prazno
03.08.11,16:48
Dobry den,

Riesim uz dlhsiu dobu spor s mojim susedom. V skratke: Sme maly domcek kde su 3 byty (na kazom poschodi jeden). Nas sused ktory sa sem nastahoval ako prvy ma tak trsoku pocit ze dom je jeho a tak sa aj sprava.

Prva vec je spolocny priestor (pod schodistom): Na vlastne naklady si tam dal branu a tvari sa ze priestor pod shodistom je jeho pretoze je na jeho "poschodi" (je to prizemie). kedze nemame pivnice chcem ja aj dalsia suseda tento priestor vyuzivat napriklad na bicikel ci popolnice. Tento priestor si uzamkol a odmieta nam dat kluc.
Otazka: Mozem zamok odstranit, popripade tu branu odstranit alebo aku moznost vobec mame?

Dalsia vec je spolocny pozemok: Okolo domu je pozemok a vacsina je jeho ale je tu aj cast kde sme 9 mejitelia (pri prijazdovej ceste) ale on si to oplotil a tvri ze si dal popodpisovat papier a ze vacsina ludi mu dala suhlas. Chcem podotknut ze suhlas mohol mat maxmimlane od 2-3 bytov z dalsich dvoch domov. Ostatne su neni predane ale tvrdi ze developer je jeho kamarat a ze mu to podpisal tiez takze vraj ma vacsinu a takze si to oplotit moze. Ja a suseda v dome sme proti pretoze nam tym znemoznil pristup k hlavnemu uzaveru plynu a vody.
Otazka: Mal pravo si to oplotit ten spolocny pozemok len na zaklade podpisov dalsich 2 alebo 3 vlastnikov bytov + teda ak by mal podpisane aj od developera? Neni potrebna nejake kompenzacia popripade dat mu tento pozemok do prenajmu? Za ten pozemok som z casti zaplatil aj ja a tiez platim zan dane.

Posledna vec je oplotenie vyhradne mojho pozemku: Pred domom mame parkoviska ale pozemok na parkoviska je vacsi ako parkovisko skutocne je. Mal som naplane si ho dobetonovat pretoze nam trcia "zadky" aut ale nestihol som. Sused si dal plot a vlastne mi znemoznil si zvacsi parkovisko o to na co mam pravo a tiez aj mojej susede. Bol upozorneny ale bolo mu to jedno a jeho odpoved bola len ze to co mame nam staci. Tymto si zobral nejake 3m2 mojho pozemku a susede tiez.
Otazka:Mozem mu ten plot odstranit len tak alebo je treba ist na to nejako inak? Chcem este doplnit ze vedel presne aky je jeho pozemok pretze sme si zaplatili geo a ten mu to krasne cele vykotoval. Absolutne to ignoroval.

Za kazdu radu a popripade aj kontakt na pravnika co mi s tym pomoze budem vdacny.
Mária27
03.08.11,19:51
Všetci máte právo využívať spoločné priestory, ak sa nedohodnete napr. na ich prenájme. Ak si niekto priestor uzamkne, môže si nájsť zámok vylomený.

Podľa § 19 zákona o vlastníctve bytov (182/1993), všetci spoluvlastníci by sa mohli dohodnúť, že niektoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu (nie pozemok) budú vylúčené zo spoluvlastníctva pre jedného z nich (pozri aj § 13 a § 5). V žiadnom prípade si nemôže jeden oplotiť spoločný pozemok.

A už vôbec si nenechaj zaberať svoj pozemok. Zo svojho pozemku môžeš vyhádzať všetko, čo ti tam zavadzia.