LIAVE
01.08.11,17:08
Ahojte všetci Poraďáci,:o
rada by som sa dostala medzi Vás, hoci vekovo nepatrím medzi najmladšiu generáciu, ale som na seba pyšná, že som sa naučila s PC pracovať ako dôchodkyňa.Niektoré veci ťažko hľadám,/ ako napr.otázku, ktorú som -možno ani neposlala/ v deň mojej registrácie. :--- Týkala sa mojej sestry,ktorá je na 70% invalidnom.Kto mi poradí,koľko hodín môže denne pracovať a či by jej mal zamestnávateľ prispieť okrem príspevku, ktorý na ňu dostáva zo soc.poisťovne? :rolleyes: Z Vašich príspevkov som vyrozumela, že máte niektorí pomerne dobré vedomosti. :) Budem rada, ak sa medzi Vás dostanem a občas poinformujem o svojom dôchodcovskom ale nie nudnom živote.
LIAVE ;)
jaros5
01.08.11,15:13
:)Vítam ťa a prajem veľa trpezlivosti, kým sa tu celkom zorientuješ .... nie je to náročné, ale treba na to istý čas ....:)
Valcake
01.08.11,15:28
Ahoj LIAVE,:) aj ja ťa vítam na Porade. Nič sa neboj, zvládneš všetko, len to chce čas. Najlepšie sa učí v zimnom období. Ani ja som nič nevedela.Párkrát som sa sekla:rolleyes: ale už to ide;):D Tu je dobrý kolektív a poradia ti ;):) jedno mi ale vždy chýba. Bolo by treba aspoň približne napísať o sebe viac. Približne odkiaľ si, čo ťa baví, atď... tým nestratíš anonymitu ... Rozpísala som sa pri tebe, prepáč mi to, ale patrí to pre mnohých. Cíť sa tu dobre! :)
veronikasad
01.08.11,15:34
Ahojte všetci Poraďáci,:o
rada by som sa dostala medzi Vás, hoci vekovo nepatrím medzi najmladšiu generáciu, ale som na seba pyšná, že som sa naučila s PC pracovať ako dôchodkyňa.Niektoré veci ťažko hľadám,/ ako napr.otázku, ktorú som -možno ani neposlala/ v deň mojej registrácie. :--- Týkala sa mojej sestry,ktorá je na 70% invalidnom.Kto mi poradí,koľko hodín môže denne pracovať a či by jej mal zamestnávateľ prispieť okrem príspevku, ktorý na ňu dostáva zo soc.poisťovne? :rolleyes: Z Vašich príspevkov som vyrozumela, že máte niektorí pomerne dobré vedomosti. :) Budem rada, ak sa medzi Vás dostanem a občas poinformujem o svojom dôchodcovskom ale nie nudnom živote.
LIAVE ;)
Liave, prvý príspevok si neodoslala, v profile v počte príspevkov máš č. 1.

Čo sa týka tvojej sestry, pozri Odborný posudok o invalidite, ktorý bol priložený k rozhodnutiu o priznaní ID. Na poslednej strane nájdeš obmedzenia za ktorých môže prácu vykonávať. (ja tam mám počet hodín aj druh práce v odseku Pracovná rekomandácia).

Zamestnávatel na ňu nedostáva žiadny príspevok zo SP. Má priznanú invaliditu rovných 70 % alebo nad 70 % ?
drobeceva
01.08.11,15:36
Ahojte všetci Poraďáci,:o
rada by som sa dostala medzi Vás, hoci vekovo nepatrím medzi najmladšiu generáciu, ale som na seba pyšná, že som sa naučila s PC pracovať ako dôchodkyňa.Niektoré veci ťažko hľadám,/ ako napr.otázku, ktorú som -možno ani neposlala/ v deň mojej registrácie. :--- Týkala sa mojej sestry,ktorá je na 70% invalidnom.Kto mi poradí,koľko hodín môže denne pracovať a či by jej mal zamestnávateľ prispieť okrem príspevku, ktorý na ňu dostáva zo soc.poisťovne? :rolleyes: Z Vašich príspevkov som vyrozumela, že máte niektorí pomerne dobré vedomosti. :) Budem rada, ak sa medzi Vás dostanem a občas poinformujem o svojom dôchodcovskom ale nie nudnom živote.
LIAVE ;)
LIAVE-vitaj. Všetci sme akosi začínali, neboj, spoločnými silami sa to zvládne.
Ale Tvoju otázočku som kdesi zaregistrovala. Keď pozriem cez príspevky, nemáš to tam, tak neviem.
Čo sa týka sestry - ak jej to zdravotný stav dovoľuje a nemá obmedzenia z komisie , môže robiť aj plný úväzok. Máš asi na mysli znížené odvody na SP a ZP, či nie?
veronikasad
01.08.11,15:40
Evi, neviem či niekto tie obmedzenia kontroluje, ale ja tam mám uvedený aj počet hodín výkonu práce ...
pepsikova
01.08.11,15:58
...vitaj Liave...posunieme sa, aby si sa zmestila, pľacu dosť...porada- to je závislosť,takže ešte raz vitaj..
...zorientuješ sa jednoducho..
...na hlavnej strane máš "Najnovšie príspevky"- tie sú zo všetkých odvetví , čerstvé, klikneš a čítaš (reaguješ tak, že klikneš na "cituj",príspevok sa ti zobrazí v okne a ty pod neho píšeš, potom dáš "odoslať",príspevok s tvojou odpoveďou sa zobrazí v poradí všetkých príspevkov..
..ak chceš dať tému, ktorá ťa zaujíma, tak v sekcii, ktorej sa týka,(napr. zdravie..domácnosť, záhrada...)klikneš na "Nová téma"..a píšeš...
...nižšie sú sekcie, v ktorých sa tu radí,tam klikneš a zobrazia sa ti témy..
..oddychovka "Poraďácka kaviareň"- obsahuje oddychové témy, treba preskúmať...
..."porada o rovnakej práci"-pre všetky odvetvia špecifikované..
..ohlasy a o stránke Porada..
...šuťák- rýchloklebetiateň, káva čerstvá každé ráno- online samozrejme:)

..takže, skúmaj,klikaj, sleduj, všetko sa naučíš,nikto učený z neba nespadol...a keby si chcela pridávať do oddychoviek obrázky z iných stránok, aj to ťa naučíme...
..ešte by bolo dobre, keby si vedela, aký máš prehliadač (MOZILLA, OPERA, INTERNET EXPLORER), lebo nie vo všetkých sa dá všetko,hlavne kvoli obrázkom a prílohám, ktoré by si chcela pridať-to len na okraj)
..no a nakoniec- na samom vrchu hlavnej stránky máš "Moje nastavenia"- tam klikneš a je tam "sledované témy"- tak tam sa ti ukladajú všetky témy, do ktorých prispeješ svojim príspevkom...to isté ti ide aj nad Najnovšími príspevkami...
..a ešte- ak si zadáš do vyhľadávača slovo invalidita, vyhodí ti stránku, kde je všetko okolo ČID...
drobeceva
01.08.11,16:04
Veronika, neviem, ja som sa u našich so žiadnymi obmedzeniami nestretla
veronikasad
01.08.11,16:06
Pozerala si odborný posudok o invalidite ? (nie je to v rozhodnutí z ústredia SP).
buchač
01.08.11,16:31
Ahojte všetci Poraďáci,:o
rada by som sa dostala medzi Vás, hoci vekovo nepatrím medzi najmladšiu generáciu, ale som na seba pyšná, že som sa naučila s PC pracovať ako dôchodkyňa.Niektoré veci ťažko hľadám,/ ako napr.otázku, ktorú som -možno ani neposlala/ v deň mojej registrácie. :--- Týkala sa mojej sestry,ktorá je na 70% invalidnom.Kto mi poradí,koľko hodín môže denne pracovať a či by jej mal zamestnávateľ prispieť okrem príspevku, ktorý na ňu dostáva zo soc.poisťovne? :rolleyes: Z Vašich príspevkov som vyrozumela, že máte niektorí pomerne dobré vedomosti. :) Budem rada, ak sa medzi Vás dostanem a občas poinformujem o svojom dôchodcovskom ale nie nudnom živote.
LIAVE ;)

...a bacha na misofta ....ten zvykne do každého rýpať , hlavne do nováčikov ...;):rolleyes:
misoft
01.08.11,16:34
LIAVE - vitaj medzi poraďákmi.
BTW:

hoci vekovo nepatrím medzi najmladšiu generáciu, ale som na seba pyšná, že som sa naučila s PC pracovať ako dôchodkyňa.
.. človek nie je starý vekom (to je len opotrebovanie materiálu :D),ale duchom - môžeš mať aj 1000 rokov fyzického veku, ale pokiaľ myslíš ako mladica, tak stále si mladá. ;) (veď aj niektoré poraďáčky tu sú už maminami i starými mamami, no ja ich vytrvalo volám kočky).

buchač - stalo sa :D:D:D:D
pepsikova
01.08.11,16:55
LIAVE - vitaj medzi poraďákmi.
BTW:

.. človek nie je starý vekom (to je len opotrebovanie materiálu :D),ale duchom - môžeš mať aj 1000 rokov fyzického veku, ale pokiaľ myslíš ako mladica, tak stále si mladá. ;) (veď aj niektoré poraďáčky tu sú už maminami i starými mamami, no ja ich vytrvalo volám kočky).

buchač - stalo sa :D:D:D:D..

..zabudol si, že stále máme osemnásť...
Zitulda
01.08.11,16:58
Liave vítaj medzi nami poraďákmi a poraďáčkami. Ale už Ti tu napísali...porada je droga a mnohí z nás sú závisláci. Je tu príma, mnoho sa dozvieš, ak budeš chcieť poradiť sú tu na slovovzatí odborníci. Určite aj Ty prispeješ svojími radami a neskoršie aj obrázkami.


http://s.myniceprofile.com/myspacepic/899/89933.gif:):):)
misoft
01.08.11,17:26
..zabudol si, že stále máme osemnásť... .... niektoré aj menej :D
verkaz
01.08.11,17:31
Misoft ďakujeme
verkaz
01.08.11,17:34
Liave, vitaj medzi nami a určite sa tu budeš cítiť dobre.
http://nd01.jxs.cz/445/037/2a522a7418_5666983_o2.jpg
pepsikova
01.08.11,18:53
...takže, Liave, privítaná si..už len aby sme sa niečo o tebe dozvedeli...
Zvalik
01.08.11,19:05
LIAVE
03.08.11,19:14
Ahoj všetci, ktorí ste reagovali,vďaka, dali ste mi trochu nádeje na zvládnutie, Dnes som zažila malý šok, vymenili mi tlf. a nechala som sa nahovoriť na dotykový - hrôza, bude to makačka,kým to zvládnem. Ale času dosť. Čo sa týka tej otázky, sestra má zníž.prac.schopnosť po rakovine na 70-71%,zamestnávateľ dostáva na ňu 317 Eur, z čoho jej platí odvody.Pár mesiacov ju zamestnával na 8 hod/denne, potom sa ozvala a teraz pracuje 6 hod.Preto ma zaujímala otázka,aká je vlastne dlžka prac.doby u takých zamestnancov.?Možno z Vašich odpovedí sa to dozviem, ešte pohľadám vo Vašich radách.Vďaka a pekný zvyšok týždňa želá LIAVE
veronikasad
03.08.11,19:19
Liave, zisti presné percento - 70 alebo 71 % - lebo to má vplyv na odvody do SP. Zo SP na ňu určite nič nedostáva. Ak pracuje v chránenej dielni, dostáva na ňu príspevok z Úradu práce.

Kolko môže pracovať má určené v lekárskom posudku SP.
Katy a R
03.08.11,19:25
Kolko môže pracovať má určené v lekárskom posudku SP.

SP vydáva takýto posudok? na požiadanie .. či automaticky?
veronikasad
03.08.11,19:30
SP vydáva takýto posudok? na požiadanie .. či automaticky?
Ja som ho dostala spolu s rozhodnutím o priznaní ID. Na poslednej strane sú obmedzenia, za ktorých môžem vykonávať prácu (druh práce a rozsah hodín denne)
Gina Er
03.08.11,20:01
Ja som ho dostala spolu s rozhodnutím o priznaní ID. Na poslednej strane sú obmedzenia, za ktorých môžem vykonávať prácu (druh práce a rozsah hodín denne)
ja nemám žiadne obmedzenie,ani v príjme,ani v počte odpracovaných hodín....
veronikasad
03.08.11,20:03
ja nemám žiadne obmedzenie,ani v príjme,ani v počte odpracovaných hodín....
ak ich hladáš v rozhodnutí o priznaní ID - tam ich nenajdeš. Mám ich v lekárskom posudku z prejednania zdravotného stavu.

Inak je tiež možné, že tento posudok poslali len ošetrujúcemu lekárovi ...
Gina Er
04.08.11,07:18
ak ich hladáš v rozhodnutí o priznaní ID - tam ich nenajdeš. Mám ich v lekárskom posudku z prejednania zdravotného stavu.

Inak je tiež možné, že tento posudok poslali len ošetrujúcemu lekárovi ...
ja to mám napísané v rozhodnutí o priznaní dôchodku,mne to povedali už na posudkovej,že mi nebudú dávať žiadne obmedzenia na zárobok.Ale ja mám inv.priznanú už 23 rokov,neviem,ako je to teraz.
LIAVE
04.08.11,19:03
Miláčikovia,zistila som, sestra má 70%,dostáva na ňu jej zamestnávateľ od soc.poisť.317Eur,z čoho jej platí odvody,čisté má cca.230.Ja sa chcem dopátrať,na akú prac.dobu/dennú/týžd.musí za ten plat robiť,či aj na menej,ako si teraz vydobila na 6 hod.Vie to niekto,kde sa to dozviem?.Inak som z toho dažďa už na nervy,bude aj lepšie počasie,alebo budeme musieť chodiť do Egypta?Prajem Vám krásny víkend plný slnka a pohody,ja budem zavárať broskynky,inak mi zhnijú na strome.Páááááááááááááá
LIAVE
04.08.11,19:14
Veronikasad-máš pravdu,pracuje v chránenej dielni, priznám sa, veľa mi to nehovorilo, pretože sme to riešili cez tlf.-myslím so sestrou, ja bývam blízo BA,ona na Liptove.Má 70% priznané invalidné,takže teraz už viem,že to dostáva na ňu z Úradu práce.Zistím,či má napísané v posudku,koľko môže pracovať,ale to by mal asi vedieť aj jej zamestnávateľ,na základe čoho ju zamestnal.Na začiatku pracovala 8hod/denne,keď sa ozval,znížil je prac.dobu na 6/hod.Nie je to " odžub" ľudí,koľkí nevedia,na čo majú nárok?Veď on im ničím neprispieva,vlastne mu robia zadara.vďaka
veronikasad
04.08.11,19:33
Veronikasad-máš pravdu,pracuje v chránenej dielni, priznám sa, veľa mi to nehovorilo, pretože sme to riešili cez tlf.-myslím so sestrou, ja bývam blízo BA,ona na Liptove.Má 70% priznané invalidné,takže teraz už viem,že to dostáva na ňu z Úradu práce.Zistím,či má napísané v posudku,koľko môže pracovať,ale to by mal asi vedieť aj jej zamestnávateľ,na základe čoho ju zamestnal.Na začiatku pracovala 8hod/denne,keď sa ozval,znížil je prac.dobu na 6/hod.Nie je to " odžub" ľudí,koľkí nevedia,na čo majú nárok?Veď on im ničím neprispieva,vlastne mu robia zadara.vďaka
Liave, zamestnávatel to nemusí vedieť. Vhodnosť práce doporučuje ošetrujúci lekár, tomu zvykne SP posielať kopiu posudku.
Ak má priznaný postih len 70 %, nemá plný inv.dôchodok (ten je až od 71 %) - platí všetky odvody do SP.

Zvýraznenému nerozumiem. Od zamestnávatela dostáva mzdu zodpovedajúcu úväzku. Ak si na CHD vybavil dotáciu z UP - je to "šikovnosť" zamestnávatela. Neviem aký príspevok si mala na mysli, že by mala dostať ...
alaya1
04.08.11,19:36
Preco sa ona osobne neinformuje na UP??ved tam jej daju info z prvej ruky. Zamestnavatel ma s nimi spisanu zmluvu, ak ju zamestnal cez UP:
alaya1
04.08.11,19:37
ja nemám žiadne obmedzenie,ani v príjme,ani v počte odpracovaných hodín....
Obmedzenmia sa tykaju vykonu prace. Druhu a pod.
veronikasad
04.08.11,19:39
ja to mám napísané v rozhodnutí o priznaní dôchodku,mne to povedali už na posudkovej,že mi nebudú dávať žiadne obmedzenia na zárobok.Ale ja mám inv.priznanú už 23 rokov,neviem,ako je to teraz.
Gina Er, výška zárobku ID nie je obmedzená.
LIAVE
09.08.11,19:01
Asi som sa nevyjadrila jasne, sestra totiž dostáva od zamestnávateľa cez chránenú dielňu po zdanení a odvodov len tých 230 Eur, zo sumy 317 Eur, ktoré on na ňu dostáva z ÚP.Zo svojho jej ničím neprispievá,preto som sa pýtala,prečo za ten plat pracovala 8 hod/denne a po ozvaní sa súhlasil aj so 6 hod.prac.dobou.Nikto týchto akože zamestnávateľov nekontroluje?Týmto spôsobom by mohol ÚP prispieť čiastočnému alebo aj plnému invalidovi uvedenú sumu posielať,aby si on sám odvádzal poplatky.Ale už zabudnime na to,je to zneužívanie ľudí,ktorým aj tých pár drobných pomôže.Prajem Vám všetkým krásne slnenčé leto
veronikasad
09.08.11,19:31
Asi som sa nevyjadrila jasne, sestra totiž dostáva od zamestnávateľa cez chránenú dielňu po zdanení a odvodov len tých 230 Eur, zo sumy 317 Eur, ktoré on na ňu dostáva z ÚP.Zo svojho jej ničím neprispievá,preto som sa pýtala,prečo za ten plat pracovala 8 hod/denne a po ozvaní sa súhlasil aj so 6 hod.prac.dobou.Nikto týchto akože zamestnávateľov nekontroluje?Týmto spôsobom by mohol ÚP prispieť čiastočnému alebo aj plnému invalidovi uvedenú sumu posielať,aby si on sám odvádzal poplatky.Ale už zabudnime na to,je to zneužívanie ľudí,ktorým aj tých pár drobných pomôže.Prajem Vám všetkým krásne slnenčé leto
LIAVE, sestra asi nemá u zamestnávatela podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Preto jej zamestávatel celú mzdu zdaňuje ...

Ak je zamestnancom, UPSVaR poskytuje príspevok zamestnávatelovi (za to, že invalidov zamestnáva).
Môže skúsiť podnikanie sama a získať tak príspevok od UPSVaR na samostatne zárobkovú činnosť ako občan s ŤZP.

Ako to v skutočnosti je by sme vedeli odpovedať, keby si priložila zoskenovanú výplatnú pásku (bez osobných údajov).