Zdenka1980
02.08.11,11:32
Prosím o radu.
My ako slovenská s.r.o.(platca DPH) opravujeme (príp.montujeme) pece na území Slovenskej republiky pre jednu českú firmu s.r.o. (taktiež platca DPH-osoba registrovaná k DPH v ČR). Za vykonanú prácu fakturujeme tej českej firme bez DPH. A uvádzame to v súhrnnom výkaze pod kodom 2.
Je tento náš postup správny? Prosím o kontrolu. Takto nám to poradil daňový poradca, ale nejako sa nám to nezdá, kedže práce sú vykonávané v tuzemsku, tak si myslíme, že by mali byť aj s DPH.
zk24
02.08.11,09:36
Ide o dodanie sluzby podla §15/1 alebo §16/1?
Zdenka1980
02.08.11,12:31
Je to podľa § 15/1.
zk24
02.08.11,14:15
Je to podľa § 15/1.

Potom je to spravne tak ako hovori Vas danovy poradca.
Podla § 15/1 je miestom dodania sluzby miesto kde ma odberatel sidlo (a teda CR). Keby islo o § 16/1 potom by bolo miesto dodania v SR (kde sa nehnutelnost nachadza). Danova povinnost vznika v clenskom state, kde je miesto dodania sluzby - tomuto clenskemu statu patri dan z poskytnutej sluzby (uplatnuje sa sadzba platna v tomto state) - § 69/3. Vystavujete bez DPH, cesky odberatel (platca DPH) ulatni samozdanenie.

Danovy poradca ma pravdu. A nezabudnut na fakture uviest IC DPH odberatela a odkaz na "články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná" (§ 73 ZoDPH)
betka
08.08.11,21:06
Neviem, či má daňový poradca pravdu, pretože poskytnem moje úvahy:

Otázky:
1. Ide o práce na hnuteľnom hmotnom majetku pre ZO, kedy postupujem v zmysle 15/1? (napr. kotol vo výrobnej hale)

2. Ide o práce na nehnuteľnosti, kedy postupujem v zmysle 16/1? (napr. kotol pre administratívnu budovu, rodinný dom)

Odpoveď:
1. Týmto smerom by som postupovala vtedy, ak je kotol samostatnou hnuteľnou vecou, napr. vo výrobných halách (tu by som dávala spojitosť so ZDP). Teda by sa vykonávali práce na HNUTEĽNOM HMOTNOM MAJETKU. Teda naša 15/1, práce pre ZO.

2. Kotol patrí k nehnuteľnosti, montáž kotla (služby), kt. je súčastou nehnuteľnosti, prečítajme si 16/1:
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

A teda by bolo miestom dodania služby miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. JA, ako montážnik by som mala FA montážne práce so slovenskou DPH.

Možno sa mýlim, požiadala by som drsr o stanovisko.
Zdenka1980
09.08.11,05:41
Konkrétne sa jedná o gastrozariadenia - ktoré sú umiestnevé v kuchyni daných stravovacích prevádzok. Podľa mojho názoru sa jedná o samostatné hnutelné veci, nie sú súčasťou nejakej nehnutelnosti. Kedykolvek sa dá tento stroj preniest napríklad do inej prevádzky. Keď som uviedla kotol - nemala som na mysli plynový kotol ktorým sa v nehnutelnosti topí, ale kotol, na ktorom v kuchyni varia napríklad polievku.
Teraz už mi je to naprosto jasné a aj pre prípadnú daňovú kontrolu já musím prekázať, že sa jedná o samostatnú hnutelnú vec.
ďakujem za diskusiu a verím, že som to pochopila správne a že správne vystavujeme faktúry bez DPH.
puchov20
15.08.11,14:52
Betka, máš úplnú pravdu. I keď v tomto prípade sa naozaj jedná o §15 ods.1.
Ja mám práve teraz §16 ods.1, čiže vzťahuje sa to na nehnuteľnosť, je to pre ČR - má IČ DPH české, ale služba bola vykonaná v SR. Čiže fakturujem s DPH a aj ju odvediem. Kam to však dať do DP, ktorý riadok? Určite nejaký keď to budem odvádzať, a súhrnný sa ma v tom prípade netýka (aspoň myslím tam idú len služby bez DPH).
Ešte by ma zaujímalo čo s tým urobia v ČR, budú mať nárok na odpočet? (ale to len informatívne)
Prosím, o vyjadrenie, kto s tým má skúsenosť?
puchov20
16.08.11,05:31
Má niekto čas a vie sa vyjadriť?
jeso
05.09.11,10:11
sro ide do AT montovať, spájať , kompletizovať dopravnú linku , obe zúčastnené strany su platitelia DPH , faktúrovať budem bez DPH, to je jasné, len v odvolávke na § nie som si istá
§15 alebo § 16 § ?
§15 - ocenenie hnutelného majetku -prácami na hnutelnom majetku sú aj inštalácia a montáž - takéto dodanie nejde do DP DPH ale ide do SV
§16 - služby vzťahujúce sa na nehnutelný majetok - v podstate dopravník je súčastou nehnutelnosti , takéto dodanie nejde do DP DPH ani do SV
poradí mi niekto ? dík...
jeso
06.09.11,04:10
sro ide do AT montovať, spájať , kompletizovať dopravnú linku , obe zúčastnené strany su platitelia DPH , faktúrovať budem bez DPH, to je jasné, len v odvolávke na § nie som si istá
§15 alebo § 16 § ?
§15 - ocenenie hnutelného majetku -prácami na hnutelnom majetku sú aj inštalácia a montáž - takéto dodanie nejde do DP DPH ale ide do SV
§16 - služby vzťahujúce sa na nehnutelný majetok - v podstate dopravník je súčastou nehnutelnosti , takéto dodanie nejde do DP DPH ani do SV
poradí mi niekto ? dík...


posúvam