orson
03.08.11,19:07
Dobry den.
V roku 2010 som mal prijmy zo zivnosti (§6 ods.1 pism.b) a aj mensie prijmy z prenajmu nehnutelnosti (§6 ods.3).
Ak mam dobre info, tak z prijmov za prenajom nehnutelnosti v roku 2010 sa odvody do SP neplatia!
Ak vsak budem teraz pri urceni vysky odvodov do SP od 1.7.2011 postupovat standartnym sposobom a budem vychadzat pri vypocte vymeriavacieho zakladu z riadku 59 DP za rok 2010, tak v nom su prave aj prijmy z prenajmu uz zahrnute a aj tieto prijmy ovplyvnia celkovu vysku mojich odovodov co podla mna nie je OK!
Takze:
1. Mam napriek vsetkemu postupovat standartne a vypocitat si odvody na zaklade riadku 59 DP a teda tym padom platit aj odvody z prijmu z prenajmu nehnutelnosti (ktore by sa teda platit nemali)?
2. Alebo ako ciastkovy zaklad dane pre vypocet vymeriavacieho zakladu pre vypocet odvodov do SP pouzit iba rozdiel prijmov a vydavkov zo zivnosti?
Za odpovede DAKUJEM.
orson
04.08.11,19:04
Takze spravna je odpoved cislo 2.
Ak mate viacej roznych druhov prijmov, tak nepouzivajte pri vypocte odvodov do Socialnej poistovne riadok cislo 59 z danoveho priznania!
Prijmy si vyselektujte na tie, z ktorych sa odvody platia a od nich si odratajte s nimi suvisiace vydavky. Takto dostanete spravny ciastkovy zaklad dane pre vypocet odvodov do Socialnej poistovne.
V mojom pripade so do prijmov nerataju prijmy z prenajmu nehnutelnosti - DP typ B, VI. oddiel, tabulka c. 1, riadok 10.
Lubaba
04.08.11,19:21
Príjmy z prenájmu nehnuteľností do výpočtu poistného nepatria.
Riadkom 59 z daňového priznania sa nemôžeš riadiť. Idú tam len príjmy príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 písm. b) až d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou (podľa Daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2010).

Overovala som to pre istotu na pobočke SP, a tam už majú údaje z daňového úradu, ak si príjmy z prenájmu správne zaradil do daňového priznania, tak treba použiť rozdiel príjmov a výdavkov len zo živnosti.