anka1
02.09.04,10:25
Mohli by ste mi poradiť.
Nákup easy kupónov účtujete takto:
nákup 213/211
spotreba 518/213

je potrebné mať aj prehľady hovorov z easy karty? Ale to môžem ihneď pri nákupe preúčtovať do nákladov?
Ďakujem za rady.
Pekný deň
Katty
02.09.04,08:33
anka

z easy karty sa predsa nedajú urobiť prehlady hovorov alebo sa už dá???
Yvvetta
02.09.04,08:35
Ja si tiež myslím, že z EASY sa nedájú robiť výpisy. Aspoň som o tom nepočula.

Len neviem či by som nákup EASY nedala hneď na 501. Nepovažujem to za službu, ale za spotrebu.
Čo vy na to ?
Katty
02.09.04,08:40
no asi by som to dala k tým 518-telefonom aby to bolo v jednom.... ale ja osobne mám na to názor že ak neviem preukázať že tieto náklady boli skutočne využité na fir.účely kvôli tým výpisom, tak ich radšej nedávam ako daň.náklady
ZuzanaA
02.09.04,09:05
Máte robené zo všetkých telefonov - pevných a mobilných výpisy? My sme malá firma a výpisy nám nechodia, tel. účty nie sú nejaké astronomické. Ale aj tak mi vŕta v hlave že keď na výpise sú uvedené len čísla nie? Tak ako daň. kontrola zistí či tie čísla sa naozaj vynakladajú na fir. učely? To by všade telefonovali? Alebo ako sa to v praxi robí?
rosemary
02.09.04,09:09
ZuzanaA, máš v tom logiku. Podľa mňa by tie výpisy ale mali byť, určite nebudú daňováci kontrolovať kde sa volá, ale keď ich mať nebudeš, môžu po Tebe chcieť aby si preukázala oprávnenosť nákladov.
Viera
02.09.04,09:34
Myslím, že vystavovanie výpisu hovorov len kvôli daňovej kontrole je neekonomické. Nie je to práve najlacnejšie ( asi 50 - 60 Sk ), keď si to zrátate na viac telefónov krát 12 mesiacov.
Ak by mala daňová kontrola pochybnosti, určite by si výpis vedeli získať a dokázať vám, že ste si zúčtovali niečo neoprávnene.
A hovorí sa, že v takýchto situáciách sme vo výhode, lebo by malo platiť pravidlo : pochybnosti v prospech.
bea
02.09.04,09:58
Ja účtujem easy a prima karty do nákladov, keď mi k nim dodajú prehľad hovorov s uvedením spotreby kreditov na jednotlivé hovory. Aj keď nie sú to výpisy od mobilného operátora, myslím si, že je obhájiteľné ich použitie. Takýto prehľad by mal byť snáď ešte vierohodnejší ako zoznam telefónnych čísiel na výpisoch hovorov. A účtujem ich na 518, lebo nekupujem materiál, ale službu.
Braňo
02.09.04,10:00
Keď Ti vyhodia z nákladov napríklad 20.000,- Sk, potom je škoda väčšia ako nejakých 50-60,- Sk mesačne.
Braňo
02.09.04,10:01
Účtujem ako Bea na 518, k pevným linkám a paušálom máme výpisy hovorov.
Katty
02.09.04,10:06
nám síce nechodia mesačné rozpisy hovorov k paušálom ale viem že ak si ich daň. kontrola vyžiada tak sa obrátim na mob.operátora a za poplatok mi ich vystaví a ja mám čo predložiť kontrole, v prípade easy a prima kariet môžem byť ochotná zaplatiť hocikoľko aj tak mi ich nikto nevystaví.....
anka1
02.09.04,10:09
Ja účtujem easy a prima karty do nákladov, keď mi k nim dodajú prehľad hovorov s uvedením spotreby kreditov na jednotlivé hovory. Aj keď nie sú to výpisy od mobilného operátora, myslím si, že je obhájiteľné ich použitie. Takýto prehľad by mal byť snáď ešte vierohodnejší ako zoznam telefónnych čísiel na výpisoch hovorov. A účtujem ich na 518, lebo nekupujem materiál, ale službu.
bea, ale učtuješ to cez 213, alebo priamo na 518?
Viera
02.09.04,10:44
Keď Ti vyhodia z nákladov napríklad 20.000,- Sk, potom je škoda väčšia ako nejakých 50-60,- Sk mesačne.
Možno áno, ale to kam som volala a ako dlho ešte nič nedokazuje. Keď dosahuje firma adekvátne príjmy, tak sa nemá čoho báť, aj keď má vyššie telefónne účty.
Rozhodne sa mi zdá neekonomické podporovať aj tak predražené telekomunikačné služby.
Luckasari
02.09.04,10:46
easy uctujem tiez na 518
ZuzanaA
02.09.04,10:51
Možno áno, ale to kam som volala a ako dlho ešte nič nedokazuje. Keď dosahuje firma adekvátne príjmy, tak sa nemá čoho báť, aj keď má vyššie telefónne účty.
Rozhodne sa mi zdá neekonomické podporovať aj tak predražené telekomunikačné služby.
Vierka, súhlas.
anka1
02.09.04,11:04
Takže podľa Vás všetkých to môžem účtovať priamo na 518? Môžem vynechať účet 213?

Prosím o radu.
bea
02.09.04,11:30
Ja neúčtujem 213, ale rovno na 518. Ak sa by stalo, čo sa zatiaľ ešte nestalo, že na konci roka ostane ešte nepretelefonovaný kredit, tak by som asi odúčtovala zostatok z 518 a možno by som to naúčtovala na 213 (?).
ZuzanaA
02.09.04,12:05
Tiež by som to dala na 518. (my nemáme easy karty)
accad
03.01.05,17:17
Otváram opäť tému výpisov telefónnych účtov.

Ako to v bežnej praxi riešite pri externom účtovaní? Žiadate vašich klientov o prikladanie výpisov hovorov k telefónnym účtom s vyznačením súkromných a firemných hovorov? Prípadne im dávate podpísať na faktúre, že súhlasia s tým, že čiastka sa týka iba hovorov pre podnikateľské účely v plnej výške? Prípadne ak firma dosahuje obrat a telefónne účty nepresahujú rozumnú výšku, tak to bez akýchkoľvek ďalších dokladovaní účtuje priamo do nákladov na 518?
Stretol sa niekto pri daňovej kontrole, že by spochybnili zaúčtovanie celej čiastky do nákladov? Ak áno, aké boli argumenty? Ako chceli vydokladovať dodatočne rozdelenie na súkromné a firemné hovory? Prípadne overovali si podľa výpisov, či sa skutočne jedná o firemný hovor?
Pritiahnem to za vlasy. Viem si predstaviť telefonát domov, či neprišiel fax, prípadne nezostali dôležité doklady doma na stole, prípadne nadiktovanie nejakej dôležitej informácie z dokladu...
Tak ako ???
accad
04.01.05,06:57
Otváram opäť tému výpisov telefónnych účtov.

Ako to v bežnej praxi riešite pri externom účtovaní? Žiadate vašich klientov o prikladanie výpisov hovorov k telefónnym účtom s vyznačením súkromných a firemných hovorov? Prípadne im dávate podpísať na faktúre, že súhlasia s tým, že čiastka sa týka iba hovorov pre podnikateľské účely v plnej výške? Prípadne ak firma dosahuje obrat a telefónne účty nepresahujú rozumnú výšku, tak to bez akýchkoľvek ďalších dokladovaní účtuje priamo do nákladov na 518?
Stretol sa niekto pri daňovej kontrole, že by spochybnili zaúčtovanie celej čiastky do nákladov? Ak áno, aké boli argumenty? Ako chceli vydokladovať dodatočne rozdelenie na súkromné a firemné hovory? Prípadne overovali si podľa výpisov, či sa skutočne jedná o firemný hovor?
Pritiahnem to za vlasy. Viem si predstaviť telefonát domov, či neprišiel fax, prípadne nezostali dôležité doklady doma na stole, prípadne nadiktovanie nejakej dôležitej informácie z dokladu...
Tak ako ???Snažím sa dostať túto tému opäť do diskusie.
M3G
09.01.05,21:05
Pre pani Kaiserovú: nemáme náhodou spoločného klienta? Alebo tie argumenty máte z vlastnej hlavy?

Každopádne netreba sa obávať daňovej kontroly, treba predložiť argumenty a nie iba zbytočné výpisy volaní za neviemkoľko mesiacov.

Ešte taká otázka, vidím, že používate Olymp, čo naň hovoríte? Subjektívne.
riuska
09.01.05,21:21
Este k tym vypisom... Daju sa zistit volania aj z prima alebo easy karty. Operator Vam da pristupove heslo a Vy si ich uz len z internetu vytlacite, ale je to cisto informativne...Ja ich pouzivam. Kazdy mesiac ich prikladam zamestnancom k vyplate. Ak maju precerpany limit (ktory je dany v inter.smernici)odpocitavam zo mzdy.Vsetci maju prima karty.
iva
10.01.05,07:56
Ohľadom kontroly DU a uznania nákladov na telefón - mne sa doteraz ani raz nestalo, že by DU pri kontrole dane z príjmu rozporoval výšku nákladov na telefón, alebo že by požadovať rozpis hovorov. A to jedna firma má ozaj v porovnaní s ostatnými dosť vysoké účty za mobil, takže som ich pripravovala na to, že pri kontrole im možno neuznajú celú výšku, ale nič sa nestalo a všetko prešlo (bodaj by to tak bolo vždy).
Inak - vždy účtujem na 518.
accad
10.01.05,08:14
Pre pani Kaiserovú: nemáme náhodou spoločného klienta? Alebo tie argumenty máte z vlastnej hlavy?

Každopádne netreba sa obávať daňovej kontroly, treba predložiť argumenty a nie iba zbytočné výpisy volaní za neviemkoľko mesiacov.

Ešte taká otázka, vidím, že používate Olymp, čo naň hovoríte? Subjektívne.K argumentom-som cvičená svojím manželom a svojími klientmi. Niekedy mám pocit, že si cvičia rétoriku na daňovú kontrolu.
K Olympu-nie som mzdárka, ale OLYMP používam už niekoľko rokov. Predtým som mala iný program a oproti OLYMPu to bol dinosaurus. Takže OLYMP bol a je pre mňa zatiaľ vyhovujúci. Neviem to porovnať s inými SW. Mzdy robím skôr ako doplnok k účtovníctvu.
luebchenko
10.01.05,08:19
Celá táto debata sa mi zdá pritiahnutá za vlasy - myslím dokazovanie, či bol hovor "služobný" alebo súkromný. Veď aj pri telefonáte do erotického salónu som mohla hľadať nejakého riaditeľa, manažéra a pod. kvôli dačomu pre firmu dôležitému, niehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif? Stretol sa ozaj niekto s tým, že musel dokazovať opodstatnenosť do nákladov zaúčtovaných telefonických hovorov?
M3G
16.01.05,19:44
K argumentom-som cvičená svojím manželom a svojími klientmi. Niekedy mám pocit, že si cvičia rétoriku na daňovú kontrolu.
K Olympu-nie som mzdárka, ale OLYMP používam už niekoľko rokov. Predtým som mala iný program a oproti OLYMPu to bol dinosaurus. Takže OLYMP bol a je pre mňa zatiaľ vyhovujúci. Neviem to porovnať s inými SW. Mzdy robím skôr ako doplnok k účtovníctvu.
Ja tej rétorike hovorím šachová partia:
na akúkoľvek otázku od daňového úradu už majú niektorí mojí klienti pripravenú odpoveď.
syamlee
16.01.05,19:50
... tiež mame podrobne rozpisy aj k mobilom aj k pevným linkam. Bez problemov to prešlo na daňovej kontrole. Len sa začudovane pozerali na 20 stranove rozpisy konateľov. .... a easy účtujeme na 518
nezábudka
22.07.05,19:16
Otváram opäť tému výpisov telefónnych účtov.

Ako to v bežnej praxi riešite pri externom účtovaní? Žiadate vašich klientov o prikladanie výpisov hovorov k telefónnym účtom s vyznačením súkromných a firemných hovorov? Prípadne im dávate podpísať na faktúre, že súhlasia s tým, že čiastka sa týka iba hovorov pre podnikateľské účely v plnej výške? Prípadne ak firma dosahuje obrat a telefónne účty nepresahujú rozumnú výšku, tak to bez akýchkoľvek ďalších dokladovaní účtuje priamo do nákladov na 518?
Stretol sa niekto pri daňovej kontrole, že by spochybnili zaúčtovanie celej čiastky do nákladov? Ak áno, aké boli argumenty? Ako chceli vydokladovať dodatočne rozdelenie na súkromné a firemné hovory? Prípadne overovali si podľa výpisov, či sa skutočne jedná o firemný hovor?
Pritiahnem to za vlasy. Viem si predstaviť telefonát domov, či neprišiel fax, prípadne nezostali dôležité doklady doma na stole, prípadne nadiktovanie nejakej dôležitej informácie z dokladu...
Tak ako ???
Súhlasím, mala som pri jednej firme daňovú kontrolu, mali vysoké účty (a len za 2 ľudí a to nerobili vôbec žiadny telemarketing) a daňová kontrolórka zahlásila majiteľke: Vy teda toho pretelefonujete... a toto isté sa odohralo pri benzínových bločkoch, len s jazdením. Nikdy som sa ani pri iných firmách nestretla s tým, že by bolo treba dokladovať telefónne hovory. Väčšinou je aj v záujme majiteľov firiem, aby si to u svojich zamestnancov sami ustrážili.
laur12
22.07.05,20:44
DU moze nariadit podrobne sledovanie hovorov, ale nie retroaktivne, t.j. nie spätne.
Mozeme sa vyhovorit na zasadu hospodarnosti, ktora veli: ak nejaka hospodarska operacia ma vyssie naklady nez efekt z nej, nevykoname ju.
Cize platit za rozpis hovorov, ak tym nesledujeme zamestnancov (ako ich kontrolujete? volate kam oni a pytate sa co od nich chceli vasi zamestnanci pred pol mesiacom?:D) sa mi vidi zbytocne.
Neprehanajte to s tym uctovanim cez 213, pokial nekupujete viac ako 10 kariet do zasoby.
tinusa
10.10.06,08:31
ahojte.. troskou prispejem aj ja... prave som sa dozvedela od znamej, ze dva roky uctovali nakup prima - karty do nakladov /vzhladom na to, ze mali obchodneho zastupcu a ten tu primu pouzival/ a nemali podrobny rozpis hovorov...ani to neboli velke ciastky /orientacne 400 sk za tri mesiace a pod./, prave im konci danova kontrola a mile naklady za prima kartu im pekne krasne vsetky povyhadzovali... .