mareko
04.08.11,09:10
Pekný deň poraďáci. Vie mi niekto bližšie vysvetliť čo prináša "autoimunitné ochorenie -pozitívny výsledok anti dsDNA"? Pozitivita nie je zatiaľ veľmi vysoká, ale dr. nevylučuje ďalšie zvýšenie hodnoty v budúcnosti. Dá sa výsledok niečím ovplyvniť, aké prejavy ochorenia sa môžu vyskytnúť? Ďakujem všetkým za odpovede. :)
ludmilla
04.08.11,10:57
Pekný deň poraďáci. Vie mi niekto bližšie vysvetliť čo prináša "autoimunitné ochorenie -pozitívny výsledok anti dsDNA"? Pozitivita nie je zatiaľ veľmi vysoká, ale dr. nevylučuje ďalšie zvýšenie hodnoty v budúcnosti. Dá sa výsledok niečím ovplyvniť, aké prejavy ochorenia sa môžu vyskytnúť? Ďakujem všetkým za odpovede. :)


Možno moja odpoveď bude len čiastočná.


Protilátky sú špeciálne bielkoviny v krvi, alebo iných telových tekutinách a chránia naše telo pred všetkým, čo mu je cudzie (víry, baktérie, huby, parazity, ...)
Pri určitých ochoreniach si imunitný systém vytvára protilátky proti vlastnému telu - autoprotilátky (tie sa dajú rozdeliť na špecifické - rozoznávajú štruktúry vlastné určitému orgánu a na nešpecifické - reagujú s nešpecifickými súčasťami buniek bez ohľadu na to, s ktorého orgánu pochádzajú). Tieto ochorenia sa potom volajú autoimúnne ochorenia.
Príčiny týchto ochorení nie sú známe. Dochádza pri nich k zápalovým reakciám v orgánoch a rôznych iných tkanivách.
Lokalizácia a závažnosť zápalu práve závisia od typu a množstva autoprotilátok.
Zvláštnou formou autoprotilátok sú antinukleárne protilátky ANA, namierené proti jadrám buniek.
Po pozitívnom náleze antinukleárnych protilátok ANA, môžu sa ako jeden z testov určiť v krvi anti dsDNA, aby sa mohla určiť forma autoimúnneho ochorenia. Robí sa:
- detekcia protilátok proti dvojvláknovej DNA (dsDNA)
- detekcia protilátok proti extrahovaným nukleárnym antigénom (ENA)
Týmito vyšetreniami sa zisťuje forma autoimúnneho ochorenia.
Pozitívny nález anti dsDNA v krvi môže byť odkazom pre autoimúnne ochorenie, ktoré sa volá "systémový lupus erythematodes (SLE) je to vlastne chronické zápalové ochorenie neznámeho pôvodu, ktoré postihuje kožu, kĺby, obličky, orgány a tkanivá tela, postihuje častejšie ženy ako mužov.
Celé ochorenie prebieha v akýchsi prúdoch a môže postihnúť:
Kĺby (artritída)
- typické kožné výsevy - typický kožný motýľový erytém
- zápal krvných ciev - vaskulitída
- zmeny krvného obrazu - anémie, leukopénie, ...
- môže postihnúť srdce, obličky, nervový systém
Pri SLE sú v krvi ďalej detekované:
- ANA
- anti dsDNA
- anti RNP/sm
- U1 snRNP-70
- protilátky proti kardiolipínu
- anti sm

Liečba SLE je celoživotná lekárska starostlivosť, keďže prebieha v tých prúdoch, tak sa lieči podľa zápalovej aktivity buď to je v popredí zápalová liečba alebo imunosupresívna liečba.
Takže treba tie výsledky sledovať porovnávať, môžu byť niekedy aj falošne pozitívne.
S jednotlivých vyšetrení sa toto ochorenie určiť nedá, pretože mierne odchýlky od referenčných hodnôt môžu mať aj zdraví ľudia, okrem toho výsledky môžu závisieť od rôznych laboratórnych metód, nie všetky laboratória používajú rovnaké metódy.
mareko
04.08.11,12:42
Milá Ľudmila, ďakujem Ti za rozsiahly a vyčerpávajúci popis. Priznám sa, že beriem na vedomie, ale čo s tým ďalej naozaj neviem. Zdá sa, že je to ochorenie, ktoré sa asi nedá veľmi ovplyvniť. Uvidím, akým smerom sa to bude uberať. Zatiaľ sa objavil výsyp na tvári a krku a Dr. je do pondelka na dovolenke :-(. Ešte raz Ďakujem.
Petronela5
17.03.12,21:25
Dobry den...ja mam rovnake priznaky! zistili mi v krvi DNA pozitivne...a tiez mam posledne dva tyzdne vysyp na krku a na tvari a na dekolte...rozsiruje sa mi to aj na nohy...co vam na to pomaha? beriete antihistaminika alebo nieco ine?
Petronela5
17.03.12,21:36
nedari sa mi s vami skontaktovat ani poslat vam spravu, nerozumiem preco...prosim budte taki dobri a napiste mi na petra.gergelyova@gmail.com mam pozitivitu DNA a mam rovnake priznaky kozne...vysyp nma krku a tvari a dekolte..rozsiruje sa mi to aj na nohy...nic nemozem jest lebo mam pocit ze sa mi to potom zhorsi...viete mi prosim blizsie popisat kam sa obratit? vobc neviem na koho sa obratit.dakujem vam krasne za odpoved, verim ze mi tym velmi pomozete lebo uz som zufala a kazdy vecer mi pichaju antihistaminika na pohotovosti, aj teraz som prisla odtial, Petra
lujza.j
17.03.12,21:38
správu sa ti nedarí napísať preto že máš málo príspevkov........
mareko
18.03.12,10:31
Petra, poslala som Vám SS cez Poradu. Tá by sa mala dať otvoriť aj bez potrebného počtu príspevkov.