Mase22
02.08.11,09:46
ahojte múdre hlavy :)

prerušil som živnosť od 1.7. do 31.12. v marci som si kúpil auto na podnikanie... ak si budem robiť DP za r. 2011, môžem si dať do nákladov celý odpis auta za prvý rok, alebo iba pomerne, alebo ako?

dakujem.
kn-alka
02.08.11,08:02
Odpisy sa uplatňujú na celý rok, nezáleží dobe používania.
Napr. aj pri nákupe 31.12. sa uplatňuje celoročný odpis, aj keď bolo auto používané len 1 deň.

Opravte ma, ak sa mýlim.
marjankaj
02.08.11,08:06
Odpisy sa uplatňujú na celý rok, nezáleží dobe používania.
Napr. aj pri nákupe 31.12. sa uplatňuje celoročný odpis, aj keď bolo auto používané len 1 deň.

Opravte ma, ak sa mýlim.

§24
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
kn-alka
02.08.11,08:09
to som nevedela.... ešte som nemala taký prípad.... t.j. ako aj v tomto prípade, ak niekto preruší živnosť, uplatňuje sa len pomerná časť odpisov? alebo ak niekto používa auto aj na súkromné účely? aké prípady môžu ešte existovať?
Lebo pri kontrole mi prešiel ten nákup v posledný deň roka a odpis bol na celý rok.
Mase22
02.08.11,09:44
§24
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.

len čo znamená že ZČASTI používať auto.. Pretože tiež som bol v tom, že sa dá odpísať za celý rok. A potom o ten polrok definitívne prídem? Alebo si tých 6 mesiacov uplatniť ešte v 5.roku?
marjankaj
02.08.11,09:48
len čo znamená že ZČASTI používať auto.. Pretože tiež som bol v tom, že sa dá odpísať za celý rok. A potom o ten polrok definitívne prídem? Alebo si tých 6 mesiacov uplatniť ešte v 5.roku?

A to auto ti teraz stojí na špalkoch? Teda nepoužívaš ho?
ego.mc
02.08.11,19:05
ahojte múdre hlavy :)

prerušil som živnosť od 1.7. do 31.12. v marci som si kúpil auto na podnikanie... ak si budem robiť DP za r. 2011, môžem si dať do nákladov celý odpis auta za prvý rok, alebo iba pomerne, alebo ako?

dakujem.
Vzhľadom na to, že ku koncu zdaňovacieho obdobia nevediete účtovníctvo ani evidenciu, myslím si, že daňové odpisy na auto vôbec nemôžete uplatniť (§ 22 ods. 11 ZoDP). :)
Zita5
03.08.11,05:28
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
---------------------------
Toľko citácia zo Zákona o dani z príjmu


Pozastavená činnosť je do 31.12.2011, to znamená , že je obnovená do lehoty na podanie daňového priznania a tým pádom sa nepovažuje za zrušenú činnosť a nerobí úpravu základu dane podľa vyššie uvedeného citovaného znenia zákona ........ podmienka ,že sa o majetku k 31.12.2011 účtovalo resp.účtuje je splnená a preto je možné uplatniť v daňových výdavkoch ročný odpis.Uplatnenie alikvotnej časti odpisov v danom prípade zákon o dani z príjmov nepripúšťa.

S týmto názorom som sa stretla v publikácii DUO 6/2010 DANE-ÚČTOVNÍCTVO-ODVODY strana 28 , ale ja by som sa ešte obrátila s dopytom na DRSR , čo by na to odpovedali . Paragrafy sú kľukaté presne tak ako nakladanie s vozidlom pri pozastavení živnosti .Ale môže byť, možno DRSR pošle rovnakú odpoveď. Zákon o dani z príjmu túto situáciu nerieši , tak by som prihliadla na ich odpoveď ......možno .

Zadávateľovi prikladám link , napíšte si tam a potom ich odpoveď prilepte aj do tejto témy , za čo vopred ďakujeme......
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgxy9wFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHgQXRo!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSSDc!?nID=6_0_2 QRGL&cID=6_0_2QRGL
ego.mc
03.08.11,16:12
Tak som si to prečítal, a priznám sa, som z tej argumentácie voľáko zmätený. :)
Mase22
14.08.11,11:10
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o účtovníctve) v § 4 stanovuje, že fyzická osoba, účtovná jednotka vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť.
Podľa § 16 ods. 6 zákona o účtovníctve účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy aj pri skončení podnikania, t.j. ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti.
Pozastavenie prevádzkovania živnosti podľa § 58 ods. 2 písm. c) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (ďalej len živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov je časovo limitovaným dočasným prerušením prevádzkovania živnosti. Podľa živnostenského zákona teda nejde o skončenie podnikania alebo inej zárobkovej činnosti.
Z § 17 ods. 9 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP) vyplýva, že pozastavenie prevádzkovania živnosti znamená aj skončenie podnikania v tom prípade, ak nedôjde k obnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania. Z uvedeného dôvodu účtovná jednotka, fyzická osoba, uzatvorí svoje účtovníctvo pri pozastavení živnosti v súlade s § 16 ods. 6 písm. b) zákona o účtovníctve a Opatrením MF SR č. MF/27076/2007-74 (postupy účtovania v sústave JÚ) a v súlade s § 17 ods. 6 zákona o účtovníctve zostaví mimoriadnu účtovnú závierku.
Ak však zo zákona o dani z príjmov vyplýva, že nedošlo pri pozastavení živnostenského oprávnenia ku skončeniu podnikania (ak daňovník obnoví podnikanie do lehoty na podanie daňového priznania), účtovná jednotka neuzavrie svoje účtovné knihy. Obdobie pozastavenia živnostenského oprávnenia bude súčasťou bežného účtovného obdobia. V uvedenom prípade môže daňovník postupovať v zmysle § 22 ods. 11 ZDP a uplatniť odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
Ing. Jana Jekkelová, sekcia metodiky daní DR SR, odbor služieb pre verejnosť
marjankaj
14.08.11,11:25
Dobrý deň,
Ak však zo zákona o dani z príjmov vyplýva, že nedošlo pri pozastavení živnostenského oprávnenia ku skončeniu podnikania (ak daňovník obnoví podnikanie do lehoty na podanie daňového priznania), účtovná jednotka neuzavrie svoje účtovné knihy. Obdobie pozastavenia živnostenského oprávnenia bude súčasťou bežného účtovného obdobia. V uvedenom prípade môže daňovník postupovať v zmysle § 22 ods. 11 ZDP a uplatniť odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
Ing. Jana Jekkelová, sekcia metodiky daní DR SR, odbor služieb pre verejnosť

Samozrejme to platí, ak auto nebolo v danom období používané na súkromné účely. Teda stav na tachometri k 30.6.2011 je rovnaký ako k 31.12.2011.

Možno mysleli pod tým vypočítaným ročným odpisom ten prípadne krátený odpis.

http://www.porada.sk/1811925-post3.html

Mne sa vidí rozumnejšie tie daňové odpisy v roku 2011 prerušiť.
Mase22
15.08.11,21:19
Lenže nikde sa nespomína, že nesmiem urobiť ani kilometer na súkromné účely... Prerušiť živnosť predsa môžem z rôznych dovodov: zdravotné problémy, rodinné problémy, polročná dovolenka z dôvodu vyčerpanosti, proste čokolvek. Dôležité a podstatné je len a len to, že ku termínu podania danového priznania už opäť budem mať živnosť funkčnú... Takže žiaden krátený odpis, úplne legitímna záležitost... Možno diera v legislatíve.. neviem...A už vobec nevidím dovod, aby mi auto polrok stálo na špajlíkoch... Ved predsa je to moje auto, zarobil som si ho a kúpil legálne. A legálna je aj možnosť prerušiť živnosť.
marjankaj
15.08.11,21:38
Lenže nikde sa nespomína, že nesmiem urobiť ani kilometer na súkromné účely... Prerušiť živnosť predsa môžem z rôznych dovodov: zdravotné problémy, rodinné problémy, polročná dovolenka z dôvodu vyčerpanosti, proste čokolvek. Dôležité a podstatné je len a len to, že ku termínu podania danového priznania už opäť budem mať živnosť funkčnú... Takže žiaden krátený odpis, úplne legitímna záležitost... Možno diera v legislatíve.. neviem...A už vobec nevidím dovod, aby mi auto polrok stálo na špajlíkoch... Ved predsa je to moje auto, zarobil som si ho a kúpil legálne. A legálna je aj možnosť prerušiť živnosť.

No nikde. Iba v zákone o dani z príjmu §24 ods(4). Alebo si si to chcel prečítať v Novom čase?:eek:
Samozrejme že môžeš mať aj súkromné jazdy. V tom prípade si môžeš uplatniť odpisy v pomernej výške. Dokonca by si mohol mať iba súkromné jazdy. Ale potom nemáš nárok na žiadny odpis. To by si mohol nakúpiť autá celej rodine a odpisovať?:eek: To by sa ti podnikalo.:rolleyes:
ego.mc
15.08.11,22:11
Pozastavenie prevádzkovania živnosti podľa § 58 ods. 2 písm. c) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (ďalej len živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov je časovo limitovaným dočasným prerušením prevádzkovania živnosti. Podľa živnostenského zákona teda nejde o skončenie podnikania alebo inej zárobkovej činnosti.
Ing. Jana Jekkelová, sekcia metodiky daní DR SR, odbor služieb pre verejnosť
§ 58 ods. 2 písm. c) bol zrušený. Od 1.6.2010 platí ustanovenie § 57 ods. 5: "Po pozastavení prevádzkovania živnosti podnikateľ nadobudne živnostenské oprávnenie uplynutím doby pozastavenia prevádzkovania živnosti alebo dňom uvedeným v oznámení o zmene doby pozastavenia prevádzkovania živnosti."
Dávam do pozornosti slovo nadobudne. :)