2Bambulka
03.08.11,18:15
Dobry den,
potrebujem poradit. Na plodoch papriky sa mi objavili tmave skvrny (obrazok prikladam). Je to je neaka choroba a co s tym v takom pripade alebo to je len esteticka chyba? Pestujem po prvy krat a vsetky rady mi pridu vhod. Dakujem velmi pekne :-D
Gina Er
03.08.11,16:16
nie je to také skôr do fialova?
2Bambulka
03.08.11,16:19
je to presne take do fialova...
Gina Er
03.08.11,16:20
to nie je choroba,to je taká odroda,nič sa neboj :)
video1983
03.08.11,16:20
no tak to uz nie je jedle
Gina Er
03.08.11,16:20
ale to sú čili papričky,nie?
2Bambulka
03.08.11,16:22
Dakujem Ti velmi pekne... to mi odlahlo... sa mam co ucit :-D
2Bambulka
03.08.11,16:22
ale to sú čili papričky,nie?
praveze nie... klasicke papriky...
video1983
03.08.11,16:24
ta paprika nema dostatok slnka, preto je aj taka mala a myslim ze ma aj nevhodnu zeminu, tie skvrny tiez nie su najestetickejsie
Gina Er
03.08.11,16:26
praveze nie... klasicke papriky...
sú také tenké ako čili....hmm
2Bambulka
03.08.11,16:32
ta paprika nema dostatok slnka, preto je aj taka mala a myslim ze ma aj nevhodnu zeminu, tie skvrny tiez nie su najestetickejsie
no mne sa tie skvrny tiez moc nezdaju a s tym slnkom bohuzial, toho roku je to bieda...
2Bambulka
03.08.11,16:34
sú také tenké ako čili....hmm
hmm, veru :-D
Chokma
03.08.11,16:35
no mne sa tie skvrny tiez moc nezdaju a s tym slnkom bohuzial, toho roku je to bieda...

Pokojne ju spapaj, to sa zvykne robit na niektorych druhoch paprik, co su haklivejsie na zimu, hlavne, ked ju mas vonku... zato moze byt chutnejsia ako nejaka superleskla. Je to len esteticka chyba.
Chokma
03.08.11,16:37
Co je to za odrodu?

My sme tento rok do sklenika dali novu odrodu, no skoro nas bachnut ide... male struky vytvara, porast nema tiez prave kompaktny, blbo sa trha, no skoncili sme s nou hned v uvode. Akurat na leco sa preda.
2Bambulka
03.08.11,16:42
Pokojne ju spapaj, to sa zvykne robit na niektorych druhoch paprik, co su haklivejsie na zimu, hlavne, ked ju mas vonku... zato moze byt chutnejsia ako nejaka superleskla. Je to len esteticka chyba.
dakujem pekne za odpoved... som sa obavala ze uroda vyjde navnivoc... a naozaj je velmi dobra... som vcera skusala... nie je totiz kazdy plod takyto flakaty...
2Bambulka
03.08.11,16:43
Co je to za odrodu?

My sme tento rok do sklenika dali novu odrodu, no skoro nas bachnut ide... male struky vytvara, porast nema tiez prave kompaktny, blbo sa trha, no skoncili sme s nou hned v uvode. Akurat na leco sa preda.
tak to neviem, sadil otec so strykom...
Silvernola
03.08.11,17:02
Pravdepodobne sadba nepochádza z kvalitného osiva, ale z nejakého prekríženého. Ak nemáš spoľahlivého dodávateľa, radšej si vypestuj priesady sama z uznaného osiva. Alebo sa uspokoj s tým, čo ti narastie.;)
Gina Er
03.08.11,17:03
tak to neviem, sadil otec so strykom...
kúpili ste priesadu alebo zo semena ste vypestovali? keď kupuješ priesadu,nemáš vždy záruku,že predajca Ti povie,aká je to ozaj paprika....
arizona
03.08.11,17:08
Aj mne sa to obcas urobi na par kusoch. Ostatne na koreni su "normalne" .Je to iba na povrchu, taka fialkasta skvrna. Inak je papricka zdrava a chutna.:)
2Bambulka
03.08.11,17:10
kúpili ste priesadu alebo zo semena ste vypestovali? keď kupuješ priesadu,nemáš vždy záruku,že predajca Ti povie,aká je to ozaj paprika....
No priesady sme si robili sami... ale naozaj neviem co to bolo za odrodu...
2Bambulka
03.08.11,17:12
Aj mne sa to obcas urobi na par kusoch. Ostatne na koreni su "normalne" .Je to iba na povrchu, taka fialkasta skvrna. Inak je papricka zdrava a chutna.:)
tak to je hlavne... na vystavu s nimi nepojdem :-D nie je to na vsetkych plodoch...
2Bambulka
03.08.11,17:14
Pravdepodobne sadba nepochádza z kvalitného osiva, ale z nejakého prekríženého. Ak nemáš spoľahlivého dodávateľa, radšej si vypestuj priesady sama z uznaného osiva. Alebo sa uspokoj s tým, čo ti narastie.;)
a vies mi neake doporucit?
Gina Er
03.08.11,17:23
a vies mi neake doporucit?
normálne v záhradkárskom obchode sú semená kvalitné,len si musíš vybrať podľa toho,čo chceš...
Chokma
03.08.11,17:31
a vies mi neake doporucit?

Ja ti viem odporucit klasicku PCR (Nesvadsku, Anteu) - zelena, zilky stipu, ta je chutovo najpaprikovejsia, Slovakiu (bledu zelenu, cela sladka), Amy (biela sladka) alebo Aureu (zlatozlta). Tie u nas vedu a kazdy rok maju svoje zastupenie na nasom poli. :)
pavol54
03.08.11,18:30
ta paprika nema dostatok slnka, preto je aj taka mala a myslim ze ma aj nevhodnu zeminu, tie skvrny tiez nie su najestetickejsie
Nie celkom s tebou súhlasím,( čo sa týka zeminy) to je vplyvom chladných nocí toto antokyánové sfarbenie je typické pre papriky s tenkou vrchnou kožou napríklad Slovákia, nie je to na závadu bolo určité obdobie kedy sa z hľadiska nejakého marketingového ťahu propagovalo ako prednosť proti akýmsi ochoreniam dokonca boli aj papriky takto šľachtené, potom extrémom bola aj fialová paprika. Aj prípadný nástup teplých dní toto sfarbenie už neodstráni.
pavol54
03.08.11,18:36
normálne v záhradkárskom obchode sú semená kvalitné,len si musíš vybrať podľa toho,čo chceš...
Nie každý výrobca osiva je seriózny, vždy si treba zapamätať osivársku firmu, buď od nej kúpim aj na rok alebo ju zďaleka obídem . záhradkársky obchod ručí len za neporušenosť balenia.
pavol54
03.08.11,18:39
a vies mi neake doporucit?
Aké typy chceš? do fólie do voľnej prírody, konzumnú, koreninovu, sladkú pálivú,?
pavol54
03.08.11,18:40
Ja ti viem odporucit klasicku PCR (Nesvadsku, Anteu) - zelena, zilky stipu, ta je chutovo najpaprikovejsia, Slovakiu (bledu zelenu, cela sladka), Amy (biela sladka) alebo Aureu (zlatozlta). Tie u nas vedu a kazdy rok maju svoje zastupenie na nasom poli. :)
keď vyskúšaš našu Babu inú už nebudeš chcieť.
Chokma
03.08.11,18:52
keď vyskúšaš našu Babu inú už nebudeš chcieť.

Babu? Daj link, kde ju zozenieme a na rok frcime. :)
pavol54
04.08.11,02:40
Babu? Daj link, kde ju zozenieme a na rok frcime. :)
u mňa
Chokma
04.08.11,14:27
u mňa

Naaa tak velice dobre, nebudeme to mat aspon daleko. :) Takze na rok sadime Babu. Telefon sa mi zda, ze na teba mam, takze sa urcite ozveme, ked budeme objednavat osiva. ;):)
pavol54
04.08.11,14:48
Naaa tak velice dobre, nebudeme to mat aspon daleko. :) Takze na rok sadime Babu. Telefon sa mi zda, ze na teba mam, takze sa urcite ozveme, ked budeme objednavat osiva. ;):)
Ešte skôr, keď budem objednávať zeler. myslím že ho máte v portfóliu. (cca 3t)ale až na jeseň.
Chokma
08.08.11,15:49
Ešte skôr, keď budem objednávať zeler. myslím že ho máte v portfóliu. (cca 3t)ale až na jeseň.

Noooo, to mame, len neviem v akom mnozstve. :D:---

Oca som uz navnadila, uz sa nam o babe aj sniva... :D Trosku som kukala po nete. Je to nieco podobne ako vylepsena Slovakia? :)
pavol54
08.08.11,17:21
Noooo, to mame, len neviem v akom mnozstve. :D:---

Oca som uz navnadila, uz sa nam o babe aj sniva... :D Trosku som kukala po nete. Je to nieco podobne ako vylepsena Slovakia? :)
Áno trochu hrubšia, najmä sa podarilo zabrániť tvorbe antokyánového sfarbenia.