Katarina24
04.08.11,11:07
Ahojte, prosím Vás poraďte mi, ako mám postupovať. Zamestnanec má príkaz na vykonanie zrážok zo mzdy. /nejde o prednostnú pohľadávku/, strhávala som mu 1/3 . Minulý mesiac mu prišiel ďalší exekučný príkaz na vykonanie zrážok zo mzdy. Prosím poraďte mi ako správne vypočítať zrážku zo mzdy. Jeho čistá mzda v mesiaci je 339,05 €, žije sám.
Ďakujem Vám veľmi pekne.
VieraPopluharova
04.08.11,09:13
Ahojte, prosím Vás poraďte mi, ako mám postupovať. Zamestnanec má príkaz na vykonanie zrážok zo mzdy. /nejde o prednostnú pohľadávku/, strhávala som mu 1/3 . Minulý mesiac mu prišiel ďalší exekučný príkaz na vykonanie zrážok zo mzdy. Prosím poraďte mi ako správne vypočítať zrážku zo mzdy. Jeho čistá mzda v mesiaci je 339,05 €, žije sám.
Ďakujem Vám veľmi pekne.

Treba si dať do vyhľadávača exekúcie a zobrazí sa Ti všetko o exekúciach, tam určite nájdeš odpoveď na svoju otázku. Sú tam i tabuľky na prepočet.
lydus2001
04.08.11,09:15
ten ďalší príkaz musí počkať, až keď skončíš s tou prvou exekúciou, až potom budeš strhávať na základe toho druhého exekučného príkazu. Poprípade napíš tomu druhému exekútorovi, že už jednu exekúcie danému Zcovi strhávaš a predpoklad, kedy začneš plniť jeho exekúciu...
polis1
04.08.11,09:28
dobrý den

mam zamestnanca, vypočíta exekúciu viem, lenže mu teraz prišla prednostná exekucia tak viem, že budem zrážať najpv tú a tú čo som predtým zrazila napísem im, že mu prišla dalšia s tým, že daná exekúcia je prednostná?
a za dalsie najprv sa zrázajú trovy exekúcie alebo pohladávka?
lydus2001
04.08.11,09:34
Vykonávanie zrážok
§ 72
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

(2) Ak podľa § 71 ods. 1 sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny zvyšku čistej mzdy, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie najskôr pohľadávky výživného a až potom podľa poradia (odsek 3) ostatné prednostné pohľadávky. Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného. Ak by však sumou zrazenou z druhej tretiny nebolo kryté ani bežné výživné všetkých oprávnených, rozdelí sa medzi nich suma zrazená z druhej tretiny pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov.

(3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.
lydus2001
04.08.11,09:37
ja by som sa držala poradia, v akom exekúcie prišli, nikde som nenašla, že prednostná pohľadávka by mala ísť skôr keď prišla až druhá v poradí, ale ak sa mýlim, tak ma prosím opravte
polis1
04.08.11,09:38
jasné tomu rozumiem len neviem či mam najprv zaslat trovy exekútorovi alebo pohľadávku ktorá je do sociálnej poistovne
lydus2001
04.08.11,09:41
a pohľadávku budeš zasielať rovno do sociálnej poisťovne? nie exekútorovi, ktorý ju pre sociálnu poisťovňu vymáha?
Erislava
04.08.11,10:01
Mám teraz podobný prípad.Zamestnanec už má jednu exekúciu a teraz prišiel ex. príkaz pre SP, kde je suma rozdelená pre SP a aj exekútora. V tej prvej pokračujem ďalej a túto prednostnú zrážam z ďalšej tretiny.Sumu, ktorá mi vyjde delím pomerne medzi SP a exekútora, keďže každý z nich má na príkaze uvedený vlastný účet(konzultovala som to s exekútorom.)