Infi9
04.08.11,10:17
Ahojte,

predpokladám, že túto otázku kládlo už mnoho ľudí ale potrebujem najaktuálnejšie info nakoľko sa ZP novelizoval a nenašla som na nete relevantné info k môjmu prípadu.

SITUÁCIA:

Dohodla som sa so zamestnávateľom, že si môžem čerpať náhradné voľno kedykoľvek keď nebude veľa práce a vopred to oznámim. Ale nie som si istá výkladom, ktorým argumentuje náš Admin preto sa chcem radšej opýtať.

Napr: V júni som odrobila 200 hodín, takže som mala hodiny navyše. V júli som si zobrala 2 dni NV (klasická pracovná doba 8h) a zvyšné dni odpracovala tak, že som každý deň robila zas nadštandardný počet hodín (viac ako 8,5 aj s obednou pauzou).

Problém ale nastal keď mi náš Admin povedal, že NV sa v júli keď som si ho čerpala neráta do fondu pracovného času a, že hodiny odpracované nad rámec dennej pracovnej doby nie sú nadčasy. Čo to potom prosím je? Dobrovoľná práca pre zamestnávateľa odrobená zadarmo keďže nemám nárok na NV a ani na preplatenie keďže to nie sú "nadčasy" a nejdú do fondu? Prosím vie mi niekto pomôcť.
Ivík32
05.08.11,11:22
§ 97 Zákonníka práce
Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
Lilu1
11.11.11,08:08
Dobrý deň,

nemá niekto náhodou vzor dohody o čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas?
Ak áno môžem, poprosiť?

Ďakujem :-)
Sica
22.02.12,09:20
Mne nedaju nadcasy v nasej firme spavat. Riesime ich s vedenim dookola - mna drzi ZP, ich presvedcenie, ze pocas nadcasov zvysuju zamestnanci svoje vykony a aj ked sa neplatia, dostavaju predsa za pracu kazdy mesiac odmeny (za "vykony"). No nadcasy vznikaju a ja ich v dochadzke evidujem. Majitel je strasne proti tomu, aby si nadcasy cerpali. V ZP je uvedene, ze ked si nadcas do 3 mesiacov nevycerpaju, musime ho preplatit. Alebo, ze ked je to veduca, vedecka... pozicia, je mozne zahrnut 150 hodin nadcasu do zmluvneho platu. Pokial ja viem, tak neexistuje nieco take ako spojenie tychto dvoch "moznosti". Sef trochu povolil a predstavuje si to tak, ze ked nadcas vznikne, dovoli ho vycerpat (nie naraz ako jeden den, ale napr. ze mozu odist 1 - 2 hodiny skor, ked budu potrebovat), ale ak si ho nevycerpaju do 3 mesiacov, tak im ho nepreplati. Viem, ze je moznost cerpat ho po dohode aj neskor ako len do 3 mesiacov, ale myslite, ze je mozne urobit taketo "spojenie"? Dakujem za kazdu pomoc, mna uz nic nenapada ;-(
imanol
04.04.12,18:54
dobry den.mam taky problem teraz v piatok je volno statny sviatok a my v stredu kazdu nadrabame 1hodinu pracovny cas mam pon 8-16,30 utorok tak isto v stredu od 8-do 17.30
stvrtok 8-16,30 a v piatok 8-15.30 vlastne nadrabame na piatok tu hodinu to by bolo okej ale ked je v piatok statny sviatok tak sme mali nadrabat dnes tuto hodinu alebo nie mi sme dnes v stredu odisli o pol piatej stym ze je v piatok volno ale zamestnavatel nam dnes ked sme odchazali telefonicky oznamil ze kam ideme o pol piatej a prikazal nam ostat v robote do pol 6-stej konal spravne a povedal ze tu hodinu si mozeme vybrat nahradne volno mal pravdu alebo nie prosim o radu dik