majakai
04.08.11,09:01
Milí poradaci, v polovici septembra tohto roku dovrsi moje dieta 3 roky a zaroven mi konci rodicovska dovolenka. Ak nastupim do zamestnania je mozne po urcitom case poziadat urad prace ,soc. veci a rodiny a aj zamestnavatela o rodicovsku dovolenku do dovrsenia veku dietata 5 rokov? V pripade ze ma dieta zdravotne problemy je mozne ziskat aj prispevok z ÚPSVaR do veku dietata 5 rokov?
Este prosim o uvedenie paragrafov a pravnej normy ktora to umoznuje. Vopred dakujem za odpoved.
Chobot
04.08.11,08:05
Milí poradaci, v polovici septembra tohto roku dovrsi moje dieta 3 roky a zaroven mi konci rodicovska dovolenka. Ak nastupim do zamestnania je mozne po urcitom case poziadat urad prace ,soc. veci a rodiny a aj zamestnavatela o rodicovsku dovolenku do dovrsenia veku dietata 5 rokov? V pripade ze ma dieta zdravotne problemy je mozne ziskat aj prispevok z ÚPSVaR do veku dietata 5 rokov?
Este prosim o uvedenie paragrafov a pravnej normy ktora to umoznuje. Vopred dakujem za odpoved.



O predĺženie RD z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa môžeš ÚP požiadať kedykoľvek po dovŕšení 3 rokov dieťaťa, teda aj po tom, čo ukončíš riadnu RD a nastúpiš do práce. Len musíš rátať s cca 2-4 týždňovou lehotou, kým ti to schvália (ak ti to schvália!) Žiadosť podávaš na miestnom úrade práce, tam, kde si nahlasovala poberanie rod. príspevku. Žiadosť bude treba dať potvrdiť detskému lekárovi a na základe zdr. problémov revízny lekár rozhodne o predĺženej RD. V zamestnaní až potom môžeš nastúpiť na predĺženú RD. Tu je vzor žiadosti:

http://www.upsvar-br.sk/docs/ziadost_o_posudenie_zdravotneho_stavu.pdf

Pojednávajú o tom:

- Zákonník práce, § 166
- Zákon o rodič. príspevku č. 571/2009, §

a o posúdení zdravotného stavu pojednáva komplexne zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia č. 447/2008.

A nárok na predĺženú RD máš (ak to schvália) do 6 rokov veku dieťaťa, nie do 5 rokov.