eLKa:)
03.08.11,13:05
Ahojte, mám problém s prevzatým záväzkom :(

Za spoločnosť "A", prevzala spoločnosť "B" záväzok voči spoločnsoti "C" vo výške 100 EUR. Podkladom je zmluva medzi týmito troma spoločnosťami. Spoločnosť "B" pritom nežiada, aby jej spoločnosť "A" uhradila neskôr záväzok vo výške 100 EUR.

Spoločnosť "A" by mala nejakým spôsobom vyradiť tento záväzok z účtovníctva. Čítala som tu veľa názorov, no potrebovala by som jeden, podľa ktorého sa môžem ďalej riadiť. Teda, ako to zaúčtovať, aby to bolo v poriadku a znamená to pre mňa dopad aj na závierku z daňového hľadiska?

Ďakujem za odpoveď
Adiks
03.08.11,20:41
Zaúčtuj 321/648, výnos z odpisu záväzku je súčasťou základu dane z príjmov, s výnimkou odpisu záväzku pri konkurze a reštrukturalizácii, ktorý je podľa par.13 ods.1 písm.d) zákona o dani z príjmov od dane oslobodený.
eLKa:)
04.08.11,09:53
Ďakujem za radu, no mám ďalšiu otázku k problému.

Ak sa pôvodný dlžník zaväzuje v zmluve, že v prípade nezaplatenia záväzku novým dlžníkom uhradí svoj záväzok sám, nemám ho v účtovníctve evidovať do úhrady novým dlžníkom?
KEJKA
04.08.11,11:35
správna pripomienka, ale podľa môjho názoru k prevzatiu došlo, teda nastal účtovný prípad. Svoj "teoretický" záväzok z ručenia uvedieš v Poznámkach k RUZ, na to sú určené.
eLKa:)
04.08.11,16:18
Ďakujem za obe odpovede, snazila som sa to vyriesit nejako tak aby som sa vyhla v tomto roku dost vysokej dani. No uz to vidim tak, ze to nepojde. :(