ini
16.01.06,20:06
Ahojte, potrebovala by som poradit. Znamy vykonava stavebny dozor ako zivnostnik, cestuje po Slovensku a podla toho by mu mali patrit diety. Avsak co v pripade, ked ma aj zavislu cinnost (chodi na nocne sluzby), kde dostava stravne listky. Ma to na uplatnovanie diet nejaky vplyv? Moze poberat stravne listky a uplatnovat si diety podla §19 ods. 2 e)? Totiz v pripade stravneho u zivnostnikov je napisane, ze si ho moze uplatnit, ak nie je zavisla osoba, ale v §19 ked chodi na SC take nic nie je.
Este jedna otazocka 5.1.2005 som skoncila zivnost. Mala som este jeden prijem a vydavky na poistne za 12/2004. V roku 2004 som vlozila do podnikania auto, ktoreho ZC k 31.12.2004 je 280.000 Sk. Auto mi preslo z podnikania do osobneho vlastnictva. V aprili som ho predala uz ako osoba, ktora nie je zivnostnik, pricom PC bola 250.000, teda bola nizsia ako ZC. Viem, ze je potrebne predaj auta zahrnut do DP ako ostatne prijmy §8 ods. 1 c) a do vydavkov si mam dat ZC §8 ods. 5 c). Mozem vsak ist len do vysky PC alebo mozem dat do vydavkov plnu sumu, z coho vyplynie, ze sa mi ponizi ZD o 30.000 Sk? Dakujem za odpovede.
apo
16.01.06,20:15
U živnostníka s príjmom zo závislej činnosti je opatrenie, že nei je možný súbeh stravých lístkov od zamestnávateľa a od živnostníka sám sebe. nedá sa to skontrolovať tak to zákazali. Obmedzenie na priznanie diet z pracovnej cesty živnostníka a stravných lístkov od zamestnávateľa mi nie je známy. Aj v zamestnaní sa môže vyskztnúť situácia, že po 4 hodninách mám nárok na stravu a potom pôjdem na pracovnú cestu z ktorej sa vrátim neskoro v noci a mám oboje.

Poistenie za 12/2004 Ti zníži základ dane ako aj všetky ostatné záväzky, ktoré sú za obdobie podnikania a sú uznateľné ako daňový výdavok, poror o pohľadávky sa zvyšuje základ dane ako keby bolu uhradené do 31.12.2004. Základ dane sa zvýši aj o nespotrebované zásoby, ktoré pri ich úhrade boli daňovým výdavkom.

Zostatková cena môže byť vzššia ako predajná cena.

apo
Janiela
17.01.06,05:47
SZČO má rozdielny trvalý pobyt a prevádzku. Prevádzka je umiestnená v inom meste, pričom aj živnostenský list má vystavený na prevádzku ako korešpondenčnú adresu.Ide o pracovné cesty. Mal nárok na stravné v roku 2005 (80,- Sk/8hod)?
Daska
17.01.06,06:07
cesta medzi prevadzkami nie je pracovna cesta
Janiela
17.01.06,18:09
cesta medzi prevadzkami nie je pracovna cesta

Myslela som cestu z tvalého pobytu na miesto prevádzky. Ďakujem.
ini
18.01.06,19:00
Kedze na druhu cast otazky mi uz apo odpovedal (za co mu dakujem), najde sa niekto, kto poradi s tou prvou castou?
JaroslavKadle
19.01.06,08:22
Od 01.01.2006 si aj SZČO môžu uplatňovať do nákladov stravné. Boli konečne "zrovnoprávnení" so zamestnancami, ktorým zabezpečoval stravu zamestnávateľ.
Manžel vykonávajúci inžiniering si preto chce to stravné uplatňovať. Pôjde teda do firmy, ktorá stravné poukážky predáva. Kúpi si ich napr. 20ks, čo môže zodpovedať počtu pracovných dní v mesiaci. Len si to neviem predstaviť, ako sa to bude zapisovať do peňažného denníka (JÚ), akú sumu si môže max. uplatniť? Musí dokladať aj bloky z registračnej pokladne, že na obede bol???
Dada
19.01.06,08:38
Chcete povedať, že ak mám v živnostenskom liste uvedenú adresu sídla v meste X a prevádzku v meste Y, tak si nemôžem uplatňovať stravné a cestovné?
Dada
19.01.06,09:59
Chcete povedať, že ak mám v živnostenskom liste uvedenú adresu sídla v meste X a prevádzku v meste Y, tak si nemôžem uplatňovať stravné a cestovné?
Ide mi hlavne o rok 2005.
alexxandra
20.01.06,11:50
TO JAROSLAVKADLE: :-)Este nemam presne nastudovane,ako to funguje,ale ohladom uctovania v denniku si myslim,ze to bude takto: Za predpokladu,ze si mozme davat do nakladov cely listok,tak je ten nakup proste prevadzkova rezia. Za predpokladu, ze mame narok si dat do nakladov iba 55%,tak uctujem presne tak,ako pri nakupe listkov pre zamestnancov. Napr.kupim 20 listkov po 50,- Sk, to je 1000,- Sk. Tuto sumu si rozdelim na sumu 550,- Sk,ktora JE prevadzkova rezia,a na sumu 450,- Sk,ktora je Iny nedanovy vydavok. Ak mi umoznuje program rozpisat jednu sumu na dva sposoby naraz,je to jeden zapis /alebo ak pises dennik rucne/, inak to s kludom nahodim na dva krat /napr.v programe Alfa/. Este musim zistit,ako je to v tomto pripade s tymi 55% :-) Nemate niekto poruke zakon?
chudaska
20.01.06,11:58
ako prevadzkovu reziu si mozes dat az 55%zo sumy 89 Sk,teda 49 skx980 Sk nedanovy vydavok bude len 20 Sk.
alexxandra
20.01.06,12:20
ano,videla som prislusnu poradu,len mam pocit,ze su dva tabory a nie je to velmi jednoznacne,ci sa do nakladov moze dat 48,95 Sk za listok,alebo 55% z ceny listka,maximalne 48,95.
schreiterka
20.01.06,15:20
ano,videla som prislusnu poradu,len mam pocit,ze su dva tabory a nie je to velmi jednoznacne,ci sa do nakladov moze dat 48,95 Sk za listok,alebo 55% z ceny listka,maximalne 48,95.
55% z max.sumy 89.-, ak si kupis SL lacnejsi ako 89.- napr za 80.-, tak si mozes uplatnit len 55% z 80.-
pricom to plati aj vtedy, ked si zivnostnik nekupi SL, ale bude si odkladat blocky za jedlo z restiky, ak zaplati napr. 100.-, tak si moze upl.zase len 55% z 89.-, ak bude zaplati 80.- za obed v restike, tak len 55 % z 80.-
ini
21.01.06,16:43
55% z max.sumy 89.-, ak si kupis SL lacnejsi ako 89.- napr za 80.-, tak si mozes uplatnit len 55% z 80.-
pricom to plati aj vtedy, ked si zivnostnik nekupi SL, ale bude si odkladat blocky za jedlo z restiky, ak zaplati napr. 100.-, tak si moze upl.zase len 55% z 89.-, ak bude zaplati 80.- za obed v restike, tak len 55 % z 80.- V tomto pripade s tebou nesuhlasim, lebo v praci mame vyjadrenie z danoveho riaditelstva a dokonca aj opatrenie z ministerstva pre interne ucely firmy a priklana sa k tomu aj jeden z "renomovanejsich" danovych poradcov, ze do nakladov si mozes dat az 55% z 89 Sk, aj v pripade, ak si kupis lacnejsi listok (napr. za 80 Sk), pripadne lacnejsie jedlo ako 89 Sk. Mrzi ma, ze sem nemozem hodit vyjadrenie.
Tweety
21.01.06,16:51
V tomto pripade s tebou nesuhlasim, lebo v praci mame vyjadrenie z danoveho riaditelstva a dokonca aj opatrenie z ministerstva pre interne ucely firmy a priklana sa k tomu aj jeden z "renomovanejsich" danovych poradcov, ze do nakladov si mozes dat az 55% z 89 Sk, aj v pripade, ak si kupis lacnejsi listok (napr. za 80 Sk), pripadne lacnejsie jedlo ako 89 Sk. Mrzi ma, ze sem nemozem hodit vyjadrenie.
Súhlasím a doplním, presne usmernenie k účtovaniu je vo FS č.5/2005. Asi takéto, ak je hodnota 55% z ceny jedla menej alebo rovná 55% náhrady za SC v trvaní 5-12 hod., je daňovým výdavkom na stravovanie táto výška (max.55%, od 1.1. z 89.-)náhrady.;)
KEJKA
21.01.06,17:07
ja len chcem upozorniť, že sme v téme SZČO a SL (diéty).
Pre zamestnávateľa (firmu) všeobecne platí, že ak kúpi lacnejšie lístky, do nákladov môže uplatniť 55% z maxima - teda z 89 Sk.
Ale SZČO sám na seba predtým uplatniť nemohol, teraz môže, ale je snaha to spreukazniť, Ak sa musí preukázať, že SL nakupuje, resp. stravu nakupuje, tak sa obávam, že sa mu uzná len 55% z preukázaných výdavkov na toto stravné (pre seba ako SUČO). Inak by pre SZČO mohlo stačiť, že si tie výdavky uplatní - ved každý musí jesť.
Toto berte len ako názor - nepoznám smernenie špecificky vypracované pre SZČO.
Tweety
21.01.06,17:12
ja len chcem upozorniť, že sme v téme SZČO a SL (diéty).
Pre zamestnávateľa (firmu) všeobecne platí, že ak kúpi lacnejšie lístky, do nákladov môže uplatniť 55% z maxima - teda z 89 Sk.
Ale SZČO sám na seba predtým uplatniť nemohol, teraz môže, ale je snaha to spreukazniť, Ak sa musí preukázať, že SL nakupuje, resp. stravu nakupuje, tak sa obávam, že sa mu uzná len 55% z preukázaných výdavkov na toto stravné (pre seba ako SUČO). Inak by pre SZČO mohlo stačiť, že si tie výdavky uplatní - ved každý musí jesť.
Toto berte len ako názor - nepoznám smernenie špecificky vypracované pre SZČO.
Keď sa jedná o poskytovanie stravovania, tu platí, že SZČO posudzujeme ako zamestnanca podľa ZP.:eek:
KEJKA
21.01.06,17:26
Keď sa jedná o poskytovanie stravovania, tu platí, že SZČO posudzujeme ako zamestnanca podľa ZP.:eek:
Ved ja by som rada. Predtým vľak na SZČO kašlali zvysoka, akoby ani jesť nemusel!!!
Teraz mu láskavo dovolili si uplatniť výdavky tohto druhu - už teda jesť môže. Ale 4i ho posudyuj[ rovnocenne so yamestnancom...... neviem.
Malo vyjsť usmernenie, zatiaľ viem toľko, 6e si nebude môcť uplatniť ten, kto má súbežne aj HPP. To viem pochopiť. Ale ostatné obmedzenia nepoznám, priznávam. Takže čakám, ako to usmernia a bola by som opatrná. Teda v tom zmysle, že odporúčam kupovať SL za 89 Sk.
ini
22.01.06,15:29
Ja by som len rada dodala, ze este sa nenasiel nikto kto by sem hodil odpoved na moju povodnu otazku. Preto sa na vas obraciam znova, najde sa niekto, kto odpovie? Nerada by som, aby sa tu rozprudila debata, ktora je uz nacata v x prispevkoch. Diky.
KEJKA
22.01.06,17:49
Ja by som len rada dodala, ze este sa nenasiel nikto kto by sem hodil odpoved na moju povodnu otazku. Preto sa na vas obraciam znova, najde sa niekto, kto odpovie? Nerada by som, aby sa tu rozprudila debata, ktora je uz nacata v x prispevkoch. Diky.

dala si viac otázok. Prešla som si príspevky a našla som odpovede na všetky tvoje otázky. Ak si myslíš niečo iné - odcituj.
plusmont
22.03.07,12:06
Podľa všetkého čo som si prečítala, by teda malo platiť, že SZČO si môže uplatniť stravné len v prípade, že si preukázateľne kúpi aj stravné lístky, alebo si bude odkladať pokladničné doklady z reštaurácie? Alebo si môže živnostník uplatniť stravné aj tak, napr. SZČO ktorý pracuje v ČR, si uplatňuje akú výšku stravného? Chvíľkami mám z toho úplný hokej :o)))) Ďakujem za odpovede.
saglucka
25.03.07,19:59
Viete niekto poradit ohladom toho stravneho zivnostnikov? Ako to je? Musia kupovat tickety alebo je mozne dat do nakladov stravne aj inak? Dakujem vsetkym za odpovede
jerry23
26.03.07,11:08
Dobry den,
chcem sa opytat na SZČO, čo chodí od slovenskej firmy do čiech na 2-tyzdnovky....zauctovat aj stravne aj vreckove?...robit valutovu pokladnu?

dakujem
saglucka
26.03.07,16:11
Viete niekto poradit ohladom toho stravneho zivnostnikov? Ako to je? Musia kupovat tickety alebo je mozne dat do nakladov stravne aj inak? Dakujem vsetkym za odpovede


Prosim Vas neviete niekto poradit??????? DAKUJEMMMMMMMM
Zlata
27.03.07,07:22
Dobry den,
chcem sa opytat na SZČO, čo chodí od slovenskej firmy do čiech na 2-tyzdnovky....zauctovat aj stravne aj vreckove?...robit valutovu pokladnu?

dakujem

SZČO chodí pracovať, poskytovať svoje služby do zahraničia.
alebo je vyslaný ako zamestnanec od slovenskej fyrmy - zamestnávaneľa na služobnú cestu?
saglucka
27.03.07,09:11
Viete niekto poradit ohladom toho stravneho zivnostnikov? Ako to je? Musia kupovat tickety alebo je mozne dat do nakladov stravne aj inak? Dakujem vsetkym za odpovede


Neviete naozaj niekto na moju otazku odpoved? Dakujem vsetkym
tiffanny
26.02.09,12:30
ahoj prosím potrebovala by som vedieť...ako presne mám účtovať diety ked szčo pracuje v čechách po celý rok 2008...aký doklad na to potrebujem čo tam všetko musí byť v tom doklade vypísané a aké sú presné sumy na diety ked pracuje v čr...dakujem