JanaF
16.01.06,18:05
Kedze nemam skusenosti s uctovanim na podsuvahovych uctoch, rada by som poznala vas nazor. Firma, ktora sa mi dostala pod ruky ma zostatok na vytvorenom ucte, ktory vytvorila ich predchadzajuca uctovnicka, ide o ucet 723 - tovar k 31. 12., na ktorom je zostatok. neviem preco si zvolila takyto ucet a preco cez neho prevadzala tovar, lebo nemam k dispozicii staru agendu, ale potrebovala by som poradit, ci tento ucet, nejako by mal zasiahnut do suvahy, ked je na nom zostatok, alebo si ho nemam vsimat a radsej zostatok niekam preuctovat?
Dalsi problemik mam so zmenou programu. kedze prechadzame z jedneho programu do druheho, mam tam previest aj zostatok z tohto nestastneho uctu?
liba2
16.01.06,17:16
Kedze nemam skusenosti s uctovanim na podsuvahovych uctoch, rada by som poznala vas nazor. Firma, ktora sa mi dostala pod ruky ma zostatok na vytvorenom ucte, ktory vytvorila ich predchadzajuca uctovnicka, ide o ucet 723 - tovar k 31. 12., na ktorom je zostatok. neviem preco si zvolila takyto ucet a preco cez neho prevadzala tovar, lebo nemam k dispozicii staru agendu, ale potrebovala by som poradit, ci tento ucet, nejako by mal zasiahnut do suvahy, ked je na nom zostatok, alebo si ho nemam vsimat a radsej zostatok niekam preuctovat?
Dalsi problemik mam so zmenou programu. kedze prechadzame z jedneho programu do druheho, mam tam previest aj zostatok z tohto nestastneho uctu?Bolo by dobré vypátrať dôvod účtovania a na základe toho rozhodnúť o ďalšom účtovaní. Mohlo ísť napr. o tovar v komisionálnom predaji (teda cudzí tovar).
JanaF
16.01.06,17:40
to liba2: a ak by slo o komisionalny predaj, ako mam potom postupovat? Treba zostatok z tohto uctu preuctovat na ucty nakladove, resp. vynosove v novom roku?
babenko1
16.01.06,17:48
to liba2: a ak by slo o komisionalny predaj, ako mam potom postupovat? Treba zostatok z tohto uctu preuctovat na ucty nakladove, resp. vynosove v novom roku?určite to nemôžeš dať do výnosov, či nákladov, nakoľko si ten tovar nepredala.. a nie je ani tvoj...
JanaF
16.01.06,17:54
to babenko: tak pouzijem opat, ale iny podsuvahovy ucet, aby som to dostala z jedneho programu do druheho?
liba2
16.01.06,21:24
to liba2: a ak by slo o komisionalny predaj, ako mam potom postupovat? Treba zostatok z tohto uctu preuctovat na ucty nakladove, resp. vynosove v novom roku?Ja som to uviedla len ako príklad :) . A je to v tej firme reálne, že ide o komis. predaj? Treba zistiť, či sa tento tovar predal a znížiť stav na účte - tým istým zápisom ako to tam prišlo.
Účet 723 nemôže mať vplyv na súvahu lebo sa volá podsúvahový. Dúfam že ho nemáš v súvahe.
liba2
16.01.06,21:25
Postupy účtovania:

§ 85 Podsúvahové účty

(1) Na podsúvahových účtoch v účtových skupinách 75 až 79 sa sledujú skutočnosti, o ktorých sa neúčtuje v účtovných knihách a ktorých znalosť je podstatná na posúdenie majetkoprávnej situácie účtovnej jednotky a jej ekonomických zdrojov, ktoré možno využiť.

(2) Na podsúvahových účtoch sa sledujú najmä
a) prijaté depozitá a hypotéky,
b) prenajatý majetok,
c) majetok prijatý do úschovy,
d) zásoby prijaté na spracovanie,
e) zmenky na inkaso použité na úhradu do doby ich splatnosti,
f) prísne zúčtovateľné tlačivá,
g) materiál v skladoch civilnej obrany a ostatný materiál špecifického použitia,
h) program 222,
i) záväzky z lízingu,
j) pohľadávky z lízingu,
k) pohľadávky z opcií,
l) záväzky z opcií,
m) odpísané pohľadávky.

(3) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môže vytvoriť zúčtovací
účet na zabezpečenie účtovného záznamu na podsúvahových účtoch.
Lianka
15.07.09,12:03
PO1 ma majetok v najme od inej PO2 (neziskovej organizacie), z tohto dovodu by som mala majetok zauctovat na podsuvahovych uctoch PO1. Za tento majetok (pristroj) plati najomne.

V akej cene zauctujem tento majetok v podsuv. uctoch, ked v zmluve je uvedena len vyska najomneho, nie cena pristroja?
Stefan2005
15.07.09,14:11
PO1 ma majetok v najme od inej PO2 (neziskovej organizacie), z tohto dovodu by som mala majetok zauctovat na podsuvahovych uctoch PO1. Za tento majetok (pristroj) plati najomne.

V akej cene zauctujem tento majetok v podsuv. uctoch, ked v zmluve je uvedena len vyska najomneho, nie cena pristroja?

Neviem síce, čo znamená PO1 - právnická osoba, príspevková organizácia, ale asi je to jedno. Spôsob oceňovania na posúvahových účtoch si stanovuje účtovná jednotka samo vo svojej internej smernici. Použiť môžete obstarávaciu cenu (vypýtať ju od prenajímateľa), reprodukčnú cenu (ktorú musíte zaplatiť prenajímateľovi napr. pri jeho zničení), evidenčnú (napr. 1€), alebo odhad. Ak sa mýlim opravte ma. Podľa môjho názoru však obstarávacia, resp. "reprodukčná cena" by mala byť uvedená v zmluve (už aj kvôli preukaznosti, že napr. za 1000€ vec neplatím nájomné 2000€...)
Lianka
15.07.09,15:22
PO1 a PO2 bolo len oznacenie v priklade, jedna sa o s. r. o., ktora ma v prenajme pristroj od neziskovej organizacie.

Dakujem, Stefan, v zmluve cena pristroja nie je, ale viem ziskat udaj o obstaravacej cene.

Pokial si spominam, obstaravacia cena bola okolo 180 000 Skk, najomne je dohodnute vo vyske 1 500 Skk mesacne na dobu neurcitu. Da sa predpokladat zivnost minimalne 5 rokov podla mojho odhadu. Vysku najomneho mi neprinalezalo posudzovat (ja som len uctovnicka :) ) - pre jednu stranu je to vynos pre druhu naklad (nie? ak sa nemylim, tak pre neziskovku je to vynos z podnikatelskej cinnosti, t. j. zdanitelny prijem v JU) - vyska najomneho vznikla dohodou oboch stran. Moze byt prilis vysoka (alebo nizka) vyska najomneho problem?

V zmluve nie je nic o zniceni. Opravu zabezpecuje prenajimatel na vlastne naklady alebo po dohode najomca.