Boris7299
04.08.11,11:27
Zdravím vás poradáci rozmýšlam o otvorení reśtaurácie , a chcel by som nejaké tipy , triky :) ako dosiahnuť aby celá tržba skončila v mojej peňaženke a nie v pečienkach personálu :)
Boris7299
04.08.11,09:30
Čo som sa rozprával z jedením prevádzkovateľom tak oni to majú tak vyriešené že keď si zákazník objedná u čašníka jedlo tak časník musí vytlačiť pokladničný bloček a odovzdať´t ho do kuchyne bez neho kuchár jedlo nevydá a majiteľ si tak môže zrátat koľko jedál bolo vídaných a jednoducho tak vyrátať tržbu ale ako je to pri nápojoch alebo poraďte aj iné tipy ako nato
video1983
04.08.11,09:33
Boris drzim ti palce, ale ides na to asi zle. Restiku este ani nemas a uz si stavias "vzdusne mury"! Ako vies ze ta budu "oberat"?
Najdi ludi kt. budes doverovat, , ked si kuchar ,budes v kuchyni aj ty, trzba sa da pekne odsledovat. Na druhej strane ak si myslis ze tvoj kuchar si nedobne do jedla za cely den tak si na omyle. :D
zk24
04.08.11,09:34
Robit namatkove kontroly, zaplatit prevadzakara, ktoremu doverujes a ktori ti bude na vsetko dozerat.
Danielle369
04.08.11,09:35
Zdravím vás poradáci rozmýšlam o otvorení reśtaurácie , a chcel by som nejaké tipy , triky :) ako dosiahnuť aby celá tržba skončila v mojej peňaženke a nie v pečienkach personálu :)
mimotemy ako môže tržba skončiť v pečienkach?:D
zk24
04.08.11,09:37
mimotemy ako môže tržba skončiť v pečienkach?:D

Deci vinka sem, deci vinka tam.... ;)
veronikasad
04.08.11,09:37
Chlapci, zamiešam sa vám do debaty. Ak personál bude za svoju prácu dostatočne finančne ohodnotený a budeš mať poriadok v skladovej evidencii, je minimálny predpoklad, že ťa bude obabrávať. Vyriešiť stravovanie zamestnancov pokladám za samozrejmosť ...
zk24
04.08.11,09:40
Chlapci, zamiešam sa vám do debaty. Ak personál bude za svoju prácu dostatočne finančne ohodnotený a budeš mať poriadok v skladovej evidencii, je minimálny predpoklad, že ťa bude obabrávať. Vyriešiť stravovanie zamestnancov pokladám za samozrejmosť ...

mimotemy Reštiku s poriadkom v skladovej evidencii som este nevidela :D
Zazila som vsak uz ale pripad, ze situacia s "okradanim" zasla tak daleko, ze na zaverecnu vzdy sa pocitali vsetky flase alkoholu a v otvorenych flasiach sa presne meral obsah.... Zo suda sa presne kontrolovalo kolko bolo nacapovanych piv a podobne... V kaviarni kavovar s pocitadlom uvarenych kav... a podobne

Mimochodom, kuchar musi chutnat co uvaril... zalezi ale kolko ma prstov :D
veronikasad
04.08.11,09:42
Zuzka, ani ja, potom sa majitelia čudujú ...
video1983
04.08.11,09:43
mimotemy Reštiku s poriadkom v skladovej evidencii som este nevidela :D
Mimochodom, kuchar musi chutnat co uvaril... zalezi ale kolko ma prstov :D


ved restika nie je len o jedle, bude tam mat aj napoje na sklade ....
zk24
04.08.11,09:44
ved restika nie je len o jedle, bude tam mat aj napoje na sklade ....

Som povedala ze nie?

Ked pridu casnicke piati kamosi, spravi im kavu a nenablokuje. Trzba ide jej do vrecka. To su "straty", s ktorymi sa bud pocita, alebo tam majitel potom stravi 20h denne. Nie nadarmo byva casto majitel sucastou personalu
veronikasad
04.08.11,09:45
Ak by majitel trval na tom, aby všetko išlo cez kasu, mnohým problémom by sa predišlo. Ale kto by chcel platiť tolkú DPH-čku ...
A potom sa čuduje, keď to personál zneužíva vo svoj prospech.
zk24
04.08.11,09:47
DPH-cku mu uhradi zakaznik... on ju iba vrati :D
Gina Er
04.08.11,09:47
...ze na zaverecnu vzdy sa pocitali vsetky flase alkoholu a v otvorenych flasiach sa presne meral obsah.... Zo suda sa presne kontrolovalo kolko bolo nacapovanych piv a podobne...
podľa zákona to aj tak musí robiť.....
veronikasad
04.08.11,09:48
Zuzka, to vieme my - účtovníci. Ale vysvetli to krčmárovi ...
Stanislav 1975
04.08.11,09:50
Takto- čo ja chodím do reštík, tak to majú tam tak vyriešené,že ak klient nedostane blok z registračky,tak nemusí účet platiť a má všetko zadarmo- a myslím, že toto je správna cesta. Majú to tie reštiky uvedené aj v ponukovom lístku a niektoré aj v priestoroch reštiky...
Inak, všimol som si, že každá lepšia reštika už dáva bloky z registračky a to chodím do nich s klientami dosť často...- sa mi nestalo už dávno, že by niekto nedal...-ale hovorím o "lepších" reštikách...
zk24
04.08.11,09:52
To ano. Ale bude sa kamarat casnicky stazovat ze nedostal blok? Da jej za kavu 1€, inac by dal 1,70 € a vsetci su stastni. Nemas sancu to okontrolovat. A vysypavat kavu z kavovaru kazdy den, a vazit, ci pocitat zrnka je nemozne
Stanislav 1975
04.08.11,09:53
Chlapci, zamiešam sa vám do debaty. Ak personál bude za svoju prácu dostatočne finančne ohodnotený a budeš mať poriadok v skladovej evidencii, je minimálny predpoklad, že ťa bude obabrávať. Vyriešiť stravovanie zamestnancov pokladám za samozrejmosť ...

Ja ti neviem veronika ale moc s tebou nesúhlasím- ťažko povedať čo je dobré ohodnotenie,hmhm-možno u vás si ludia viac vážia robotu, ale tu u nás-ja ti neviem- najprv sa reže dobrota a po nejakom čase sa vždy začne predávať "svoj" alkohol a svoje cigarety...
Jediným receptom na toto sú tie bloky...
marjankaj
04.08.11,09:53
A úplne najistejšie by bolo, zavrieť tú reštiku.:rolleyes: A nebudú z čoho "oberať":---:D A celá tržba bude iba tvoja.:---
veronikasad
04.08.11,09:56
Ja ti neviem veronika ale moc s tebou nesúhlasím- ťažko povedať čo je dobré ohodnotenie,hmhm-možno u vás si ludia viac vážia robotu, ale tu u nás-ja ti neviem- najprv sa reže dobrota a po nejakom čase sa vždy začne predávať "svoj" alkohol a svoje cigarety...
Jediným receptom na toto sú tie bloky...
Stano súhlasím s tebou, a ten nápad s neplatením sa mi veľmi páči - ešte som sa s tým nikde nestretla. Ale ak čašník robí oficialne za minimálnu mzdu, čo môžeš od neho čakať, ak skladová evidencia nie je v poriadku.
Stanislav 1975
04.08.11,09:56
Ja ti neviem veronika ale moc s tebou nesúhlasím- ťažko povedať čo je dobré ohodnotenie,hmhm-možno u vás si ludia viac vážia robotu, ale tu u nás-ja ti neviem- najprv sa reže dobrota a po nejakom čase sa vždy začne predávať "svoj" alkohol a svoje cigarety...
Jediným receptom na toto sú tie bloky...

Mne raz kamarát plakal na ramene, že nemá robotu, že musí živiť 2 deti,platiť hypo,tak som mu u kamoša vybavil robotu na čerpačke za nejakých 700 eur
Po nejakom čase ho stretnem a pýtam sa ako je to v robote a on na to- už tam nerobím, majú to tam tak urobené, že sa tam nedá nič ukradnúť a to nieje pre mňa...
odvtedy nikomu nič nevybavujem...
hugho
04.08.11,09:56
Najlepsie riesenie je tzv. Mama-papa system zauzivany hlavne v mensich prevadzkach v strednej Europe. Na velky podnik by asi bolo treba mat poriadne rozvetvenu rodinu.
BXLmiami
04.08.11,09:58
Chlapci, zamiešam sa vám do debaty. Ak personál bude za svoju prácu dostatočne finančne ohodnotený a budeš mať poriadok v skladovej evidencii, je minimálny predpoklad, že ťa bude obabrávať. Vyriešiť stravovanie zamestnancov pokladám za samozrejmosť ...
Tak tomuto never.Slováci budú obabrávať vždy,všade a za každých okolností.
Stanislav 1975
04.08.11,09:59
Stano súhlasím s tebou, a ten nápad s neplatením sa mi veľmi páči - ešte som sa s tým nikde nestretla. Ale ak čašník robí oficialne za minimálnu mzdu, čo môžeš od neho čakať, ak skladová evidencia nie je v poriadku.

No ten nápad u nás v každej lepšej reštike- asi si už majitelia spočítali, že čo by ušetrili na jedlách a pití bez bloku, tak by ich asi viac okradli zamestnanci a takto to majú všetko OK...
zk24
04.08.11,10:00
Stano súhlasím s tebou, a ten nápad s neplatením sa mi veľmi páči - ešte som sa s tým nikde nestretla. Ale ak čašník robí oficialne za minimálnu mzdu, čo môžeš od neho čakať, ak skladová evidencia nie je v poriadku.

Kolko si taky casnik ale zarobi na tringeltoch by sme sa cudovali. Ked ja, co nie som velmi stedra, nechavam cca 1,0 - 1,5 € ked sme niekde vonku na veceru (a to sme vcera v centre mesta cakali dokonca na volny stol !, a to bola streda, ziaden vikend), kde je cca 30 stolov, permanentne plnych. Nech sa tam vystrieda 300 ludi, z ktorych kazdy necha 1,5 € tringelt.....* 22 dni..... nezdanene peniaze.... hm.....

To ich len lutujeme... ale oni nezivoria, ani nahodou. Samozrejme ze je jasne v ktorej restike robite casnicku
Stanislav 1975
04.08.11,10:02
Najlepsie riesenie je tzv. Mama-papa system zauzivany hlavne v mensich prevadzkach v strednej Europe. Na velky podnik by asi bolo treba mat poriadne rozvetvenu rodinu.

:D-alebo ako v tých amerických trhákoch- dojde chlapík k šefovi do kancelárie a ten sa ho pýta- počul som, že ma okrádaš,on na to- nie, ja nie- šefko vytiahne pištol a bum bum a je po zamestnancovi- a šefko povie- odklidte telo...:D:D:D
Gina Er
04.08.11,10:02
Mne raz kamarát plakal na ramene, že nemá robotu, že musí živiť 2 deti,platiť hypo,tak som mu u kamoša vybavil robotu na čerpačke za nejakých 700 eur
Po nejakom čase ho stretnem a pýtam sa ako je to v robote a on na to- už tam nerobím, majú to tam tak urobené, že sa tam nedá nič ukradnúť a to nieje pre mňa...
odvtedy nikomu nič nevybavujem...
mimotemy škoda.......ja by som nikoho neokrádala ;)
veronikasad
04.08.11,10:03
Kolko si taky casnik ale zarobi na tringeltoch by sme sa cudovali. Ked ja, co nie som velmi stedra, nechavam cca 1,0 - 1,5 € ked sme niekde vonku na veceru (a to sme vcera v centre mesta cakali dokonca na volny stol !, a to bola streda, ziaden vikend), kde je cca 30 stolov, permanentne plnych. Nech sa tam vystrieda 300 ludi, z ktorych kazdy necha 1,5 € tringelt.....* 22 dni..... nezdanene peniaze.... hm.....

To ich len lutujeme... ale oni nezivoria, ani nahodou. Samozrejme ze je jasne v ktorej restike robite casnicku
Zuzka, ak by som bola majitelkou reštaurácie, tringelty ktoré dostanú čiašníci od zákazníkov by ma nezaujímali ... Ak sú vysoké, svedčí to o úrovni obsluhy a teda aj návštevnosti reštaurácie.
Stanislav 1975
04.08.11,10:06
Zuzka, ak by som bola majitelkou reštaurácie, tringelty ktoré dostanú čiašníci od zákazníkov by ma nezaujímali ... Ak sú vysoké, svedčí to o úrovni obsluhy a teda aj návštevnosti reštaurácie.

jasné, tringelt je zárobok personálu, tam nemá čo majiteľko do toho kukať...-preto majú vačšinou časníci min. mzdu aby si zarobili na tringeltoch- tak to aj všetci chápu...
zk24
04.08.11,10:07
Zuzka, ak by som bola majitelkou reštaurácie, tringelty ktoré dostanú čiašníci od zákazníkov by ma nezaujímali ... Ak sú vysoké, svedčí to o úrovni obsluhy a teda aj návštevnosti reštaurácie.

Jasne je to ich, ja len chcem povedat, ze to ze robia za minimalnu mzdu neznamena ze musia okradat, lebo su nuteni.... Maju sa lepsie ako my.
Stanislav 1975
04.08.11,10:07
mimotemy škoda.......ja by som nikoho neokrádala ;)

:):):)- ja ti verím...
Stanislav 1975
04.08.11,10:16
Ja raz pred nejakými rokmi sedím v reštike v Ríme na Piazza Navonna- najedol som sa, dal som si kávu a čašníkovi hovorím, že platím a on že uno momento, za 5 minút to isté- samé uno momento-tak som to chcel vyriešiť tak, že sa urobím že odchádzam a on za mnou dobehne že zaplatiť treba- tak som vstal, odchádzal som a nikto ma nezastavil...až som sa stratil v dave...:D:D:D
terezamaria
04.08.11,10:25
Existuje počítačový program, ktorý prepája reštauráciu a kuchyňu so skladom. Len je potrebné doňho nahrať všetky jedlá, drinky a pod. s ich podrobnými receptami. Potom keď sa nahodí do počítača 1 porcia kuracích pŕs s hranolkami, automaticky sa odpíšu zo skladu všetky suroviny, ktoré sú k tomu potrebné a ktoré by sa aj mali v recepte použiť. Neviem ako sa ten program volá, ale je to riadne pracné, všetko doňho nahadzovať.

No a samozrejme nájsť si personál, ktorý bude v rámci možností naklonený k podnikateľovi a Ty im budeš môcť dôverovať. Na 100 % sa to nikdy nedá, nemôžeš od toho kuchára chcieť, aby stál za sporákom aj 10 - 12 hodín denne a nehodil niečo do úst.
Boris7299
04.08.11,16:47
Existuje počítačový program, ktorý prepája reštauráciu a kuchyňu so skladom. Len je potrebné doňho nahrať všetky jedlá, drinky a pod. s ich podrobnými receptami. Potom keď sa nahodí do počítača 1 porcia kuracích pŕs s hranolkami, automaticky sa odpíšu zo skladu všetky suroviny, ktoré sú k tomu potrebné a ktoré by sa aj mali v recepte použiť. Neviem ako sa ten program volá, ale je to riadne pracné, všetko doňho nahadzovať.

No a samozrejme nájsť si personál, ktorý bude v rámci možností naklonený k podnikateľovi a Ty im budeš môcť dôverovať. Na 100 % sa to nikdy nedá, nemôžeš od toho kuchára chcieť, aby stál za sporákom aj 10 - 12 hodín denne a nehodil niečo do úst.

No zdravím ťa
Vlastne chcel by som si otvorit pizzeriu , a hlavne mne ide o to že ja tam budem málo nemám dako čas dozera´t či ma personál neklame a mne ide hlavne o to aby som si dokazal skontrolovať ze ked za den predám poviem príklad 30 porcii pizz a 30 litrov kofoly a 40 litrov piva tak aby peniaze ktoré dostane casnícka od hosta tak aby všetky peniaze ostali v pokladni alebo ako bol spomenute príde tam poviem príkald partia kamarátov niekoho z personálu budu pozna´t a poviem príklad dá im porciu kávy za 50 centov namiesto 1.50 je jasné že z takejto jednej kávy by nebola veĺká strata ale bude sa to opakovať´ alebo príde većsia partia naraz tak stoho moze vzniknut pekna cifra
terezamaria
04.08.11,16:56
No zdravím ťa
Vlastne chcel by som si otvorit pizzeriu , a hlavne mne ide o to že ja tam budem málo nemám dako čas dozera´t či ma personál neklame a mne ide hlavne o to aby som si dokazal skontrolovať ze ked za den predám poviem príklad 30 porcii pizz a 30 litrov kofoly a 40 litrov piva tak aby peniaze ktoré dostane casnícka od hosta tak aby všetky peniaze ostali v pokladni alebo ako bol spomenute príde tam poviem príkald partia kamarátov niekoho z personálu budu pozna´t a poviem príklad dá im porciu kávy za 50 centov namiesto 1.50 je jasné že z takejto jednej kávy by nebola veĺká strata ale bude sa to opakovať´ alebo príde većsia partia naraz tak stoho moze vzniknut pekna cifra

Boris, pokiaľ nemáš čas sa tomu venovať Ty, musíš tam mať personál, ktorému budeš aspoň na 80 % dôverovať. Samostatnú pizzeriu by som neotvárala, určite by som pridala aj nejaké cestoviny s výbornými omáčkami a zopár jedál na objednávku. Naozaj všetko záleží od personálu, až tam budú milí ľudia, budú tam aj zákazníci. A veľmi radi tam budú chodiť. A práve ten personál, ktorému budeš dôverovať, by nemal dávať známym zadarmo.

No ale i tak dôveruj, ale preveruj. Budeš i tak musieť námatkovo chodiť pozrieť, či naozaj niektorí zákazníci nebudú mať poskytované služby za pekné oči. Ale to by si musel dávať všetko blokovať, aby si si mohol na kópii pásky v pokladni pozrieť, či všetko, čo je na stoloch, je nablokované.
Oliwa
04.08.11,17:13
Ja raz pred nejakými rokmi sedím v reštike v Ríme na Piazza Navonna- najedol som sa, dal som si kávu a čašníkovi hovorím, že platím a on že uno momento, za 5 minút to isté- samé uno momento-tak som to chcel vyriešiť tak, že sa urobím že odchádzam a on za mnou dobehne že zaplatiť treba- tak som vstal, odchádzal som a nikto ma nezastavil...až som sa stratil v dave...:D:D:D
No to si fakt dobre dopadol... Keby bol na Teba zavolal karabinierov, iné zážitky by si sem potom písal... :D
Boris7299
04.08.11,17:14
[QUOTE=terezamaria;1814845]Boris, pokiaľ nemáš čas sa tomu venovať Ty, musíš tam mať personál, ktorému budeš aspoň na 80 % dôverovať. Samostatnú pizzeriu by som neotvárala, určite by som pridala aj nejaké cestoviny s výbornými omáčkami a zopár jedál na objednávku. Naozaj všetko záleží od personálu, až tam budú milí ľudia, budú tam aj zákazníci. A veľmi radi tam budú chodiť. A práve ten personál, ktorému budeš dôverovať, by nemal dávať známym zadarmo.

No ale i tak dôveruj, ale preveruj. Budeš i tak musieť námatkovo chodiť pozrieť, či naozaj niektorí zákazníci nebudú mať poskytované služby za pekné oči. Ale to by si musel dávať všetko blokovať, aby si si mohol na kópii pásky v pokladni pozrieť, či všetko, čo je na stoloch, je nablokované.[/QUOTE

Hej tak jasné ......A ako sa volá prosím ťa ten program o ktorom si vravela ?
A inak aby som nezabudol Dakujem veľmi za rady vážim si to
Boris7299
04.08.11,17:15
No to si fakt dobre dopadol... Keby bol na Teba zavolal karabinierov, iné zážitky by si sem potom písal... :D



Koho ?:)
rodina1
04.08.11,17:23
[QUOTE=terezamaria;1814845]Boris, pokiaľ nemáš čas sa tomu venovať Ty, musíš tam mať personál, ktorému budeš aspoň na 80 % dôverovať. Samostatnú pizzeriu by som neotvárala, určite by som pridala aj nejaké cestoviny s výbornými omáčkami a zopár jedál na objednávku. Naozaj všetko záleží od personálu, až tam budú milí ľudia, budú tam aj zákazníci. A veľmi radi tam budú chodiť. A práve ten personál, ktorému budeš dôverovať, by nemal dávať známym zadarmo.

No ale i tak dôveruj, ale preveruj. Budeš i tak musieť námatkovo chodiť pozrieť, či naozaj niektorí zákazníci nebudú mať poskytované služby za pekné oči. Ale to by si musel dávať všetko blokovať, aby si si mohol na kópii pásky v pokladni pozrieť, či všetko, čo je na stoloch, je nablokované.[/QUOTE

Hej tak jasné ......A ako sa volá prosím ťa ten program o ktorom si vravela ?
A inak aby som nezabudol Dakujem veľmi za rady vážim si to

Zadaj do googlu a ponúkne ti ...
Keď som robila účto v reštaurácii, používali DATALOCK (teraz sa to volá Aseco Solutions)
Nájdeš aj tu:
http://www.amiplus.sk/datalock-bluegastro-restauracny-informacny-system
http://www.hotelovesystemy.sk/restauracny-system-bluegastro-mini.html
Stanislav 1975
04.08.11,17:29
No to si fakt dobre dopadol... Keby bol na Teba zavolal karabinierov, iné zážitky by si sem potom písal... :D

Hahaha, že karabinierov- keby som im ukázal moje jiu-jitsu ( či ako sa to píše), tak by popadal regiment karabinierov ako hnilé hrušky...
Ja som niečo také ako Bond, James Bond...:D:D:D
Stanislav 1975
04.08.11,17:30
Koho ?:)

karabinieri- to je niečo ako u nás gendarmerie...( pomáhať a chrániť):)
Oliwa
04.08.11,17:34
Zdravím vás poradáci rozmýšlam o otvorení reśtaurácie , a chcel by som nejaké tipy , triky :) ako dosiahnuť aby celá tržba skončila v mojej peňaženke a nie v pečienkach personálu :)
No ja neviem, Boris... Pre naozaj dobrú reštauráciu nestačí mať len peniaze na jej otvorenie, ale hlavne nadšenie, nasadenie a dobrého kuchára - aspoň hlavného, od ktorého sa ostatní /ak im bude na tom záležať/ môžu veľa naučiť, čašníkov nevynímajúc... A ja to nadšenie z Tvojej otázky necítim. Pýtaš sa tipy a triky... To je skôr otázka pre Davida Copperfieda... Zrejme chceš investovať peniaze a ide Ti len o biznis, dopredu píšeš, že nebudeš mať čas na to dohliadať, ešte nemáš ľudí a už ich podozrievaš, že Ťa okrádajú... Podľa mňa nem dobrý začiatok - to si radšej nič neotváraj a budeš mať istotu, že o nič neprídeš... ;)

Z času na čas som zahliadla kúsok z relácie Ano šéfe... Všeličo by sa jej dalo vytknúť, aj hlavnému moderátorovi, resp. šéfkuchárovi relácie ... Jediné plus na tej relácii vidím v tom, že radí majiteľom spravidla neúspešných reštaurácií, ako majú pristupovať k nákupu surovín, výberu jedál, výberu personálu, hospodáreniu, čím majú osloviť zákazníkov...

Pizzeria je dnes pomaly v každej dedine, ale tak aj tie pizze vyzerajú. :(
Ja by som volila typ reštaurácie podľa lokality, čím je špecifická, čo sa tam dá uloviť, nazbierať, dopestovať, dochovať - to nakupovať od miestnych dodávateľov - a ver, že za dobrými špecialitami ľudí dovedie vlastný nos...
Stanislav 1975
04.08.11,17:39
No ja neviem, Boris... Pre naozaj dobrú reštauráciu nestačí mať len peniaze na jej otvorenie, ale hlavne nadšenie, nasadenie a dobrého kuchára - aspoň hlavného, od ktorého sa ostatní /ak im bude na tom záležať/ môžu veľa naučiť, čašníkov nevynímajúc... A ja to nadšenie z Tvojej otázky necítim. Pýtaš sa tipy a triky... To je skôr otázka pre Davida Copperfieda... Zrejme chceš investovať peniaze a ide Ti len o biznis, dopredu píšeš, že nebudeš mať čas na to dohliadať, ešte nemáš ľudí a už ich podozrievaš, že Ťa okrádajú... Podľa mňa nem dobrý začiatok - to si radšej nič neotváraj a budeš mať istotu, že o nič neprídeš... ;)

Z času na čas som zahliadla kúsok z relácie Ano šéfe... Všeličo by sa jej dalo vytknúť, aj hlavnému moderátorovi, resp. šéfkuchárovi relácie ... Jediné plus na tej relácii vidím v tom, že radí majiteľom spravidla neúspešných reštaurácií, ako majú pristupovať k nákupu surovín, výberu jedál, výberu personálu, hospodáreniu, čím majú osloviť zákazníkov...

Pizzeria je dnes pomaly v každej dedine, ale tak aj tie pizze vyzerajú. :(
Ja by som volila typ reštaurácie podľa lokality, čím je špecifická, čo sa tam dá uloviť, nazbierať, dopestovať, dochovať - to nakupovať od miestnych dodávateľov - a ver, že za dobrými špecialitami ľudí dovedie vlastný nos...
:cool::cool::eek:
Náhodou, Jaro žídek je PÁN...
misstka
04.08.11,17:42
Boris, pokiaľ nemáš čas sa tomu venovať Ty, musíš tam mať personál, ktorému budeš aspoň na 80 % dôverovať. Samostatnú pizzeriu by som neotvárala, určite by som pridala aj nejaké cestoviny s výbornými omáčkami a zopár jedál na objednávku. Naozaj všetko záleží od personálu, až tam budú milí ľudia, budú tam aj zákazníci. A veľmi radi tam budú chodiť. A práve ten personál, ktorému budeš dôverovať, by nemal dávať známym zadarmo.

No ale i tak dôveruj, ale preveruj. Budeš i tak musieť námatkovo chodiť pozrieť, či naozaj niektorí zákazníci nebudú mať poskytované služby za pekné oči. Ale to by si musel dávať všetko blokovať, aby si si mohol na kópii pásky v pokladni pozrieť, či všetko, čo je na stoloch, je nablokované.

Súhlasím a napríklad ma aj napadlo, že by si mohol poprosiť nejakú rodinu alebo známych v ktorých máš dôveru aby tam išli na deň-dva ako brigádnici a aby pozorovali ako sa zamestnanci správajú, či niečo berú alebo nie. Boli by niečo ako mystery shopperi v obchode, teda by sledovali situáciu a zamestnanci by nevedeli, že sa s nimi dobre poznáš a následne by ti zreferovali svoje poznatky.
Oliwa
04.08.11,17:52
:cool::cool::eek:
Náhodou, Jaro žídek je PÁN...
Ja som nemyslela Jara, ten tuším varil svojho času aj pre Havla, keď bol prezidentom, ale českú verziu relácie, toho nízkeho plešatého, čo má také ťažké priezvisko a keď sa usmeje, tak má očné zuby ako upír, fakt, vtedy som sa vždy zľakla :D, tuším nejaký Plch.... či ako sa to volá... :rolleyes:
lujza.j
04.08.11,17:54
otázka
04.08.11,17:56
Zdeněk Pohlreich
Oliwa
04.08.11,18:00
Zdeněk Pohlreich
Však hovorím, že nejaký P..l..ch :D:D:D
felix1
05.08.11,20:12
Musis si vopred ujasnit ci chces naozaj restautaciu, alebo sa len nabalit ako sa to u nas najcastejsie prevadzkuju tieto zariadenia. Osobne uz nemam chut ani do ktorejkolvek lepsej restauracie v Ba vkrocit ( nahodne pristihnes casnika ako po odchode oslavencov zlieva vino z nedopitych poharov do flase ... ) Ak budes od rana do vecera 365 dni na svojom mieste v restauracii mas narok sa nabalit tak, aby si po 15 rokoch bol za vodou. Inak sa stanes len dalsim z tych ktori zmykaju a okradaju svojich zamestnancov a oni potom samozrejme zakaznika. Drzim ti palce a verim ze nebudes podavat spagety v jedalnicku s parmezanom a v skutocnosti s aidamom a ked ti zo zakaznik vyreklamuje budes tvrdit ze je to kompenzovane mnozstvom syra na spagetach :)
rakotn
07.08.11,07:19
tak to by ma zaujimalo ako to chcete vyriesit,ale ak na nieco pridete urcite to raz okopirujem vo vlastnom podniku :D

Len tak zo zaujimavosti:
1) zo skusenosti( i vlastnej) viem ze ani ten najlepsi program, ani totalne prisny majitel,ci kamery hadam uplne vsade, nezabrania tomu aby Vas vlastny personal aspon trochu neokradal. Za prve viem ze cim horsi na nas bol majitel/majitelka tym viacej sme vzdy brali. Za dalsie aj do kamery sa mozem tvarit uplne normalne a nikdy nebudes vediet co tukam do pocitaca. A dalsie kamaratom,kamaratkam,rodine a pod.sa vzdy dava s nejakou zlavou, aj keby stal majitel hned za mnou,nikdy nebude vediet ako som to vlastne vyriesil, lebo by musel ist hned aj kontrolovat vzdy kazdy jeden krok aj moju operaciu aby si mohol byt naozaj isty! Cize co sa tyka skusenosti viem, ze najlepsie sa maju majitelia takii co je im tak trosku jedno ze nezarobia 100%ny zisk,lebo vedia ako to je. Alebo su jak generali v podniku kazdy jeden den.

2)z pocutia a videnia: vsetci casnici a casnicky co dostavaju dyska sa maju dobre,ale kedze uz to robia nejaky ten rocik,stale chcu viac a viac a peniaze im samozrejme nikdy nebudu stacit. Co na tom ze vacsina z nich zarobi na dyskach kolkokrat dalsiu neoficialnu vyplatu velakrat aj do vysky oficialnej mzdy na papieroch. A hlavne z pocutia viem ze vela z nich sa to nauci hned prvy rok ako brigadnici. Pocul som raz jeden velmi zaujimavy pribeh kde mi kamoska rozpravala ako si oni uz ako 17rocny casnici a casnicky,ci barmani zarabali vyse 1000korun len za nocnu sluzbu len za to, ze brali prachy a neuctovali do pokladne,ci postupne jak sa ztmievalo a ludia boli viac a viac opity sa pridavala voda do flasiek a pod.. Skratka ked tam neni majitel sa da robit vsetko.. A neviem okrem toho ze tam budete kazdy jeden den, poriadne ich ohodnotite, alebo tam nastrcite polku svojej rodiny ako personal nic ine poradit! :)

zdravim a vela stastia
marjankaj
07.08.11,07:46
tak to by ma zaujimalo ako to chcete vyriesit,ale ak na nieco pridete urcite to raz okopirujem vo vlastnom podniku :D
zdravim a vela stastia

Veď som to písal v príspevku č. 19.:confused:
Keď ten podnik zavrieš, tak ťa nikto nebude okrádať.:--- Celá "tržba" bude iba tvoja.
suvla
09.08.11,07:16
Trocha ma zaujala táto téma, pretože som z fachu. V prvom rade aj, keď niekoho dobre zaplatíte, vždy je tam pokušenie "obrať" šéfa o nejaké to euro, je to proste tak. Ďalší fakt je ten, že keď sa kuchár dohodne s čašníkom a naopak tak je tam veľmi lahký únik sem tam nejakej tej porcie. Kuchári vedia narábať s mäsom, z 10 porcií urobí 12-13. Ani v prevádzkárovi nie je záruka, časom sa to tiež nejako zvrhne. Podľa môjho názoru jediné schodné riešenie je maximálna prítomnosť na prevádzke, resp. zavedenie kamerového systému s možnosťou nahrávania.
Indeed
18.08.11,05:45
Trocha ma zaujala táto téma, pretože som z fachu. V prvom rade aj, keď niekoho dobre zaplatíte, vždy je tam pokušenie "obrať" šéfa o nejaké to euro, je to proste tak. Ďalší fakt je ten, že keď sa kuchár dohodne s čašníkom a naopak tak je tam veľmi lahký únik sem tam nejakej tej porcie. Kuchári vedia narábať s mäsom, z 10 porcií urobí 12-13. Ani v prevádzkárovi nie je záruka, časom sa to tiež nejako zvrhne. Podľa môjho názoru jediné schodné riešenie je maximálna prítomnosť na prevádzke, resp. zavedenie kamerového systému s možnosťou nahrávania.


Pre tento dovod si reštauracie starostlivo vyberám.
laci9999
27.01.12,12:38
k tomuto sa musim vyjadrit aj ja.. robim v gastre 15 rokov cca , a tringelt raz je raz nie je... a na uradoch sa beru uplatky a tie tiez nikto nedani :)))
felix1
27.01.12,14:05
Majitel zmyka prevazdzara, ten casnika a kuchara a obaja odr....ju zakaznika :( Ak to bude tak ako v SRN alebo v A, kde maka majitel, manzelka, otec, svokor, syn + + +. Takto dokazu prevadzkovat hotel s 50 izbami, vlastnu pivarnicku aj restauraciu. Na dovolenku sa dostanu 1x za 10 rokov ale ako host sa nebojim ze ma niekto dobehol. Ak chce niekto zarabat, nestaci si naist otrokov alebo nestastnikov bez prace a zneuzivat ich na okradanie zakaznika. Ceny ubytovania a za porcie su rovnake alebo len par EUR pod cenami v SRN. Kde je zisk ??? Je tu az take vysoke vypalne ??? Dobra mala restauracia je v zahranici o drine majitela a nie o uzivani ako u nas. Ak mi niekto povie ze prevadzkuje 3 pohostinstva je mi jasne ze si chodi kazdy vecer po vypalne, alebo podiel z nazbijaneho. Totoje dovod preco si otvorit flaskove pivo doma, o vine ani nehovorim...
laci9999
27.01.12,14:11
je v tom kus pravdy co si napisal... majitelia restauracii ak by sli prikladom personalu , nemuseli by sa nicoho bat...ale ak majitel jazdi na drahom aute a dava minimalnu mzdu , nemoze sa ani cudovat , ze potom personal spekuluje.. a to uz nehovorim ak majitel povie z enema na vyplaty a je 5x na dovolenke rocne a jazdi v drahom aute.. nikomu nic nezavidim, ale toto je casta slovenska realita....