myrooon
02.08.11,17:51
Zdravim,

Chcel by som si zalozit zivnost na internetovy predaj. Som externym studentom univerzity a mam menej ako 26rokov = zdravotne poistenie zamna plati stat. Prosim poradte mi ci si musim dane zdravotne poistenie zacat platit sam ako zivnostnik ked zacnem podnikat? Cital som zakonnik ale trochu som sa tam stratil, tu sa mi to nikde nepodarilo najst. Dakujem.

Pekny zvysok dna :)
Kvaka
02.08.11,16:16
Zdravim,

Chcel by som si zalozit zivnost na internetovy predaj. Som externym studentom univerzity a mam menej ako 26rokov = zdravotne poistenie zamna plati stat. Prosim poradte mi ci si musim dane zdravotne poistenie zacat platit sam ako zivnostnik ked zacnem podnikat? Cital som zakonnik ale trochu som sa tam stratil, tu sa mi to nikde nepodarilo najst. Dakujem.

Pekny zvysok dna :)
Pokiaľ viem, tak za externého študenta štát neplatí zdravotné poistenie, ale to nenájdeš v zákonníku práce. Pozri sa napr. tu:http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=1052
myrooon
02.08.11,16:40
100% zamna plati stat, nasiel som si to uz, aj som kontroloval cez net vcera ci som poistencom a som. do 26 rokov plati stat aj za externistov. ale neviem ako to je s tym, ked zalozim zivnost..
Kvaka
02.08.11,17:02
100% zamna plati stat, nasiel som si to uz, aj som kontroloval cez net vcera ci som poistencom a som. do 26 rokov plati stat aj za externistov. ale neviem ako to je s tym, ked zalozim zivnost..
(7) Štát je platiteľom poistného za
a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v dennej forme štúdia,“.

Nezaopatrené dieťa je definované v § 9 zákona o sociálnom poistení, teda je poistencom štátu ak je študentom v akejkoľvek forme pri sústavnej príprave na povolanie do veku 26 rokov. Podľa zákona o ZP je rozšírený pojem nezaopatreného dieťaťa na študenta aj nad 26 rokov, s výnimkou externého štúdia. Ospravedlňujem sa za omyl.
nedielka
02.08.11,17:03
Hm, ak si prihlaseny na UP, tak ano,plati za Teba stat ZP, pokial si dobrovolne nezamestnany,tak platis si Ty zdravotne,aj ked si student=externista. POkial sa stanes zivnostnikom, platis si zp SAM. Pretoze: prestanes byt vedeny na UP a povinnost platit zp ako zivnostnik mas bez ohladu,ci si student alebo nestudent.
myrooon
03.08.11,07:26
preco mi potom na urade prace povedali ze to zamna plati stat kym mam 26. som sa tam siel extra koli tomu registrovat a povedali ze netreba..aj som to cital uz na viacerych zdrojoch ze externe prve studium riadnej dlzky DO 26 plati stat..potom iba denne prve..
Kvaka
03.08.11,07:35
preco mi potom na urade prace povedali ze to zamna plati stat kym mam 26. som sa tam siel extra koli tomu registrovat a povedali ze netreba..aj som to cital uz na viacerych zdrojoch ze externe prve studium riadnej dlzky DO 26 plati stat..potom iba denne prve..
Ak si evidovaný na úrade práce, tak si poistencom štátu preto, lebo si tam evidovaný a nie preto, že si externý študent. Ak nie si evidovaný na ÚP, preto že ti dali zlú informáciu, over si to v najbližšej pobočke ZP.
Ale ako študent do 26 rokov si poistencom štátu.
Jana Motyčková
03.08.11,07:43
Študent externého štúdia do 26 rokov, ak sa sústavne pripravuje na povolanie je považovaný za nezaopatrené dieťa a z tohoto dôvodu za neho platí poistné štát - čiže platia pre neho prvé dve slová bodu a), nie to za bodkočiarkou.
veronikasad
03.08.11,07:45
Študent externého štúdia do 26 rokov, ak sa sústavne pripravuje na povolanie je považovaný za nezaopatrené dieťa a z tohoto dôvodu za neho platí poistné štát - čiže platia pre neho prvé dve slová bodu a), nie to za bodkočiarkou.
Janka, u študentov externého štúdia sa nepredlžil vek poistenca štátu ?
Puma05
03.08.11,07:47
Ja mam uplne rovnake info - potvrdene aj UP aj zdravotnou poistovnou - externy student do 26 rokov poistne neplati, plati ho za neho stat.
Odporucam opytat sa priamo v zdravotnej poistovni.
Co sa tyka poistneho, ak chces pracovat na zivnost, mam take info (potvrdene opat aj zdravotnou poistovnou), ze v zdravotnom dorovnavas akurat rozdiel medzi tym, co ti plati stat a co by si inak platil sam na zivnost (podla zisku, ktory na zivnosti budes mat).
Pokial si chces byt isty na 100%, treba prist do pobocky ZP a povypytovat sa ich, pripadne im poslat otazky cez informacne formulare na ich webe. ;)
Jana Motyčková
03.08.11,07:49
Zdravim,

Chcel by som si zalozit zivnost na internetovy predaj. Som externym studentom univerzity a mam menej ako 26rokov = zdravotne poistenie zamna plati stat. Prosim poradte mi ci si musim dane zdravotne poistenie zacat platit sam ako zivnostnik ked zacnem podnikat? Cital som zakonnik ale trochu som sa tam stratil, tu sa mi to nikde nepodarilo najst. Dakujem.

Pekny zvysok dna :)
Keď ti pridelia DIČ, treba ísť na ZP a prihlasiť sa ako szčo, zároveň vyplníš aj tlačivo, kde si určíš vý)sku preddavkov - tu môžeš uviesť 0. Kým si poistencom štátu, tak preddavky ako začínajúca szčo platiť nemusíš (to je tá 0), pravdepodobne do 31.12.2012. Pravdepodobne preto, lebo po 1.1.2012 sa chystajú veľké zmeny a ešte nie je nič isté, ako to bude v r.2012.
Za rok 2011 ti ale ZP urobí ročné zúčtovanie poistného - na základe údajov z daňového priznania - a tu ti vyčíslia výšku poistného zo skutočného vymeriavacieho základu (teda podľa skutočného príjmu) - toto budeš musieť niekedy koncom roku 2012 doplatiť.
myrooon
03.08.11,07:55
Keď ti pridelia DIČ, treba ísť na ZP a prihlasiť sa ako szčo, zároveň vyplníš aj tlačivo, kde si určíš vý)sku preddavkov - tu môžeš uviesť 0. Kým si poistencom štátu, tak preddavky ako začínajúca szčo platiť nemusíš (to je tá 0), pravdepodobne do 31.12.2012. Pravdepodobne preto, lebo po 1.1.2012 sa chystajú veľké zmeny a ešte nie je nič isté, ako to bude v r.2012.
Za rok 2011 ti ale ZP urobí ročné zúčtovanie poistného - na základe údajov z daňového priznania - a tu ti vyčíslia výšku poistného zo skutočného vymeriavacieho základu (teda podľa skutočného príjmu) - toto budeš musieť niekedy koncom roku 2012 doplatiť.

A vycislia to s ohladom na poistne platene statom? odrataju to alebo im budem musiet nejak oznamit nech to spravia ? mozno hlupa otazka ale nie som zatial zbehly v tychto veciach. velmi pekne dakujem za odpovede :)
Jana Motyčková
03.08.11,07:56
Janka, u študentov externého štúdia sa nepredlžil vek poistenca štátu ?
Neviem, či rozumiem otázke, ale nie.
Poistencom štátu je podľa písm. a):
- nezaopatrené dieťa podľa §9 a 10 zákona o sociálnom poistení - to je každý do 26 rokov ak sa sústavne pripravuje na povolanie (to je aj študent externého štúdia)
- a študent okrem externej formy štúdia do 30 rokov...
Zmena veku bola len v tej druhej časti písmena a). Pri nezaopatrenom dieťati je stále vek 26 r.
veronikasad
03.08.11,07:59
Neviem, či rozumiem otázke, ale nie.
Poistencom štátu je podľa písm. a):
- nezaopatrené dieťa podľa §9 a 10 zákona o sociálnom poistení - to je každý do 26 rokov ak sa sústavne pripravuje na povolanie (to je aj študent externého štúdia)
- a študent okrem externej formy štúdia do 30 rokov...
Zmena veku bola len v tej druhej časti písmena a). Pri nezaopatrenom dieťati je stále vek 26 r.
Išlo mi o to zvýšenie veku do 30 rokov, dokedy je poistencom štátu. Zneistela som - či sa vzťahuje aj na prípady, keď študent podniká ... (písala si o veku 26 rokov)
Jana Motyčková
03.08.11,08:04
A vycislia to s ohladom na poistne platene statom? odrataju to alebo im budem musiet nejak oznamit nech to spravia ? mozno hlupa otazka ale nie som zatial zbehly v tychto veciach. velmi pekne dakujem za odpovede :)
Takto :
1. ZP to urobí automaticky, na základe toho, že si tam prihlásený ako szčo a budú im posunuté údaje z DÚ, kde podáš daňové priznanie. Sú nejaké výniky, kedy to zúčtovanie ZP robiť nemusí, ale to je ich starosť, keď nič nedostaneš, tak nič neplatíš.
2. K vplyvu toho, že si poistencom štátu na výšku poistného -
ako poistenec štátu máš výnimku, že sa na teba nevzťahuje minimálny základ. Ak by si poistencom štátu nebol, zaplatíš poistné najmenej 46,06x počet mesiacov podnikania v r.2011. Tvoje poistné môže byť aj nižšie. Napr. ak zarobíš v r. 2011 zo živnosti v hrubom 1000 €, základ dane budeš mať 600 € (môžeš si uplatniť 40% výdavky alebo skutočné výdavky), základ pre poistné bude 600/2,14 = 280,37, poistné zaplatíš 39,25 €.

Ešte je jedna výnimka - ak tvoj celkový hrubý príjem za rok bude nižší ako cca 1779 € (ale vrátane dohôd, pracovných pomerov atď.), tak nemusíš podávať daňové priznanie a v takomto prípade ZP nerobí zúčtovanie poistného a nebudeš teda ani musieť nič doplácať.
myrooon
03.08.11,08:11
dakujem velmi pekne za odpovede :)