misho188211
03.08.11,08:39
S kamarátom premýšľame, že si otvoríme bar. Viem ale, že nemôžeme mať obidvaja živnosť na jedno podnikanie. Takže do úvahy prichádza len založenie s.r.o, kde by sme boli majitelia a aj konatelia bez nároka na mzdu. V tom bare by sme aj obsluhovali. (papierovačky okolo založenia s.r.o poznám)

Otázky:
1. Aké odvody by sme platili ako majitelia ?
2. Ak by sme aj obsluhovali, museli by sme byť vo vlastnej s.r.o aj zamestnaný ?
mattto
03.08.11,07:41
1. ako spoločník v s.r.o. bez pracovného pomeru by si zdaňoval (+ odvody) až príjem z vyplateného podielu na zisku, avšak nejaké minimálne odvody by si musel platiť aj keď nebudeš mať žiaden príjem. Možno sa mýlim, lepšie to bude vedieť účtovníčka

2. nemuseli
katka 23
03.08.11,07:55
1. povinnosť platiť ZP t.č. 46,06 € ak budete bez príjmu , prihlásiť sa ako samoplatitelia , odvody do SP nie sú povinné ale tiež môžete byť samoplatiteľmi , v prípade PN je to dobré
2. nemusíte , ale ak by ste sa zamestnali v s.r.o. , z minim.odmeny by ste odvádzali menej ako samoplatitelia
misho188211
05.08.11,05:51
A budem si môcť dať do nákladov pri ročnom zúčtovaní rekonštrukciu priestoru (dlažba, maľovanie stien, prípadne rekonšt. WC ...) a vybavenie baru (pult, vitríny, stoly, stoličky, tovar ...) ?

V podnikaní som začiatočník tak preto.
misho188211
09.08.11,13:22
Môžme byť dvaja živnostníci, ktorý požiadajú o dotáciu z ÚP, majiteľmi jedného baru, a tým aj tieto peniaze doňho investovať ? Nikde nato neviem nájsť odpoveď.
Gina Er
09.08.11,13:26
. Viem ale, že nemôžeme mať obidvaja živnosť na jedno podnikanie
myslíš dvaja ľudia na jeden živnostenský list alebo dva živnostenské listy s rovnakým druhom podnikania?
derek191919
09.08.11,13:27
Môžme byť dvaja živnostníci, ktorý požiadajú o dotáciu z ÚP, majiteľmi jedného baru, a tým aj tieto peniaze doňho investovať ? Nikde nato neviem nájsť odpoveď.

Ak založíte ako živnostníci združenie, tak môžte mať ten bar aj ako živnostníci. Dotáciu dostaneš iba ak si sám. Cize aj s.r.o. ak budeš mať sám tak dotáciu dostaneš ale ak budete dvaja majitelia tak ju nedostanete. A dalšia doležitá vec, na bar dotáciu určite nedostaneš.
misho188211
09.08.11,13:33
Normálne klasicky dvaja živnostníci z dvoma ŽL.

derek191919 : Aha. Aj som si to pôvodne myslel :)
Gina Er
09.08.11,16:58
ja stále nerozumiem tomu: "... nemôžeme mať obidvaja živnosť na jedno podnikanie"
misho188211
10.08.11,05:03
ja stále nerozumiem tomu: "... nemôžeme mať obidvaja živnosť na jedno podnikanie"


Tak mi to povedala teta na ÚP :) Ale tým združením by sa to všetko vyriešilo.
No v našom prípade asi bude najlepšie založiť s.r.o