Lenuška
16.01.06,18:18
Prosím o radu,
študent VŠ - finančný poradaca zaregistrovaný na DÚ. Vedie JÚ príjmy a výdaje? Alebo zdaňuje len provízie? Podľa akého paragrafu sú tieto príjmy?
A čo by som ešte mala vedieť k spracovaniu daňového priznania?
Ďakujem pekne.
Vladimír Ozimý
17.01.06,06:43
hm tak tomu hovorim obsirna otazka...no ak mu nevznikaju s vykonom cinnosti ziadne naklady ako najom kanclu alebo pouzivanie auta atd...tak je najlepsie uplatnit pausalne vydavky vo vyske 25 percent podla paragrafu 6 ods 10, pricom si moze uplatnit este aj odpocet skutocne zaplateneho poistneho do soc. a zdravotnej poistovne. no cinnost poradcov spada do paragrafu 6 ods 1 pism. c to jest podnikanie na zaklade ineho ako zivnostenskeho opravnenia popripade ze to robi na zivnost...tak potom je to klasicke paragraf 6 ods 1 pismena b)...zdanuje samozrejme len provizie co by ine mal zdanit...no treba vypisat danove priznanie typu FO B...a do 31.3. poslat na DU a zaplatit aj dan...
Lenuška
17.01.06,09:18
ďíky, a to teda vedie JÚ? Peňažný denník atdˇ. čo k tomu patrí?
DP + výkazy o majetku a záväzkoch, príjmoch a výdavkoch?
Pre evidenciu je teda jedno či má živnosť, alebo len opravánenie z DU?
Ešte raz Ďakujem.
Blindman
17.01.06,13:29
Mňa by zaujímalo, či si môže finančný poradca uplatniť paušálne výdavky aj keď nemá založenú živnosť, pracuje iba na základne oprávnenia. Ešte by ma zaujímalo ako sa bude postupovať pri daňovom priznaní keď má príjem aj zo závislej činnosti.

Ďakujem
Vladimír Ozimý
17.01.06,13:33
ak si uplatnujete pausalne vydavky podla paragarafu 6 ods 10 nie ste chapany na ucely zakona o dani z prijmov a zakona o uctovnictve ako uctovna jednotka. to jest nevediete uctovnictvo a tym padom nie je potrebne podavat vykazy ale len danove priznanie v ktorom zaciarknete na poslednej strane ze si uplatnujete pausalne vydavky...

v pripade ze si uplatnujete riadne preukazatelne vydavky ste uctovna jednotka a musite viest uctovnictvo riadne podla zakona o uctovnictve a postupov uctovania pre jednoduche uctovnictvo a vyplnujete danove priznanie vykaz a prijmoch a vydavkoch a vykaz o majetku a zavazkov 1 krat v originaly...

no a pausalne vydavky si moze uplatnit preco by si nemohol ved ma prijmy podla paragrafu 6 dos 1 pism c to jest podnika podla osobitnych predpisov kedze sprostredkovanie poistenia nespada pod zivnost...je to vylucene v zivnostenskom zakone
ajobs
17.01.06,13:34
Mňa by zaujímalo, či si môže finančný poradca uplatniť paušálne výdavky aj keď nemá založenú živnosť, pracuje iba na základne oprávnenia. Ešte by ma zaujímalo ako sa bude postupovať pri daňovom priznaní keď má príjem aj zo závislej činnosti.

Ďakujem

Paušálne výdavky vo výške 25% si môže uplatniť. Pokiaľ ide o zdanenie, podá si DP a uvedie v ňom príjmy z činnosti finančného poradcu aj príjmy zo závislej činnosti.
Johanka
17.01.06,16:41
Finančný poradca = sprostredkovateľ v oblasti poisťovníctva? Ak áno, tak podľa novely ZoDP s účinnosťou od 15.12.2005 sa príjmy z tejto činnosti pre zdaňovacie obdobie 2005 zaraďujú medzi príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti - § 6 ods.2 písm.d/.
Lenuška
18.01.06,05:31
Ďakujem,Ďakujem