zazi
04.08.11,08:55
Dobrý deň! Minulý rok nám dodávateľ z čiech fakturoval žatevné práce. Na fa uviedol IČ DPH SK.... a uviedol,že je platca podľa § 5 222/2004. Ja som si vtedy uplatnila DPH. Teraz telefonoval,že fa bude bez DPH. Postupuje podľa § 5 že pri niektorých službách sa nemusí registrovať a ešte podľa § 15 odst.1? A ja budem robiť samozdanenie ?
zk24
04.08.11,12:49
Metodicky pokyn drsr.sk

Miesto dodania poľnohospodárskych, lesníckych a iných podobných prác a služieb

Poľnohospodárske práce ako sú napr. sejba, orba, kosba, žatevné práce, zber úrody a pod. sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť. Rovnako lesnícke práce ako je napr. výsadba lesných škôlok, výsadba stromov, výrub stromov a pod. sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť. Tieto služby môžu byť vykonávané len v súvislosti s dotknutou nehnuteľnosťou, na ktorej sa vykonávajú a ktorá predstavuje základný prvok pre vykonávanie uvedených prác. Miestom poskytovania služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľný majetok je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


Príklad č. 12
Maďarský podnikateľ, ktorý nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a nie je v tuzemsku registrovaný za platiteľa, vykonal žatevné práce v tuzemsku pre platiteľa. Žatevné práce sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť, miestom ich dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. Slovenská republika. Osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH príjemca služby, t.j. platiteľ. Platiteľ si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH.


Výňatky zo ZoDPH:

§16/1
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

§69/2
(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku
betka
08.08.11,20:00
ZAdanie je prenájom kombajnu:
15/1 ZO
15/2 inej ako ZO (16/17/f)

Žatevné práce 16/1
zk24
09.08.11,05:27
Zadanie je sice prenajom kombajnu, ale z textu dalej som to pochopila inac, ze si fakturuju zatevne prace...

Zadavatelku to aj tak dalej uz tusim vobec netrapilo...
zazi
09.08.11,08:18
Ale trápilo,len som čakala na presne znenie faktúry.Na faktúre je napísané: fakturujeme vám prenájom kombajnu včetne osádky. Druh práce pšenica, jačmeň. Dalej dodávatel doplnil do fa. Sme platci DPH podla § 5 z.222/2004 jako zahraničná osoba. Podlľa § 69 odst2 je povinen daň platiť príjemca plnenia. Dodávateľ je český. IČ DPH má SK.... a faktúru vystavil bez DPH. Teraz ja urobím zaúčtovanie DPH na vstupe aj výstupe podľa § 69 odst.2 a § 49 ?