janxa
04.08.11,11:18
Podľa niektorých stránok sa má pri fiškálnych pokladniach ráno zadávať vklad do pokladne. Ktorý zákon, vyhláška,...upravujú tento vklad?
Je to naozaj potrebné?
ďakujem
VieraPopluharova
04.08.11,10:10
Podľa niektorých stránok sa má pri fiškálnych pokladniach ráno zadávať vklad do pokladne. Ktorý zákon, vyhláška,...upravujú tento vklad?
Je to naozaj potrebné?
ďakujem


V súčasnosti platí nový právny predpis - Zákon č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice, zmena a doplnenie zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. Tento zákon relatívne presne definuje používanie registračných pokladníc a určuje požiadavky na ich výrobu. Je potrebné hneď na začiatku upozorniť na fakt, že aj keď nový zákon je platný , je možné do konca roka 2011 používať postupy stanovené starou vyhláškou.
Všetky právnické a fyzické osoby budú povinné od 01.01.2012 riadiť sa fiskálnym zákonom. Tento zákon podstatne mení doposiaľ zabehnuté zvyklosti pri predaji výrobkov a služieb. Ukladá nové povinnosti všetkým , ktorí sú zúčastnení. Nové povinnosti majú podnikatelia , servisné organizácie a aj štátna správa.



Zjednodušené zhrnutie zmien, ktoré sa dotýkajú podnikateľov :

Zavedenie ochranného znaku na dokladoch a uzávierkach
doklad , ktorý nebude obsahovať ochranný znak bude neplatný
tvar a rozmery sú presne určené zákonom

Zavedenie povinnosti elektronického žurnálu
všetky pokladnice budú tlačiť len jednu pásku
nebude možné vytlačiť žurnál na pokladnici

Zavedenie fiskálnych plômb

Zmena v definícii obratov a zrušenie GT1,GT3

Zavedenie fiskálnych pamätí
do pamäti bude možné zaviesť základné dáta ofirme len raz
akákoľvek zmena v základných dátach znamená výmenu fiskálneho modulu
napr. zmena adresy prevádzky, plátca - neplátca DPH a pod.

Evidencia a tlač dokladu VKLAD
na začiatku predaja bude povinné zaviesť do pokladnice hotovosť určenú na vydávanie
doklady bude potrebné uchovávať

Doklady tlačené v tréningovom režime - na účtenke každý tretí riadok musí mať nápis
NEPLATNÝ DOKLAD

Pred uvedením do prevádzky sa tlačí text - SKÚŠKA POKLADNICE

Uvedenie fiskálnej pokladnice do prevádzky

Vykonanie uzávierky do 24:00
pokladnica dovolí vykonať uzávierku len raz za 24 hod.

Zrušenie mesačných uzávierok
nebudú existovať mesačné uzávierky ako ich poznáme dnes
do knihy pokladnice sa nebudú lepiť denné uzávierky
môžete si vytlačiť tzv. intervalovú uzávierku - bude slúžiť len pre vaše potreby
Zmeny dotýkajúce sa servisných organizácií :

Musia mať zmluvu s výrobcom alebo dovozcom na konkrétne typy pokladníc
Musia byť zapísané v registri servisných organizácií
Musia vykonať servis do 48 hodín od nahlásenia alebo doručenia pokladnice
Musia si objednať plomby od DR SR
Musia oznámiť daňovému úradu poškodenie plomby, zmeny v pokladnici alebo nesúlad údajov
Musia zabezpečiť výmenu poškodenej plomby

Pokladnica musí zabezpečiť :

Vykonanie uzávierky raz za 24 hodín
Zhodu číselných údajov na displeji a účtenke
Informovanie o potrebe povinnej údržby
Uloženie dennej uzávierky do fiskálnej pamäte
Vytlačenie ochranného znaku len na doklade a uzávierke
Vykonanie operácie VKLAD
Vytlačenie slov „NEPLATNÝ DOKLAD“ a „SKÚŠKA POKLADNICE“ v každom 3-om riadku


Pokladnica musí umožniť :

Prečítanie údajov z fiškálnej pamäte
Vytlačenie všetkých znakov abecedy
Vytlačenie pokladničných dokladov a vykonanie uzávierky
Zablokovanie pokladnice pri odpojení zariadení (displej, tlačiareň, FP)
Vytlačenie iba jedného originálu dokladu
Uchovanie údajov v prevádzkovej pamäti 90 dní
Overenie pravosti elektronického žurnálu


Úplné znenie zákona / formát PDF / -
Novela zákona I. / formát PDF / -
Novela zákona II. / formát PDF / -
Stanovisko Daňového riaditeľstva / formát PDF / -
janxa
04.08.11,13:11
Ďakujem za odpoveď, články ktoré to nariaďujú som čítala, ale neviem to nájsť ani v jednom zo spomínaných zákonov, kde by sa uvádzala povinnosť urobiť ranný vklad. Viete mi napísať konkrétne paragraf?
dede2
26.08.11,08:22
Chcem sa opýtať takúto otázku.
Podľa nového zákona o ERP sa evidujú okrem tržieb aj vklady. Potom by sa mali evidovať aj výbery? Napr. vkladu na účet v banke predchádza výber z pokladne. Musí sa tento výber nahodiť do pokladne? A čo nákup tovaru v hotovosti? Tiež sa musí nahodiť do pokladne ako výber?
Dakujem.
mondzo
04.01.12,22:36
toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.
tictac7
04.01.12,22:44
toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.

...do kelu - toľko živých tém a Ty si nájdeš zrovna tú, kde už nikto vyše štyroch mesiacov neodpovedal - hľadaj napr. tu:
http://www.porada.sk/t102701-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html