Janusa
04.08.11,09:02
Dobrý deň,
prosila by som o radu:
Sme s.r.o. a vyrábali sme pre zákazníka podľa objednávky a jeho výrobnej dokumentácie výrobky z plechu. Navrhnutý materiál bol ale tenký, tak sme upozornili odberateľa že sa to bude pri zváraní vlniť. Odberateľ ale povedal že nech to vyrobíme tak ako on chce, z tenkého plechu. Samozrejme sa výrobky pri zváraní zvlnili. Odberateľ ich nechcel prebrať a vyžadoval opravu. Tú sme podľa jeho požiadaviek urobili na vlastné náklady. Tovar opätovne prebral, podpísal dodací list. Faktúru nám ale nezaplatil a teraz po dvoch mesiacoch, keď som mu poslala upomienku nám napísal, že nie je spokojný s výrobkami a že si ich môžeme prísť zobrať, faktúru nezaplatí.
Vedel by mi niekto poradiť po akej dobe môže ešte výrobky reklamovať, prípadne nejaké paragrafy, o ktoré by som sa mohla oprieť, zmluvu sme nemali podpísanú. Som rozhodnutá poslať zákazníkovi výzvu na uhradenie a potom podať návrh na platobný rozkaz.
Za skorú odpoveď ďakujem.
VieraPopluharova
04.08.11,14:26
Dobrý deň,
prosila by som o radu:
Sme s.r.o. a vyrábali sme pre zákazníka podľa objednávky a jeho výrobnej dokumentácie výrobky z plechu. Navrhnutý materiál bol ale tenký, tak sme upozornili odberateľa že sa to bude pri zváraní vlniť. Odberateľ ale povedal že nech to vyrobíme tak ako on chce, z tenkého plechu. Samozrejme sa výrobky pri zváraní zvlnili. Odberateľ ich nechcel prebrať a vyžadoval opravu. Tú sme podľa jeho požiadaviek urobili na vlastné náklady. Tovar opätovne prebral, podpísal dodací list. Faktúru nám ale nezaplatil a teraz po dvoch mesiacoch, keď som mu poslala upomienku nám napísal, že nie je spokojný s výrobkami a že si ich môžeme prísť zobrať, faktúru nezaplatí.
Vedel by mi niekto poradiť po akej dobe môže ešte výrobky reklamovať, prípadne nejaké paragrafy, o ktoré by som sa mohla oprieť, zmluvu sme nemali podpísanú. Som rozhodnutá poslať zákazníkovi výzvu na uhradenie a potom podať návrh na platobný rozkaz.
Za skorú odpoveď ďakujem.

V tomto prípade by ma zaujímalo či Ste mali podpísanú aspoň objednávku s odberateľom a či máte k dispozícii je technickú dokumentáciu. Ak áno objednávka by mala v tomto prípade nahradiť zmluvu a podklad, že si to odberateľ objednal tak ako Ste to vyrobili by Vám mala postačovať technická dokumentácia. Samozrejme všetko by malo byť ním podpísané. V prípade, že máte i preberací protokol od neho podpísaný tak by Ste mohli uspieť. Pravdepodobne nemáte písomné upozornenie, že výrobky z požadovaného materiálu sa budú vlniť, ak nie v zmysle zákona o reklamáciach :

Zákon o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady
č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov

Zmena: 397/2008 Z.z. účinnosťou od 1. novembra 2008
Zmena: 318/2009 Z.z s účinnosťou od 1.septembra 2009
Zmena: 575/2009 Z.z s účinnosťou od 1.marca 2010

by mohol odberateľ výrobok reklamovať a bez písomného upozornenia bude asi vo výhode on. Bude to tvrdenie proti tvrdeniu.

Môj názor.
Janusa
04.08.11,17:01
... ďakujem za rýchlu odpoveď ... ešte pre upresnenie ...
Objednávku od zákazníka máme, ale výkresovú dokumentáciu sme museli vrátiť. On písomne nič nereklamoval, dodací list podpísal zamestnanec, ktorý odkontroloval aj kvalitu. Písomné upozornenie o zvlnení vo výrobe samozrejme nemáme ...