michaela2201
02.08.11,10:55
Dobrý deň milí poraďáci.

Už nejaký ten mesiac prevádzkujem eshop s oblečením. /VO a MO/
Na internete som si našla stránku s oblečením - ide o oblečenie z Číny.
Oblečenie by som však nechcela dovážať na Slovensko a skladovať ho len sprostredkovať jeho ďalší okamžitý predaj.
Predstavujem si to tak, že na svoju stránku si zadám fotky s oblečením /od dodávateľa/ a priamo objednám danú vec na adresu objednávajúceho. /teda, že ju pošlem priamo zo zahraničia na adresu niekoho, kto si ju cez môj eshop objedná/... Vyhnem sa tak plateniu DPH a CLA.... /to zaplatí v prípade, že pôjde o objednávku vyššiu ako 25 € adresát.../
A ja si nechám zaplatiť iba za sprostredkovanie predaja. Je to OK????
ďakujem za Vaše postrehy i rady.

S pozdravom M.
Martin Mikláš
05.08.11,09:45
OK to je, hovorí sa tomu dropshipping.
Podnikanie
07.08.11,07:19
Je to ok, len si myslím, že ti to nepôjde. Dropshipping z Číny je trochu nezmysel(ibaže máš super spoľahlivého a rýchleho dodávateľa). Má to viacero nevýhod. Poprvé kto chce čakať na balík týždeň-dva a keď ho zadržia na colnici tak ešte dlhšie a navyše platiť clo. A čo reklamácie, alebo neprebrané zásielky?(Pri takom eshope sa ich šanca zvyšuje) S tým by si mala oboznámiť ľudí ešte pred nákupom. Nechcem ťa odhovárať, myslím, že dropshipping je dobrý obchodný model, ale z číny neviem.
e-shopinka
11.08.11,17:00
Ja hľadám podobnú stránku, kde si môžem objednávať. Prosím o zaslanie na ivenaive@gmail.com. Veľmi mi pomôžete
srska
11.08.11,17:07
KEFAN
12.08.11,09:13
pozor, aby ste nedopadli ako tento: http://www.porada.sk/t174477-ako-posupovat-ak-mi-cinsky-dodavatel-nedodal-tovar.html
to sa stalo mne ze ma cinsky dodavatel oklamal --- naivita s mojej strany-----, Rada pre Michaelu: PRESVEDCIT SA O REFERENCIACH DODAVATELA, 2: nikdy neplatit vopred prvu platbu 3 najlepsie PAYPAL
Moj nazor: sanca uspiet v tomto obchode je asi 5 %
Dubak2000
12.08.11,13:30
to sa stalo mne ze ma cinsky dodavatel oklamal --- naivita s mojej strany-----, Rada pre Michaelu: PRESVEDCIT SA O REFERENCIACH DODAVATELA, 2: nikdy neplatit vopred prvu platbu 3 najlepsie PAYPAL
Moj nazor: sanca uspiet v tomto obchode je asi 5 %

preco paypal? nemam dojem ze by nieco garantoval... To skor kreditka, vtedy sa da platba reklamovat u banky pokial viem.
Ankaa7
19.03.12,22:33
Táto téma ma celkom zaujíma, Michaela ako si to nakoniec vyriešila?

pre Podnikanie - a ak by to mojim zákazníkom nevadilo? Takto čakať? Je to možné? Ja potom faktúrujem zákazníkovi len sprostredkovanie predaja?
Podnikanie
23.03.12,14:25
Táto téma ma celkom zaujíma, Michaela ako si to nakoniec vyriešila?

pre Podnikanie - a ak by to mojim zákazníkom nevadilo? Takto čakať? Je to možné? Ja potom faktúrujem zákazníkovi len sprostredkovanie predaja?

Ak to nevadí zákazníkom, tak potom v tom nevidím problém. Fakturácia záleží od spolupráce s dodávateľom, na tom aké má podmienky, alebo ako sa dohodnete. Nejaký dodávateľ prikladá faktúru ku tovaru do balíka, niekto posiela faktúru cez email. Ale zákazník by mal v každom prípade dostať normálnu faktúru za tovar, nie za sprostredkovanie.
Ankaa7
25.03.12,01:19
Takže ak by sme si to previedli do praxe:
1. vytvorím eshop, kde ponúknem tovar
2. zákazník si vyberie napríklad tričko za 8 Eur a vytvorí objednávku
3. ja vystavím faktúru na tovar 8 Eur a odošlem ju mailom zákazníkovi
4. zároveň vytvorím objednávku u svojho dodávateľa na to isté tričko (dajme tomu v cene 6 Eur) a uhradím ju
5. dodávateľ tovar pošle priamo zákazníkovi, bez faktúry, pretože tu bude vystavovať mne

Je to tak správne? Aj keď bude tým pádom objednávka oslobodená od CLA a DPH, pretože ja som živnostník, ale zákazník nie a zásielka išla priamo jemu? Kde sa vlastne vyznačí, že išlo o sprostredkovanie, keď mu faktúrujem priamo názov tovaru? Alebo sprostredkovanie nie je potrebné spomenúť?
Ankaa7
25.03.12,01:41
Ale mám pocit, že to je už skôr dropshipping a nie sprostredkovanie predaja a tým pádom je tu problém práve kvôli dph a clu, ako som vyššie spomínala, že? Aj tu na porade som sa dočítala, že dropshipping odporuje našej legislatíve. A ja by som rada podnikala legálne na 100%, preto som chcela vyriešiť tento problém pomocou sprostredkovania.
Dáša_
25.03.12,03:05
Takže ak by sme si to previedli do praxe:
1. vytvorím eshop, kde ponúknem tovar
2. zákazník si vyberie napríklad tričko za 8 Eur a vytvorí objednávku
3. ja vystavím faktúru na tovar 8 Eur a odošlem ju mailom zákazníkovi
4. zároveň vytvorím objednávku u svojho dodávateľa na to isté tričko (dajme tomu v cene 6 Eur) a uhradím ju
5. dodávateľ tovar pošle priamo zákazníkovi, bez faktúry, pretože tu bude vystavovať mne

Je to tak správne? Aj keď bude tým pádom objednávka oslobodená od CLA a DPH, pretože ja som živnostník, ale zákazník nie a zásielka išla priamo jemu? Kde sa vlastne vyznačí, že išlo o sprostredkovanie, keď mu faktúrujem priamo názov tovaru? Alebo sprostredkovanie nie je potrebné spomenúť?

a čo urobíš v prípade, že si zákazník objedná tovar za sumu 200-300€ - to už nepsdá pod oslobodenie. Ak budeš riešiť tento prípad?
Ankaa7
25.03.12,13:05
No najprv musím vyriešiť tento základný problém, pretože väčšinou budú zákazníci, ktorí si objednajú 1-2 ks a to spadá do tých 22 Eur. Teda môžem to tak robiť, ako som to opísala? Nie je to ten dropshipping, ktorý je u nás v rozpore s legislatívou?

Ale pri takýchto veľkých objednávkach by som to objednala priamo na seba napríklad, uhradila clo a dph. Ale nepočítam, že budem mať tak vysoké objednávky, keďže sa sústredím na inú cieľovú skupinu.
martin111111
27.04.12,12:15
Tak presne toto iste zaujima aj mna. Nenajde sa tu niekto, kto by toto trosku podrobnejsie vysvetlil?
avalik
27.04.12,12:55
ako chcete pri tomto sposobe predaja zabezpecit plnenie napr. ustanoveni zakona o ochrane spotrebitela?

§ 12

(1) Výrobca je povinný označiť výrobok údajmi, ktoré pravdivo a úplne informujú predávajúceho o vlastnostiach dodaného výrobku; ak výrobca nesplní svoju povinnosť, výrobok označí dovozca, ak ani dovozca neoznačí výrobok, označí ho dodávateľ.
(2) Predávajúci musí zabezpečiť, aby ním predávaný výrobok bol zreteľne označený údajmi o výrobcovi alebo aj o dovozcovi alebo dodávateľovi, o miere alebo o množstve, o spôsobe použitia a údržby výrobku a o nebezpečenstve, ktoré vyplýva z jeho nesprávneho použitia alebo údržby, o podmienkach uchovávania a skladovania výrobku, ako aj o riziku súvisiacom s poskytovanou službou alebo informáciami podľa osobitných predpisov.16) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#f6566588) Predávajúci je povinný na požiadanie orgánu dozoru alebo spotrebiteľa oznámiť alebo zdokumentovať údaje o výrobku, ak ho nemožno označiť. (3) Dovozca a dodávateľ nesmú odstraňovať, prekrývať ani meniť označenie výrobku ani iné údaje uvedené výrobcom; predávajúci nesmie odstraňovať, prekrývať ani meniť označenie výrobku ani iné údaje uvedené výrobcom, dovozcom alebo dodávateľom.
(4) Pri predaji použitého alebo upravovaného výrobku, výrobku s vadou alebo výrobku, ktorého úžitkové vlastnosti sú inak obmedzené, musí predávajúci na túto skutočnosť spotrebiteľa vopred upozorniť. Takýto výrobok je predajca povinný predávať oddelene od ostatných výrobkov.
(5) Na predaj použitého výrobku sa primerane vzťahuje odsek 1.
(6) Podrobnosti o označovaní materiálového zloženia jednotlivých druhov výrobkov, o metódach skúšania materiálového zloženia výrobkov a o spôsobe balenia a zaobchádzania s výrobkami určenými pre spotrebiteľa ustanoví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom.
(7) Povinnosť podľa odseku 2 sa primerane vzťahuje aj na výrobcu, dovozcu a dodávateľa.

§ 13

Ak sa informácie uvedené v § 11 a 12 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#f6566239) poskytujú písomne, musia byť v kodifikovanej podobe štátneho jazyka.17) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#f6566589) Možnosť súbežného používania iných označení, najmä grafických symbolov a piktogramov, ako aj iných jazykov, nie je týmto dotknutá. Fyzikálne a technické veličiny musia byť vyjadrené v zákonných meracích jednotkách.18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#f6566590)
Ankaa7
03.06.12,22:46
Dara, našla som kopec predajcov, ktorý to takto predávajú, teda zákon nedodržujú. Neviem čo s tým. Práve preto som chcela byť len sprostredkovateľom a to, že výrobca dodáva na Slovensko, ale nedodržuje našu legislatívu by mal byť jeho problém, či nie? Ja som to chcela tak, že vlastne v mene zákazníka vytvorím obj, uhradím, vybavím a za to by mi mala prináležať odmena. Chcem byť len prostredník. Nie je možné to nejako vyriešiť? Ako funguje napríklad istá veľká firma, ktorú tu nechcem menovať, ktorá ponúka podobné služby pri nákupe cez ebay? Že za zákazníka všetko vybavia, ktorý napríklad nemá paypal alebo sa tomu nerozumie, tak mu objednávku zariadia a vezmú za to odmenu?