KZuzana
02.08.11,14:02
Ako mam zauctovat prijaty depozit od firmy, ktorej budeme prenajimat mesacne priestory?
Treba odviest dph?
Dakujem.
KEJKA
02.08.11,17:07
ak máš jednoznačne definované v zmluve, že ide o depozit, zábezpeku /napr. nakrytie prípadných škôd/, tak DPH neriešiš a celú sumu môžeš dať na 324.
Ak zo zmluvy vyplýva, že ide o vopred zaplatené nájomné, tak DPH odvedieš. Samozrejme ak to tak máte dohodnuté v zmluve, lebo nájom je oslobodený od DPH.
KZuzana
03.08.11,06:10
Mame to v zmluve definovane ako depozit (zabezpeka), takze uz viem, co s tym, dakujem za pomoc.
nikula
09.10.12,18:33
Mám otázku na účtovanie depozitu v JU. Účtovná jednotka je sprostredkujúca osoba, ktorá vyberá úhrady od klientov firmy X, tie potom následne odvedie spoločnosti X. Tieto peniaze nie sú jej tržbou- účtuje sa to ako PNZD a odvod ako VNZD?
Mila123
09.10.12,18:36
Mám otázku na účtovanie depozitu v JU. Účtovná jednotka je sprostredkujúca osoba, ktorá vyberá úhrady od klientov firmy X, tie potom následne odvedie spoločnosti X. Tieto peniaze nie sú jej tržbou- účtuje sa to ako PNZD a odvod ako VNZD?
áno, tak sme niekedy účtovali napr. notársky depozit......
nikula
17.10.12,12:17
Má sa účtovať prijatý depozit cez RP? Nakoľko depozit je uhrádzaný cez program spoločnosti X, ale peniaze nám v pokladni nesedia. Len na základe týždenného spísania úhrad ho evidujeme v účtovníctve. Ako to robiť???
nikula
18.10.12,10:11
Pozriete sa mi na otázka 6. Účtovať depozit cez RP alebo nie? Napadlo ma, že ako mi potom účtovne bude sedieť, čo je tržba a čo depozity pri mesačnej tržbe?

Súrne
nikula
18.10.12,11:15
Neporadí mi niekto?
tictac7
18.10.12,11:36
cez erp si povinná prijímať len tržby za tovar a za služby podľa prílohy. Depozit nie je povinné evidovať cez erp.
KEJKA
18.10.12,11:37
neodpovedám, lebo zadaniu nerozumiem.
je tu kopec príspevkov o tom, že rozlišujeme firemnú kasu a ERP.
pokiaľ fyzicky vložíš DEPOZIT do ERP, tak ho tam musíš aj zaevidovať, ak ho vložíš-zaúčtuješ do firemnej=režijnej pokladnice, tak je to mimo ERP.
Podľa mňa na depozity sa nevzťahuje povinnosť evidencie v ERP, preto uvádzam aj tú druhú možnosť.
a tiež neviem, či je to JU, či PU.
Má sa účtovať prijatý depozit cez RP? Nakoľko depozit je uhrádzaný cez program spoločnosti X, ale peniaze nám v pokladni nesedia. Len na základe týždenného spísania úhrad ho evidujeme v účtovníctve. Ako to robiť???