvoje vyjadrenie názoru. Nikto predsa od teba nechce, aby si si zobrala dovolenku a išla sa postaviť pred úrad vlády. :)Ide mi len a len o morálnu podporu. Stačí keď klikneš na jednu z možností v mojej ankete.
Ak klikneš na ANO = myslím si, že učitelia by mali byť ohodnotený lepšie a aj ich pracovné podmienky by sa mali zlepšiť.
Ak klikneš na NIE = myslím si, že je to v poriadku a učitelia sú ohodnotení adekvátne k svojej práci.
Ak klikneš NEVIEM = nezaujíma ma to , nevenujem tomu pozornosť, neviem posúdiť ...
Ty si sa pýtal, ja som sa pýtala.:)
Pýtal si sa, či by som podporila štrajk. Podporiť štrajk sa dá v rôznych formách. Od morálnej podpory, osobnej účasti, cez finančnú, pripojením podpisu pod petíciu, atď. Teraz píšeš, že ide len o morálnu podporu. Ja morálne podporujem všetkých občanov na Slovensku, prajem im zlepšenie svojho občianskeho a sociálneho statusu. Lenže morálna podpora je menej ako "nič". A menej ako "nič" je aj to, ak štrajk by som morálne nepodporovala.

Pozrela som do link, ktoré si pripojil, a je mi jasné, že ťažko si učitelia vybojujú čokoľvek pri tej ich jednote. Považujem za úplne absurdné odmietanie spolupráce novozakladaného SKU s učiteľskými odbormi. Namiesto zjednocovania síl, prevládajú ambície jednotlivcov. A ako som čítala, tie v učiteľskej obci nemajú veľa pochopenia. Takže neverím, žeby sa na Slovensku štrajkovalo.

A prepáč mi to, ale v tejto téme nenachádzam formuláciu požiadaviek učiteľov, a pritom učitelia za mesiac by mali isť do štrajku, resp. vyjednávať s vládou.
jaros5
01.08.11,19:42
Myslím, že na to ideš zo zlého konca. Tých jedenásť čo sa tam zíde to nevytrhne. Inšpiruj sa tu http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=709227 a nebude stačiť ani námestie.:---

Ja na to nejdem zo žiadneho konca:rolleyes:, už som to tu písal - túto radu adresuješ organizátorom petičnej akcie a organizátorom štrajku, ktorý sa má konať v septembri 2011;

Tisíce slovenských učiteliek sa v boji za lepšie finančné ohodnotenie vzdá svojich podprseniek !!!
Prídu ich odovzdať ministrovi školstva pred úrad vlády 1. septembra 2011 ... tak nejak by si si to predstavoval ???:rolleyes:
jaros5
01.08.11,19:49
........................................... prepáč mi to, ale v tejto téme nenachádzam formuláciu požiadaviek učiteľov, a pritom učitelia za mesiac by mali isť do štrajku, resp. vyjednávať s vládou.

Nemám ti čo prepačovať, súhlasím s tebou .... Vážim si názory väčšiny poraďákov - preto som si túto mini anketu sem dal ...
jaros5
01.08.11,19:56
veronikasad - prísp.č.20 Jaroš, mňa by zaujímal tvoj názor k tomu, čo som napísala o štrajku učitelov ZUŠ, ktorého som sa zúčastnila ...

Keby som tam bol aj ja , hanbil by som sa s tebou :(:o
marjankaj
01.08.11,20:24
Ja na to nejdem zo žiadneho konca:rolleyes:, už som to tu písal - túto radu adresuješ organizátorom petičnej akcie a organizátorom štrajku, ktorý sa má konať v septembri 2011;

Tisíce slovenských učiteliek sa v boji za lepšie finančné ohodnotenie vzdá svojich podprseniek !!!
Prídu ich odovzdať ministrovi školstva pred úrad vlády 1. septembra 2011 ... tak nejak by si si to predstavoval ???:rolleyes:

No to pochybujem, že by sa mu hodili. Vidím, že tebe treba všetko polopatisticky.:rolleyes:
jaros5
01.08.11,20:49
http://www.velkaepocha.sk/2011061017093/SKOLSTVO-Platy-ucitelov-podla-Jurzycu-neklesnu.html

z tohoto článku citujem:
Nominálny pokles miezd, na ktoré odborári upozornili, je podľa ministra spôsobený tým, že zriaďovatelia zadržali peniaze a zatiaľ ich učiteľom nevyplatili. „Zadržali viac, než v prvom štvrťroku 2010, v priemere podľa našich údajov o 1,6 eura," vysvetlil Jurzyca s tým, že platy pedagógom opäť stúpnu. Takýto vývoj sa podľa neho opakuje každoročne, ako príklad uviedol, že kým v prvom kvartáli 2010 bol priemerný plat učiteľov na základných školách 750 eur, celoročne to bolo 800 eur.

Treba zvážiť - skôr bol učiteľ naozaj učiteľ, otec aj matka, bežali krúžky, učitelia sa snažili deti viesť k úcte.......Všeobecne k úcte. Či už k starším, rodičom, samotným učiteľom a obetovali svoj voľný čas na odovzdanie svojich skúseností, šikovnosti deťom. Koľko dnes s týchto učiteľov zostalo?
Každý počíta pracovný čas na polhodiny, krúžky neletia a o výplatách viem svoje. Priemerný plat je priemerka od absolventa, až po dôchodcu - učiteľa.
Nechcem uraziť ani jedného dobrého a svedomitého učiteľa, zopár ich poznám i osobne. I na našej Porade je jedna naozajstná odborníčka, pred ktorou by som klobúk v ktorúkoľvek chvíľu zložila dole a poklonila sa jej.
Zvážte, či tým štrajkom získate, čo ste si predsavzali. :cool:

mimotemy
Myslíš, že už vymreli?
Tí mladí čo prišli sú všetci lajdáci ???
Takáto neobjektívnosť a nostalgia za minulým režimom ma vie rozladiť:( : Všetci veľmi dobre vieme, že až tak idylické to nebolo - držala sa huba a krok ... a teraz je to to isté len v modrom .... Takéto jednostranné zovšeobecnenia ma vedia zosmutniť ....:o

Ale je to tvoj názor ... a ja som ťa v podstate oň požiadal ... takže ďakujem za názor ;
jaros5
01.08.11,21:02
No to pochybujem, že by sa mu hodili. Vidím, že tebe treba všetko polopatisticky.:rolleyes:

Už si sa vyjadril tak zahlasuj a odchod - lebo si dávno mimotemy a zle zaradený:rolleyes:
Onko
01.08.11,21:02
Podľa mňa by mal zmysel iba taký štrajk, kedy by sa zatvorili školy. Také, že nebude sa učiť jednu hodinu, ale budú učitelia iba sedieť v triede so žiakmi, to som zažil ešte ako žiak a ničomu to nepomohlo. Myslím, že väčšina občanov o tom vtedy ani nevedela, že učitelia štrajkovali, bolo to smiešne.
terezamaria
01.08.11,21:20
http://www.velkaepocha.sk/2011061017093/SKOLSTVO-Platy-ucitelov-podla-Jurzycu-neklesnu.html

z tohoto článku citujem:
Nominálny pokles miezd, na ktoré odborári upozornili, je podľa ministra spôsobený tým, že zriaďovatelia zadržali peniaze a zatiaľ ich učiteľom nevyplatili. „Zadržali viac, než v prvom štvrťroku 2010, v priemere podľa našich údajov o 1,6 eura," vysvetlil Jurzyca s tým, že platy pedagógom opäť stúpnu. Takýto vývoj sa podľa neho opakuje každoročne, ako príklad uviedol, že kým v prvom kvartáli 2010 bol priemerný plat učiteľov na základných školách 750 eur, celoročne to bolo 800 eur.

Treba zvážiť - skôr bol učiteľ naozaj učiteľ, otec aj matka, bežali krúžky, učitelia sa snažili deti viesť k úcte.......Všeobecne k úcte. Či už k starším, rodičom, samotným učiteľom a obetovali svoj voľný čas na odovzdanie svojich skúseností, šikovnosti deťom. Koľko dnes s týchto učiteľov zostalo?
Každý počíta pracovný čas na polhodiny, krúžky neletia a o výplatách viem svoje. Priemerný plat je priemerka od absolventa, až po dôchodcu - učiteľa.
Nechcem uraziť ani jedného dobrého a svedomitého učiteľa, zopár ich poznám i osobne. I na našej Porade je jedna naozajstná odborníčka, pred ktorou by som klobúk v ktorúkoľvek chvíľu zložila dole a poklonila sa jej.
Zvážte, či tým štrajkom získate, čo ste si predsavzali. :cool:


mimotemy
Myslíš, že už vymreli?
Tí mladí čo prišli sú všetci lajdáci ???
Takáto neobjektívnosť a nostalgia za minulým režimom ma vie rozladiť:( : Všetci veľmi dobre vieme, že až tak idylické to nebolo - držala sa huba a krok ... a teraz je to to isté len v modrom .... Takéto jednostranné zovšeobecnenia ma vedia zosmutniť ....:o

Ale je to tvoj názor ... a ja som ťa v podstate oň požiadal ... takže ďakujem za názor ;

Naozaj myslíš, že je to nostalgia za bývalým režimom? Spomienka na výborných učiteľov to je, ale jasne som napísala, že existujú výborní učitelia ešte i dnes. Neviem prečo hodnotíš môj príspevok ako neobjektívny. Ale je to Tvoja téma a Tvoj názor a ja Ti ho neberiem.
jaros5
01.08.11,21:59
Myslím, že aj pre takéto prešlapy a podobné, či už dnes, alebo v minulosti, je veľa učiteľov nespokojných ....... http://www.porada.sk/1811417-post14.html .................................., keď sa z roka na rok menia pravidlá, urobí sa reforma a "zabudne" sa na učebnice, ktoré mimochodom nie sú dodnes. Anglický jazyk sa zavedie ako povinný, ale akosi nikoho netrápi, že nemáme dostatok kvalifikovaných angličtinárov, ... rozbieha sa projekt digitalizácia učebníc v rámci vzdelávacieho systému planéta vedomostí za skutočne obrovské peniaze, ale chýbajú finančné zdroje na zakúpenie interaktívnych tabúľ, počítačov pre žiakov, ... a zabudlo sa aj na žiakov, ktorí nemajú doma PC a pripojenie na net ...a tých je ešte na Slovensku stále neúrekom .. + minister školstva si zrazu zmyslí, že najväčší problém v školstve je absencia tretej vyučovacej hodiny TV ...:confused:

Ale radšej končím, lebo to fakt bude vyzerať, že sa zastávam učiteľov ... hlavne tých mladých lajdákov, ktorí nechcú viesť krúžky zadarmo a počítajú každú hodinu čo odučia ....mimotemy.. ved tých starých sa zastávať ani netreba ... tí sa naučili držať krok a hubu ešte za komančov ...
marjankaj
02.08.11,08:08
Už si sa vyjadril tak zahlasuj a odchod - lebo si dávno mimotemy a zle zaradený:rolleyes:

No tvrdíš, že metódy komančov nemusíš. Vtedy bola povinnosť voliť. A čo to tu zavádzaš? Povinnosť zúčastniť sa tvojej ankety?
Keď ti ide iba o zvýšenie platov učiteľov, tak načo sem ťaháš kdejaké prkotiny. Vraj stravné lístky. Možno z celého toho zoznamu im dajú práve tie stravné lístky. A nebudú sa stravovať v školskej jedálni(ako to majú doteraz zabezpečené podľa zákona) ale budú chodiť niekde do reštaurácie. Prípadne do hypermarketu a nakúpia si za ne nejaký salám s rožkami.

Takéto "štrajky" sú ako za "komančov" ostré protesty proti vláde v Angole alebo Bangladéši.

Podľa ústavy majú na štrajk právo. Čo to ten štrajk je si vygoogli, napríklad vo wikipédii.
Kvaka
02.08.11,08:13
Už si sa vyjadril tak zahlasuj a odchod - lebo si dávno mimotemy a zle zaradený:rolleyes:
Jaros, prečo posielaš niekoho z témy preč len preto, že si nepochopil jeho príspevok? Názory na učiteľov, žiakov, na školstvo môžu povedať predovšetkým tí, ktorých sa to týka. Teda žiaci, študenti, absolventi, učitelia a ostatní, čo pracujú v školstve. Ak máme podporiť štrajk, tak určite je vhodný aj názor na to, či taký štrajk pomôže alebo sa minie účinkom, keďže nie je nijakým výrazným spôsobom prezentovaný.:)
Erislava
02.08.11,08:25
Aj áno aj nie. Áno preto, lebo moju dcéru učí niekoľko fakt skvelých učiteľov, ktorí k svojej práci pristupujú naozaj veľmi zodpovedne.Nie preto, lebo zároveň ju učí aj pár učiteľov, ktorí si absolútne nezaslúžia pomenovanie učiteľ. Na hodinách väčšinou nie sú, lebo naháňajú kredity, alebo sú PN - dobre, za to nemôžu, ale potom neodučia učivo, všetko nechajú na deťoch, samé referáty a odborný výklad žiadny. A to ich známkovanie, no proste hrôza. Ale niektorým naozaj česť, za ich trpezlivosť a snahu dnešnú mládež niečo naučiť.
Pikoška
02.08.11,08:30
Ale pochopil som veľmi dobre Gabi :), ja sa vôbec nezastávam učiteľov ... a prosím ťa, pozorne si prečítaj môj príspevok, kde ti potvrdzujem, že máš vo veľa argumentoch pravdu, ale nehnevaj sa, dať do rovnítka prácu operátora pri linke s prácou učiteľa je "trošku" pritiahnuté za vlasy.

A to je práve to čo chcem dokázať niektorým mojim kolegom, že sú naivní, ak si myslia, že štrajkom niečo dokážu. Nepodporí ich verejnosť - skôr naopak. Dokonca učiteľská obec sa nevie podporiť ani sama.Milý jaros, najskôr k tomu rovnítku operátora pri linke a učiteľa. Zrovnávať nezrovnateľné nevazmóžna.;) Sú operátori pri linke zdieraní zahraničným finančným dravcom v neprimeranom pracovnom prostredí, v horúčavách, keď sa často nemôžu napiť minerálky, aby ich nešikanoval nejaký kontrolórik v bielom golieriku. To sa učiteľovi stať určite nemôže. keď mu je horúco, otvorí okno, keď je smädný, napije sa.
V ostatnom máš pravdu. Nikto osamotený štrajkom nič nezmôže, do štrajku treba ísť v jednote. Čas je na spadnutie pre väčšinu slušných, pracovitých, s utiahnutým opaskom škrtených obyvateľov Slovenska.:rolleyes:
P.S. Za komančov bol pojem učiteľ na piedestáli istých významných hodnôt. Dnes sú medzi mladými určite schopní a múdri, ale aj tí vygelovaní v ošúchaných rifliach, čo sú od príkladu deťom na hony vzdialení. Nedurdi sa:(
marjankaj
02.08.11,08:35
A čo tak podporiť štrajk živnostníkov (SZČO) proti ich "zamestnávateľom"?:eek:
Adiks
02.08.11,08:43
Kto ťa núti byť živnostníkom? Poď pracovať ako zamestnanec a budú ti kvitnúť ruže.
marjankaj
02.08.11,08:46
Kto ťa núti byť živnostníkom? Poď pracovať ako zamestnanec a budú ti kvitnúť ruže.

Tak k vám je to trochu ďaleko:eek: Ale keď mi preplatíte letenky, tak prečo nie? To je tá teplárenská spoločnosť?:---
mirka005
02.08.11,08:48
Štrajk učiteľov by som určite podporila, podporila som ho aj v marci pred prezidentským palácom, ale veľa ľudí o ňom nevedelo, bolo nás tam málo. Tak keď sa nejaký štrajk bude konať, treba dať o ňom vedieť a šíriť ho, aby sa učitelia zobudili a prišli, ale tiež by asi pomohlo zatvorenie škôl na celé dni. Hlavne rodičia detí na 1.stupni by boli z toho zúfalí kam dať dieťa, ale možno by sa "pohli ľady".
trisestri
02.08.11,08:57
Právo na štrajk je legitímne,na druhej strane by som prehodnotil niektoré požiadavky-na jednej strane chcú učitelia pracovat aj v dochodku,na druhej strane chcú skorší odchod do dochodku-nemyslím že je vhodné selektovat odchod do dochodku podla profesii a práve teraz ked sa posúvala radikalne jeho hranica a ešte bude posúvat.
marjankaj
02.08.11,09:09
No aj ja by som ten štrajk išiel podporiť. Ale môj zamestnávateľ(teda ja) mi ten deň nezaplatí ani keby som si zobral dovolenku.:eek:
Alebo keby aj zaplatil, tak zase iba z môjho, takže by som bol na tom tak isto.
A vraj sú živnostníci zvýhodňovaní.:eek::mee:
Keby na tom štrajku aspoň podávali guláš a pivo.:confused:
milagros208
02.08.11,10:03
Osobne si myslím, že finančné ohodnotenie učiteľov nie je vysoké, ale to nie je ani u mnohých z nás. Sociálne výhody? Mnohí z nás o tom ani nesnívajú. Teraz som vyplňovala jeden výkaz, v ktorom sa okrem iného spomína, aké výhody ponúka zamestnávateľ svojim zamestnancom. Ani som netušila aké výhody môžme ako zamestnanci mať. Bohužiaľ, mnohí sme radi, že dostaneme aspoň to, čo nám podľa zákonníka práce patrí, nie to ešte niečo navyše.
Mne skôr vadí, že sa vytratila tá prirodzená autorita a rešpekt detí a rodičov voči učiteľom. Myslím si, že to veľmi zle ovplyvňuje výchovu a hodnoty našich detí. A odpoveď na otázku, či by som podporila štrajk učiteľov, tak asi nie, nemajú menej ako my ostatní. Určite by som však podporila zlepšiť podmienky škôl ako takých.
jaros5
02.08.11,10:48
Jaros, prečo posielaš niekoho z témy preč len preto, že si nepochopil jeho príspevok? Názory na učiteľov, žiakov, na školstvo môžu povedať predovšetkým tí, ktorých sa to týka. Teda žiaci, študenti, absolventi, učitelia a ostatní, čo pracujú v školstve. Ak máme podporiť štrajk, tak určite je vhodný aj názor na to, či taký štrajk pomôže alebo sa minie účinkom, keďže nie je nijakým výrazným spôsobom prezentovaný.:)

mimotemyNikoho nevyhadzujem ;), snažil som sa len prispôsobiť humorom janíkovi a musím priznať, že nie moc úspešne :mee::D. Na druhej strane som mu vďačný za jeho snahu tému trošku odľahčiť a zabaviť nás.:---
marjankaj
02.08.11,11:00
mimotemyNikoho nevyhadzujem ;), snažil som sa len prispôsobiť humorom janíkovi a musím priznať, že nie moc úspešne :mee::D. Na druhej strane som mu vďačný za jeho snahu tému trošku odľahčiť a zabaviť nás.:---

To nie je humor. Tu si treba dať jasnú podmienku (zvýšiť mzdy). Ak tam budú popridávané nejaké prkotiny, tak vám vyjdú v ústrety iba s tými prkotinami(stravné lístky a pod.). Miklóš si peniaze stráži. Rozdáva iba odmeny na svojom ministerstve. Ani zdravotníci veľmi neuspeli s tým štrajkom. A tam ide naozaj o životy. Ja vám držím palce, ale to je váš boj, ten si musíte vybojovať sami. Tak isto aj v zdravotníctve.
Ako vás mám podporiť ja? Nepustiť deti do školy? Nechodiť k lekárom, keď som chorý? Nekupovať žiadne potraviny, lebo sú drahé? Neplatiť dane?
IVETA N
02.08.11,11:15
Ďakujem za názor.
Na tak malom priestore ťa neusmerním :) ale v podstate ide o zvýšenie platov učiteľov.
A toto je jedno z vyjadrení aktivistov petičnej akcie ....
"Ani jeden učiteľ nechce zvyšovať svoju životnú úroveň nadpriemerným platom, chceme len dosiahnuť úroveň primeranú svojmu povolaniu. V porovnaní s európskymi štátmi sme na chvoste a v porovnaní s platmi na Slovensku sa držíme na podobnej úrovni"


Učiteľov podporím už len s princípu , lebo sa tu na SLOVENSKU musí už konečne niečo rozhýbať, lebo to nie je v nijakom odvetví dobre . A len sa čudujem,, Čo ostatní tí nechcú dosiahnúť úroveň primeranú k svojmu povolaniu ,,???? Moj názor : mali by sme sa tam s nimi postaviť všetci ktorým na svojom živote záleží a nečakať v kútiku doma na to čo druhí urobia a zúfalo nadávať tam kde nás nikto nepočuje akí sme mi chudáci.

IVETA
kukučka
02.08.11,11:28
To nie je humor. Tu si treba dať jasnú podmienku (zvýšiť mzdy). Ak tam budú popridávané nejaké prkotiny, tak vám vyjdú v ústrety iba s tými prkotinami(stravné lístky a pod.). Miklóš si peniaze stráži. Rozdáva iba odmeny na svojom ministerstve. Ani zdravotníci veľmi neuspeli s tým štrajkom. A tam ide naozaj o životy. Ja vám držím palce, ale to je váš boj, ten si musíte vybojovať sami. Tak isto aj v zdravotníctve.
Ako vás mám podporiť ja? Nepustiť deti do školy? Nechodiť k lekárom, keď som chorý? Nekupovať žiadne potraviny, lebo sú drahé? Neplatiť dane?

mimotemy
Stráži tie peniaze až tak, že vraj na DÚ sa nemôže kúpiť ani ceruzka, zato na ÚP sa opravuje aj to, čo sa opravovalo už včera, ale tie patria už inému ministrovi.
jaros5
02.08.11,13:54
http://komoraucitelov.org/clanok-66-navrhy-sku-financovanie-regionalneho-skolstva-komentare-1.html

TOTO sú rozumne sformulované požiadavky, s jasnou a logickou argumentáciou:

1. Ministerstvom školstva určiť minimálny normatív, ktorý by musel zriaďovateľ poskytnúť pre originálne kompetencie (fungovanie materskej školy [MŠ], školskej jedálne [ŠJ] a školského klubu [ŠK]).

Originálne kompetencie prinášajú v praxi nasledujúce problémy: pri základnej škole funguje aj MŠ, ŠJ a ŠK. Ich riadenie a prevádzku zabezpečuje základná škola. Financie na ich fungovanie však prichádzajú od zriaďovateľa (z originálnych kompetencií) a nie sú dostatočné. Aby sa vykryla diera, ktorá vzniká pri prevádzke MŠ, ŠJ a ŠK, núti zriaďovateľ základnú školu presunúť finančné prostriedky z prenesených kompetencií na originálne kompetencie. Vedenie základnej školy sa tak častokrát pod tlakom zriaďovateľa dostáva do protiprávneho konania a zároveň znižuje finančné prostriedky určené na prevádzku a mzdové výdavky základnej školy.


2. Financie všetkých školských zariadení, ktoré sú určené na prenesené kompetencie, prideliť priamo školám a neposielať ich sprostredkovane cez zriaďovateľa (je úplne jedno, či ide o základné školy, stredné školy alebo ďalšie typy školských zariadení).

V praxi sa totiž častokrát stáva, že sa tieto finančné prostriedky nedostanú v 100%-tnej výške do školských zariadení, čo komplikuje ich prevádzku. Ich vymáhanie je zo strany škôl v súčasnej dobe takmer nemožné.


3. Financovať krúžkovú činnosť v základnej škole rovnakým spôsobom, ako sa financuje v centrách voľného času (CVČ).

CVČ, ktoré realizujú krúžkovú činnosť, získavajú finančné prostriedky z dvoch zdrojov: 1. zo vzdelávacích poukazov, 2. z normatívov, ktoré sa prideľujú na každé dieťa zapísané v CVČ. Ak krúžkovú činnosť zabezpečujú školy, sú financované iba zo vzdelávacích poukazov. Ak teda neexistuje pri škole CVČ, nie je pre školy natoľko lukratívne zriaďovať krúžkovú činnosť.


4. Postupne zvýšiť základný tarifný plat učiteľov tak, aby sa do 4 rokov dostal na 1,5 násobok priemerného platu na Slovensku.

Je nevyhnutné, aby sa plat učiteľov dostal na úroveň 1,5 násobku priemernej mzdy na Slovensku. Nie je možné dosiahnuť tento nárast iným spôsobom ako zvýšením tarifných platov. Je totiž nemysliteľné, aby sa nástupný plat učiteľov, ktorí absolvovali vysokoškolské štúdium, ani len nepribližoval platu stavebných robotníkov, ktorým stačilo ukončiť 3-ročnú učňovku.


5. Vytvoriť kategorizáciu vyučovacích predmetov podľa náročnosti, na základe ktorej by sa upravili osobné príplatky učiteľov.

Je mi jasné, že osobný príplatok nie je povinnou zložkou platu učiteľa. Ale bolo by dobré, aby sa tak stalo. Je však potrebné zaviesť poriadok v spôsobe vyplácania osobných príplatkov. Jednou z možností je práve kategorizácia predmetov podľa náročnosti. Ďalšou by mohli byť úspechy žiakov v rôznych súťažiach...


6. Skrátiť čas adaptačného vzdelávania začínajúcich učiteľov z 1 roka na 3 mesiace.

Vďaka zákonu 317/2009 sa dostali začínajúci učitelia z 10. platovej triedy do 9. platovej triedy, čím klesol nástupný plat učiteľov. Skrátením adaptačného vzdelávania by výraznejšie nestúpli náklady na finančný rozpočet ministerstva školstva alebo na rozpočty samotných škôl, pretože v deň, keď začínajúci učiteľ ukončí adaptačné vzdelávanie, zaniká aj nárok uvádzajúceho učiteľa na príplatok za uvádzanie do praxe. Teda by sme vzali príplatok uvádzajúcemu učiteľovi a dali by sme ho v podobe zvýšenia tarify začínajúcemu učiteľovi. Rozdiely sú naozaj zanedbateľné.


7. Časovo neobmedzovať platnosť kreditového príplatku, ktorý upravuje zákon 317/2009.

Predstavme si učiteľa, ktorý má ukončenú aprobáciu slovenský jazyk a dejepis a rozhodne sa získať ďalšiu aprobáciu z anglického jazyka. Po jej absolvovaní získa povedzme 80 kreditov, za ktoré môže dostať 12 %-tný kreditový príplatok. Prečo by mu mal po siedmich rokoch tento príplatok zaniknúť? Veď ten človek budem môcť učiť angličtinu aj po týchto siedmich rokoch.
jaros5
02.08.11,18:40
Myslím, že je nekorektné od "poraďáka", keď klikol v tejto téme, že je vyriešená .... anketa má trvanie do 22.8.
Chcem poprosiť tých, ktorým sa téma nepáči, aby vydržali do konca augusta (potom ju zruším sám).
day
02.08.11,18:47
Myslím, že je nekorektné od "poraďáka", keď klikol v tejto téme, že je vyriešená .... anketa má trvanie do 22.8.
Chcem poprosiť tých, ktorým sa téma nepáči, aby vydržali do konca augusta (potom ju zruším sám).

jaros to som bol ja,
ja si myslim, ked je niekto nespokojny so svojim zamestnanim moze pracovat v inej oblasti, pripadne zacat podnikat. mam v rodine ucitelku, par znamych ucitelov a mozem povedat, ze nie je to az taky "stres".
(to si myslim aj o doktoroch a ich "sestrach")
Petra Nová
02.08.11,18:51
Ideálne by bolo 1000 respondentov, ale vidím, že ak sa ankety zúčastní 500, tak môžem byť spokojný ...

K čomu má slúžiť táto anketa? To by ma teda zaujímalo.;) Tiež by ma zaujímalo, akú má vypovedaciu hodnotu. Inak, zdalo by sa mi korektné, keby to bolo v zadaní témy uvedené.;)
veronikasad
02.08.11,18:55
jaros to som bol ja,
ja si myslim, ked je niekto nespokojny so svojim zamestnanim moze pracovat v inej oblasti, pripadne zacat podnikat. mam v rodine ucitelku, par znamych ucitelov a mozem povedat, ze nie je to az taky "stres".
(to si myslim aj o doktoroch a ich "sestrach")
Mala som klientku, ktorá podnikala ako kaderníčka, teraz robí majsterku odb.výcviku vo svojom odbore-nesťažuje si.
Len kto si skúsil podnikanie vie porovnávať výhody učitelského povolania ...
jaros5
02.08.11,21:06
jaros to som bol ja,
ja si myslim, ked je niekto nespokojny so svojim zamestnaním, moze pracovat v inej oblasti, pripadne zacat podnikat. mam v rodine učiteľku, par znamych ucitelov a mozem povedat, ze nie je to az taky "stres".
(to si myslim aj o doktoroch a ich "sestrach")
Na začiatok chcem úplne jednoznačne vyhlásiť - nie som bojovník za práva učiteľov :cool:
- nie som za to, aby učitelia svoje požiadavky riešili krajným spôsobom - štrajkom (brali si za rukojemníkov deti a ich rodičov / tak isto ako lekári a sestričky svojich pacientov).

Súhlasím s tebou, že kto nie je spokojný so svojím zamestnaním, môže pracovať v inej oblasti (poznám veľmi veľa učiteľov, čo tak urobili).
Ale čo s tými učiteľmi čo sú spokojní so svojím zamestnaním, len nie sú spokojní s podmienkami, ktoré v školstve sú. Teda čo sa učí, ako sa učí, kto všetko učí a v nemalej miere aj za čo sa učí. A úplne prirodzene sa snažia o nápravu.

SKU (Slovenská komora učiteľov) jasne sformulovala požiadavky na zlepšenie pracovných (aj platových) podmienok učiteľov (v niektorom predchádzajúcom príspevku som dal link a dodatočne doplnil aj do zadania).
Jedine rokovaniami prostredníctvom SKU, poprípade v súčinnosti s OZ, ktoré budú konštruktívne a podložené argumentmi, môžu učitelia uspieť.;)

Nie "šaškovaním" s transparentami pred úradom vlády, hoc´ by sa ich tam zišlo tisíce. Predpokladám, že ich bude o niečo viac, ako respondentov v mojej ankete.

(nechcem zahlcovať tému mojimi názormi, som zvedavý na vaše:))
Ľudovít St Sebelédi
03.08.11,04:23
jednoznačne !!! za požiadavky ktoré sú v Petícii...... peniaze sú, len sú zle rozdelené....... tisícové odmeny na úradoch ministerstiev verzus nástupný plat vysokoškolsky vzdelaného učiteľa 499€ v hrubom!!!! - tu niet čo váhať.... takto to ďalej nesmie byť!!!!!
kastelka
03.08.11,06:01
Nechápem, prečo učitelia stále mrnčia, majú kopec prázdnin, 45 dní dovolenky(a vraj žiadne benefity!!!), a mnoho ďalších výhod .
O 8,00 začne pracovať (ak sa vôbec to vykvakovanie a mudrovanie dá prácou nazvať, a o 13,00 práši zo školy !!!
K lopate s nimi, nech vedia čo sú to zaslúžené peniažky. Zámerne som napísal k lopate (nie ako im tu niekto doporučil, že majú podnikať), lebo keby podnikal, tak zahynú.
sanna
03.08.11,06:08
Je to smutné, že učitelia (lekári...) musia takto žobroniť. Naši vládni predstavitelia si vážia len svojich (ministrov, právnikov, bankárov...). Rodičia nadávajú do pí. na všetko a pri všetkom a deti to isté. Treba najprv prevychovať rodičov (verejnosť). Treba si vážiť každé povolanie, neodsudzujte, neskúsili ste. Podporím!
sanna
03.08.11,06:12
Nechápem, prečo učitelia stále mrnčia, majú kopec prázdnin, 45 dní dovolenky(a vraj žiadne benefity!!!), a mnoho ďalších výhod .
O 8,00 začne pracovať (ak sa vôbec to vykvakovanie a mudrovanie dá prácou nazvať, a o 13,00 práši zo školy !!!
K lopate s nimi, nech vedia čo sú to zaslúžené peniažky. Zámerne som napísal k lopate (nie ako im tu niekto doporučil, že majú podnikať), lebo keby podnikal, tak zahynú.
Úbohé...
GabiZ
03.08.11,07:16
http://komoraucitelov.org/clanok-66-navrhy-sku-financovanie-regionalneho-skolstva-komentare-1.html

TOTO sú rozumne sformulované požiadavky, s jasnou a logickou argumentáciou:

1. Ministerstvom školstva určiť minimálny normatív, ktorý by musel zriaďovateľ poskytnúť pre originálne kompetencie (fungovanie materskej školy [MŠ], školskej jedálne [ŠJ] a školského klubu [ŠK]).

Toto nie je bohužiaľ v kompetencii MŠ, ale treba urobiť zmeny v zákonoch, teda vláda by sa mala zamyslieť nad tým, čo sa so školstvom po rôznych zmenách stalo. Začnem samosprávou. Boli jej dané mnohé kompetencie, ale hlavný problém je v tom, že je nekontrolovateľná. Nie sú žiadne páky, ako donútiť zriaďovateľa, aby dal na školské zariadenia tých 40% z podielových daní, ktoré by im prináležali, pretože ho nič k tomu nezaväzuje. Zabúdajú však pritom na to, že výpočet podielových daní vychádza aj z počtu detí, ktorí navštevujú školské zariadenia a keby tieto deti nemali, nemali by ani toľko peňazí. Je potom smutné, že riaditelia škôl a školských zariadení sa snažia o 100% naplnenosť a „svoje“ peniaze nedostanú. Je to chyba systému, pretože samospráva má dnes príliš veľkú moc a štát ju nedokáže nijako ovplyvniť. Mnoho školských zariadení a hlavne materských škôl bolo vyradených zo siete, zrušených, zanikli. A ako veľmi dnes potrebujeme tieto zariadenia, pretože doba je stále náročnejšia a musíme si zabezpečiť deti, pokiaľ my chceme ísť do práce, aby sme prežili. Na druhej strane, prečo tak samospráva koná? Hoci dostala mnoho kompetencií, ktoré predtým boli riadené štátom, nemá adekvátne finančné prostriedky na to, aby dokázala financovať všetko, čo sa týka zabezpečenia života v obciach. Čiže kompetencie bez financií a robte si čo chcete. Tak bohužiaľ školstvo je stále niekde na chvoste.


2. Financie všetkých školských zariadení, ktoré sú určené na prenesené kompetencie, prideliť priamo školám a neposielať ich sprostredkovane cez zriaďovateľa (je úplne jedno, či ide o základné školy, stredné školy alebo ďalšie typy školských zariadení).

V praxi sa totiž častokrát stáva, že sa tieto finančné prostriedky nedostanú v 100%-tnej výške do školských zariadení, čo komplikuje ich prevádzku. Ich vymáhanie je zo strany škôl v súčasnej dobe takmer nemožné.

Problém nie je v ceste, cez ktorú peniaze idú, ale v zákone, ktorý umožňuje zriaďovateľovi časť normatívu prerozdeliť. Ale, jedná sa hlavne o zriaďovateľov zvyčajne o mestá a VÚC ktoré majú vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti viac škôl. Sú stanovené minimálne percentuálne podiely z normatívnych príspevkov a rozdiel oproti pridelenému normatívnemu príspevku zriaďovateľ do konca kalendárneho roku pridelí školám vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti podľa svojho rozhodnutia zohľadňujúceho ich potreby (zákon č. 597/2003 Z.z. o financovaní ZŠ, SŠ a šk. zariadení). Tu je hlavný problém, prečo školy nedostanú všetko, čo im patrí. Obec, ktorá má jednu školu, táto dostane všetko, pretože zriaďovateľ jej musí do konca roka prideliť celý rozpočet, ako má rozpísaný MŠ SR. Musíme pritom brať do úvahy, že peniaze pre školy idú z kapitoly ministerstva cez jednotlivé KŠÚ a následne zriaďovateľom. Ak by sa mali vynechať tieto články, neviem si dobre predstaviť, ako by ministerstvo posielalo peniaze celému slovensku na účty škôl – to je nemysliteľné. A určitý zmysel, prečo je táto možnosť prerozdeľovať peniaze to má, pretože obce by mali najlepšie vedieť, čo ich tá ktorá škola potrebuje. Len je zase smutné, že mnohé samosprávy to skôr zneužívajú.



Z tohto všetkého vyplýva len jedno. Celý systém má veľmi veľké medzery a netýka sa to len školstva. Toto nie je len o učiteľoch, lebo sú aj iné odvetvia, kde ľudia pracujú za minimálne mzdy, ich práca je často taká náročná, že im doslova ide o život. Nehovorím, že práca učiteľa nie je náročná, myslím si, že každá práca je náročná. Každý, kto vykonáva určitú činnosť môže najlepšie povedať, čo všetko musí absolvovať a vo väčšine prípadov za plat, ktorý mu stačí len na to, aby nejako vyžil do ďalšej výplaty. Ale na druhej strane si myslím, že toľko voľna, čo majú učitelia (rôzne prázdniny, riaditeľské voľná, letné prázdniny) – kto z nás za rovnaký plat má takéto výhody. Naopak ešte máme problém v tomto čase zabezpečiť si svoje deti. Čo sa týka ich práce ako takej, nedajú sa všetci hádzať do jedného vreca a niet im ani čo závidieť, pretože je v dnešnej dobe mládež taká aká je a častokrát sú v podstate práve učitelia najohrozenejšou skupinou ľudí. Nehovoriac o tom, že z učiteľov sa stávajú aj administratívni pracovníci, pretože to, čo musia oni v dnešnej dobe vypĺňať, pedagogická dokumentácia je už taká náročná......nehovoriac o iných výkazoch a pod. Treba zmeniť systém hodnotenia učiteľov, čo sa v podstate aj začína trošku meniť (kredity). Ale stále tu ešte niečo chýba!!!!
Štrajky majú možno niečo do seba, aby si páni tam hore nemysleli, že sme naozaj spokojní a donekonečna len budeme klopiť plecia a prispôsobovať sa ich častokrát nezmyselným zmenám. Lenže v poslednom čase to končí zvyčajne tak, že sa vlastne vôbec nič nezmení. Ako z tohto bludného kruhu?
mirka005
03.08.11,07:34
Nechápem, prečo učitelia stále mrnčia, majú kopec prázdnin, 45 dní dovolenky(a vraj žiadne benefity!!!), a mnoho ďalších výhod .
O 8,00 začne pracovať (ak sa vôbec to vykvakovanie a mudrovanie dá prácou nazvať, a o 13,00 práši zo školy !!!
K lopate s nimi, nech vedia čo sú to zaslúžené peniažky. Zámerne som napísal k lopate (nie ako im tu niekto doporučil, že majú podnikať), lebo keby podnikal, tak zahynú.

Učitelia prázdniny nemajú oni majú len dovolenku. Často si mýlite, že máme aj aj. Máme iba dovolenku a to nie vtedy kedy sa nám zachce, ale musíme ju mať len počas prázdnin, ktoré majú deti. Nie všetci učitelia chodia domov o 13 tej, je nás veľa takých čo musia zostať v škole dlhšie. A keď prídu domov, žiadny oddych ale rozmýšľanie nad každou hodinou ako si ju na ďalší deň pripraviť, každú reakciu, informáciu od dieťaťa, ktoré ste počas vyučovania alebo prestávky zaznamenali Vám doznieva ešte aj doma. Premýšľate doma a pripravujete sa ako budete riešiť pohovor s rodičom, ktorého dieťa sa nevhodne správalo alebo sa vymyká priemeru. A mnoho iných vecí, ktoré keď nie ste učiteľ nedokážete pochopiť. Skúste si vyskúšať odučiť a pripraviť sa aspoň na 2 dni a potom nás učiteľov súďte.
pavlinka
03.08.11,07:51
Je veľa zamestnaní kde ťa čaká na druhy deň rozhovor nie s rodičom ale so zákazníkom , s inštitúciou, zamestnancom a neviem s kým , tiež sa musíš naň pripraviť a tiež nám mnohé pracovné veci nedajú spávať.Veď každá práca je dôležitá .
Či pracovať s detmi ,ľudmi , peniazmi veď to všetko je niedeky adrenálín . A aj ostatní ľudia si neberú dovolenku kedy chcú.
veronikasad
03.08.11,07:57
Učitelia prázdniny nemajú oni majú len dovolenku. Často si mýlite, že máme aj aj. Máme iba dovolenku a to nie vtedy kedy sa nám zachce, ale musíme ju mať len počas prázdnin, ktoré majú deti. Nie všetci učitelia chodia domov o 13 tej, je nás veľa takých čo musia zostať v škole dlhšie. A keď prídu domov, žiadny oddych ale rozmýšľanie nad každou hodinou ako si ju na ďalší deň pripraviť, každú reakciu, informáciu od dieťaťa, ktoré ste počas vyučovania alebo prestávky zaznamenali Vám doznieva ešte aj doma. Premýšľate doma a pripravujete sa ako budete riešiť pohovor s rodičom, ktorého dieťa sa nevhodne správalo alebo sa vymyká priemeru. A mnoho iných vecí, ktoré keď nie ste učiteľ nedokážete pochopiť. Skúste si vyskúšať odučiť a pripraviť sa aspoň na 2 dni a potom nás učiteľov súďte.
Mirka, nesúdim a neodsudzujem učitela. Ak by si si napr. vyskúšala prácu účtovníčky u súkromníka, potom by si mohla porovnávať výhody v školstve ... A túto prácu tiež robia kvalifikovaní ľudia, s vysokoškolským vzdelaním ...
jana_bo
03.08.11,07:59
prečo služobný telefón? nuž... ako triedna učiteľka od rodičov dostávam SMSky telefónáty (na svoj vlastný mobil samozrejme), keď sú študenti chorí alebo kvôli neprospechu, dlhodobej, neospravedlnenej absencii atď. Taktiež ja musím volať rodičom ak "zabudnú" informovať školu, že ich dieťa má napr. kiahne a preto už 3. týždeň nie je v škole! musím overovať podozrivé ospravedlnenky u lekára dieťaťa, pretože ak akceptujem zjavný falzifikát ospravedlnenky, mám problém JA, ak ho neakceptujem BEZ OVERENIA - zas mám problém JA! že načo služobný telefón??? veď áno, učiteľ má predsa svoj VLASTNÝ telefón, tak nech ho využíva aj na pracovné účely, no nie?...a že telefonovanie z mobilu nie je pre učiteľov ZADARMO? prečo ja ako učiteľ mám platiť z vlastného vrecka telefonovanie rodičom??? to už rodičov ani školu nezaujíma, že?
GabiZ
03.08.11,08:00
Každý môže mať názor na určitú profesiu, ale to čo napísala Mirka005 je skutočne pravda. Psychické zaťaženie je častokrát horšie ako to fyzické (a to sa netýka len učiteľov), nemôžeme hovoriť o tom, že by peniažky za svoju prácu nedostávali zaslúžene. Ale prečo hodnotíme raz učiteľa, raz zdravotníka, raz úradníka a pod.? Pretože systém odmeňovania v celej republike je katastrofálny. Podporujeme skupiny ľudí, ktorí sa nám smejú do tváre, začínajú nás valcovať a robia to už aj za podpory tých najvyšších, potom má štát deficit, nemá na nič a tí silnejší si pre svoj rezort vybojujú z toho mála, čo máme, pre seba najväčší krajec. Prečo školstvo nevyplácalo tento rok žiadne odmeny, ale iné rezorty ich mali a nie malé? V každej profesii je niečo, s čím súhlasíme a čo by sa dalo namietať. Ale to naše platy nezmení. Názor nikomu neberiem, ale vyvarujme sa tvrdým kritikám k profesiám, ktoré nepoznáme a nikdy sme neskúsili.
jana_bo
03.08.11,08:02
áno, robia.... ale aj VÝPLATA vyzerá INAK! a nikto od ekonómov nežiada, aby behali po kurzoch vo svojom voľnom čase za vlastné peniaze a zháňali kredity na zvýšenie platu o smiešne percento...
veronikasad
03.08.11,08:10
áno, robia.... ale aj VÝPLATA vyzerá INAK! a nikto od ekonómov nežiada, aby behali po kurzoch vo svojom voľnom čase za vlastné peniaze a zháňali kredity na zvýšenie platu o smiešne percento...
Janka, si veľmi vedľa. Súkromník mi žiadne školenie nezaplatil, chodila som na ne vo volnom čase, na ukor svojej vlastnej dovolenky. A o odbornej literatúre ani nehovorím. Plat bol oveľa smiešnejší ako plat učitela ...

Práve preto som sa rozhodla sama podnikať ...
GabiZ
03.08.11,08:12
Janka mala som na mysli hlavne skupinu ľudí, ktorá žije z našich daní a stojí nás to najväčšie percento z rozpočtu.
jana_bo
03.08.11,08:19
Ale pochopil som veľmi dobre Gabi :), ja sa vôbec nezastávam učiteľov ... a prosím ťa, pozorne si prečítaj môj príspevok, kde ti potvrdzujem, že máš vo veľa argumentoch pravdu, ale nehnevaj sa, dať do rovnítka prácu operátora pri linke s prácou učiteľa je "trošku" pritiahnuté za vlasy.

A to je práve to čo chcem dokázať niektorým mojim kolegom, že sú naivní, ak si myslia, že štrajkom niečo dokážu. Nepodporí ich verejnosť - skôr naopak. Dokonca učiteľská obec sa nevie podporiť ani sama.
štrajkom počas MATURITNÝCH SKÚŠOK by sa možno niečo dosiahlo :) ak už nič iné, tak aspoň si spoločnosť všimne, že učiteľ nie je POVINNÝ fungovať za smiešne peniaze...
jana_bo
03.08.11,08:21
Janka, si veľmi vedľa. Súkromník mi žiadne školenie nezaplatil, chodila som na ne vo volnom čase, na ukor svojej vlastnej dovolenky. A o odbornej literatúre ani nehovorím. Plat bol oveľa smiešnejší ako plat učitela ...

Práve preto som sa rozhodla sama podnikať ...
aj to je riešenie... ja tiež zvažujem vlastnú jazykovku :) Prajem Ti veľa úspechov. Nech sa Ti darí... ak otvorím jazykovku, budem možno potrebovať šikovnú účtovníčku ;)
veronikasad
03.08.11,08:23
Janka, ale štrajkovať chcú nie učitelia súkromných škôl. Takže tiež držím palce, nech ti podnikanie vyjde podľa tvojich prestáv ...
GabiZ
03.08.11,08:36
štrajkom počas MATURITNÝCH SKÚŠOK by sa možno niečo dosiahlo :) ak už nič iné, tak aspoň si spoločnosť všimne, že učiteľ nie je POVINNÝ fungovať za smiešne peniaze...


Ak už štrajk, tak trošku s rozumom. Kto by na to najviac doplatil? Študent, ktorého vstupnou bránou do života je úspešné ukončenie maturity, nemyslíš? Aj tak by maturity museli prebehnúť a nemyslím si, že by ste si tým ako učitelia pomohli, lebo nakoniec by ste ich museli absolvovať nielen za tie smiešne peniaze ale aj s veľkou dávkou nespokojnosti študentov a rodičov s vašim konaním. A to by bolo v očiach spoločnosti pre vás veľké mínus.
Sabadka
03.08.11,09:51
prečo služobný telefón? nuž... ako triedna učiteľka od rodičov dostávam SMSky telefónáty (na svoj vlastný mobil samozrejme), keď sú študenti chorí alebo kvôli neprospechu, dlhodobej, neospravedlnenej absencii atď. Taktiež ja musím volať rodičom ak "zabudnú" informovať školu, že ich dieťa má napr. kiahne a preto už 3. týždeň nie je v škole! musím overovať podozrivé ospravedlnenky u lekára dieťaťa, pretože ak akceptujem zjavný falzifikát ospravedlnenky, mám problém JA, ak ho neakceptujem BEZ OVERENIA - zas mám problém JA! že načo služobný telefón??? veď áno, učiteľ má predsa svoj VLASTNÝ telefón, tak nech ho využíva aj na pracovné účely, no nie?...a že telefonovanie z mobilu nie je pre učiteľov ZADARMO? prečo ja ako učiteľ mám platiť z vlastného vrecka telefonovanie rodičom??? to už rodičov ani školu nezaujíma, že?

Nedá mi nereagovať na tvoj príspevok. Ano súhlasím s tým, že musíš byť v kontakte s rodičom, ale veď predsa každá jedna škola má telefón a z toho telefónu si myslím nie je problém vybaviť tieto veci. Nemusíš používať vlastný mobil na to, aby si sa skontaktovala s rodičmi. Teda aspoň u nás tento problém nikto nemá. Kto potrebuje zavolať príde a volá. Je to predsa normálne a prirodzené, že veci pracovné sa nevybavujú cez súkromné mobily. A že rodičia volajú na na tvoj mobil, alebo že ti píšu SMS-ky, ale číslo si im predsa musela dať ty, ináč by ho asi mali ťažko. Jednoduchu si mala dať kontakt na školu a ak potrebujú niečo ohľadom svojho dieťaťa vybaviť telefonicky, prosím, nech zavolajú priamo do školy a nie tebe domov.
Sabadka
03.08.11,10:08
áno, robia.... ale aj VÝPLATA vyzerá INAK! a nikto od ekonómov nežiada, aby behali po kurzoch vo svojom voľnom čase za vlastné peniaze a zháňali kredity na zvýšenie platu o smiešne percento...

Nechcela som sa do tejto diskusie o porovnávaní profesií zapojiť, ale tento tvoj príspevok ma k tomu donútil. Tie neustále zmeny v legislatíve si myslíš že nám nosia na striebornom podnose? NIE! Musíme ich sledovať a naštudovať a nie v pracovnej dobe ale tiež počas svojho voľného času a nie preto aby sa nám zvýšil plat o smiešne percento, ale preto aby sme si mohli dobre a hlavne bez chýb (neznalosť zákona neospravedlňuje) plniť svoje pracovné povinnosti a to bez nároku na zvýšenie platu. Účtovník ak má spraviť uzávierku k určitému dátumu a tá uzávierka musí byť spravená v zmysle najnovšieho právneho predpisu tak to musí byť, nikto sa nás nepýta, kedy si stihneš tú legislatívu naštudovať a tobôž už nikoho nezaujíma fakt či ten termín uzávierky padne na sviatok, piatok alebo utorok. Ver tomu, že ak za každý jeden naštudovaný právny predpis dostal účtovník zvýšenie platu len o smiešnych 0,1% vyšla by z toho celkom slušná čiastka.
Dáša_
03.08.11,10:11
Janka, si veľmi vedľa. Súkromník mi žiadne školenie nezaplatil, chodila som na ne vo volnom čase, na ukor svojej vlastnej dovolenky. A o odbornej literatúre ani nehovorím. Plat bol oveľa smiešnejší ako plat učitela ...


A to napríklad ešte nehovoríš o takom plánovaní dovoleniek - nemôže byť okolo 25. v mesiaci, lebo je DPH. Nemože byť okolo 20. lebo súhrnny výkaz. 10.su mzdy, 12. chcu statistiku... My sme este aj vlastnu svadbu planovali tak, aby sa dali stihnut vsetky terminy. A nakoniec do toho spadla danová kontrola - takze piatok pred svadbou okrem spovede bola aj navšteva DU s dokladmi...

A na tieto termíny neplatia ani OCR-ky, nič, štát nepopusti.... Chore dieťa, vážna choroba, nič neplatí....
sanna
03.08.11,10:52
Nedá mi nereagovať na tvoj príspevok. Ano súhlasím s tým, že musíš byť v kontakte s rodičom, ale veď predsa každá jedna škola má telefón a z toho telefónu si myslím nie je problém vybaviť tieto veci. Nemusíš používať vlastný mobil na to, aby si sa skontaktovala s rodičmi. Teda aspoň u nás tento problém nikto nemá. Kto potrebuje zavolať príde a volá. Je to predsa normálne a prirodzené, že veci pracovné sa nevybavujú cez súkromné mobily. A že rodičia volajú na na tvoj mobil, alebo že ti píšu SMS-ky, ale číslo si im predsa musela dať ty, ináč by ho asi mali ťažko. Jednoduchu si mala dať kontakt na školu a ak potrebujú niečo ohľadom svojho dieťaťa vybaviť telefonicky, prosím, nech zavolajú priamo do školy a nie tebe domov.

U nás ide všetko cez ústredňu. Volať zo školy na mobil (kohokoľvek) nemôžeme. Všetky hovory sa evidujú a na konci mesiaca ich musím zaplatiť. :(
sanna
03.08.11,11:01
Nechcela som sa do tejto diskusie o porovnávaní profesií zapojiť, ale tento tvoj príspevok ma k tomu donútil. Tie neustále zmeny v legislatíve si myslíš že nám nosia na striebornom podnose? NIE! Musíme ich sledovať a naštudovať a nie v pracovnej dobe ale tiež počas svojho voľného času a nie preto aby sa nám zvýšil plat o smiešne percento, ale preto aby sme si mohli dobre a hlavne bez chýb (neznalosť zákona neospravedlňuje) plniť svoje pracovné povinnosti a to bez nároku na zvýšenie platu. Účtovník ak má spraviť uzávierku k určitému dátumu a tá uzávierka musí byť spravená v zmysle najnovšieho právneho predpisu tak to musí byť, nikto sa nás nepýta, kedy si stihneš tú legislatívu naštudovať a tobôž už nikoho nezaujíma fakt či ten termín uzávierky padne na sviatok, piatok alebo utorok. Ver tomu, že ak za každý jeden naštudovaný právny predpis dostal účtovník zvýšenie platu len o smiešnych 0,1% vyšla by z toho celkom slušná čiastka.

A myslíte si, že ako učiteľka odborných ekonomických predmetov neštudujem zákony? Tak isto si ich naštudujem vo svojom voľnom čase. Je to moja práca, za ktorú som platená. Domov si nosím opravovať písomky... veď to už tu písali. Len je smutné, že nevieme sa navzájom podporiť.
GabiZ
03.08.11,11:08
A myslíte si, že ako učiteľka odborných ekonomických predmetov neštudujem zákony? Tak isto si ich naštudujem vo svojom voľnom čase. Je to moja práca, za ktorú som platená. Domov si nosím opravovať písomky... veď to už tu písali. Len je smutné, že nevieme sa navzájom podporiť.

.....práve preto som písala o tom, aby sme nehodnotili profesie, o ktorých nevieme také podrobnosti, o ktorých vie len ten, kto ich vykonáva.


Každý môže mať názor na určitú profesiu, ale to čo napísala Mirka005 je skutočne pravda. Psychické zaťaženie je častokrát horšie ako to fyzické (a to sa netýka len učiteľov), nemôžeme hovoriť o tom, že by peniažky za svoju prácu nedostávali zaslúžene. Ale prečo hodnotíme raz učiteľa, raz zdravotníka, raz úradníka a pod.? Pretože systém odmeňovania v celej republike je katastrofálny. Podporujeme skupiny ľudí, ktorí sa nám smejú do tváre, začínajú nás valcovať a robia to už aj za podpory tých najvyšších, potom má štát deficit, nemá na nič a tí silnejší si pre svoj rezort vybojujú z toho mála, čo máme, pre seba najväčší krajec. Prečo školstvo nevyplácalo tento rok žiadne odmeny, ale iné rezorty ich mali a nie malé? V každej profesii je niečo, s čím súhlasíme a čo by sa dalo namietať. Ale to naše platy nezmení. Názor nikomu neberiem, ale vyvarujme sa tvrdým kritikám k profesiám, ktoré nepoznáme a nikdy sme neskúsili.

Každý má teraz nutkanie obhajovať tú svoju prácu. A každému dávam za pravdu, pretože vie o tom svoje ale podstata je niekde úplne inde. Písala som o tom v prvom svojom príspevku, tam hľadajme východisko tam a neútočte zbytočne na seba.
Sabadka
03.08.11,11:18
A myslíte si, že ako učiteľka odborných ekonomických predmetov neštudujem zákony? Tak isto si ich naštudujem vo svojom voľnom čase. Je to moja práca, za ktorú som platená. Domov si nosím opravovať písomky... veď to už tu písali. Len je smutné, že nevieme sa navzájom podporiť.

Cením a vážim si Váš prístup k profesii pedagóga. Ja som hneď v úvode svojho príspevku podotkla, že nie som zástancom porovnávania profesií, ale dojala ma veta - že ekonómovia nemusia behať vo voľnom čase po kurzoch! A možno teraz za tento príspevok dostanem kopu "nevhodných" alebo tomu podobných tlačítok ale môj názor je - ak učiteľ sa "naháňa po kurzoch vo svojom voľnom čase preto aby si prilepšil k platu nejakým smiešnym % " a nie preto aby sám profesne rástol a mal čo ďalej odovzdávať svojim žiakom, tak takýto človek sa nemal dať na dráhu pedagóga.
jaros5
03.08.11,11:33
Cením a vážim si Váš prístup k profesii pedagóga. Ja som hneď v úvode svojho príspevku podotkla, že nie som zástancom porovnávania profesií, ale dojala ma veta - že ekonómovia nemusia behať vo voľnom čase po kurzoch! A možno teraz za tento príspevok dostanem kopu "nevhodných" alebo tomu podobných tlačítok ale môj názor je - ak učiteľ sa "naháňa po kurzoch vo svojom voľnom čase preto aby si prilepšil k platu nejakým smiešnym % " a nie preto aby sám profesne rástol a mal čo ďalej odovzdávať svojim žiakom, tak takýto človek sa nemal dať na dráhu pedagóga.

Súhlas ako hrom, ... a žiaden učiteľ by nemal mať zvýšený plat za to, koľko kurzov, seminárov, vzdelávaní absolvoval, koľko titulov má pred, alebo za menom, ale za to, akú prácu odvedie, ako dokáže svoje, pri naháňaní kreditov, získané vedomosti aplikovať v praxi.... ku prospechu detí/žiakov/študentov .....
Sabadka
03.08.11,11:39
Súhlas ako hrom, ... a žiaden učiteľ by nemal mať zvýšený plat za to, koľko kurzov, seminárov, vzdelávaní absolvoval, koľko titulov má pred, alebo za menom, ale za to, akú prácu odvedie, ako dokáže svoje, pri naháňaní kreditov, získané vedomosti aplikovať v praxi.... ku prospechu detí/žiakov/študentov .....

Každá poctivo odvedená práca by mala byť aj adekvátne odmenená a je to lauter jedno aké vzdelanie k tej práci potrebuješ a žiadna práca by nemala byť znevažovaná pretože každá je potrebná!



PS: O osožnosti práci našich politikov nie som až tak veľmi presvedčená, ale čo už! Berme to tak, že keby neboli, nemali by sme na koho nadávať :)
GabiZ
03.08.11,11:49
Každá poctivo odvedená práca by mala byť aj adekvátne odmenená a je to lauter jedno aké vzdelanie k tej práci potrebuješ a žiadna práca by nemala byť znevažovaná pretože každá je potrebná!



PS: O osožnosti práci našich politikov nie som až tak veľmi presvedčená, ale čo už! Berme to tak, že keby neboli, nemali by sme na koho nadávať :)

A tu niekde je pes zakopaný. Lebo oni schvaľujú zákony, oni navrhujú a rozhodujú. A ak sú tam ľudia, ktorí neprešli tým začiatkom, nevedia o čom je skutočná realita a prax, rozhodujú zo stola, potom to tak aj vyzerá. Stačí sa niekedy pozrieť v správach na ich "zasadnutia". Jeden by sa musel hanbiť. :mee: Preto si myslím, že každý z nás, ktorý poctivo robí, si zaslúži uznanie a primerané ohodnotenie a odmenu. Ale z čoho, keď štát je na tom tak, ako je a ešte dlho nebude lepšie.
marjankaj
03.08.11,12:11
Každá poctivo odvedená práca by mala byť aj adekvátne odmenená a je to lauter jedno aké vzdelanie k tej práci potrebuješ a žiadna práca by nemala byť znevažovaná pretože každá je potrebná!



PS: O osožnosti práci našich politikov nie som až tak veľmi presvedčená, ale čo už! Berme to tak, že keby neboli, nemali by sme na koho nadávať :)

Áno tak by to malo byť. A nie 1,5 násobok priemerného platu ako to bolo v jednom príspevku uvedené. To akože všetkým učiteľom rovnako?:confused:
avez
03.08.11,12:40
Samozrejme, že mnohí sú proti štrajku. Vznikol by pre nich problém kam s deťmi ... babka, dedo, dovolenka, resp. platená opatrovateľka - od 3 do 10 euro. Bežne ich deti trávia zmysluplnou činnosťou v škole najmenej šesť hodín denne. Platia dane, ktoré by mali byť spravodlivo naliate aj do školského systému. No, chybička sa niekde "vloudila". Školstvo peniaze nemá, budovy chátrajú, pomôcky si učitelia vyrábajú sami, niektorým učiteľom kraj zadržiava výplaty ... Ako som si všimla, učitelia nežiadajú v petícii iba zvýšenie platov, ale myslia aj na deti. Aj im chcú zlepšiť podmienky. Štrajk však považujem a krajné riešenie, ale to tvrdia aj samotní učitelia. Osobne by som si priala pre moje dve deti spokojných, spravodlivo ocenených učiteľov.
expeert
03.08.11,13:12
PS: O osožnosti práci našich politikov nie som až tak veľmi presvedčená, ale čo už! Berme to tak, že keby neboli, nemali by sme na koho nadávať :)

mimotemy Kebyže máme hodnotiť politikov podľa toho ako sú osožní, tak nielenže by nemali dostávať plat, ale ešte by mali platiť, podľa toho ako to tu do.... mrvili
Vebi34
03.08.11,20:52
Samozrejme, že podporím štrajk pedagógov. Súčasné školstvo došlo do štádia, kedy treba vykonať veľkú reorganizáciu "zabehnutého" systému. Pre niekoho sú to malichernosti, ale naozaj máme dosť rezancov s lekvárom alebo makom. Učiteľ nemá možnosť výberu, pri nástupe do pracovného pomeru v školstve musí nabehnúť na rozbehnutý vlak. Osobne som veľmi rada, že predchádzajúci p.minister Mikolaj umožnil pedagógom vzdelávať sa, školenia sú rozhodne prínosom v pedagogickej práci pre zamestnávateľa, žiaka a aj samotného pedagóga. Zvrhne sa to v tej chvíli, keď riaditelia budú prideľovať kredity na základe vlastného uváženia (alebo riťolezectva), nie vzdelávania sa pedagógov na návrh terajšieho ministra. Je to absurdné, veď za pracovný výkon máme odmeny.Súhlasím so všetkými bodmi v petícii.Neviem, aký bude koniec, ale som vďačná ľuďom, ktorí petíciu vytvorili a stoja za ňou, pretože naše odbori sú nečinné.
GabiZ
04.08.11,05:04
Samozrejme, že mnohí sú proti štrajku. Vznikol by pre nich problém kam s deťmi ... babka, dedo, dovolenka, resp. platená opatrovateľka - od 3 do 10 euro. Bežne ich deti trávia zmysluplnou činnosťou v škole najmenej šesť hodín denne. Platia dane, ktoré by mali byť spravodlivo naliate aj do školského systému. No, chybička sa niekde "vloudila". Školstvo peniaze nemá, budovy chátrajú, pomôcky si učitelia vyrábajú sami, niektorým učiteľom kraj zadržiava výplaty ... Ako som si všimla, učitelia nežiadajú v petícii iba zvýšenie platov, ale myslia aj na deti. Aj im chcú zlepšiť podmienky. Štrajk však považujem a krajné riešenie, ale to tvrdia aj samotní učitelia. Osobne by som si priala pre moje dve deti spokojných, spravodlivo ocenených učiteľov.


Neviem o ktorom kraji hovoríš, ale táto informácia nie je pravdivá a musím nesúhlasiť. Kraj nikdy nezadržiava peniaze, každý mesiac sa zriaďovateľovi posiela 1/12 z rozpočtu plus nenormatívne prostriedky ako sú vzdelávacie poukazy, dopravné, odchodné na základe žiadosti, asistenti učiteľa, školské úrady a pod. Krajský školský úrad je legislatívne viazaný termínmi, ktoré ho nepustia a nemôže si dovoliť a nemá ani dôvod peniaze zadržiavať. A môžeš mi veriť, že to čo píšem je aj pravda, pretože kraj si také niečo nemôže dovoliť, sankcie by boli príliš vysoké. Čo sa týka ostatného, súhlasím. Budovy sú zastaralé, schátralé, mnohé v havarijnom stave a napriek tomu, že si školy žiadajú o riešenie havarijných situácii, aby mohli vôbec fungovať, lebo samospráva pre nich peniaze nemá, častokrát je v rámci celého Slovenska uspokojených len pár žiadostí. Peniaze chýbajú v štátnej kase a hlavne školstvo na to dopláca. Mnohé školy sa snažia v rámci možností vytvárať krúžky pre deti podľa ich záujmu, častokrát to učitelia robia zo svojej dobrej vôle, pretože mnohí sú financovaní len zo vzdelávacích poukazov, čo je úplne smiešna čiastka a častokrát sa použije na nákup materiálu a prevádzkové náklady, aby krúžok mohol vôbec fungovať. Odmeny pre učiteľov sú smiešne nízke a obdivujem a dávam klobúk dolu pred všetkými, ktorí napriek tomu tie krúžky vedú a výsledky, ktoré vidieť na práci detí a učiteľov sú často úžasné.
jaros5
04.08.11,06:18
Tiež zaujímavé názory:


Moja kolegyňa robila celý život na súde. Zapisovateľku pri súdnych pojednávaniach, naposledy na trestnom odd. kde sú spisy niekoľko kilogramové a dostala 260 €.
Ešte chcú učitelia štrajkovať ????



Dôchodok 430 eur sa mi zdá slušná suma. Množstvo ťažko pracujúcich nedosiahne túto sumu nikdy na výplatu.... takže neviem prečo sa učitelia stále sťažujú. Pracujú niektorí max. do 12.tej - 13.tej hod. / zrejme väčšina/ , kde si toto môžeme dovoliť my nepedagógovia??? Ja viem, každý by sme sa mohli donekonečna sťažovať na svoju slabo platenú prácu ... ale myslím že učitelia na tom nie sú až tak zle.
jana_bo
04.08.11,06:18
Otázka z témy: Podporili by ste štrajk učiteľov, keby k nemu došlo (september 2011) ?
Moja odpoveď: Neviem.

Moja otázka: V čom konkrétne by mala spočívať moja podpora štrajku???Nie som učiteľka, teda, moja podpora - ako občana?:confused:

Vaša podpora by mohla byť napr. podpisom PETÍCIE. Ide o petíciu, v ktorej žiadame ZLEPŠENIE PODMIENOK pre učiteľov v našom školstve, a to:
1.Žiadame, aby vláda, podľa vzoru krajín OECD, počítala s finančnou čiastkou pre školstvo minimálne 6% z HDP.
2.Žiadame, aby navýšené financie boli použité najmä na platy učiteľov a odborných zamestnancov tak, aby nástupný plat učiteľa bol 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Ďalší percentuálny rast by sa mal odvíjať od dnes platných tabuliek.
3.Žiadame možný odchod pedagóga do dôchodku vo veku 56 rokov života alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve.
4.Žiadame prehodnotiť systém získavania kreditov, najmä zrušiť 7-ročnú lehotu platnosti kreditov.

Pridat sa môžu všetci, ktorí majú záujem o kvalitné vzdelávanie (či už pre seba alebo pre svoje deti, resp. vnúčatá), a preto chcú zmeniť doterajší systém v školstve. V mene všetkých kolegov vopred ĎAKUJEM! :)

http://www.facebook.com/event.php?eid=243514675670026
jana_bo
04.08.11,06:28
[QUOTE=jaros5;1814128]
áno, novinky sú... pridám sem viac info?
jana_bo
04.08.11,06:29
http://www.facebook.com/event.php?eid=243514675670026 Petícia za zlepšenie podmienok učiteľov v našom školstve.

Pre tých, čo nemajú prístup na FB. Obsah petície:

1. Žiadame, aby vláda, podľa vzoru krajín OECD, počítala s finančnou čiastkou pre školstvo minimálne 6% z HDP.
2. Žiadame, aby navýšené financie boli použité najmä na platy učiteľov a odborných zamestnancov tak, aby nástupný plat učiteľa bol 1,2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Ďalší percentuálny rast by sa mal odvíjať od dnes platných tabuliek.
3. Žiadame možný odchod pedagóga do dôchodku vo veku 56 rokov života alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve.
4. Žiadame prehodnotiť systém získavania kreditov, najmä zrušiť 7-ročnú lehotu platnosti kreditov.
jana_bo
04.08.11,06:38
Tiež zaujímavé názory:

no to je priam fantastický dôchodok, myslím, že by sme mali všetci sklopiť uši a zaliezť do kúta... veď len nech si naša vláda "investuje" peniaze do platov ministrov a sudcov (ako p. Harabin) --- o čo títo "neslávne slávni spoluobčania" pre našu spoločnosť robia viac než učitelia, alebo hoc aj zapisovateľky na súde??? Však sa už konečne prestaňme kolenačky plaziť a dajme našim politikom najavo, že už proste STAČILO!!! Chceme mať dôstojný život aj počas produktívneho života aj neskôr v dôchodkovom veku --- máme totiž na to PRÁVO! odvádzame dane, platíme množstvo iných odvodov na spoločné "konto" nášho štátu. Ak potrebuje pomoc Grécko, o čo viac ju potrebujeme MY??? Porovnajte si priemerný plat v Grécku a u nás na Slovensku... ale Gréci sú proste iní --- nesklopia uši a nezalezú ako my... veselo si preflákali peniaze a teraz majú ešte tú drzosť žiadať pomoc od tých, ktorí sú na tom podstatne horšie než oni...
jaros5
04.08.11,09:38
Z vyjadrení učiteľov (aj na facebooku) mám pocit, že školy a samotní učitelia nemajú veľkú chuť ísť do ostrého štrajku ... alebo sa mýlim ?
marjankaj
04.08.11,09:45
Z vyjadrení učiteľov (aj na facebooku) mám pocit, že školy a samotní učitelia nemajú veľkú chuť ísť do ostrého štrajku ... alebo sa mýlim ?

Asi preto by sme mali namiesto nich štrajkovať my.:eek:
mati111
04.08.11,10:43
Neda mi nenapisat svoj nazor.

Vazeny ucitelia, mam pocit ze Ste ucili aj tich co teraz o Vas rozhoduju. Co myslite, preco na vas kaslu?

To je moj nazor. Teraz ho trosku rozvediem, ako z mojich prispevkov je vidiet neviem pravopis, nie pre to ze by som sa ho nechel naucit, ale som disgrafik... ziadna ucitelka na ZS to neodchytila a nespozorovala, vzdy som bol ponizovany za to ze sa nechcem ucit... Az v podstatne vyssok veku sa zistilo ze som disgrafik, stacilo to zachitit v ZS v prvom stupni ukazat rodicom ako sa so mnou inak tu gramatiku ucit a bolo by to lepsie...
To je jeden priklad z mnohych.
Ptreto znie otazka: Zasluzi si taketo skolstvo ake mame zvysenie platov? Nemaju ucitelia najprv hladat v sebe?

Nesuhlasim zo ziadnim strajkom v skolstve, pokial nedokazu dosahovat vysledky, teda ucit deti a mladez.... za co chcu mat viac?

Ini priklad.
prijamam predavacku do predajnemal som 82 ziadosti a aj pohovorov, na otazku:"Kolko je 19% zo 100" som nedostal ziadnu spravnu odpoved..... Tak vazeny ucitelia ucit ucit a vzdelavat, ak si nevychovate tich co o Vas budu rozhodvat, nikdy sa dobre nebudete mat.

Moj prispevok je zial pravdivy, i ked sa mozno bude zdat nenavistny....
jaros5
04.08.11,15:14
Neda mi nenapisat svoj nazor.

Vazeny ucitelia, mam pocit ze Ste ucili aj tich co teraz o Vas rozhoduju. Co myslite, preco na vas kaslu?

To je moj nazor. Teraz ho trosku rozvediem, ako z mojich prispevkov je vidiet neviem pravopis, nie pre to ze by som sa ho nechel naucit, ale som disgrafik... ziadna ucitelka na ZS to neodchytila a nespozorovala, vzdy som bol ponizovany za to ze sa nechcem ucit... Az v podstatne vyssok veku sa zistilo ze som disgrafik, stacilo to zachitit v ZS v prvom stupni ukazat rodicom ako sa so mnou inak tu gramatiku ucit a bolo by to lepsie...
To je jeden priklad z mnohych.
Ptreto znie otazka: Zasluzi si taketo skolstvo ake mame zvysenie platov? Nemaju ucitelia najprv hladat v sebe?

Nesuhlasim zo ziadnim strajkom v skolstve, pokial nedokazu dosahovat vysledky, teda ucit deti a mladez.... za co chcu mat viac?

Ini priklad.
prijamam predavacku do predajnemal som 82 ziadosti a aj pohovorov, na otazku:"Kolko je 19% zo 100" som nedostal ziadnu spravnu odpoved..... Tak vazeny ucitelia ucit ucit a vzdelavat, ak si nevychovate tich co o Vas budu rozhodvat, nikdy sa dobre nebudete mat.

Moj prispevok je zial pravdivy, i ked sa mozno bude zdat nenavistny....

Musím priznať, čo sa týka tvojej dysgrafie, že sa v minulosti diali takéto smutné "veci". Dokonca ešte v dávno - dávnejšej minulosti niektoré deti, ktoré boli úplne normálne, skončili po zlom diagnostikovaní v osobitných školách (dnes špeciálne školy pre mentálne postihnuté deti). Neviem kedy si chodil do školy ty, ale dnes sa takéto veci asi nedejú, resp. jednoznačne by sa diať nemali.

Poznám skôr opačný príklad, keď pani učiteľka prehovárala rodičov skoro dva roky, aby dali súhlas s vyšetrením (testami) a až keď trvala na tom, aby rodičia podpísali vyhlásenie, že odmietajú takéto vyšetrenie, povolili. Potom mohla pani učiteľka efektívne pomôcť inak veľmi šikovnému dievčatku.

Čo sa týka druhej časti tvojho príspevku ... tiež veľmi smutné ... ale nevinil by som za to len učiteľov ... príčin je určite veľa ... možno máš predajňu na Luníku:) ...
... keby učiteľské povolanie bolo atraktívnejšie a zo strany spoločnosti vyššie oceňované, tak by v radoch učiteľov bolo určite viacej profesionálov a vytlačili by jednoducho tých, ktorí učiteľskému stavu nerobia dobré meno ... ;)
mimochodom: ...keď som dočítal tvoj príspevok, išiel okolo mňa môj 10 ročný syn (ktorý určite nie je žiaden génius), vyštekol som naňho tvoju otázku z pohovoru, ten na moment zaváhal, odpovedal a s výčitkou v očiach i v hlase sa ma opýtal, prečo mu dávam také hlúpe otázky ...
avez
04.08.11,17:48
To čo tu pán prezentuje ako dysgrafiu je dysortografia.Dysgrafia má úplne iné prejavy.
jaros5
04.08.11,18:17
To čo tu pán prezentuje ako dysgrafiu je dysortografia.Dysgrafia má úplne iné prejavy.

Narušenie grafickej podoby reči (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia):
a) dyslexia - vývinovo podmienená neschopnosť naučiť sa čítať bežným vyučovacím spôsobom aj napriek normálnemu intelektu
b) dysgrafia - neschopnosť naučiť sa písať
c) dysortografia - neschopnosť zvládnuť gramatiku
d) dyskalkúlia - neschopnosť naučiť sa počítať, písať číslice, zvládnuť niektoré matematické operácie.

............ niekedy sa tie "dys...." prelínajú a ak má učiteľ/ka takýchto žiakov viac, plus zopár žiakov s poruchami správania sa, + nejaký nadpriemerne inteligentný, resp. nadaný žiak + nejakých neprispôsobivých a všetkých ich je v triede 20/25 ......tak má z toho asi:confused:.......;)
jaros5
04.08.11,18:51
Dnes je úplne bežné, že sa integrujú v bežných triedach žiaci s rôznymi poruchami, postihnutiami. Ak sú na to vytvorené podmienky a to sú málokde, tak aj s mentálnym postihnutím.
Dokonca viem o prípadoch, kde sa integrovalo autistické dieťa ... (čo je priamo dôkaz, že učitelia na tej škole to asi fakticky nemôžu "flákať" ...
(autizmus - porucha osobnosti ako celku, neschopnosť nadväzovať kontakty s okolitým svetom)

Dnes si už učiteľ nevystačí s mentorovaním spoza katedry ... uplatňujú sa nové metódy a formy vyučovania ..., učiteľ má a aj musí mať úplne iný prístup k deťom a samozrejme aj k rodičom, ako pred 20-30 rokmi .... musí to byť jednoducho profesionál s kompetenciami, ktoré si zaslúžia aj vyššie spoločenské ocenenie ...

Ešte stále si niekto myslí, že by sa nemali zásadne zmeniť podmienky v našich školách?;):)
adi11
04.08.11,20:37
Dnes je úplne bežné, že sa integrujú v bežných triedach žiaci s rôznymi poruchami, postihnutiami. Ak sú na to vytvorené podmienky a to sú málokde, tak aj s mentálnym postihnutím.
Dokonca viem o prípadoch, kde sa integrovalo autistické dieťa ... (čo je priamo dôkaz, že učitelia na tej škole to asi fakticky nemôžu "flákať" ...
(autizmus - porucha osobnosti ako celku, neschopnosť nadväzovať kontakty s okolitým svetom)

Dnes si už učiteľ nevystačí s mentorovaním spoza katedry ... uplatňujú sa nové metódy a formy vyučovania ..., učiteľ má a aj musí mať úplne iný prístup k deťom a samozrejme aj k rodičom, ako pred 20-30 rokmi .... musí to byť jednoducho profesionál s kompetenciami, ktoré si zaslúžia aj vyššie spoločenské ocenenie ...

Ešte stále si niekto myslí, že by sa nemali zásadne zmeniť podmienky v našich školách?;):)
..no a preco nemaju mladi ucitelia iny pristup k detom..kde su vlastne.. ? ved vidim len starych dedkov a postarsie tetky ucitelky chodit zo skoly..preco mladi ucitelia sa nesnazia dostat zo skol dochodcov, ved oni nemaju zaujem o nove formy vyucovania, ide im len o zarobok, prilepsit si k dochodku.. no a potom necudujme sa, ze mladi utekaju do zahranicia..
jaros5
04.08.11,21:05
..no a preco nemaju mladi ucitelia iny pristup k detom..kde su vlastne.. ? ved vidim len starych dedkov a postarsie tetky ucitelky chodit zo skoly..preco mladi ucitelia sa nesnazia dostat zo skol dochodcov, ved oni nemaju zaujem o nove formy vyucovania, ide im len o zarobok, prilepsit si k dochodku.. no a potom necudujme sa, ze mladi utekaju do zahranicia..

Prepáč, ale prečo tak konfrontačne ?
Keby si si pozorne prečítal diskusiu, určite by si si vedel odpovedať na tieto tvoje otázky aj sám :). Vlastne si si aj odpovedal.Takže si si ju asi prečítal-prepáč.
Ďakujem za názor a ešte by som ťa poprosil, ak môžem, o kliknutie v ankete:rolleyes: - ešte raz ďakujem:)
adi11
04.08.11,21:10
..nemas za co..klikla som davno..
Vebi34
04.08.11,21:34
..no a preco nemaju mladi ucitelia iny pristup k detom..kde su vlastne.. ? ved vidim len starych dedkov a postarsie tetky ucitelky chodit zo skoly..preco mladi ucitelia sa nesnazia dostat zo skol dochodcov, ved oni nemaju zaujem o nove formy vyucovania, ide im len o zarobok, prilepsit si k dochodku.. no a potom necudujme sa, ze mladi utekaju do zahranicia..
Áno, máš pravdu. U nás na škole je tiež pár dôchodcov a pritom sa na ich miesta hlásia mladí pedagógovia, no nemajú šancu, pretože dôchodcu chráni zákon. A to poberajú dôchodok aj plat už 4-5 rokov.
Vebi34
04.08.11,21:43
Neda mi nenapisat svoj nazor.

Vazeny ucitelia, mam pocit ze Ste ucili aj tich co teraz o Vas rozhoduju. Co myslite, preco na vas kaslu?

To je moj nazor. Teraz ho trosku rozvediem, ako z mojich prispevkov je vidiet neviem pravopis, nie pre to ze by som sa ho nechel naucit, ale som disgrafik... ziadna ucitelka na ZS to neodchytila a nespozorovala, vzdy som bol ponizovany za to ze sa nechcem ucit... Az v podstatne vyssok veku sa zistilo ze som disgrafik, stacilo to zachitit v ZS v prvom stupni ukazat rodicom ako sa so mnou inak tu gramatiku ucit a bolo by to lepsie...
To je jeden priklad z mnohych.
Ptreto znie otazka: Zasluzi si taketo skolstvo ake mame zvysenie platov? Nemaju ucitelia najprv hladat v sebe?

Nesuhlasim zo ziadnim strajkom v skolstve, pokial nedokazu dosahovat vysledky, teda ucit deti a mladez.... za co chcu mat viac?

Ini priklad.
prijamam predavacku do predajnemal som 82 ziadosti a aj pohovorov, na otazku:"Kolko je 19% zo 100" som nedostal ziadnu spravnu odpoved..... Tak vazeny ucitelia ucit ucit a vzdelavat, ak si nevychovate tich co o Vas budu rozhodvat, nikdy sa dobre nebudete mat.

Moj prispevok je zial pravdivy, i ked sa mozno bude zdat nenavistny....
Nemal by si posudzovať pedagógov záujemkýň o pracovné zaradenie- predavačka, je všeobecne známe, aké študijné výsledky mali, skôr ma zaráža Tvoja nadrapenosť, pretože v kontexte máš nesmierne veľa gramatických chýb všetkého druhu. S danými vedomosťami nemáš právo posudzovať, hodnotiť predavačky a ich pedagógov, predovšetkým Ty sa zamysli nad svojimi schopnosťami a danou funkciou, ktorú zastávaš, mnohí by ju zvládli dôstojnejšie.
jaros5
05.08.11,05:18
jednoznačne zle diagnostikovaná dysortografia a možno aj iné poruchy ... napr. dyskomunikácia, dysfázia, .....
Barbara
05.08.11,05:33
Dnes je úplne bežné, že sa integrujú v bežných triedach žiaci s rôznymi poruchami, postihnutiami. Ak sú na to vytvorené podmienky a to sú málokde, tak aj s mentálnym postihnutím.
Dokonca viem o prípadoch, kde sa integrovalo autistické dieťa ... (čo je priamo dôkaz, že učitelia na tej škole to asi fakticky nemôžu "flákať" ...
(autizmus - porucha osobnosti ako celku, neschopnosť nadväzovať kontakty s okolitým svetom)

Dnes si už učiteľ nevystačí s mentorovaním spoza katedry ... uplatňujú sa nové metódy a formy vyučovania ..., učiteľ má a aj musí mať úplne iný prístup k deťom a samozrejme aj k rodičom, ako pred 20-30 rokmi .... musí to byť jednoducho profesionál s kompetenciami, ktoré si zaslúžia aj vyššie spoločenské ocenenie ...

Ešte stále si niekto myslí, že by sa nemali zásadne zmeniť podmienky v našich školách?;):)

ešte si niekto myslí, že by sa nemali zásadne zmeniť podmienky v našej celej republike???
podporila by som nežnú revolúciu proti celej SR. lebo nejedná sa iba o učiteľoch, ale o celé Slovensko ako takého:cool:
napísala som to trošku krkolomne, ale neva;)
jaros5
05.08.11,07:32
Nejak sa nám téma globalizuje :-) ..... a co tak celosvetová nežná revolúcia? :-)
sanna
05.08.11,07:32
Neda mi nenapisat svoj nazor.

Vazeny ucitelia, mam pocit ze Ste ucili aj tich co teraz o Vas rozhoduju. Co myslite, preco na vas kaslu?

To je moj nazor. Teraz ho trosku rozvediem, ako z mojich prispevkov je vidiet neviem pravopis, nie pre to ze by som sa ho nechel naucit, ale som disgrafik... ziadna ucitelka na ZS to neodchytila a nespozorovala, vzdy som bol ponizovany za to ze sa nechcem ucit... Az v podstatne vyssok veku sa zistilo ze som disgrafik, stacilo to zachitit v ZS v prvom stupni ukazat rodicom ako sa so mnou inak tu gramatiku ucit a bolo by to lepsie...
To je jeden priklad z mnohych.
Ptreto znie otazka: Zasluzi si taketo skolstvo ake mame zvysenie platov? Nemaju ucitelia najprv hladat v sebe?

Na určenie diagnózy je tu lekár, nie učiteľ. Riaditeľ potom rozhodne ako ďalej so žiakom.


Nesuhlasim zo ziadnim strajkom v skolstve, pokial nedokazu dosahovat vysledky, teda ucit deti a mladez.... za co chcu mat viac?

Ini priklad.
prijamam predavacku do predajnemal som 82 ziadosti a aj pohovorov, na otazku:"Kolko je 19% zo 100" som nedostal ziadnu spravnu odpoved..... Tak vazeny ucitelia ucit ucit a vzdelavat, ak si nevychovate tich co o Vas budu rozhodvat, nikdy sa dobre nebudete mat.

Moj prispevok je zial pravdivy, i ked sa mozno bude zdat nenavistny....

Toto je problém aj stredoškolákov, nevedia rátať spamäti. :)
jaros5
05.08.11,07:39
Je to inak ako tvrdíš. Diagnózu určuje aj špeciálny pedagóg, logopéd, psychológ, .............................
A či súhlasíš, či nie, diagnostikuje aj učiteľ.
mati111
05.08.11,07:48
Nemal by si posudzovať pedagógov záujemkýň o pracovné zaradenie- predavačka, je všeobecne známe, aké študijné výsledky mali, skôr ma zaráža Tvoja nadrapenosť, pretože v kontexte máš nesmierne veľa gramatických chýb všetkého druhu. S danými vedomosťami nemáš právo posudzovať, hodnotiť predavačky a ich pedagógov, predovšetkým Ty sa zamysli nad svojimi schopnosťami a danou funkciou, ktorú zastávaš, mnohí by ju zvládli dôstojnejšie.


Dakujem za hodnetenie mojej osoby. Nuz zial, tak ako vzdy na roznych forach sa z komplexneho hodnotenia, u nas ucitelov a pedagogov, sa stanu osobne urazky, a utoky. Na vysvetlenie vsetky uchadzacky mali maturitu!.... Je zle ze som to tam neuviedol, ale teraz je to o tom ze z mojej pozice cloveka co prijma zamestnanca na pracu z peniazmi, cislami to maju ovladat... a kto ich to mal naucit? UCITELIA a o tich tu piseme.

Vasa veta: Predavacka - predavačka, je všeobecne známe, aké študijné výsledky mali. To vypoveda ze tito ucitelia sa nesnazili a nezasluzili si ani to zakladne ohodnotenie ktore dostali...

Ak vyrobis zly vyrobok nik ti za neho nezaplati. Ucitelia a pedagogovia tu produkuju ludi co nevedia narabat s tim co sa naucili (ako ja z pravopisom) a tito ludia (ucitelia) nas tu chcu presviedcat ze chcu viac? Za co?

K mojej udajnej nadradenosti, co uvadzate iba na zaklade pravopisu, nie ste to nahodov Vy, ktora sa snazi sudit, aj napriek tomu, ze bolo vysvetlene preco ten pravopis za ziadnych okolnosti nebude lepsi?
sanna
05.08.11,08:27
Neda mi nenapisat svoj nazor.

Vazeny ucitelia, mam pocit ze Ste ucili aj tich co teraz o Vas rozhoduju. Co myslite, preco na vas kaslu?

To je moj nazor. Teraz ho trosku rozvediem, ako z mojich prispevkov je vidiet neviem pravopis, nie pre to ze by som sa ho nechel naucit, ale som disgrafik... ziadna ucitelka na ZS to neodchytila a nespozorovala, vzdy som bol ponizovany za to ze sa nechcem ucit... Az v podstatne vyssok veku sa zistilo ze som disgrafik, stacilo to zachitit v ZS v prvom stupni ukazat rodicom ako sa so mnou inak tu gramatiku ucit a bolo by to lepsie...
To je jeden priklad z mnohych.
Ptreto znie otazka: Zasluzi si taketo skolstvo ake mame zvysenie platov? Nemaju ucitelia najprv hladat v sebe?


Nesúhlasím, ja ako rodič, ak niečo zbadám na dieťati (dieťa nemusí byť ešte školopovinné), tak mi napadne ísť k lekárovi, veď je najkompetentnejší. Áno, môže ma poslať ďalej na špeciálne vyšetrenia..... za všetkými, čo si vymenoval....
jaros5
05.08.11,08:31
Dakujem za hodnetenie mojej osoby. Nuz zial, tak ako vzdy na roznych forach sa z komplexneho hodnotenia, u nas ucitelov a pedagogov, sa stanu osobne urazky, a utoky. Na vysvetlenie vsetky uchadzacky mali maturitu!.... Je zle ze som to tam neuviedol, ale teraz je to o tom ze z mojej pozice cloveka co prijma zamestnanca na pracu z peniazmi, cislami to maju ovladat... a kto ich to mal naucit? UCITELIA a o tich tu piseme.

Vasa veta: Predavacka - predavačka, je všeobecne známe, aké študijné výsledky mali. To vypoveda ze tito ucitelia sa nesnazili a nezasluzili si ani to zakladne ohodnotenie ktore dostali...

Ak vyrobis zly vyrobok nik ti za neho nezaplati. Ucitelia a pedagogovia tu produkuju ludi co nevedia narabat s tim co sa naucili (ako ja z pravopisom) a tito ludia (ucitelia) nas tu chcu presviedcat ze chcu viac? Za co?

K mojej udajnej nadradenosti, co uvadzate iba na zaklade pravopisu, nie ste to nahodov Vy, ktora sa snazi sudit, aj napriek tomu, ze bolo vysvetlene preco ten pravopis za ziadnych okolnosti nebude lepsi?
...............tak toto bola posledná pomyselná kvapka, ktorá vo mne utvrdila presvedčenie, že učiteľov podporím nielen podpisom, ale i osobnou účasťou v tom najkrajnejšom kroku ...
Ak sa vážený pane cítite byť produktom učiteľov, tak ste na tom naozaj zle ...
K vašej poruche učenia sa. Diagnóza nie je konečná, dá sa s tým niečo urobiť aj vo vyššom veku, len treba chcieť.
Ale chápem váš postoj. Je jednoduchšie niekoho za stav veci obviniť (najlepšie všetkých učiteľov), ako niečo s tým urobiť.
IVETA N
05.08.11,08:51
dodám k tejto téme už posledné sto ľudí sto chutí a sto názorov každý máme pravdu v ,,niečom ,,
Nech učitelia idú za svojím ,,cieľom,, nech sa postavia rázne za svoje požiadavky.A samozrejme kto ich bude chcieť ten ich podporí
to je na rozhodnutí každého z nás.

Iveta N
stelana
05.08.11,10:05
Ja chcem reagovať na tému dys... Pred dvomi rokmi som mala prvákov, 5 žiakov z mojej triedy malo problémy čo sa týkalo, slabikovania, písania, čítania, a iné. Poslala som ich na psychologické vyšetrenie, pravdaže so súhlasom rodiča. Len dvaja súhlasili bez problémov, že na vyšetrenie pôjdu, ostatných som musela presviedčať skoro každý deň podľa výsledkov ich dieťaťa, že majú ísť na vyšetrenie.
Aj keď teda učitelia chcú pomôcť dieťaťu, potrebujú na to súhlas rodiča, bez neho nezmôžu nič a potom to tak dopadne, že dieťa sa vo vyšších ročníkoch trápi a nie kvôli učiteľom ale kvôli rodičom.
mati111
05.08.11,10:15
...............tak toto bola posledná pomyselná kvapka, ktorá vo mne utvrdila presvedčenie, že učiteľov podporím nielen podpisom, ale i osobnou účasťou v tom najkrajnejšom kroku ...
Ak sa vážený pane cítite byť produktom učiteľov, tak ste na tom naozaj zle ...
K vašej poruche učenia sa. Diagnóza nie je konečná, dá sa s tým niečo urobiť aj vo vyššom veku, len treba chcieť.
Ale chápem váš postoj. Je jednoduchšie niekoho za stav veci obviniť (najlepšie všetkých učiteľov), ako niečo s tým urobiť.


Ako pisete v uvode alebo lepsie napisane v zadani temy, zaujimaju Vas nazory, ked sa neviete vyrovnat z nazormi ludi, ktory zo svojich, nie malich, dani financuju ucitelsky stav, otazne je preco zadavate takuto temu. V mojom uvodnom prispevku som vyjadril svoj nazor, ktory som rozviedol.
Kedze druhy prispevok bol odpoved na priamy utok na mna, je zarazajuce, preco ste na to reagovali.

Teraz reagujem na Vas:
"Len treba chciet".... toto pocuvam od druhej triedy ZDS ... V sucastnosti to ludom vysvetlujem tak ze ak nemate nohu nenaraste Vam... a skutocne sa nemozete zucasnit bezeckych zavodov ani ako by ste chceli. Ale urcite vsetko viete lepsie ako moji diagnostici. To je obraz slovenska, vseti vedia to co maju vedet ti druhy (urcite aj ja som taky) a snazia sa to davat najavo. Malokto sa zamysli preco to tak je.

Nik sa tu nevenoval tomu preco ucitelia nedosahuju z detmi take vysledky ako sa od nich ocakava. Stale iba chcu mat viac...
Vsetky problemy sa vidia v rodicoch alebo v systeme... A stale tu zabudame na ucitela, preco nedokaze zaujat deti... Preco neni autoritou....
( a potom nebude tou autoritou ani vtedy ked to dieta na urade bude rozhodovat o plate jeho(ucitelovom) alebo jeho naslednikoch), o tom tu nepise nik.

Priklad mladeho cloviecika zmaturuvaneho ktory sa rozhodne ze bude ucitel a ide na VS do BA alebo Nitry.... Na otazku preco tam ide bolo lebo tam ho zobrali... druha odpoved nie nezanedbatelna v jeho veku :"Je tam vela dievcat" ale to ked som mu argumentoval ze z tim platom neuzivi rodinu, ze nikdy nebol aktivny v dakej praci z detmi ci mladezou ho uz netrapilo.
Takze zapaltime takemu cloviecikovy vzdelanie z nasich dani a on sa nam za to domeni tim ze pojde rezat ryby na aliasku. Peniaze ktore sa na neho minuli tak chybaju inde a on nam ich svojou pracou nevrati (spolocnosti).

Vsetci vedia ked idu na VS ucitelskeho smeru ze plat ucitela je nizky. Je to poslanie ktore musi mat clovek v sebe, je to postavenie ktore taky clovek v spolocnosti ma co ma vyvazovat jeho nizky prijem... Preco to nema na slovensku som vysvetlil uz v predchdzajucich prispevkoch, lebo skutocne vsetci sme ich zazili, a ruku na srdce (ci na kreditnu kartu) kolky, kolke boli osobnosti?
Ophteron
05.08.11,10:54
Nie že by som sa zastával učiteľov, ale jedno je isté. Platy učiteľov vzhľadom na ich vzdelanie, kvalifikáciu a psychickú náročnosť tohto povolania sú viac než mizerné. Veď napríklad už aj v ČR zarobí pracovník na stavbe so základným vzdelaním viac ako u nás pracovník v školstve. A to už je na zamyslenie. :rolleyes: alebo skôr do plaču. :mee:
marjankaj
05.08.11,11:08
jaros5
05.08.11,11:11
:D
Ako pisete v uvode alebo lepsie napisane v zadani temy, zaujimaju Vas nazory, ked sa neviete vyrovnat z nazormi ludi, ktory zo svojich, nie malich, dani financuju ucitelsky stav, otazne je preco zadavate takuto temu. V mojom uvodnom prispevku som vyjadril svoj nazor, ktory som rozviedol.
Kedze druhy prispevok bol odpoved na priamy utok na mna, je zarazajuce, preco ste na to reagovali.

Teraz reagujem na Vas:
"Len treba chciet".... toto pocuvam od druhej triedy ZDS ... V sucastnosti to ludom vysvetlujem tak ze ak nemate nohu nenaraste Vam... a skutocne sa nemozete zucasnit bezeckych zavodov ani ako by ste chceli. Ale urcite vsetko viete lepsie ako moji diagnostici. To je obraz slovenska, vseti vedia to co maju vedet ti druhy (urcite aj ja som taky) a snazia sa to davat najavo. Malokto sa zamysli preco to tak je.

Nik sa tu nevenoval tomu preco ucitelia nedosahuju z detmi take vysledky ako sa od nich ocakava. Stale iba chcu mat viac...
Vsetky problemy sa vidia v rodicoch alebo v systeme... A stale tu zabudame na ucitela, preco nedokaze zaujat deti... Preco neni autoritou....
( a potom nebude tou autoritou ani vtedy ked to dieta na urade bude rozhodovat o plate jeho(ucitelovom) alebo jeho naslednikoch), o tom tu nepise nik.

Priklad mladeho cloviecika zmaturuvaneho ktory sa rozhodne ze bude ucitel a ide na VS do BA alebo Nitry.... Na otazku preco tam ide bolo lebo tam ho zobrali... druha odpoved nie nezanedbatelna v jeho veku :"Je tam vela dievcat" ale to ked som mu argumentoval ze z tim platom neuzivi rodinu, ze nikdy nebol aktivny v dakej praci z detmi ci mladezou ho uz netrapilo.
Takze zapaltime takemu cloviecikovy vzdelanie z nasich dani a on sa nam za to domeni tim ze pojde rezat ryby na aliasku. Peniaze ktore sa na neho minuli tak chybaju inde a on nam ich svojou pracou nevrati (spolocnosti).

Vsetci vedia ked idu na VS ucitelskeho smeru ze plat ucitela je nizky. Je to poslanie ktore musi mat clovek v sebe, je to postavenie ktore taky clovek v spolocnosti ma co ma vyvazovat jeho nizky prijem... Preco to nema na slovensku som vysvetlil uz v predchdzajucich prispevkoch, lebo skutocne vsetci sme ich zazili, a ruku na srdce (ci na kreditnu kartu) kolky, kolke boli osobnosti?

mimotemy:)Skúste skrátiť svoj príspevok a jasnejšie formulujte niektoré vety, prosím vás.

Nie je mi celkom jasné, čo ste chceli tou záplavovou slov povedať (domýšľať si nechcem).

Ak som dobre pochopil, chceli by ste, aby sa ten váš spomímaný ČLOVIEČIK nedostal na štúdium, aby zbytočne nemíňal naše dane a možno nedajboh neučil naše detúrence (co by bolo fakt zlé).
A sme doma! Podporte zatraktívnenie učitelskeho povolania a on sa tam pre samý nával nedostane a pôjde zabíjať tie ryby bez titulu.

Keby ste pozorne čítali, tak v zadaní + príspevkoch a linkoch nájdete odpovede;)
avez
05.08.11,11:13
Mati, nevzdávaj to písanie. Pravopis sa ti z príspevku na príspevok zázračne zlepšuje, preklepy zmizli, štylistika sa cibrí. A tak to funguje aj v škole. Len dôsledný nácvik pravopisných pravidiel. Nijaký papier s úľavami pre žiaka s nevýhodnením ešte poruchu neodstránil. Len pozitívny prístup pedagóga, rodiča a snaha samotného žiaka.
marjankaj
05.08.11,11:37
:D

mimotemy:)Skúste skrátiť svoj príspevok a jasnejšie formulujte niektoré vety, prosím vás.

Nie je mi celkom jasné, čo ste chceli tou záplavovou slov povedať (domýšľať si nechcem).


No trošku sa ukľudni. Ty tu nie si na to, aby si predpisoval, kto má čo a ako písať.

Najprv píšeš, že ťa zaujímajú názory iných, ale zrejme iba tie ktoré vyhovujú tebe.
Také tu už bolo pred rokom 1989.:eek:
jaros5
05.08.11,11:41
Vodu kážeš, víno piješ.
marjankaj
05.08.11,11:43
Na rozdiel od teba som nikomu nazakazoval niečo písať.

Vyzerá to tu ako v pomocnej škole. Hneď to aj vyhodnocuješ.
jaros5
05.08.11,12:17
No trošku sa ukľudni. Ty tu nie si na to, aby si predpisoval, kto má čo a ako písať.

Najprv píšeš, že ťa zaujímajú názory iných, ale zrejme iba tie ktoré vyhovujú tebe.
Také tu už bolo pred rokom 1989.:eek:

Takže podľa teba je úplne v poriadku, keď niekto uráža a dehonestuje prácu všetkých učiteľov?
A ešte zo mňa urobíš aj komanča:o
marjankaj
05.08.11,12:24
Takže podľa teba je úplne v poriadku, keď niekto uráža a dehonestuje prácu všetkých učiteľov?
A ešte zo mňa urobíš aj komanča:o

To správne nie je. Ale ani to nie je správne všetkých do radu vychvaľovať, a sľubovať všetkým do radu 1,5 násobok priemerného platu.
Ako to chceli komunisti?
Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb?

Alebo by to malo byť.
Každému podľa odvedenej práce.
trisestri
05.08.11,12:53
Takže podľa teba je úplne v poriadku, keď niekto uráža a dehonestuje prácu všetkých učiteľov?
A ešte zo mňa urobíš aj komanča:o

Azda si všetci zaslúžia rovnaký plat?Poznál som dobrých učitelov ale aj takých ktorých by som okamžite vyhodil zo školstva/protekcionarstvo,zakrývanie oči pred šikanou, ponižovanie detí zo slabších rodín,zle vedenie,subjektívne hodnotenie atd a nech sa nikto nehnevá ak niekto dostane z angličtiny maturu a a nevie čo je friends,sun,day tak zbohom zdravý rozum/
Chceš názory a potom útočiš ak niekto da iný názor ako si predstavuješ-fakt si niekto zasluží nejaký plat iba za to že ma nejakú profesiu-nemalo by sa hodnotit aj inviduálne ako ju vykonavá?/ked sú deti nevychované hadže sa to všetko na rodičov,ked ide o platy,vtedy učitelia hovoria o poslaní vychovavat nie iba vzdelavat-tak ako je to vlastne?Osobne myslím aj podla skúsenosti v iných krajinách že učitelia by sa nemali vyčlenovat,boj za lepšie podmienky by mal byt ovela širší,je tu mnoho nedocenených profesii,mnoho disporcií a problemov-preto by to mali byt celospoločenské protesty za lepšie mzdy a podmienky pre prácu.
Vebi34
05.08.11,22:10
Všetkým, ktorí nemajú ani najmenšiu predstavu o pedagogickej práci, by som doporučila, aby aspoň semester študovali nejaký pedagogický smer, aby získali ako- takú predstavu o tejto práci a pochopili, že za študijnými výsledkami stojí nie len práca učiteľa, ale aj "namiešané" gény od rodičov, sociálne prostredie či ctižiadosť dieťaťa a mnoho ďalších aspektov. Viniť za svoje neúspechy pedagógov a samovoľne si diagnostikovať poruchy a tým ospravedlňovať svoje chyby, môžu len tí, ktorí závidia a nedostali sa študovať ani len na "TÚ" pedagogickú. Ja som bola jedna z 30 študentov zo 450, ktorí mali v danom ročníku tú poctu študovať daný odbor. Vyše 400 uchádzačov tú možnosť nedostalo. Vyštudovala som, stala som sa pedagógom, mám rada svoju prácu a svedomito sa ju snažím vykonávať ako mnoho ďalších pedagógov. Nie sme pred rokom 1989, takže si myslím, že mám nárok žiadať vyšší plat aj s istými výhodami, ktoré mi umožnia ešte lepšie vykonávať svoju prácu.
Vebi34
05.08.11,22:15
Dakujem za hodnetenie mojej osoby. Nuz zial, tak ako vzdy na roznych forach sa z komplexneho hodnotenia, u nas ucitelov a pedagogov, sa stanu osobne urazky, a utoky. Na vysvetlenie vsetky uchadzacky mali maturitu!.... Je zle ze som to tam neuviedol, ale teraz je to o tom ze z mojej pozice cloveka co prijma zamestnanca na pracu z peniazmi, cislami to maju ovladat... a kto ich to mal naucit? UCITELIA a o tich tu piseme.

Vasa veta: Predavacka - predavačka, je všeobecne známe, aké študijné výsledky mali. To vypoveda ze tito ucitelia sa nesnazili a nezasluzili si ani to zakladne ohodnotenie ktore dostali...

Ak vyrobis zly vyrobok nik ti za neho nezaplati. Ucitelia a pedagogovia tu produkuju ludi co nevedia narabat s tim co sa naucili (ako ja z pravopisom) a tito ludia (ucitelia) nas tu chcu presviedcat ze chcu viac? Za co?

K mojej udajnej nadradenosti, co uvadzate iba na zaklade pravopisu, nie ste to nahodov Vy, ktora sa snazi sudit, aj napriek tomu, ze bolo vysvetlene preco ten pravopis za ziadnych okolnosti nebude lepsi?
A rodičov si sa neopýtal, prečo Ťa tak namiešali? Rodičia boli ako prví, učitelia prišli o niekoľko rokov neskôr. Tak prečo je vinný pedagóg?
marjankaj
05.08.11,22:21
A rodičov si sa neopýtal, prečo Ťa tak namiešali? Rodičia boli ako prví, učitelia prišli o niekoľko rokov neskôr. Tak prečo je vinný pedagóg?


A aký má toto súvis s tým vaším štrajkom? Alebo si vyštudovala aj medicínu?
jaros5
05.08.11,22:51
A aký má toto súvis s tým vaším štrajkom? Alebo si vyštudovala aj medicínu?
Janko, skutočne ťa tu verejne prosím, poďme sa vyjadrovať v našich príspevkoch do diskusie konštruktívne, načo prázdne otázky, podpichovanie, ....
Daj argumenty, vypočuj si názor - aj keď sa s ním nestotožňuješ ... je to len názor ... v SS sa s tebou dá zmysluplne diskutovať - som presvedčený, že to dokážeme aj tu, na skle ....:)
marjankaj
06.08.11,07:02
Janko, skutočne ťa tu verejne prosím, poďme sa vyjadrovať v našich príspevkoch do diskusie konštruktívne, načo prázdne otázky, podpichovanie, ....
Daj argumenty, vypočuj si názor - aj keď sa s ním nestotožňuješ ... je to len názor ... v SS sa s tebou dá zmysluplne diskutovať - som presvedčený, že to dokážeme aj tu, na skle ....:)


Všetkým, ktorí nemajú ani najmenšiu predstavu o pedagogickej práci, by som doporučila, aby aspoň semester študovali nejaký pedagogický smer, aby získali ako- takú predstavu o tejto práci a pochopili, že za študijnými výsledkami stojí nie len práca učiteľa, ale aj "namiešané" gény od rodičov, sociálne prostredie či ctižiadosť dieťaťa a mnoho ďalších aspektov. Viniť za svoje neúspechy pedagógov a samovoľne si diagnostikovať poruchy a tým ospravedlňovať svoje chyby, môžu len tí, ktorí závidia a nedostali sa študovať ani len na "TÚ" pedagogickú. Ja som bola jedna z 30 študentov zo 450, ktorí mali v danom ročníku tú poctu študovať daný odbor. Vyše 400 uchádzačov tú možnosť nedostalo. Vyštudovala som, stala som sa pedagógom, mám rada svoju prácu a svedomito sa ju snažím vykonávať ako mnoho ďalších pedagógov. Nie sme pred rokom 1989, takže si myslím, že mám nárok žiadať vyšší plat aj s istými výhodami, ktoré mi umožnia ešte lepšie vykonávať svoju prácu.


A rodičov si sa neopýtal, prečo Ťa tak namiešali? Rodičia boli ako prví, učitelia prišli o niekoľko rokov neskôr. Tak prečo je vinný pedagóg?

Tak toto bolo naozaj konštruktívne. A vraj učiteľka.:eek:

Ja som už skôr povedal, že na ten štrajk máte právo zaručené ústavou. To by mohlo byť jasné aj učiteľom. Neviem, načo k tomu potrebujete môj súhlas. Bez môjho súhlasu bude ten váš štrajk neplatný?

Ale keď tu bude niekto kritizovať niekoho, za to, že nie je taký chytrý ako učitelia, tak sa ho zastanem.
vcielkaisr
06.08.11,07:34
Všetkým, ktorí nemajú ani najmenšiu predstavu o pedagogickej práci, by som doporučila, aby aspoň semester študovali nejaký pedagogický smer, aby získali ako- takú predstavu o tejto práci a pochopili, že za študijnými výsledkami stojí nie len práca učiteľa, ale aj "namiešané" gény od rodičov, sociálne prostredie či ctižiadosť dieťaťa a mnoho ďalších aspektov. Viniť za svoje neúspechy pedagógov a samovoľne si diagnostikovať poruchy a tým ospravedlňovať svoje chyby, môžu len tí, ktorí závidia a nedostali sa študovať ani len na "TÚ" pedagogickú. Ja som bola jedna z 30 študentov zo 450, ktorí mali v danom ročníku tú poctu študovať daný odbor. Vyše 400 uchádzačov tú možnosť nedostalo. Vyštudovala som, stala som sa pedagógom, mám rada svoju prácu a svedomito sa ju snažím vykonávať ako mnoho ďalších pedagógov. Nie sme pred rokom 1989, takže si myslím, že mám nárok žiadať vyšší plat aj s istými výhodami, ktoré mi umožnia ešte lepšie vykonávať svoju prácu.

Tak podľa mňa svoju prácu,možeš vykonavať svedomito bez ohľadu na výšku platu,nárok samozrejme máš,ale vy žiadate zvýšenie platov pre všetkých učiteľov rovnako,bez ohľadu na jej kvalitu.
Z tým štúdiom je to tak trochu vyťahovanie,či ostatné študijné odbory nemajú náročne študium?Ja som zase počula že pedagogika nepatrí k tým najťažším,všetko zaleží od univerzity a fakulty.A tak isto učiteľ takmer bezprostredne po štúdiu zarába,kým taký lekári,psychologovia,právnici musia investovať do praxe,atestacii a ziskavaní kreditov.Otec jednej učitelky my pošuškal že jeho dcéra s titulom ing si urobila pedagogické minimum a dostala po známosti miesto učitelky a že nemá to až také zle-namiesto platu 500 eur čo mala v povodnej profesii dostala nastupny plat 650 eur a že ma menej zodpovednosti ako vo fabrike a že ma istotu stáleho miesta.Ono najprv učitelia chceli plat na úrovni priemernej mzdy,teraz chcú na úrovni 1:5 násobku,potom ak ho dosiahnú budú chciet na úrovni 2 násobku atď-bez ohľadu na to že rozpočet je v deficite,svet sa rúti do ďalšej krízy,bez ohľadu na to že mnohý ľudia prichádzajú o prácu,takisto ostatným štatným zamestnancom sa zmrazujú mzdy-takisto naša priemerná mzda je skreslená,veď ju nemaju ani dva tretiny zamestnacov a neverím že nemá kto isť robiť učiteľov, veď trh práce bude onedlho zaplavený vysokoškolský vzdelanými uchádzačmi.Ponuka a dopyt ta by mala určovať cenu práce,na štrajk máte právo,ale neviem či ta podpora verejnosti bude jednoznačná.
tom_i
06.08.11,07:41
Samozrejme že by som podporila štrajk učiteľov, ale ešte skôr by som bola za generálny štrajk pretože tu už nejde len o ich platy a postavenie, ale o postavenie človeka ako takého. Stali sa z nás bábky v rukách politikov, pre ktorých sme občania len keď potrebujú vhodiť lajstro do urny. Niekto má v tomto štáte svoje práva a niekto len povinnosti naložené na plecia. je mi jedno aká politická strana je pri moci, ale keď mne niekto povie že mám šetriť a uťahovať si opasok, tak potom nech to robí aj on a nie že ušetrené € rozminďári a rozdá na odmenách. Učitelia sa potom môžu aj na hlavu stavať, keď doma nemá dieťa ani to základné čo by mohlo stať - potom prichádza závisť, nenávisť, šikana, nevychovanosť, tí čo platia sú nepostihnuteľní a tí čo nemajú sa nestarajú lebo veď načo. Niekto na socialnych dávkach dostane všetko zadarmo alebo za 1€ a niekto čo si každé € otočí v ruke musí platiť. A potom keď platí tak požaduje od učiteľov aj nemožné, nech sa stará nech učí nech vychováva. Obdivujem učiteľov za to čo pri dnešnej mládeži a ich rodičoch dokážu, pretože ja tvrdím byť dnes učiteľ tak som v base lebo by som sa asi nezdržala.
jaros5
06.08.11,08:09
Čo poviete na tieto fakty?

" Slovensko v posledných rokoch vynakladá na školstvo menšie percento HDP ako napríklad Rusko či Brazília. Dlhodobo sa dáva na školstvo u nás pod 3 % HDP (http://www.ineko.sk/sluby/sluby_dokazy.php?id_slub=123 ) v posledných dvoch rokoch je to približne 3,4%. Naše školstvo môže len snívať o 7 % HDP, ako je to napríklad v Dánsku, Izraeli alebo na Islande, alebo môže snívať o tom, že štát vynaloží 22% verejných výdavkov na školstvo, tak ako v Mexiku "(http://www.oecd.org/dataoecd/42/63/45943729.pdf).

Čítajte viac: http://janmacek.blog.sme.sk/c/247590/Preco-ucitelia-nestrajkuju.html#ixzz1UEkCnBuV
Zita5
06.08.11,08:18
Zaujímajú ma názory učiteľov, rodičov, žiakov-študentov a aj tých, ktorých sa zdanlivo táto téma netýka. Je pre nás všetkých veľmi dôležité do akej školy chodia naše deti, vnúčence .... akí učitelia ich učia ....


Nepodporila - vodu kážu,víno pijú :)


P.S. Česť výnimkam .
trisestri
06.08.11,08:26
Samozrejme že by som podporila štrajk učiteľov, ale ešte skôr by som bola za generálny štrajk pretože tu už nejde len o ich platy a postavenie, ale o postavenie človeka ako takého. Stali sa z nás bábky v rukách politikov, pre ktorých sme občania len keď potrebujú vhodiť lajstro do urny. Niekto má v tomto štáte svoje práva a niekto len povinnosti naložené na plecia. je mi jedno aká politická strana je pri moci, ale keď mne niekto povie že mám šetriť a uťahovať si opasok, tak potom nech to robí aj on a nie že ušetrené € rozminďári a rozdá na odmenách. Učitelia sa potom môžu aj na hlavu stavať, keď doma nemá dieťa ani to základné čo by mohlo stať - potom prichádza závisť, nenávisť, šikana, nevychovanosť, tí čo platia sú nepostihnuteľní a tí čo nemajú sa nestarajú lebo veď načo. Niekto na socialnych dávkach dostane všetko zadarmo alebo za 1€ a niekto čo si každé € otočí v ruke musí platiť. A potom keď platí tak požaduje od učiteľov aj nemožné, nech sa stará nech učí nech vychováva. Obdivujem učiteľov za to čo pri dnešnej mládeži a ich rodičoch dokážu, pretože ja tvrdím byť dnes učiteľ tak som v base lebo by som sa asi nezdržala.

Nerobil by som triedných nepriatelov zo všetkých ludí v hmotnej núdzi,je to zase len tah politikov,tie dávky pre tých čo sú tam z objektivných pričin nie sú také ktoré by si im mala zavidiet a že ich berú za nič to je tiež taký komunistický pohlad na vec-prečo im štát nezabespečí podmienky pre vhodné uplatnenie sa/na cca 300000 nezamestnaných je 7500 volných miest a to tiež v nevyhovujúcej štruktúre alebo sú volné iba naoko,v skutočnosti sa niekomu drží miesto/,ak mali robotu tak robili a vieš o takej kapitalistickej krajine v historií kde by sa na 100% stretla na trhu práce ponuka z dopytom? /vpp, zametala by si ulice za 50 eur?/Vieš o výške socialných dávok a mysliš že je motivačné sediet doma a poberat pár eur,pre 4 osoby je dávka nižšia ako výška minimálnej mzdy.Ine je to u osadníkov,ktorý splodia kopec detí,majú všelijaké výhody,neplatia za bývanie ani energie,ale to chýba systému a nie tých ludí ktorý sú v núdzi z objektivných príčin.
Neustalých rečí o utahovaní opaskov mám aj ja plné zuby,my si ich utahujeme 20 rokov a teraz máme zase,lebo máme platit cudzie dlhy,pričom pred rokmi nám hovorili že za 20-30 rokov možme dosiahnut životnú uroven západu, namiesto toho prepadáme,zhumpovaný nám fabriky,zahltili nás svojím brakom, za babku získali naše strategické aj né podniky,ešte aj tak málo,máme platit ich dlhy a niest najtažšie následky krízi,tak nech sa konečne naučia hospodarit a nech si utahujú opasky ti čo šafarili a nie my,ak máme 75 výkonost ekonomiky priemeru eu,tak do 3 rokoch chceme 50% ich príjmov, všade tam kde na nich ma dosah štát a je skade brat,nech sa politici starajú a nie pred volbami prazdné sluby a po nich skutek utek a každý šafári a nebojuje z rozkradaním a podvodmi,nech povedia dost podvodníkom a tunelarom ktorý sa priživujú na štatnom,lumpi aj tak už dost nakradli-ked národ netlačí,politikom sa lahko rozdeluje a panuje.
jaros5
06.08.11,08:45
..............,na štrajk máte právo,ale neviem či ta podpora verejnosti bude jednoznačná.

Podľa mňa určite nebude. Podpora verejnosti je realne určite nižšia, ako ukazuje náš graf ....

...verejnosť významne nepodporila ani zdravotníkov... nehovoriac o ostatných protestoch v minulosti ...
Pikoška
06.08.11,09:27
Áno, máš pravdu. U nás na škole je tiež pár dôchodcov a pritom sa na ich miesta hlásia mladí pedagógovia, no nemajú šancu, pretože dôchodcu chráni zákon. A to poberajú dôchodok aj plat už 4-5 rokov.To, že dôchodcovia poberajú dôchodok aj plat zrejme v tejto finančnomorálnej kríze nie je s kostolným poriadkom. Ale že vám opakovane múdrosť mnohých dôchodcov neustále leží v žalúdku, rovnako ako tí dôchodcovia je len dôkaz toho, že ste si mnohí v škole sedeli na ušich, keď bola občianska výuka o úcte k starším, odborne vyspelejším a prakticky dokonalejším. A že to dnes vyzerá, ako vyzerá je preto, lebo dávno neplatí, že odmeňovanie by malo byť podľa množstva a kvality vykonanej práce a nie podľa toho, či má dievčina 90-60-90. A o pracovitosti dnešnej generácie, aj keď to neplatí paušálne, škoda reči. Opäť sa predsa potvrdzuje to staré a múdre: Starí vstávajte, mladým sa nechce robiť!!!
P.S. Aj to je dôsledok úrovne nášho školstva a mnohých učiteľov. ;)
trisestri
06.08.11,09:42
To, že dôchodcovia poberajú dôchodok aj plat zrejme v tejto finančnomorálnej kríze nie je s kostolným poriadkom. Ale že vám opakovane múdrosť mnohých dôchodcov neustále leží v žalúdku, rovnako ako tí dôchodcovia je len dôkaz toho, že ste si mnohí v škole sedeli na ušich, keď bola občianska výuka o úcte k starším, odborne vyspelejším a prakticky dokonalejším. A že to dnes vyzerá, ako vyzerá je preto, lebo dávno neplatí, že odmeňovanie by malo byť podľa množstva a kvality vykonanej práce a nie podľa toho, či má dievčina 90-60-90. A o pracovitosti dnešnej generácie, aj keď to neplatí paušálne, škoda reči. Opäť sa predsa potvrdzuje to staré a múdre: Starí vstávajte, mladým sa nechce robiť!!!
P.S. Aj to je dôsledok úrovne nášho školstva a mnohých učiteľov. ;)

No ked makajú aj v Anglicku,Irsku,Holandsku a všade inde a nielen po Europe, asi to z mladými nebude až také zlé,netreba paušalizovat aj medzi starými sú taký čo celý život sa flákali,keby sa zodreli v robote,tak by nerobili do 85 veku,ale by ihned utekali na ten dochodok,zase mnohý sa aj namakali a teraz im niektorý sopliaci po nete vypisujú že si nezaslužia dochodok čo je tiež sprosté,lebo svoje si odrobili-takže pracovitost a neúctu treba tak ako všetko ostatné brat inviduálne a konkretne,tiež si myslím kto svoje odmakal nech si úživa a nech nechá makat tých ktorý tiež potrebujú odpracovat roky,aby mohli potom íst do penzie.
tom_i
06.08.11,09:47
Nerobil by som triedných nepriatelov zo všetkých ludí v hmotnej núdzi,je to zase len tah politikov,tie dávky pre tých čo sú tam z objektivných pričin nie sú také ktoré by si im mala zavidiet a že ich berú za nič to je tiež taký komunistický pohlad na vec-prečo im štát nezabespečí podmienky pre vhodné uplatnenie sa/na cca 300000 nezamestnaných je 7500 volných miest a to tiež v nevyhovujúcej štruktúre alebo sú volné iba naoko,v skutočnosti sa niekomu drží miesto/,ak mali robotu tak robili a vieš o takej kapitalistickej krajine v historií kde by sa na 100% stretla na trhu práce ponuka z dopytom? /vpp, zametala by si ulice za 50 eur?/Vieš o výške socialných dávok a mysliš že je motivačné sediet doma a poberat pár eur,pre 4 osoby je dávka nižšia ako výška minimálnej mzdy.Ine je to u osadníkov,ktorý splodia kopec detí,majú všelijaké výhody,neplatia za bývanie ani energie,ale to chýba systému a nie tých ludí ktorý sú v núdzi z objektivných príčin.
Neustalých rečí o utahovaní opaskov mám aj ja plné zuby,my si ich utahujeme 20 rokov a teraz máme zase,lebo máme platit cudzie dlhy,pričom pred rokmi nám hovorili že za 20-30 rokov možme dosiahnut životnú uroven západu, namiesto toho prepadáme,zhumpovaný nám fabriky,zahltili nás svojím brakom, za babku získali naše strategické aj né podniky,ešte aj tak málo,máme platit ich dlhy a niest najtažšie následky krízi,tak nech sa konečne naučia hospodarit a nech si utahujú opasky ti čo šafarili a nie my,ak máme 75 výkonost ekonomiky priemeru eu,tak do 3 rokoch chceme 50% ich príjmov, všade tam kde na nich ma dosah štát a je skade brat,nech sa politici starajú a nie pred volbami prazdné sluby a po nich skutek utek a každý šafári a nebojuje z rozkradaním a podvodmi,nech povedia dost podvodníkom a tunelarom ktorý sa priživujú na štatnom,lumpi aj tak už dost nakradli-ked národ netlačí,politikom sa lahko rozdeluje a panuje.
ale ja neodsudzujem tých čo sú na sociálnych dávkach a nakoľko je tu téma o učiteľoch napíšem len stručne môj názor - prečo štát chce ľudí motivovať prácou k sociálnym dávkam keď im tú prácu môže dať je to ako nútené práce za málo peňazí ale na druhej strane chce zrovnoprávniť súkromné školstvo, súkromné DSSky a podobne, proste v našom štáte je všetko postavené na hlavu, ja mám sociálne citenie a pomáham v rámci mojich možností aj keď na rozhadzovanie veľa nemáme, a preto sa len zopakujem ja som za totálny generálny štraj nakoľko zachvílu bude môj plat na úrovni minimálnej mzdy pretože už 4 roky sa nám plat nezvýšil ani o deravý groš,ani žiadne odmeny a voľných miest je toľko že neviem čo skor si mám vybrať, ale ešte stále som v pásme že musíme zaplatiť všetko
trisestri
06.08.11,10:03
ale ja neodsudzujem tých čo sú na sociálnych dávkach a nakoľko je tu téma o učiteľoch napíšem len stručne môj názor - prečo štát chce ľudí motivovať prácou k sociálnym dávkam keď im tú prácu môže dať je to ako nútené práce za málo peňazí ale na druhej strane chce zrovnoprávniť súkromné školstvo, súkromné DSSky a podobne, proste v našom štáte je všetko postavené na hlavu, ja mám sociálne citenie a pomáham v rámci mojich možností aj keď na rozhadzovanie veľa nemáme, a preto sa len zopakujem ja som za totálny generálny štraj nakoľko zachvílu bude môj plat na úrovni minimálnej mzdy pretože už 4 roky sa nám plat nezvýšil ani o deravý groš,ani žiadne odmeny a voľných miest je toľko že neviem čo skor si mám vybrať, ale ešte stále som v pásme že musíme zaplatiť všetko

No a na druhej strane nechápem prečo súkromné ma byt financované štátom a prečo za súkromné účty DSS ma ručit ten zlý štát-ved to je fakt nejako poriadne na hlavu postavené-štát ma garantovat zisky súkromnému podnikaniu-najprv je to zlé že je to štatné a potom to ma štát financovat a pridat ešte aj zisk ako bonus
Nemám nič proti generalnému štrajku,každý ma bojovat za svoje práva,nielen učitelia,volbami nič nekončí,politikom treba svoje požiadavky pripominat tvrdými natlakovými akciami,ale nie trieštením síl,treba vytvorit širokú platformu na boj za vyššiu životnú úroven.
marjankaj
06.08.11,10:42
Z wikipedie:


Štrajk je spôsob protestu, pri ktorom jeho účastníci prestanú pracovať, aby dosiahli presadenie svojich požiadaviek. Najčastejšie sú štrajky zamestnancov za vyššie platy. V demokratických krajinách ide o často používaný prostriedok nielen ekonomického, ale aj politického nátlaku. Rozsah štrajku môže byť
rôzny a zasiahnuť firmu, priemyselné alebo iné odvetvie alebo viacero odvetví.

Špecifickou formou štrajku je hladovka.

Krátkodobý dopad štrajkov na ekonomiku je vždy nepriaznivý, a dlhodobý väčšinou nepriaznivý. Štrajky môžu prejsť do občianskych nepokojov až ozbrojených rebélií.

Ale možno ma to v škole zle naučili, a štrajk je niečo celkom iné.:eek:

Myslíte, že by to váš zamestnávateľ pocítil, keby som ja išiel štrajkovať?
Stanislav 1975
06.08.11,10:49
Moja manželka tiež občas štrajkuje a povačšine býva úspešná...:D,tak na 99%
kukučka
06.08.11,12:10
Vždy boli a budú dobrí aj zlí žiaci aj učitelia a protekcia tiež. Keď chodil do školy môj otec, boli deti bité zato ak nevedeli odrapotať očenáš po maďarsky. Keď som chodila do školy ja a potom moje deti, občas dostal niekto pravítkom po ruke ak sústavne niečo "zabúdal", alebo poza uši, ak bol trochu drzý. Dnes je učiteľ bitý nielen rodičmi, ale aj zákonom, ak mu uletí ruka na niekoho, kto ho pošle však viete kam.
Vyjadrujete sa k dnešným učiteľom, ich platom, školstvu atď, ale väčšina z vás porovnáva so svojimi spomienkami spred tridsiatich rokov.
Len taká moja poznámka na okraj témy.
jaros5
06.08.11,17:47
Plat začínajúcich učiteľov v ČR navýšený na 20 tisíc korún českých (asi 775 eur).

http://www.naseplaty.sk/aktualne-spravodajstvo/4028/Plat-zacinajucich-ucitelov-v-CR-bude-20-tisic-korun.html
220870
06.08.11,17:54
Moja manželka tiež občas štrajkuje a povačšine býva úspešná...:D,tak na 99%
Máš doma učiteľku?Ak áno to ťa ľutujem .komandér v rodine.:D
sanna
06.08.11,21:02
Dvojaký pohľad na tú istú učiteľku:
1. Vychválila som pred známou z dediny učiteľku matematiky na ZŠ, ako výborne vie motivovať žiakov, vie perfektne vysvetliť... (Vďaka nej si moja dcéra vybrala na gym. matematickú triedu a pokračuje na KU v Prahe.)
2. Tá známa sa na mňa osopila, že tá učiteľka matematiky vôbec nevie nadchnúť žiakov a vôbec vysvetliť učivo, žiaci si vraj musia doma sami dobrať učivo a ak chcú pochopiť učivo musia sa doučovať.

Ak žiak je mysľou neprítomný na hodine, ten sa bude sťažovať, že nič nerozumie, lebo ani nechce rozumieť.
jaros5
07.08.11,09:02
Myslíte, že by to váš zamestnávateľ pocítil, keby som ja išiel štrajkovať?

Záleží akú formu protestov si zvolíš ..... ak do neho hodíš pokazené vajíčko, alebo zhnitú rajčinu - tak pocíííti:D
jaros5
07.08.11,10:00
Z wikipedie:

Ale možno ma to v škole zle naučili, a štrajk je niečo celkom iné.:eek:

Myslíte, že by to váš zamestnávateľ pocítil, keby som ja išiel štrajkovať?

Ale musíš dať veľký pozor, aby si neublížil nevinnému.
Veľa učiteľov je totiž spokojná so s svojim zamestnávateľom.
A viem, že aj zamestnávatelia učiteľov sú nespokojní so stavom školstva v SR.
marjankaj
07.08.11,10:59
Ale musíš dať veľký pozor, aby si neublížil nevinnému.
Veľa učiteľov je totiž spokojná so s svojim zamestnávateľom.
A viem, že aj zamestnávatelia učiteľov sú nespokojní so stavom školstva v SR.

No dobre, tak ja teda idem štrajkovať proti nášmu starostovi. V pondelok nepôjdem do práce. Ten môj zamestnávateľ(teda ja) bude mať z toho "radosť". Nie som si istý či tie pokazené vajcia a rajčiny budú v súlade so zákonom. Aj naši učitelia sú nespokojní, dokonca niektorých poznám. Tak to bude pravda. A ten náš starosta za necelý rok má aj iné veci na rováši. Takže nevinný nebude.
Bude vám to tak stačiť?

To najdôležitejšie som zabudol. U nás starosta podpisuje výplaty aj učiteľom Na základných a materských školách .
csillag3112
07.08.11,18:05
Som ucitelka, vystudovala som pedagogicku skolu, chcem sa vyjadrit len k tejto teme asi takto. Pracovala som 10 rokov s dorastom ako ucitel jazdy na koni, vzhladom k tomu ze v skolstve sa miesto nenaslo, a mam k zvieratam vztah dorobila som si osvedcenie a sla pracovat ku konom. Ovsem nebolo to len vystavanie v jazdiarni makala som cele roky s lopatou okolo 15 koni, cvicila kone, deti, vyucovala zakaznikov, zrebila kobyly teda tahala nocne aj 3 tyzdne v kuse a zaroven po narodeni hned aj den pretoze zrieba musi byt pod dohladom ked sa narodi, ale aj som zapriahala paru do koca a pracovala so zaprahom, dokonca bolo treba natahat zrdovinu sla som do hory s konom tahat zrdovinu na ohrady, robila som konom korektury kopyt, a to vsetkym 15 - tim, opravovala som pokazene kone atd... atd... atd........ a to vsetko za 280 eur.Sviatky piatky Vianoce, Novy rok cely rok denne. Dovolenku som si pisala v praci atd.... Ale .... stajnu zrusili a ja som sa vratila do skolstva. Som ucitelka prezmenu v skolke. Zarobim cosi viac ano, tymto chcem reagovat na isty dotaz tu v tejto teme .... :dajte im lopatu do ruk ..... " Takze ja som z lopatou makala cele roky a viem si to porovnat. Urcite podporim strajk, pretoze praca v skolstve je nesmierne vycerpavajuca po najma psychickej stranke, a makate aj doma, pracu si taham domov ako kazdy ucitel, a ako som samozrejme citala je to tak aj v inych profesiach. Ucitelstvo je narocna praca a treba ju robit srdcom, svojim dotazom chcem len povedat tolko, ze hocikedy vymenim pracu ucitela v dnesnych podmienkach v skolstve za tu lopatu a tu drinu ktoru som robila roky. Tu moznost nemam a preto dufam ze sa to v skolstve zlepsi !!! Podmienky su v skolstve velmi biedne.
jaros5
07.08.11,18:14
No dobre, tak ja teda idem štrajkovať proti nášmu starostovi. V pondelok nepôjdem do práce. Ten môj zamestnávateľ(teda ja) bude mať z toho "radosť". Nie som si istý či tie pokazené vajcia a rajčiny budú v súlade so zákonom. Aj naši učitelia sú nespokojní, dokonca niektorých poznám. Tak to bude pravda. A ten náš starosta za necelý rok má aj iné veci na rováši. Takže nevinný nebude.
Bude vám to tak stačiť?

Nie Janko, neštrajkuj - starostovia tiež poväčšine nie sú zamestnávateľmi učiteľov (iba na malých dedinkách-kde školy nemajú právnu subjektivitu). Pokazené vajíčka a rajčinky kľudne hoď do kompostu. :D
Učiteľom bude stačiť, keď podpíšeš ich petíciu.
Dáša_
08.08.11,05:32
Dajme tým našim učiteľom aspoň možnosť po odpracovaní 25-30 rokov v školstve, aby mohli požiadať o starobný dôchodok v 55-60tke!!!
Veď tak starý učiteľ už ťažko môže držať krok ................ samozrejme česť výnimkám.


hmm, na jednej strane skôr do dôchodku, na druhej strane, mám niekoľko známych, ktoré sa nemohli po skončení školy v školstve zamestnať. Všade, kde písali, boli miesta, na ktoré mali vzdelanie, obsadené dôchodcami...

A tak napriek chuti ísť učiť, predávali v obchode napríklad.
jaros5
08.08.11,05:42
Dajme tým našim učiteľom aspoň možnosť po odpracovaní 25-30 rokov v školstve, aby mohli požiadať o starobný dôchodok v 55-60tke!!!
Veď tak starý učiteľ už ťažko môže držať krok ................ samozrejme česť výnimkám.


mimotemyOspravedlňujem sa, nechtiac som vymazal príspevok na ktorý reagovala dašazlezaradil
Pikoška
08.08.11,08:05
hmm, na jednej strane skôr do dôchodku, na druhej strane, mám niekoľko známych, ktoré sa nemohli po skončení školy v školstve zamestnať. Všade, kde písali, boli miesta, na ktoré mali vzdelanie, obsadené dôchodcami...

A tak napriek chuti ísť učiť, predávali v obchode napríklad.Táto téma je významná najmä tým, že je o učiteľoch. Každý z nich teda vie celkom presne, že do školstva a zdravotníctva sa prerozdelí len toľko, koľko umožní prerozdeliť najmä výrobná sféra. Preto si treba ofukovať takých, ako je marjankaj, predavači v obchode, či iní pracujúci vo výrobnej sfére. Ak budú mať oni vytvorené optimálne podmienky, tak celkom určite sa podarí učiteľom mať mobily, či laptopy. Štrajkovať by teda mali za lepšie podmienky v prvom rade tí z výroby a k tým sa treba pridať. Tie ostatné štrajky potom nebudú potrebné.A ak, tak len v tom prípade, ak ekonomická kategória o MIMOEKONOMICKÝCH EFEKTOCH investovania do školstva nebude povinným štátnicovým predmetom budúcim ekonómom. Tí dnešní vtedy v škole asi chýbali.
marjankaj
08.08.11,10:34
Táto téma je významná najmä tým, že je o učiteľoch. Každý z nich teda vie celkom presne, že do školstva a zdravotníctva sa prerozdelí len toľko, koľko umožní prerozdeliť najmä výrobná sféra. Preto si treba ofukovať takých, ako je marjankaj, predavači v obchode, či iní pracujúci vo výrobnej sfére. Ak budú mať oni vytvorené optimálne podmienky, tak celkom určite sa podarí učiteľom mať mobily, či laptopy. Štrajkovať by teda mali za lepšie podmienky v prvom rade tí z výroby a k tým sa treba pridať. Tie ostatné štrajky potom nebudú potrebné.A ak, tak len v tom prípade, ak ekonomická kategória o MIMOEKONOMICKÝCH EFEKTOCH investovania do školstva nebude povinným štátnicovým predmetom budúcim ekonómom. Tí dnešní vtedy v škole asi chýbali.

Presne tak, až na to, že ja tiež nepracujem vo výrobnej sfére, ale sa na výrobnej sfére priživujem, podobne ako upratovačky, administratívni pracovníci a pod.
Rozdeľovať si môžeme iba toľko, koľko nám vyprodukuje výrobná sféra. Ak niekomu treba pridať, tak sa musí inému ubrať. Komu by sa malo ubrať? Asi všetkým, zdvihnutím DPH? Alebo nebodaj poslancom a vláde?:confused: Veď tých naši učitelia dobre naučili ako hospodáriť.

A k tomu odchodu do dôchodku pre učiteľov v 55-60.
A robotník niekde pri páse alebo sústruhu, nie je opotrebovaný a može veselo pracovať do 70 rokov ako to naznačuje trend aj v iných krajinách?
Veď už nie sme ohradení nejakým čínskym múrom, aby sme nevedeli, alko to chodí za našimi hranicami. To že existuje kríza to asi nikto z vás netuší. Už ani Miklóš to nezvaľuje na Fica, a to je čo povedať. Chcete ísť gréckou cestou? Mať ich platy a dôchodky? Myslíte že EU sa nám na to poskladá?

Kto iný by sa mal v tom lepšie orientovať ako učitelia. No zatiaľ to tak akosi nevyzerá.
trisestri
08.08.11,11:02
Presne tak, až na to, že ja tiež nepracujem vo výrobnej sfére, ale sa na výrobnej sfére priživujem, podobne ako upratovačky, administratívni pracovníci a pod.
Rozdeľovať si môžeme iba toľko, koľko nám vyprodukuje výrobná sféra. Ak niekomu treba pridať, tak sa musí inému ubrať. Komu by sa malo ubrať? Asi všetkým, zdvihnutím DPH? Alebo nebodaj poslancom a vláde?:confused: Veď tých naši učitelia dobre naučili ako hospodáriť.

A k tomu odchodu do dôchodku pre učiteľov v 55-60.
A robotník niekde pri páse alebo sústruhu, nie je opotrebovaný a može veselo pracovať do 70 rokov ako to naznačuje trend aj v iných krajinách?
Veď už nie sme ohradení nejakým čínskym múrom, aby sme nevedeli, alko to chodí za našimi hranicami. To že existuje kríza to asi nikto z vás netuší. Už ani Miklóš to nezvaľuje na Fica, a to je čo povedať. Chcete ísť gréckou cestou? Mať ich platy a dôchodky? Myslíte že EU sa nám na to poskladá?

Kto iný by sa mal v tom lepšie orientovať ako učitelia. No zatiaľ to tak akosi nevyzerá.

S tými dochodkami som písal už raz že je to nevhodné,lebo v mnohých profesiach sa ludia opotrebujú,takisto raz učitelia sa chvália že robia aj v dochodkovom veku,inokedy žiadajú skorší odchod do dochodku,sami v tom nemajú jasno a je to neetické ked vidíme ako ten vek odchodu sa mnohým predlžuje,ako sa sprisnujú kriteria pre ich nárok,ako v inej teme že sa niektoré planujú aj zrušit.
Strašenie Greckom neberiem,my sme nikdy nemali také výhody,politici strašia a zakryvajú fakt že to oni nás vedú tou cestou-korupcie,bordelu,priživovania sa na štátnom,Mikloš tára ako šetrí pričom zadlženost narasta viac ako sú splátka istiny a úrokov-my si budeme znovu roky utahovat opasky aby sme platili cudzie dlhy-pričom naša ekonomika nemá takú mizernú výkonost aby sme príjmovo boli niekde na úrovni Rumunska.Pozerám také zaostalé miništátiky ako Bosna a Hercegovina,Čierná Hora,Macedonsko čo tam nič extra nemali ako sa vzmahajú a my iba padame,tak my je s toho zle a taký naši politici v porovnaní s inými krajinami Europy by asi mali ist k múru za vlastizradu,lebo totálne humplujú túto krajinu a vyhovarajú sa jeden na druhého od pádu komunizmu-pričom nikto z nich nebol ani len obvinený./máme výkon ekonomiky okolo 75% priemeru EU,plače sa aké sú vysoké dane a odvody,tak kde idú do frasa tie peniaze,ked niet na platy,všetko zadlžené,už armáda,šport,nemocnice a mnohé iné je nedofinancované,školy kde sa neinvestovalo z fondov EU sú v dezolatnom stave,úroven bezbečnosti občanov mizerna atd,atd,atd
LKV
08.08.11,12:39
Nie, nepodporila. V žiadnom inom zamestnaní ľudia nemajú toľko plánovaného a neplánovaného voľna ako učitelia a tiež ich pracovná doba je neporovnateľná s pracovnou dobou v iných odvetviach. Tak nech sa ukľudnia!
sanna
08.08.11,13:02
Nie, nepodporila. V žiadnom inom zamestnaní ľudia nemajú toľko plánovaného a neplánovaného voľna ako učitelia a tiež ich pracovná doba je neporovnateľná s pracovnou dobou v iných odvetviach. Tak nech sa ukľudnia!

Si úplne od veci. Málo si čítal diskusiu, prebudil si sa vďaka dažďu...
Petra Nová
08.08.11,13:12
No, myslím, že podporu verejnosti pre štrajk učiteľov zabrzdí dnešné vyhlásenie vlády k situácii v eurozóne.
http://www.ta3.com/sk/reportaze/182795_tb-ivety-radicovej-o-situacii-v-eurozone

Ak vláda chce rokovať už aj s prezidentom a opozíciou, tak situácia je je ozaj vážna.:confused:
jaros5
08.08.11,15:06
mimotemy, alebo aj nie ....

súhlasím - situácia je naozaj vážna a možno už aj zúfalá ........... a je vážna vždy preto, lebo tak chcú najmocnejší sveta ....
Petra Nová
08.08.11,15:15
mimotemy, alebo aj nie ....

súhlasím - situácia je naozaj vážna a možno už aj zúfalá ........... a je vážna vždy preto, lebo tak chcú najmocnejší sveta ....

Len či počnúc dnešným dňom, nezačíname mať všetci po "ptákach"? Počúvala som ten brífing, a aj keď sa pani premiérka miestami usmievala, vyľakala ma.:cool:
jaros5
08.08.11,16:06
Opäť z toho budú profitovať len tí najbohatší ... a po "ptákach" zvyšok ....
jaros5
08.08.11,16:25
Skoro som na zadok padol !!!
Zachytil ešte niekto tú správu ?
Mikloš sa vyjadril, že "nasypú" od januára do školstva o 3% viac !
vcielkaisr
08.08.11,16:37
Celkovo by platy učiteľov mali ísť hore o cca 5%-3 od Mikloša,2 prerozdelením zdrojov-z rekondičných pobytov,očkovania atd.
janka331
08.08.11,21:45
Áno, zachytila som a pre všetkých závistlivcov oznamujem, že po 28 rokoch praxe to pre mňa pri najprv spomínaných 2% znamená v čistom nejakých 12,8 eur ..... Myslím, že dnes nezaspím
Sabadka
09.08.11,06:22
Len maličká poznámočka k tejto téme.

Nebolo by vhodné opraviť názov témy na "Podporili by ste štrajk pracovníkov v školstve"?

Veď v rezorte okrem učiteľov pracujú aj iné profesie a za úplne mizerné platy. Čakala som, že niekto sa ozve aj v ich prospech, ale nie.
Takže básnická otázka na záver.
Prečo vás páni učitelia hnevá ak niekto napíše, že nepodporí Váš štrajk alebo ak má iný názor než je ten Váš. Veď vy tiež myslíte len na seba a dovolím si tvrdiť, že ste ani nepomysleli na to, že máte aj nepedagogických kolegov, ktorých záujmy by bolo tiež vhodné hájiť.
janka331
09.08.11,06:33
Je to síce pravda, ale spýtam sa ja ináč. Ak štrajkujú lekári, tiež nespomínajú zdravotné sestry a iný personál v zdravotníctve, ak štrajkujú zdravotné sestry, tiež nemyslia na ostatných v zdravotníctve. Ak sudcovia žiadajú doplatky, aby mali platy ako sudcovia špeciálneho súdu, nikto sa nad tými horibilnými sumami ani nepozastaví. Prečo túto spoločnosť tak veľmi dráždi štrajk učiteľov?
marjankaj
09.08.11,06:37
Je to síce pravda, ale spýtam sa ja ináč. Ak štrajkujú lekári, tiež nespomínajú zdravotné sestry a iný personál v zdravotníctve, ak štrajkujú zdravotné sestry, tiež nemyslia na ostatných v zdravotníctve. Ak sudcovia žiadajú doplatky, aby mali platy ako sudcovia špeciálneho súdu, nikto sa nad tými horibilnými sumami ani nepozastaví. Prečo túto spoločnosť tak veľmi dráždi štrajk učiteľov?

A učitelia na univerzitách žiadajú platy ako učiteľky v materských školách?:eek::rolleyes:
Alebo si to myslela naopak?:confused:

Ja sa nad tým nepozastavujem. Ani som s platmi sudcov nesúhlasil. Nikto to odo mňa nevyžadoval. Na rozdiel od tejto témy. Skoro som to dostal príkazom.:eek:
terezamaria
09.08.11,06:40
Je to síce pravda, ale spýtam sa ja ináč. Ak štrajkujú lekári, tiež nespomínajú zdravotné sestry a iný personál v zdravotníctve, ak štrajkujú zdravotné sestry, tiež nemyslia na ostatných v zdravotníctve. Ak sudcovia žiadajú doplatky, aby mali platy ako sudcovia špeciálneho súdu, nikto sa nad tými horibilnými sumami ani nepozastaví. Prečo túto spoločnosť tak veľmi dráždi štrajk učiteľov?

Nemyslím si, že by Sabadku dráždil štrajk učiteľov. Ale keby Ti nespravila výplatu, účtovníctvo a ďaľšie potrebné papierovačky, asi by si nebola vysmiata.
Odborný " mimoučiteľský " personál by mal byť posudzovaný spolu s učiteľmi, sorry.
Sabadka
09.08.11,07:07
Nemyslím si, že by Sabadku dráždil štrajk učiteľov. Ale keby Ti nespravila výplatu, účtovníctvo a ďaľšie potrebné papierovačky, asi by si nebola vysmiata.
Odborný " mimoučiteľský " personál by mal byť posudzovaný spolu s učiteľmi, sorry.

Máš pravdu Terezka nedráždi ma absolútne štrajk ako taký, pretože pracujem v školstve a poznám podmienky a situáciu z prvej ruky a nie z počutia. To čo ma dráždi je postoj učiteľov (česť výnimkám). Vyžadujú podporu svojej veci od ostatných, ale im akosi uniká fakt, že v školstve pracujú aj iní ako pedagogickí zamestnanci a tí ostatní sa im snažia aj v tých otrasných podmienkach vytvoriť priestor a možnosti, aby si oni mohli vykonávať svoju prácu, tak preto považujem za normálne, že sa budú obhajovať aj ich záujmy. Alebo sa mýlim?
terezamaria
09.08.11,07:12
Nie, nemýliš Sabadka, je to presne tak, ako píšeš.
janka331
09.08.11,07:49
[QUOTE=marjankaj;1818713]A učitelia na univerzitách žiadajú platy ako učiteľky v materských školách?:eek::rolleyes:
Alebo si to myslela naopak?:confused:

:) Myslela som to naopak, ale predstav si, žeby učiteľky materskej školy žiadali platy učiteľov na univerzitách .....
marjankaj
09.08.11,07:55
[QUOTE=marjankaj;1818713]A učitelia na univerzitách žiadajú platy ako učiteľky v materských školách?:eek::rolleyes:
Alebo si to myslela naopak?:confused:

:) Myslela som to naopak, ale predstav si, žeby učiteľky materskej školy žiadali platy učiteľov na univerzitách .....

No tak pozri trochu naspäť. 1,5 násobok priemerného platu je čo? Alebo to majú aj odstupňované?:eek:
janka331
09.08.11,07:57
Nemyslím si, že by Sabadku dráždil štrajk učiteľov. Ale keby Ti nespravila výplatu, účtovníctvo a ďaľšie potrebné papierovačky, asi by si nebola vysmiata.
Odborný " mimoučiteľský " personál by mal byť posudzovaný spolu s učiteľmi, sorry.


Nemám s tým vôbec problém. Samozrejme, že by to malo tak byť. Či učitelia, či nepedagogickí zamestnanci, majú platy, o ktorých sa mnohí naši končiaci študenti vyjadrujú, žeby ani ráno z postele nevstali kvôli takej výplate. A tak radšej idú do zahraničia
Kvaka
10.08.11,09:50
janka331
11.08.11,04:33
Veru, prehodili sme peniaze z pravého vrecka do ľavého a hurá je po probléme!
sanna
11.08.11,05:15
Zobuďme sa! Nejde len o školstvo!
spravy.pravda.sk/ministerstva-dali-na-odmeny-takmer-tri-miliony-eur-f8b-/sk_domace.asp?c=A110805_123942_sk_domace_p29
Pikoška
12.08.11,06:02
Zobuďme sa! Nejde len o školstvo!
spravy.pravda.sk/ministerstva-dali-na-odmeny-takmer-tri-miliony-eur-f8b-/sk_domace.asp?c=A110805_123942_sk_domace_p29No veď matematik Mihál a financmajster Mikloš už opasky pritiahli na poslednú dierku, ešte zapracujú na tom, ako vytiahnúť šnúrky z topánok, aby sa tí, čo už z pritiahnutia ani nedýchajú mali na čo obesiť. A oni sa z toho, čo od nás všetkých vyinkasovali môžu baliť ďalej. Slovač už iná nebude, tak nám treba.Máme takých, akých si ľud vybral.
marjankaj
01.09.11,19:10
Už bol ten štrajk?
miramax1
01.09.11,19:40
Nie,ma byt 13.9.
pejuha
01.09.11,21:11
Učitelia prázdniny nemajú oni majú len dovolenku. Často si mýlite, že máme aj aj. Máme iba dovolenku a to nie vtedy kedy sa nám zachce, ale musíme ju mať len počas prázdnin, ktoré majú deti. Nie všetci učitelia chodia domov o 13 tej, je nás veľa takých čo musia zostať v škole dlhšie. A keď prídu domov, žiadny oddych ale rozmýšľanie nad každou hodinou ako si ju na ďalší deň pripraviť, každú reakciu, informáciu od dieťaťa, ktoré ste počas vyučovania alebo prestávky zaznamenali Vám doznieva ešte aj doma. Premýšľate doma a pripravujete sa ako budete riešiť pohovor s rodičom, ktorého dieťa sa nevhodne správalo alebo sa vymyká priemeru. A mnoho iných vecí, ktoré keď nie ste učiteľ nedokážete pochopiť. Skúste si vyskúšať odučiť a pripraviť sa aspoň na 2 dni a potom nás učiteľov súďte.

presne s tebou Mirka suhlasim!

Tomu sa snad ani neda verit,co tu popisu.zaujimave je,ze skoro kazdy rodic povie,"ze toto by som nikdy nerobil(ucitela)"!jasne vsetci mladi su lajdaci."nech idu ucitelia robit nieco ine",no a potom,kto bude ucit?kazdy ma pred ocami prazdniny(cize dovolenky),zaujimave je, ze uz mesiac vsade pocut,nech ta skola zacne,to sa neda vydrzat...so svojimi vlastnymi detmi nevedia vydrzat 2-3tyzdne(ostatne sa varuju),ale ucitelia maju vydrzat cely skolsky rok,a co by vlastne chceli?ved uplne najhorsia praca je s rodicmi-nedaju dopustit na svoje dieta...
kam to speje? rodicia nadavaju ucitelom,ziaci im tiez nadavaju...a skola sa trasie o kazdeho ziaka,cize sa vsetko nejak ututle...
kde su tie casy,ked si vazili ucitelov?ved deti su nasa buducnost,vsetko co vysokopostaveni ludia dosiahli zacinalo skolou!!!najvacsi problem je ten,ze deti nie su hlupe,ale nevychovane....!
brontosaurus
03.09.11,17:29
Školstvo má podľa mňa jednu veľkú chybu - je strašne prefeminizované! Aj viacero žien, učiteliek mi potvrdilo, že to je práve tá chyba, že preto sa tam nikdy neštrajkuje, málo kedy sa niekto rázne ozve a prejaví svoj názor.
Druhá vec je tá, že priemerný vek pedagógov je dosť vysoký, čiže viacerý sa už asi boja toho, že ak by sa ozvali, mohli by ich prepustiť a kde by sa podeli keď majú 5 či 10 rokov do dôchodku ??? Kto by ich zamestnal ???
Na to, aby mal nejaký štrajk význam, pohol niečo dopredu, je potrebné aby sa ho zúčastnila väčšina pedagógov a aby mali aj podporu ostatných ľudí. Inak to považujem málo účinné a tiež málo efektívne.
jar88
03.09.11,17:58
Školstvo má podľa mňa jednu veľkú chybu - je strašne prefeminizované! Aj viacero žien, učiteliek mi potvrdilo, že to je práve tá chyba, že preto sa tam nikdy neštrajkuje, málo kedy sa niekto rázne ozve a prejaví svoj názor.
Druhá vec je tá, že priemerný vek pedagógov je dosť vysoký, čiže viacerý sa už asi boja toho, že ak by sa ozvali, mohli by ich prepustiť a kde by sa podeli keď majú 5 či 10 rokov do dôchodku ??? Kto by ich zamestnal ???
Na to, aby mal nejaký štrajk význam, pohol niečo dopredu, je potrebné aby sa ho zúčastnila väčšina pedagógov a aby mali aj podporu ostatných ľudí. Inak to považujem málo účinné a tiež málo efektívne.
Na to, aby mal nejaký štrajk význam, pohol niečo dopredu, je potrebné aby vás nezastupovali ožranské a nezodpovedné h----a.
ivuliatko
03.09.11,21:00
Dnes je úplne bežné, že sa integrujú v bežných triedach žiaci s rôznymi poruchami, postihnutiami. Ak sú na to vytvorené podmienky a to sú málokde, tak aj s mentálnym postihnutím.
Dokonca viem o prípadoch, kde sa integrovalo autistické dieťa ... (čo je priamo dôkaz, že učitelia na tej škole to asi fakticky nemôžu "flákať" ...
(autizmus - porucha osobnosti ako celku, neschopnosť nadväzovať kontakty s okolitým svetom)

Dnes si už učiteľ nevystačí s mentorovaním spoza katedry ... uplatňujú sa nové metódy a formy vyučovania ..., učiteľ má a aj musí mať úplne iný prístup k deťom a samozrejme aj k rodičom, ako pred 20-30 rokmi .... musí to byť jednoducho profesionál s kompetenciami, ktoré si zaslúžia aj vyššie spoločenské ocenenie ...

Ešte stále si niekto myslí, že by sa nemali zásadne zmeniť podmienky v našich školách?;):)
Smutné je, že naša "vrchnosť" povedala A, ale akosi "pozabudla" povedať B... teda prevzala myšlienku integrácie žiakov s rôznymi poruchami do bežných tried, ale iných krajinách v každej takejto triede majú aj asistenta, ktorý sa im venuje, aby učiteľ mohol učiť a nezošalel z toho. Samozrejme - opäť je to o peniazoch. Klasika v našom školstve.
brontosaurus
04.09.11,07:51
Smutné je, že naša "vrchnosť" povedala A, ale akosi "pozabudla" povedať B... teda prevzala myšlienku integrácie žiakov s rôznymi poruchami do bežných tried, ale iných krajinách v každej takejto triede majú aj asistenta, ktorý sa im venuje, aby učiteľ mohol učiť a nezošalel z toho. Samozrejme - opäť je to o peniazoch. Klasika v našom školstve.

Súhlasím, je to stále len a len o peniazoch. Čo sa týka integrácie, to je v zákonoch celkom dobre poriešené a ja s ňou súhlasím. Keď sa to našej vrchnosti hodí, tak nám ukazujú ako to v zahraničí funguje, ale ako funguje integráci, či lepšie povedané inklúzia v zahraničí, na to už radšej nepoukážu, lebo by sa museli pred rodičmi týchto detí hanbiť.
Keď som sa dozvedel, že v Košiciach máme "len" 36 základných škôl a v nich pôsobí "až" 6 pedagogických asistentov (pôvodných asistentov učiteľa) tak som nemal čo povedať. A takto u nás funguje integrácia. O tom, koľko škôl má svojho školského psychológa, špeciálneho pedagóga radšej pomlčím.
melbak
04.09.11,11:35
presne s tebou Mirka suhlasim!

Tomu sa snad ani neda verit,co tu popisu.zaujimave je,ze skoro kazdy rodic povie,"ze toto by som nikdy nerobil(ucitela)"!jasne vsetci mladi su lajdaci."nech idu ucitelia robit nieco ine",no a potom,kto bude ucit?kazdy ma pred ocami prazdniny(cize dovolenky),zaujimave je, ze uz mesiac vsade pocut,nech ta skola zacne,to sa neda vydrzat...so svojimi vlastnymi detmi nevedia vydrzat 2-3tyzdne(ostatne sa varuju),ale ucitelia maju vydrzat cely skolsky rok,a co by vlastne chceli?ved uplne najhorsia praca je s rodicmi-nedaju dopustit na svoje dieta...
kam to speje? rodicia nadavaju ucitelom,ziaci im tiez nadavaju...a skola sa trasie o kazdeho ziaka,cize sa vsetko nejak ututle...
kde su tie casy,ked si vazili ucitelov?ved deti su nasa buducnost,vsetko co vysokopostaveni ludia dosiahli zacinalo skolou!!!najvacsi problem je ten,ze deti nie su hlupe,ale nevychovane....!

tiez som bola na reci s takymito rodicmi, co im uz vlasy dupkom z vlastnych deti stali
ivuliatko
05.09.11,20:47
Možno trochu mimo témy:
Pred 4 rokmi boli u nás v škole v rámci projektu Sokrates na výmennom pobyte Francúzi. Naša riaditeľka (dnes už bývalá) sa na nás víťazoslávne ksichtila, keď hovorili, že u nich je vyučovanie až do 17:00 (akože "vidíte??!!").
Keď potom povedali, že deti sú síce v škole celý deň, ale učitelia sa cez obed vymenia, takže sú s nimi iba predpoludním alebo popoludní, nevykonávajú dozory ani administratívne práce, iba UČIA... mali ste vidieť ten ovisnutý nos... :D:D:D
A ešte jedna pikoška - francúzski kolegovia boli zvedaví, koľko u nás učitelia zarábajú. Keď im to naša francúzštinárka povedala, pýtali sa, či je to v eurách. :D No neboli zlatí?
katalóg
06.09.11,09:29
Možno trochu mimo témy:
Pred 4 rokmi boli u nás v škole v rámci projektu Sokrates na výmennom pobyte Francúzi. Naša riaditeľka (dnes už bývalá) sa na nás víťazoslávne ksichtila, keď hovorili, že u nich je vyučovanie až do 17:00 (akože "vidíte??!!").
Keď potom povedali, že deti sú síce v škole celý deň, ale učitelia sa cez obed vymenia, takže sú s nimi iba predpoludním alebo popoludní, nevykonávajú dozory ani administratívne práce, iba UČIA... mali ste vidieť ten ovisnutý nos... :D:D:D
A ešte jedna pikoška - francúzski kolegovia boli zvedaví, koľko u nás učitelia zarábajú. Keď im to naša francúzštinárka povedala, pýtali sa, či je to v eurách. :D No neboli zlatí?
A kde sa nachádzajú francúzski učitelia v platovej hierarchii? To by bola tiež zaujímavá informácia. Viete? A vôbec v aspoň v Európe.
Pretože napr. tesne po revolúcii boli v Rakúsku na prvom mieste pracovníci bánk, na druhom žurnalisti, na treťom lekári.
Naši novinári môžu snívať, toto povolanie je tiež prefeminizované, priemerný vek 40 rokov (ženy). A plat nie na pochválenie.
katalóg
06.09.11,09:32
Kedy vo FR začína vyučovanie ráno?
katalóg
06.09.11,10:26
Vo Forbes 07/2011 je článok, ako urobiť z detí v USA milionárov.
Údaje sú za ročné platy.
Tituly ktoré sa oplatia - ropný inžinier 120 tis. dolárov, farmaceut 105 tis., matematik, informatik 98 tis.
Tituly ktoré sa neoplatia - teológ 38 tis.,
učiteľ ZŠ 36 tis., a je zaujímavé aspoň pre mňa zistenie že psychológ ešte menej, iba 29 tis. dolárov.
Téme sa venoval ekonóm Kotlikoff z Bostonskej univerzity, ktorý sa zaoberá zárobkami a spotrebiteľským správaním. Titul nemusí byť najväčšou investíciou. Vie ukázať, ako sa tvrdo pracujúcemu lekárovi v priebehu života môže stať, že napokon dosiahne iba o trochu vyšší disponibilný príjem ako inštalatér.
Jeho záver: "Študujte ak máte radi knihy. Pre vidinu vyšších zárobkov to nerobte."
Naši psychológovia si situáciu riešia súkromnou praxou.
Nella_2
06.09.11,11:00
Kedy vo FR začína vyučovanie ráno?
Obvykle o 8.30.
Aj u nás by to už mohli zaviesť a zrušiť nulté hodiny.
katalóg
07.09.11,10:50
Tak nulté hodiny boli aspoň u nás pohromou. Aký je pohľad učiteľov na ne?
Aj tak rodičia pracujú dlhšie ako v bývalom režime. Neskôr zo školy, neskôr rodičia z práce.
eva.toth
08.09.11,11:01
Moja mamka robila celý život hospodárku na škole. Vždy vravela, lepšie zamestnanie, ako byť učiteľom neexistuje a to robila na viacerých školách. Jasné, je to vec názoru. Prípravy, ktoré si robili na hodiny sa im každý rok opakovali, až na nejaké doplňovačky. Odrobili si 5-6 /45 min. hod. a mali dokopy tri mesiace dovolenky. Ani my nečerpáme dovolenky v iných obdobiach ako cez prázdniny, ale ich nemáme dokopy tri mesiace, ale len 4-5 týždňov. My nepracujeme denne /5-6 hod./ po 45 min, t.j., ale plných 8 hod. A keď sú závierky, tak aj cez víkendy.Ja sa na svoje povolanie tiež pripravujem denno denne. Som účtovníčka. Nielen, že musím byť stále v obraze, čo sa týka neustálych novelizácií všetkých zákonov, ale tiež si svoju prácu musím naplánovať. A myslieť na ňu neustále. Po večeroch študovať a dennodenne sa triasť, že aký .... príde na kontrolu z DÚ, soc.poist.,zdrav.poisťovne, ktorému sa nepáči niekedy ani ako dýcham. A musím mu pomaly vysvetliť, prečo dýcham. A pritom platy účtovníkov tak ako ich učitelia porovnávajú so štátmi EÚ, sú tiež na posledných miestach. Ja si myslím, že každé zamestnanie je stresujúce, každý sa na svoje musí denno denne pripravovať, a je len učiteľovi, či bude pracovať ako učiteľ, alebo začne pracovať úplne v inej sfére, tak ako 70% všetkých, ktorí sa preorientovali na úplne iné povolanie ako študovali. Ja keď nie som s platom spokojná mám ísť štrajkovať? Zamestnávateľ by ma vysmial: "Keď sa Ti nepáči, môžeš ísť!" Učitelia zo svojich povolaní len málo kedy odchádzajú, sú spokojní. Nech skúsia pracovať v podnikateľskej sfére, kde im zamestnávateľ ponúkne pracovnú zmluvu s minimálnou mzdou, ale dohodu o vykonaní práce. A tie služobné telefóny, stačí ak by boli v zborovni 2 mobily, veď niekedy triedny učiteľ nemá mesiace chorého žiaka. To štát bude platiť mesačné paušály tisícom učiteľom, keď telefón nebude využitý? Na každej škole je pevná linka aj u hospodárky, aj u riaditeľa a zástupcu. Tieto linky sa využívali vždy na účely - preveriť absenciu žiaka.
Oliwa
08.09.11,11:22
Kto z Vás je spokojný so svojím platom, pracovným časom, pracovným zaradením, počtom dní dovolenky, stravovaním v zamestnaní, sociálnym statusom či benefitmi /ak vôbec nejaké má/ a nemá teda žiadny dôvod na štrajk, nech vyjadrí svoj súhlas...
ivuliatko
08.09.11,14:30
Moja mamka robila celý život hospodárku na škole. Vždy vravela, lepšie zamestnanie, ako byť učiteľom neexistuje a to robila na viacerých školách. Jasné, je to vec názoru. Prípravy, ktoré si robili na hodiny sa im každý rok opakovali, až na nejaké doplňovačky. Odrobili si 5-6 /45 min. hod. a mali dokopy tri mesiace dovolenky. Ani my nečerpáme dovolenky v iných obdobiach ako cez prázdniny, ale ich nemáme dokopy tri mesiace, ale len 4-5 týždňov. My nepracujeme denne /5-6 hod./ po 45 min, t.j., ale plných 8 hod. A keď sú závierky, tak aj cez víkendy.Ja sa na svoje povolanie tiež pripravujem denno denne. Som účtovníčka. Nielen, že musím byť stále v obraze, čo sa týka neustálych novelizácií všetkých zákonov, ale tiež si svoju prácu musím naplánovať. A myslieť na ňu neustále. Po večeroch študovať a dennodenne sa triasť, že aký .... príde na kontrolu z DÚ, soc.poist.,zdrav.poisťovne, ktorému sa nepáči niekedy ani ako dýcham. A musím mu pomaly vysvetliť, prečo dýcham. A pritom platy účtovníkov tak ako ich učitelia porovnávajú so štátmi EÚ, sú tiež na posledných miestach. Ja si myslím, že každé zamestnanie je stresujúce, každý sa na svoje musí denno denne pripravovať, a je len učiteľovi, či bude pracovať ako učiteľ, alebo začne pracovať úplne v inej sfére, tak ako 70% všetkých, ktorí sa preorientovali na úplne iné povolanie ako študovali. Ja keď nie som s platom spokojná mám ísť štrajkovať? Zamestnávateľ by ma vysmial: "Keď sa Ti nepáči, môžeš ísť!" Učitelia zo svojich povolaní len málo kedy odchádzajú, sú spokojní. Nech skúsia pracovať v podnikateľskej sfére, kde im zamestnávateľ ponúkne pracovnú zmluvu s minimálnou mzdou, ale dohodu o vykonaní práce. A tie služobné telefóny, stačí ak by boli v zborovni 2 mobily, veď niekedy triedny učiteľ nemá mesiace chorého žiaka. To štát bude platiť mesačné paušály tisícom učiteľom, keď telefón nebude využitý? Na každej škole je pevná linka aj u hospodárky, aj u riaditeľa a zástupcu. Tieto linky sa využívali vždy na účely - preveriť absenciu žiaka.
Evka, Tvoj príspevok je typickou ukážkou toho, ako nás, učiteľov, vnímajú nezasvätení. Predpokladám, že Tvoja mama bola školskou hospodárkou veeeeľmi dávno a možno aj školy, v ktorých pracovala, zhodou okolností fungovali tak, ako píšeš. Keby robila napr. v našej škole, hovorila by asi niečo také ako naša hospodárka: "Dievčence, ja vás obdivujem, že ešte nie ste na psychiatrii."
Skreslená predstava však stále pretrváva, hoci už dávno neplatí, že učiteľ sa pripravuje na hodiny len na začiatku svojej "kariéry" a potom používa to isté dokola. Za posledných 15 rokov sa štvrtýkrát menia osnovy a učebnice, takže len čo prejde 5 rokov a mám pripravené ročníky 5, 6, 7, 8 aj 9, môžem všetko zahodiť a začínať zase od nuly. Dnes sa učiteľ musí pripraviť na 22 vyučovacích hodín týždenne tak, aby učil "po novom", nahrádzal si nejakým spôsobom chýbajúce učebnice, vyrábal učebné pomôcky, furt donekonečna prerábal plány a vzdelávacie programy, popritom vymýšľal, písal, tlačil a kopíroval testy a písomky, potom ich opravoval a známkoval, posielal žiacke práce do súťaží, pripravoval žiakov na olympiády, robil nástenky, organizoval všelijaké školské akcie, nacvičoval s deťmi vystúpenia, riešil ešte problémy spojené s triednictvom, venoval sa osobným rozhovorom s rodičmi, lozil za školským psychológom na konzultácie o problémových žiakoch, viedol záujmový krúžok, písal projekty a žiadosti o granty pre školu, chodil na porady a zasadnutia predmetových komisií, písal zápisnice a k tomu ešte neskutočnú horu samoúčelných byrokratických hovadín. Učenie žiakov je niekde na chvoste.
Na začiatku školského roka dostanem 1 jednorazové pero modré, 1 červené a 2 balíky kancelárskeho papiera. Za vlastné si musím kúpiť fixky, nožnice, lepiacu pásku, pravítko, lepidlo...
Do školy prichádzam o 7:30, málokedy odchádzam pred 15:00 (7,5 hodiny) a doma ešte robím minimálne 2 hodiny (ale väčšinou viac). 3 dni v týždni nemám prestávky, lebo som na dozore na chodbe.
Dovolenku máme 8 alebo 9 týždňov (žiadne tri mesiace) - tá nám vystačí na letné prázdniny a na všetky ostatné dni prázdnin si musíme buď našetriť náhradné voľno, zobrať neplatené alebo pracovať v škole. Nie je pravda, že by učitelia mali automaticky voľno vždy, keď ho majú žiaci.
Nefňukám, len sa snažím informovať. :) Ani netvrdím, že v iných zamestnaniach je situácia ružová. Ale štve ma postoj verejnosti v štýle "Učitelia sa majú ako prasce v žite, nič nerobia a stále žiadajú viac peňazí." :mee:
Prepáčte, že som sa tak vykecávala, akosi sa mi to vymklo spod kontroly. ;)
Sabadka
09.09.11,06:58
.... tak ste na tom dobre, - 2 balíčky kancelárskeho papiera :)
Ja našim učiteľom môžem dať len 1 balíček na celý rok
ivuliatko
09.09.11,19:29
Mamina jedného žiaka má papiernictvo :)
katinkaa
12.09.11,19:56
Milá eva, to s tými telefónmi je len vytrhnuté z kontextu, je to uvedené ako príklad, kde sa uvádza, že zatiaľ čo niekde majú mobili a služobné autá, zatiaľ na niektorých školách nemajú ani teplú vodu, len studenú, že učíme s takými pomôckami , ktoré sa zakúpili za socializmu, že píšeme kriedou na tabuľu aj ked je už plno alergikov napriek tomu, že existujú interaktívne tabule ktoré si nemôžme dovoliť. zatiaľ čo ty pracuješ na počítači my ešte vždy všetko píšeme ručne, lebo na 10 učiteľov je k dispozícii jeden PC. aby si bola v obraze, ide sa štrajkovať pre dofinancovanie školstva, nie len o platy. školy si na seba nezarobia, kto im má pomôcť ak nie štát. záchody sa ucpávajú tak často, že by si neverila tomu. a A z čoho ich má akože škola vynoviť, z čoho má kúpiť nové príbory do jedálne, nové lavice a stoličky, vymalovať ak štát poskytuje peniaze len na výplaty. a vtedy prídu do obrazu granty a projekty. a kto ich akože robí??? učitelia, mimo pracovný čas, nie pre seba chcú tým získať peniaze, ale pre deti. X hodín sme strávili nad projektmi, aby škola mohla zakúpiť encyklopédie. pre koho? no nie pre seba! pre deti. Vyhrali sme projekt a istá nadácia zaplatila školský výlet pre celú školu - pre deti. nehovoriac o tom že soc. znevýhod. teda prevažne rómovia obedujú za 1 cent a neplatia za družinu, preplatia im cestovné a prispejú im ak dieta chodí pravidelne do školy. Aj moje deti chodia pravidelne do školy, nikto mi ničím neprispeje, dokonca nemáme ani výhody , že by sme niečo nemuseli zaplatit lebo sme učitelia. Ja začínam o pol osmej a končím o tretej. Odučím denne 6 x 45 minút s prihliadnutim na individualny pristup u žiakov, a ostatné hodiny strávim agendou, zápisnicami, súťažami, a písaním projektov, čo robíme pred uzávierkou aj my cez víkendy. idem štrajkovať, pretože zarobím tak málo, že pomaly nezvládam platenie šekov, že som s kúpou papúč pre deti musela počkať do výplaty...
Prečo neodídem? lebo milujem tú prácu, lebo mám rada ten pocit keď sa vdaka mne naučia čítať, písať počítať. Vieš si predstaviť čo by bolo, keby si teraz tých 70 percent učiteľov zmyslo a odišli by pracovať inde? čo by urobili rodičia, keby ich deti zrazu nemali kam chodiť? Tie následky by boli katostrofálne. Ale už dosť, idem sa vyspať lebo zajtra konečne zabojujem.
katalóg
13.09.11,06:30
Milá eva, to s tými telefónmi je len vytrhnuté z kontextu, je to uvedené ako príklad, kde sa uvádza, že zatiaľ čo niekde majú mobili a služobné autá, zatiaľ na niektorých školách nemajú ani teplú vodu, len studenú, že učíme s takými pomôckami , ktoré sa zakúpili za socializmu, že píšeme kriedou na tabuľu aj ked je už plno alergikov napriek tomu, že existujú interaktívne tabule ktoré si nemôžme dovoliť. zatiaľ čo ty pracuješ na počítači my ešte vždy všetko píšeme ručne, lebo na 10 učiteľov je k dispozícii jeden PC. aby si bola v obraze, ide sa štrajkovať pre dofinancovanie školstva, nie len o platy. školy si na seba nezarobia, kto im má pomôcť ak nie štát. záchody sa ucpávajú tak často, že by si neverila tomu. a A z čoho ich má akože škola vynoviť, z čoho má kúpiť nové príbory do jedálne, nové lavice a stoličky, vymalovať ak štát poskytuje peniaze len na výplaty. a vtedy prídu do obrazu granty a projekty. a kto ich akože robí??? učitelia, mimo pracovný čas, nie pre seba chcú tým získať peniaze, ale pre deti. X hodín sme strávili nad projektmi, aby škola mohla zakúpiť encyklopédie. pre koho? no nie pre seba! pre deti. Vyhrali sme projekt a istá nadácia zaplatila školský výlet pre celú školu - pre deti. nehovoriac o tom že soc. znevýhod. teda prevažne rómovia obedujú za 1 cent a neplatia za družinu, preplatia im cestovné a prispejú im ak dieta chodí pravidelne do školy. Aj moje deti chodia pravidelne do školy, nikto mi ničím neprispeje, dokonca nemáme ani výhody , že by sme niečo nemuseli zaplatit lebo sme učitelia. Ja začínam o pol osmej a končím o tretej. Odučím denne 6 x 45 minút s prihliadnutim na individualny pristup u žiakov, a ostatné hodiny strávim agendou, zápisnicami, súťažami, a písaním projektov, čo robíme pred uzávierkou aj my cez víkendy. idem štrajkovať, pretože zarobím tak málo, že pomaly nezvládam platenie šekov, že som s kúpou papúč pre deti musela počkať do výplaty...
Prečo neodídem? lebo milujem tú prácu, lebo mám rada ten pocit keď sa vdaka mne naučia čítať, písať počítať. Vieš si predstaviť čo by bolo, keby si teraz tých 70 percent učiteľov zmyslo a odišli by pracovať inde? čo by urobili rodičia, keby ich deti zrazu nemali kam chodiť? Tie následky by boli katostrofálne. Ale už dosť, idem sa vyspať lebo zajtra konečne zabojujem.
Viem čo vyžaduje učiteľské povolanie. Chápem všetky zainteresované strany - žiakov, rodičov i učiteľov.
Neviem aké predmety učíš, ale napriek všetkému si prečítaj po sebe text. Toto konkrétne mne osobne veľmi prekáža. Nezvládnutie slovenského jazyka učiteľmi. To je vizitka nášho školstva. Nie si prvá ani posledná učiteľka s týmto prejavom.
Alena Kovová
13.09.11,11:32
Niektora učitelska obec sa nevie podporit sama preto, lebo to ma od nadriadeneho nepriamo zakazane....
Zaujimalo by ma odkial zobrala ''Gabi03", ze ucitelia pozaduju auto, telefon, notebook....
alessi
13.09.11,11:38
miting za mnou. Urcite dojdem aj na strajk
ivuliatko
22.09.11,20:50
mimotemy

Minister školstva Jurzyca obeduje v reštaurácii. Chce zaplatiť, ale
majiteľka vraví:

- To je v poriadku. Boli ste mojím hosťom, pán minister.

- Vy ma poznáte? - príjemne je prekvapený minister.

- Ja som bývalá učiteľka, - vysvetľuje reštauratérka.

Potom ide minister taxíkom do svojho úradu. Pred ministerstvom taxikár
nechce o platení ani počuť:

- To máte grátis, pán minister! Ja som bývalý učiteľ...

Po vystúpení z auta vidí minister žobráčku, a tak jej hodí 1 euro.

- Ďakujem, pán minister, - vraví žobráčka.

- Čože, aj vy ste bývalá učiteľka? - pýta sa minister už úplne vyvedený z
miery.

- Nie bývalá, ja SOM učiteľka! Teraz mám okno v rozvrhu. :D
tomasjuve
23.09.11,02:48
ako som absolvoval vsetky stupne slovenskeho vzdelavacieho systemu, podla mojich skusenosti su velmi vyrazne rozdieli v kvalite pedagogov a to nie len v odbornej sposobilosti vyucovat danu problematiku al aj v pristupe, nadarmo boli tie smiesne inspekcie kde sa ucitelia pretvarovali, takze taketo plosne opatrenie neschvalujem lebo teoreticky pracca ucitela nemusi byt velmi narocna, ale zase je mnoho ucitelov ktory by si zasluzili viac takze by sa mal vytvorit nejaky system vyhodnocujci kvalitu ucitelova nie len absolvovania nejakych smiesnych kurzov aby sa clovek posunul vyssie
Margaretka5
23.09.11,06:33
Zaujímalo by ma, keby sa ozval niekto z ceskej republiky. Pamatate na ich strajky? Myslim, ze SR ucitelia sme im trochu zavideli, aki su jednotni a myslim, ze aj v spravach a medzi ludmi mali podporu, a urcite maju vyssie platy ako my, uz roky. Preco prave na Slovenku plati "Ked ja nemam, ani oni nech nemaju!" Necitala som jediny prispevok ucitela, ktori by podcenoval a znevazoval pracu inych profesii. Pozrime sa tam, kde sa rozhadzuje, zdvojene statne funkcie, niekolkonásobní clenovia dozornych rad a v neposlednom rade: Preco obcania nekritizuju politikov ake maju vysoke platy, zato, ze niektori doslova len stlacia volebne tlacitko za cele funkcne obdobie . Zistoval nejaky odvazny novinar, kolki papalasi svoje deticky vozia do skol v Rakusku, alebo na sukromne zahranicne skoly v Bratislave, kde sa ucitelia usmievaju, lebo maju ine platy, ine pracovne podmienky a ine pomocky. Ludia ved ide o deti... a kto tu chce zostarnut (a poberat dochodky) mal by mysliet na sucasnu generaciu deti.
Este jedna pikoska: Pozor, sprava z TV, Greci idu znizovat priemerne dochodky z 1.300 euro "az na 900 euro" hura....
ivuliatko
21.04.12,17:42
Objavila som preklep - učiteľ sa musí pripraviť na 23 hodín týždenne (nie 22) a deformácia mi nedovolí nechať to neopravené :-)