Lukas101
02.08.11,11:14
Dobry den,

Asi pred dvomi rokmi sme kúpili byt. Bola k tomu aj pivnica.
Momentálne tam nebývame, ale je to v prenájme.

Keďže pivnicu sme nevyužívali, tak si jeden z naších susedov povedal, že ak je teda prázdna a síce aj bola zamknutá, tak proste prestryhol reťaz a nasťahoval si tam svoje veci a má to pod zámkom.

Najskor sme sa snažili isť na to cez správcu bytu, ale ten mu zrejme len povedal aby sa odtial odstahoval, ale nestalo sa tak.

Tak sme za tým susedom boli osobne a výsledok bol rovnaký. Keď sme tam po 3 mesiacoch prišli si byt skontrolovať, veci mal stále u nás. Teraz som za ním bol zase, asi týždeň dozadu, ale on mi stále tvrdil aby som si zobral inú pivnicu, že on tam má moc vecí a podobne.

Čo sa týka histórie, tak majitel bytu, ktorý nám to predával, mal povodne iný byt v tom paneláku a potom to bud vymenil alebo kúpil tento ktorý máme teraz mi.

Neviem ako by som mal ďalej postupovať, odstrihnúť reťaz a vyhádzať mu to by som nechcel lebo tam má svoje veci (pneumatiky z 2 aut a podobne) a nerád by som bol aby ma niekto spravil hmotne zodpovedný za to, že mu to odtiaľ zmizne.

Dá sa to nejako riešiť s mestkou políciou aby mi v tomto smere pomohli a čo by som si mal vypýtať od napr. bytového družstva, aby som mal pre nich doklad. Alebo ako to mám vlastne riešiť.

Tú políciu spomýnam koli tomu aby som mal o tom nejaký záznam, aby v prípade že sa to zase zopakuje aby sa mi tam zase nenasáčkoval.

Snahou byť voči nemu slušný som nič nedosiahol a už mi to začína liezť pekne na nervy, lebo rozprávať tak asi 50-55 ročnému ufrflanému dedovi, ktorý vás má uplne na háku čo mu hovoríte, ma už prestáva baviť.

Ďakujem za odpoveď
video1983
02.08.11,09:38
mal by to riesit spravca, domovnik, mal by si to mat aj v zmluve o kupe bytu ze je to tvoja pivnica.
no a ak su vsetci taki ochotni ako pises urob to iste ako spravil ten starcek, a vsetky veci mu odloz u teba doma alebo kde mas miesto s tym ze mu to predom oznamis aj pisomne.

na druhej strane, ked ti ta pivnica nechyba skus sa s nim dohodnut ze nehas ho tam nejaky cas co tam nebudete byvat za maly poplatok
GabiZ
02.08.11,09:47
Čo sa týka asistencie polície, veľmi neradi zasahujú v takýchto prípadoch. Ešte za čias, keď som spravovala spoločenstvo, mali sme jeden nebytový priestor, do ktorého sa nám nasťahoval bývalý predseda, ktorý bol odvolaný z funkcie a kľúče vtedy od tohto priestoru neodovzdal. Volali sme políciu, za ich prítomnosti sme vyvŕtali zámok a vymenili za nový. Nechceli spísať žiaden záznam, tak sme si spísali my za účasti 3 svedkov, že sa z priestoru nič nebralo, len sa vymenil zámok a to za prítomnosti polície. Nemohli sme vypratať veci von, mohol by nás zažalovať, ak by mu niečo z vecí zmizlo alebo sa znehodnotilo. Vypratať tieto veci sme ho vlastne donútili takto, lebo nemohol sa dostať do tohto priestoru. Potom mi policajti sami volali, či by som nebola ochotná mu veci vydať, dohodol sa čas a znovu za ich prítomnosti si tieto veci sám odtiaľ vypratal. Ako vlastníci bytu a k nemu prislúchajúcej pivnice (musí byť ale jasne preukázateľné) máte aj iné možnosti riešiť danú situáciu v zmysle legislatívy, ale sú to záležitosti dosť zdĺhavé a niekedy aj finančne náročné. Preto som to riešila aj ja takouto cestou a v priebehu týždňa bolo po všetkom. Každopádne túto vec treba riešiť za prítomnosti správcu.
Paula
02.08.11,09:52
Také v inej farbe poznám. Pribrať svedkov k rozhovoru s dotyčným, že do určitého dátumu uvoľniť / vypratať, inak mu budú jeho veci pred pivnicu vyložené. A ak sa do dátumu nestalo, opäť so svedkami, oprávnený majiteľ vykonal :).
GabiZ
02.08.11,10:11
Také v inej farbe poznám. Pribrať svedkov k rozhovoru s dotyčným, že do určitého dátumu uvoľniť / vypratať, inak mu budú jeho veci pred pivnicu vyložené. A ak sa do dátumu nestalo, opäť so svedkami, oprávnený majiteľ vykonal :).


Na manipuláciu s cudzím majetkom treba dať pozor. Aj keď si obhajuje človek svoje práva. V tomto prípade mal majiteľ šťastie, že sa tým záležitosť vyriešila. Môže sa ale stať, že aj za prítomnosti svedkov po predchádzajúcom upozornení veci vypracete pred pivnicu, ale následne tam môže prísť niekto cudzí, niečo zničiť alebo vziať dotyčnému a máte problém.
nesca
02.08.11,10:22
A teraz to to trochu otočím...čo ak by tam zadávateľ otázky niečo mal...hoci len drevenú debničku ,na ktorej mu veľmi záležalo,hoci aj staré noviny.Dedko prestrihne reťaz,veci vyhodí..on si povie haraburdy...on môže,naňho sa nevzťahuje nič?
Tvrdenie proti tvrdeniu...dedovi zmiznú pneumatiky..Lukášovi drahý bicykel
GabiZ
02.08.11,10:39
A teraz to to trochu otočím...čo ak by tam zadávateľ otázky niečo mal...hoci len drevenú debničku ,na ktorej mu veľmi záležalo,hoci aj staré noviny.Dedko prestrihne reťaz,veci vyhodí..on si povie haraburdy...on môže,naňho sa nevzťahuje nič?
Tvrdenie proti tvrdeniu...dedovi zmiznú pneumatiky..Lukášovi drahý bicykel

....zadávateľ témy napísal nasledovné


Dobry den,

Keďže pivnicu sme nevyužívali, tak si jeden z naších susedov povedal, že ak je teda prázdna a síce aj bola zamknutá, tak proste prestryhol reťaz a nasťahoval si tam svoje veci a má to pod zámkom.


Ďakujem za odpoveď

....držala som sa toho. Existujú páky aj na suseda, samozrejme, veď som to aj napísala, dá sa to riešiť aj legislatívne, našli by sa paragrafy a nielen z občianskeho ale i trestného práva, ale zadávateľovi témy zrejme ide o rýchle a produktívne riešenie bez zbytočných komplikácii a naťahovačiek. Len som upozorňovala na to, že treba sa vyhnúť konaniu, ktorým by si sám spôsobil problém.
Mária27
02.08.11,10:43
On má problém. Boli jeho veci vôbec v cudzej pivnici? Prečo? Ako sa tam dostali? Kto ich vlastne vykradol?
Kto sa môže sťažovať a niečoho domáhať - kde?
Iné je, keby bol mal v minulosti právny dôvod ... ale tu nič.
nesca
02.08.11,10:59
Gabi,ja som nenarážala ani tak na tvoju odpoveď...to som len tak hodila do pléna,ako človek z ľudu.Osobne sa veľmi nevyznám v týchto právnických veciach...len ma to tak napadlo,ako možno mnohých ďalších.Bol drzý dedo,tak nech je aj Lukáš :-)
GabiZ
02.08.11,11:03
Gabi,ja som nenarážala ani tak na tvoju odpoveď...to som len tak hodila do pléna,ako človek z ľudu.Osobne sa veľmi nevyznám v týchto právnických veciach...len ma to tak napadlo,ako možno mnohých ďalších.Bol drzý dedo,tak nech je aj Lukáš :-)


Nie, ja som to tak ani nezobrala. Mária má tiež pravdu, dedo by mal veľký problém tiež, pretože ak by sa aj chcel brániť tak ako som napísala (že mu niekto niečo po vyložení vecí z pivnice ukradol), tak by musel veľa vecí vysvetľovať. Momentálne je vo výhode majiteľ, ale vždy si pri každom úkone treba dať pozor, ako to človek urobí, lebo dnes je právo na našej strane, zajtra to tak nemusí byť. A zvlášť trestné veci - zo skúseností môžem povedať že naša legislatíva má veľké medzery a preto dosiahnuť spravodlivosť je niekedy veľmi ťažké. S tou drzosťou máš pravdu, niekedy si treba pomôcť sám, aj keď tvrdo, ale hlavne bez ďalších väčších problémov. Preto som aj písala, že ja by som sa radšej jeho vecí nedotýkala, skôr vymenila zámok, ako som písala.
nesca
02.08.11,11:10
Nie, ja som to tak ani nezobrala. Mária má tiež pravdu, dedo by mal veľký problém tiež, pretože ak by sa aj chcel brániť tak ako som napísala (že mu niekto niečo po vyložení vecí z pivnice ukradol), tak by musel veľa vecí vysvetľovať. Momentálne je vo výhode majiteľ, ale vždy si pri každom úkone treba dať pozor, ako to človek urobí, lebo dnes je právo na našej strane, zajtra to tak nemusí byť. A zvlášť trestné veci - môžem povedať že naša legislatíva má veľké medzery. S tou drzosťou máš pravdu, niekedy si treba pomôcť sám, aj keď tvrdo, ale hlavne bez ďalších väčších problémov. Preto som aj písala, že ja by som sa radšej jeho vecí nedotýkala, skôr vymenila zámok, ako som písala.
Tak-tak,vymeniť zámok a pán sused,keď chce veci,nech si pýta kľúče.
Svedkovia?..mal on nejakých keď to pred rokmi robil ?:D
GabiZ
02.08.11,11:25
Inak napadá ma ešte jedna vec, hneď na začiatku, ak by som zistila, že mi niekto vstúpil do môjho priestoru vylomením alebo rozstrihnutím zámku, asi by som to ohlásila ako vlámanie, nie? Bez ohľadu či som tam nejaké veci mala, alebo nie, udala by som pravdepodobného páchateľa, keďže viete, kto to urobil a hotovo. V tomto prípade sa nemusíte báť krivého obvinenia, lebo ak potvrdí, že veci sú jeho (a to potvrdí, keď nebude chcieť o ne prísť), nie je čo riešiť. Inak by to bolo oznámenie na neznámeho páchateľa. Či už by to polícia riešila ako trestný čin, alebo len priestupok, určite by susedovi bola uložená povinnosť priestor vypratať. Teraz po dvoch rokoch niečo riešiť je o to ťažšie, lebo logická otázka znie, prečo ste to prostredníctvom polície neriešili hneď, ako ste zistili, že do Vášho priestoru niekto násilne vnikol a neoprávnene priestor užíva?
Kazu
02.08.11,12:27
Naprv by som vymenila zámok, potom zazvonila u strýca a oznámila: Idem robiť poriadok do mojej pivnice, je tam kopa haraburdia ktoré nepotrebujem. Ak chcete poďte si z nich niečo vybrať, ak nie, vyhádžem to do kontajnera. By utekal aj v papučiach aby to stihol. Žiadne oznamovanie "vaše veci", to sú veci v mojej pivnici ktoré mi zavadzajú a urobím si s nimi čo chcem.
buchač
02.08.11,15:26
Dobry den,

Asi pred dvomi rokmi sme kúpili byt. Bola k tomu aj pivnica.
Momentálne tam nebývame, ale je to v prenájme.
...
...
Snahou byť voči nemu slušný som nič nedosiahol a už mi to začína liezť pekne na nervy, lebo rozprávať tak asi 50-55 ročnému ufrflanému dedovi, ktorý vás má uplne na háku čo mu hovoríte, ma už prestáva baviť.

Ďakujem za odpoveď

...že díky Broňa ...:confused:


Ale aj tak by mal po chlebe ...od " deda " ...;):rolleyes:....ufrflanec jeden , malby som ho na háku ja ...:cool:
Mila123
02.08.11,15:52
a čo tak ho trochu vystrašiť, tým, že užíva cudzí priestor a neplatí nájomné????
verkaz
02.08.11,15:57
Najprv by bolo dobré ho osobne požiadať o uvolnenie pivnice. Ak to neurobí, tak ho písomne vyzvať napr do 3 dní. V prípade, že tak neurobí, spísať všetky veci, ktoré tam má odložené a dobré by bolo mať nejakých svedkov, ktorí by ten zoznam podpísali. Tieto niekde uskladniť, najlepšie pod zámok alebo mu ich vyložiť pred dvere.
Polícia príde asistovať len v tom prípade, ak je už rozhodnutie súdu.
Dobré by bolo ukázať mu aj list vlastníctva, kde je pivnica vyznačená a pohroziť mu, že neoprávnene užíva cudziu vec.
Martasch
02.08.11,16:17
Dobry den,

Asi pred dvomi rokmi sme kúpili byt. Bola k tomu aj pivnica.
Momentálne tam nebývame, ale je to v prenájme.

Keďže pivnicu sme nevyužívali, tak si jeden z naších susedov povedal, že ak je teda prázdna a síce aj bola zamknutá, tak proste prestryhol reťaz a nasťahoval si tam svoje veci a má to pod zámkom.

Najskor sme sa snažili isť na to cez správcu bytu, ale ten mu zrejme len povedal aby sa odtial odstahoval, ale nestalo sa tak.

Tak sme za tým susedom boli osobne a výsledok bol rovnaký. Keď sme tam po 3 mesiacoch prišli si byt skontrolovať, veci mal stále u nás. Teraz som za ním bol zase, asi týždeň dozadu, ale on mi stále tvrdil aby som si zobral inú pivnicu, že on tam má moc vecí a podobne.

.
.
.
Ďakujem za odpoveď

Akým spôsobom bola v kúpnej zmluve špecifikovaná pivnica? Je nejako očíslovaná a je jednoznačne jasné, že ide o práve tú pivnicu?
Lukas101
05.08.11,05:46
Dobry den,

Asi pred dvomi rokmi sme kúpili byt. Bola k tomu aj pivnica.
Momentálne tam nebývame, ale je to v prenájme.

Keďže pivnicu sme nevyužívali, tak si jeden z naších susedov povedal, že ak je teda prázdna a síce aj bola zamknutá, tak proste prestryhol reťaz a nasťahoval si tam svoje veci a má to pod zámkom.

Najskor sme sa snažili isť na to cez správcu bytu, ale ten mu zrejme len povedal aby sa odtial odstahoval, ale nestalo sa tak.

Tak sme za tým susedom boli osobne a výsledok bol rovnaký. Keď sme tam po 3 mesiacoch prišli si byt skontrolovať, veci mal stále u nás. Teraz som za ním bol zase, asi týždeň dozadu, ale on mi stále tvrdil aby som si zobral inú pivnicu, že on tam má moc vecí a podobne.

Čo sa týka histórie, tak majitel bytu, ktorý nám to predával, mal povodne iný byt v tom paneláku a potom to bud vymenil alebo kúpil tento ktorý máme teraz mi.

Neviem ako by som mal ďalej postupovať, odstrihnúť reťaz a vyhádzať mu to by som nechcel lebo tam má svoje veci (pneumatiky z 2 aut a podobne) a nerád by som bol aby ma niekto spravil hmotne zodpovedný za to, že mu to odtiaľ zmizne.

Dá sa to nejako riešiť s mestkou políciou aby mi v tomto smere pomohli a čo by som si mal vypýtať od napr. bytového družstva, aby som mal pre nich doklad. Alebo ako to mám vlastne riešiť.

Tú políciu spomýnam koli tomu aby som mal o tom nejaký záznam, aby v prípade že sa to zase zopakuje aby sa mi tam zase nenasáčkoval.

Snahou byť voči nemu slušný som nič nedosiahol a už mi to začína liezť pekne na nervy, lebo rozprávať tak asi 50-55 ročnému ufrflanému dedovi, ktorý vás má uplne na háku čo mu hovoríte, ma už prestáva baviť.

Ďakujem za odpoveď



Veľmi pekne ďakujem za kopu reakcií.

Ale ešte aby som to upresnil, lebo ako vidím každý z Vás na to pozerá z iného uhlu pohľadu.

Vlastne hneď po kúpe bytu sme dali byt do prenájmu študentom, pivnicu sme si zamkli a študenti pivnicu nepotrebovali, takže ležala prázdna ladom.

Mi sme do tej pivnice nechodili, lebo sme na to nemali pádny dôvod.

Prišli sme na to vlasne až potom, keď nám zavolal správca a začal sa sťažovať na našich študentov, že si nechali bicykel na chodbe, tak sme im chceli dať kĺuče aj od pivnice, nech si ho dávajú tam a na naše prekvapenie už bola pivnica zaprataná.

Tak sme sa obrátili na správcu a ten nám potom oznámil, že daného pána upovedomil, a asi 3 mesiace sme boli aj mi za ním osobne a pred týždňom som bol u neho ja. A stále bez výsledku.

Pivnica by mala byť zakreslená v katastri nebytových priestorov. Som to videl niekedy dávno u správcu.

Ale ja osobne takýto papier v ruke nemám a neviem či sa dá takéto niečo zohnať na bytovom družstve, alebo niekde. Moc sa v týchto bytových papierovačkách nevyznám.

Ako ako tu už niekto spomýnal, tak viac menej by som vlámanie mohol nahlásiť tak či tak. Je jedno či tam je rok alebo týždeň.

Nápad ako preložiť mu veci niekam inam do bezpečia, mi tiež nepripadá ako moc dobrý, pokiaľ tam nebudem mať svedkov stále to môže otočiť proti mne, že som mu niečo odcudzil.


Výhovorky suseda, po ktorých proste rezignujem:

Keď sme sa pýtali prečo sa tam nasťahoval, povedal že pivnica bola odomknutá a prázdna, že on zámok neprestrihol.

Že on sa dohodol s rodinou čo vlastnila byt o jej využívaní.

Že aby som si zobral jeho pivnicu, že je volná a že mi to môže byť jedno lebo sú rovnako veľké. Ale keď som mu povedal, že tak prečo nepoužíva svoju, keď sú rovnako veľké, tak mi povedal že sa mu to tam nemestí.

Že načo mi je pivnica, keď mám ludí v podnájme.

Že načo mi je pivnica, keďže je leto a nikoho v byte nemám, študenti sú tam neni.

Taktiež už skúšal aj to že jemu niekto zabral pivnicu a že on si teda zobral tú čo bola volná a otvorená.

Že on ju potrebuje, lebo u neho býva syn a on tam má tiež veci.

Atď, atď.........



Ako asi ťažko sa s ním dohodnem o nájme na nebytový priestor, keď sa chová takto.
A na druhú stranu to ani nechcem, chcem tú pivnicu pre svojich študentov, aby ma nebudezoval správca, že majú veci na chodbe.
Predsa je to moja pivnica, platím si za ten priestor, tak prečo okolo toho robí taký rozruch.

Predsa aj keď tam nebudem mať nič je to moja vec.
Barbara
05.08.11,05:57
ja to vidím takto, ten pán má svoju pivnicu a vyvlastnil aj tvoju. Má svoje veci aj vo svojej aj v tvojej.
Podľa mňa tú vec má vyriešiť správca, lenže sa mu do toho nechce.
Lukas dostal si tu dosť užitočných rád, takže postupuj podľa nich.

keď tú pivnicu máš napísanú aj v kúpnej zmluve, tak nie je o čom a vyrieš to sám.
GabiZ
05.08.11,06:14
Na susedove výhovorky zabudni. Ani jedna z nich nie je relevantná a môže robiť čo chce, nikto by to nebral ako argument. Máš kúpnu zmluvu. Tam musíš mať uvedené, čo všetko bolo predmetom pri kúpe bytu a musíš tam mať uvedené aj príslušenstvo a pod. Kazu vo svojom príspevku napísala, ako je to najjednoduchšie vyriešiť. A Mária najlepšie popísala, ako by sa na to hľadelo z právneho hľadiska. Takže si v práve ty. Inak sa so susedom budeš naťahovať neviem dokedy a bezvýsledne. Aby si mal nejaké dôkazy, môžeš suseda vyzvať najskôr písomne s tým, že to dáš na vedomie aj správcovi. Ak sa nič nebude diať, urob ako ti tu bolo poradené. A to vlámanie? To je tiež na zváženie, ale je to na tvojom rozhodnutí.
lubko6394
05.08.11,06:27
Ja by som na to šiel inak. Veď tá pivnica je moja a niekto mi ustrihol zámok a dal tam iný. Takže ja si na svojej pivnici odstránim cudzí zámok, ktorý tam nemá čo robiť. Neporiadok čo tam je vyhodím do kontajneru. Nahodím svoj zámok a ešte si tam namontujem fotopascu.

Ked by ste si položili v banke bedničku zaváranín na pult a odišli, tak by banka musela chrániť Váš majetok ?